A kisjakabfalvai Konrád Ház

A videó letöltése .mp4 formátumban (346 MB)

Jobb klikk, majd "Hivatkozás/Link mentése másként..."

Bemutatkozik a Konrád Ház, az élő, német, nemzetiségi tájház

A Konrád ház egy német nemzetiségi tájház Villány szomszédságában, Kisjakabfalva, vagy más néven Jackfall szívében; a svábság építészeti és kulturális emlékei előtt tisztelgő hagyományőrző múzeum.

Fenntartói a család őseinek valamikori lakóházát hozták eredeti állapotára, minden részletben szigorúan ügyelve arra, hogy csakis eredeti használati tárgyak és díszítések kerüljenek a falakra és a falak közé. A Konrád Ház kísérlet egy letűnt világ, a baranyai svábság építészeti és kulturális emlékeinek bemutatására; ugyanakkor élő tájház, mert a helyiségek és a berendezés mind-mind ma is használható állapotban láthatók. Az öt lakószobát, a két pajtát, a kukoricagórét és a cselédlakást megtekintve és az udvart bejárva könnyedén megismerhetjük az elmúlt századokban itt élt emberek mindennapjait. A Konrád Ház színvonalas programot biztosít akár a Villányba bort kóstolni érkező vendégek, akár a Németországból hazalátogató ismeretlen ismerősök, akár az osztálykirándulásra a környékre látogató csoportok részére.

Szeretettel várjuk Önöket!

A tájház története

A török hódoltságot követően a XVIII. században hazánk elnéptelenedett területeinek feltámasztására három jelentősebb hullámban telepítettek be németajkú lakosságot Magyarországra. Baranya vármegyébe is több alkalommal érkeztek telepesek, Kisjakabfalvára leginkább az 1760-1770-es években. A betelepülő svábok szinte kizárólag mezőgazdasági termelésből éltek és igen széleskörű önellátásra rendezkedtek be. Kisjakabfalva a II. világháborút megelőzően érte el legnagyobb lélekszámát, hozzávetőleg ötszáz fővel, ma körülbelül kétszázan lakják.

A Konrád Ház Konrád János (Johannes Conrad) családjának egykori otthona. A többgenerációs lakóház, ház és gazdasági épületegyüttes „u” alakban elrendezett, ami a gazdag sváb családok XX. század eleji jellegzetes építkezési módja volt. A présház, a pince, az istállós pajta kocsiszínnel l872-ben, a lakóépület l907-ben épült. Néhány évvel később emelték a főépülettel szemben a baromfiak, valamint a sertések tartására szolgáló ólakat, a felette látható kukoricaszárító góréval és az utcai fronton elhelyezkedő parányi cselédlakással. Az épületek mellett, ahol régen zöldséges kert volt, jelenleg egy karám található. Az épületegyüttest az utcafront felé kovácsoltvas kapukkal tagolt téglakerítés zárja le.

A ház címe:

Konrád Ház

Élő, német nemzetiségi tájház

7773 Kisjakabfalva, Fő út 63.

A ház naponta 14:00 - 15:00 között, vagy telefonos bejelentkezés alapján (30/421-7866) 10:00 - 18:00 között látogatható, vezetéssel.

A belépő ára 500.- Ft (2 €). 14 alatti gyermekeknek a belépés ingyenes.

Das Konrad Haus ist ein lebendiges Heimatmuseum der deutschen Nationalität

Herzlich willkommen im Hause Konrad, im ersten Heimatmuseum Jackfalls!

Das Konrad Haus, ein Heimatmuseum der Kulturerbe, befindet sich neben Villány im Zentrum eines ganz kleinen Sackdorfes Kisjakabfalva. Die Betreiber des Hauses haben das Haus ihrer Ahnen in seiner Originalform renoviert und haben darauf streng geachtet, daß es nur Originalstücke von Gebrauchsgegenständen im Haus und Hof gibt und sogar die Zierden an den Wänden in ihrer Originalität bewahrt wurden. Das Konrad Haus ist ein Versuch, die Baudenkmäler und die kulturellen Erinnerungsstücke der Schwaben in der Branau/Baranya, eine gewesene Lebenswelt zu präsentieren. Zugleich ist das Haus ein lebendiges Heimatmuseum, denn die Räumlichkeiten und ihre Einrichtung, also alles, was man sehen kann, bis auf unsere Zeit in brauchbarem Zustand erhalten wurde. Die fünf Wohnzimmer, die zwei Scheunen, die Maisscheune und das Gesindehaus lassen für uns die Alltagswelt der einst hier lebenden Menschen eindrucksvoll erkennen. So sichert das Konrad Haus für seine Gäste ein niveauvolles Programm, wenn Sie zur Weinprobe nach Villány fahren, oder aus Deutschland zum Heimatbesuch kommen und sogar dann, wenn Sie einen Schulausflug in der Umgebung machen.

Geschichte des Heimatsmuseums

Nach der Zeit der Türkenherrschaft wurden im 18. Jahrhundert zur Ersetzung der ausgestorbenen Bevölkerung deutschsprachige Einwanderer in drei größeren Wellen in Ungarn angesiedelt.. Auch ins Komitat Baranya kamen die Siedler in mehreren Wellen, nach Kisjakabfalva vor allem in den Jahren 1760-1770. Die angesiedelten Schwaben lebten fast ausschliesslich aus der Landwirtschaft und haben sich weitgehend auf Selbstversorgung eingestellt. Kisjakabfalva hatte mit 500 Personen in den Jahren vor dem Zweiten Weltkrieg die Höchstzahl seiner Einwohnerschaft. Heute wohnen hier cca. 200 Leute.

Das Konrad Haus ist das einstige Heim der Familie Konrad. Das Wohnhaus wurde für mehrere Generationen gebaut und bildet mit den Wirtschaftsgebäuden eine U-Form, wie es am Anfang des 20. Jahrhunderts die charakteristische Bauart der reichen Schwaben war.Das Preßhaus, der Keller, die Scheune mit dem Stall für das Vieh und der Schuppen für die Wagen wurden im Jahre 1872 gebaut, das Wohnhaus im Jahre 1907. Einige Jahre später ließ man das winzige Gesindehaus an der Gassenfront  und die Ställe für die Schweine und für das Federvieh bauen, worüber auch die Maisscheune errichtet wurde. Neben den Gebäuden, wo früher der Gemüsegarten war, gibt es zur Zeit einen Pferch. Der Gebäudekomplex ist an der Gassenfront mit einer durch Toren aus Schmiedeeisen gegliederten Ziegelmauer abgerundet.

Adresse des Hauses:

Konrad Haus/Konrád Ház

Deutsches Heimatsmuseum

7773 Kisjakabfalva, Fő út 63.

Das Haus kann man jeden Tag zwischen 14.00 - 15.00 besichtigen, oder bei Voranmeldung (30/421-7866) zwischen 10.00 - 18.00. Führung ist gesichert.

Der Eintritt kostet 500 HUF (2€), für Kinder unter 14 Jahre ist der Eintritt frei.

A videót készítették:
Bárány Réka, Bischof Róbert, Kalotai Péter, Ifj. Kosaras Attila, Nagypál István