BALOGH TIBOR

BALOGH TIBOR 1975. MÁJUS 22-ÉN SZÜLETETT FEHÉRGYARMATON. ÁLLAMI GONDOZOTTKÉNT NEVELKEDETT, A TISZADOBI GYERMEKVÁROSBAN TANULTA KI A FESTŐ, VALAMINT A HEGESZTŐ SZAKMÁT. NEVELŐI, TANÁRAI MÁR KORÁN ÉSZREVETTÉK TEHETSÉGÉT. TÁRSAIVAL - VÁRI ZSOLT, HORVÁTH KÁLMÁN - ÖNKÉPZŐ KÖRT INDÍTOTTAK. MEGHATÁROZÓ IDŐSZAK VOLT EZ AZ ÉLETÜKBEN. TEHETSÉGÜK KIBONTAKOZÁSÁBAN. KÖZBEN LEÉRETTSÉGIZIK ÉS JELENTKEZIK A MAGYAR KÉPZŐMŰVÉSZETEI EGYETEM KÉPGRAFIKA SZAKÁRA. A MŰ VÉSZETI ALAPOK ELSAJÁTÍTÁSÁBAN NAGYON SOKAT KÖSZÖNHET RÓZSAVÖLGYINÉ TOMONYÁK GITTA RAJZTANÁRNŐNEK, ILLETVE MESTERÉNEK, KÖNIG RÓBERT GRAFIKUSMŰVÉSZNEK. A DIPLOMA MEGSZERZÉSÉT KÖVETŐEN BIBLIAI TÉMÁJÚ MUNKÁKAT FOGALMAZ ÚJRA. MINT PÉLDÁUL SZALAY LAJOS MŰVÉT, A „JÁKOB HARCA AZ ANGYALLAL"-T. „A CIGÁNYASSZONY TÁNCA AZ ANGYALLAL” CÍMŰ GRAFIKÁJA EGYFAJTA FELOLDÁS, EGYENSÚLYRA VALÓ TÖREKVÉS, AHOL NINCSENEK PROBLÉMÁK. A FESTÉSZET TERÉN IS JELENTŐSET ALKOTÓ MŰVÉSZ BUDAPESTEN ÉL. AZ EGYETEM ELVÉGZÉSE UTÁN 2003-TÓL A FŐVÁROSI ÖNKORMÁNYZAT CIGÁNY HÁZ MUNKATÁRSA. SZÁMOS CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSON SZEREPELT, TÖBB ÍZBEN A TISZADOBI ANDRÁSSY-KASTÉLYBAN, A BALÁZS JÁNOS ÉS A BARCSAY GALÉRIÁBAN, A FÉSZEK KLUBBAN, ILLETVE A MŰVÉSZETEK VÖLGYE FESZTIVÁLON. ALKOTÁSAI LÁTHATÓAK VOLTAK 2004-BEN A MŰCSARNOK „ELHALLGATOTT HOLOCUAST", A BERLINI COLLEGIUM HUNGARICUM „KORTÁRS MAGYAR ROMA MŰVÉSZET” KIÁLLÍTÁSÁN ÉS 2007-BEN A VELENCEI BIENNÁLÉ ROMA PAVILONJÁBAN. A ZWACK CSALÁD 2007-BEN MAGÁNGYŰJTEMÉNYE RÉSZÉRE MEGVÁSÁROLTA A „CIGÁNYFIÚ KONSTRUKCIÓVAL” CÍMŰ MUNKÁJÁT.

TIBOR BALOGH WAS BORN ON 22ND MAY, 1975 IN FEHÉRGYARMAT. HE WAS AN ORPHAN IN THE CHILDREN'S HOME IN TISZADOB, WHERE HE STUDIED PAINTING AND WELDING. HIS TEACHERS RECOGNIZED HIS TALENT EARLY. AT SCHOOL HE CREATED HIS AND ORPHAN COMPANIONS - ZSOLT VÁRI AND KÁLMÁN HORVÁTH - CREATED A SELF-EDUCATING SCHOLARLY CIRCLE. THAT WAS A PRODUCTIVE AGE IN THEIR LIFE, AND ENHANCING IN THEIR DEVELOPMENT. HE GRADUATED AND APPLIED FOR THE PICTURE-GRAPHICS BRANCH AT THE UNIVERSITY OF FINE ARTS IN HUNGARY. HE HAD TWO IMPORTANT TEACHERS IN HIS LIFE, WHO REVEALED HIM THE BASIC KNOW-HOW OF ART: MRS. GITTA TOMONYÁK RÓZSAVÖLGYI, THE DRAWING TEACHER, AND HIS PROFESSOR, RÓBERT KÖNIG, GRAPHIC ARTIST. AFTER EARNING HIS DIPLOMA, HE WAS WORKING ON GIVING A NEW MEANING TO BIBLICAL WORKS, LIKE LAJOS SZALAY'S „JACOB'S FIGHT WITH THE ANGEL". HIS WORK OF ART, „THE GIPSY WOMAN'S DANCE WITH THE ANGEL" IS KIND OF AN ABSOLUTION, TRYING TO KEEP THE BALANCE AND GIVING A SOLUTION TO THE PROBLEM. BALOGH, WHO IS ALSO A PROSPEROUS PAINTER, LIVES AND WORKS IN BUDAPEST. HAVING FINISHED HIS STUDIES AT THE UNIVERSITY, IN 2003 HE STARTED TO WORK AS A PUBLICATION DESIGNER AT THE CAPITAL COMMUNITY'S GYPSY HOUSE. HE HAD A LOT OF COLLECTIVE EXHIBITIONS: SEVERAL TIMES IN ANDRÁSSY CASTLE, AT BALÁZS JÁNOS GALLERY, IN THE BARCSAY GALLERY, AT FÉSZEK CLUB AND AT THE VALLEY OF ARTS FESTIVAL. HE PARTICIPATED IN „THE HIDDEN HOLOCAUST" EXHIBITION IN THE MŰCSARNOK, AT THE „CONTEMPORARY HUNGARIAN GYPSY ART" IN THE COLLEGIUM HUNGARICUM OF BERLIN IN 2004 AND IN THE GYPSY PAVILION AT THE BIENNALE OF VENICE IN 2007. IN 2007 THE ZWACK FAMILY BOUGHT ONE OF HIS PAINTING, TITLED „GYPSY BOY WITH CONSTRUCTION", TO MAKE IT PART OF THEIR PRIVATE COLLLECTION.

Cigányasszony tánca az angyallal / aquatinta, papír, 70x100 cm, 2003
Gypsy Woman Dancing with the Angel / aquatint, paper