OLÁH ARANKA

OLÁH ARANKA NAGYVISNYÓN SZÜLETETT 1944. JÚLIUS 3-ÁN. A HATGYERMEKES ZENÉSZ CSALÁD MISKOLCON ÉLT. FÉRJHEZ MEGY A HÍRES MISKOLCI PRÍMÁSHOZ, NYERGES SZAJKÓ GÉZÁHOZ, A 80-AS ÉVEKBEN BUDAPESTRE KÖLTÖZNEK. 1992-BEN FÉRJE BIZTATÁSÁRA KEZD EL RAJZOLNI. RÖVID IDEIG TUDÁSÁT A BUDAPESTI VERES PÁLNÉ KÉPZŐMŰVÉSZETI TANODÁBAN FEJLESZTI, MAJD FÉRJE BETEGSÉGE MIATT EGY IDŐRE FELHAGY AZ ALKOTÁSSAL. ELSŐSORBAN PORTRÉKAT ÉS CSENDÉLETEKET FEST. KEZDETBEN TEMPERÁT HASZNÁL, KEDVELI A SZÍNES CERUZÁT, KÉSŐBB MÁR OLAJJAL IS DOLGOZIK. BEMUTATKOZÓ KIÁLLÍTÁSÁT 2002-BEN A ROMA PARLAMENT BALÁZS JÁNOS GALÉRIÁJÁ BAN RENDEZTÉK MEG, CSÁMPAI ROZI ALKOTÁSAIVAL KÖZÖSEN SZEREPELTEK MŰVEI. KÖZBEN MEGÖZVEGYÜL. S ÚJRA FESTENI KEZD. 2009-BEN A SZAKRÁLIS MŰVÉSZETEK HETE ALKALMÁBÓL VALLÁSOS TÉMÁJÚ ALKOTÁSAIBÓL RENDEZTEK ÖNÁLLÓ KIÁLLÍ TÁST A VIII. KERÜLETI ILLÉS CSALÁDKÖZPONTBAN, VALAMINT A BALÁZS JÁNOS GALÉRIÁBAN ÉS KÉSŐBB A BÁNKITÓ FESZTIVÁLON „KÖZTETEK” - NŐI ROMA PORTRÉK KIÁLLÍTÁSON SZEREPELT „IZRAELI NŐ” CÍMŰ ALKOTÁSÁVAL. SZÍVESEN ADOMÁNYOZZA KÉPEIT KÖZINTÉZMÉNYEKNEK. JÓZSEFVÁROSBAN TÖBBEK KÖZÖTT A CSALÁDSEGÍTŐ KÖZPONTOT, A POLGÁRMESTERI HIVATALT ÉS AZ EGÉSZSÉGÜGYI SZOLGÁLATOT DÍSZÍTIK MUNKÁI, VALAMINT A SEMMELWEIS EGYETEM I. SZ. GYERMEK KLINIKÁJÁN IS TALÁLHATÓK ALKOTÁSAI.

ARANKA OLÁH WAS BORN IN THE VILLAGE OF NAGYVISNYÓ, ON 3 JULY, 1944. HER MUSICIAN FAMILY, INCLUDING SIX CHILDREN LIVED IN MISKOLC. SHE MARRIED THE FAMOUS GYPSY PRIME VIOLINIST GÉZA NYERGES SZAJKÓ OF MISKOLC. IN THE EIGHTIES THEY MOVED TO BUDAPEST. ENCOURAGED BY H S. AT FIRST, SHE WORKED WITH EGG TEMPERA OR COLOURED PENCIL AND LATER MOVED ON TO OIL PAINT. HER DEBUT EXHIBITION TOOK PLACE IN 2002 AT BALÁZS JÁNOS GALLERY AT THE ROMA PARLIAMENT. THE EXHIBITION FEATURED ROZI CSÁMPAI S PAINTINGS, AS WELL. IN THE MEANWHILE, HER HUSBAND DIED AND SHE RETURNED TO ART AND PAINTING. IN 2009 FOR THE PERIOD OF THE WEEK OF SACRED ARTS SHE HAD HER INDEPENDENT EXHIBITION PRESENTING HER RELIGIOUS WORKS OF ART AT THE ILLÉS FAMILY CENTRE IN THE 8TH DISTRICT AND ALSO AT THE BALÁZS JÁNOS GALLERY IN BUDAPEST. WITH HER PAINTING „ISRAELI WOMAN" SHE ALSO CONTRIBUTED TO THE BÁNKITÓ FESTIVAL AND ITS FEATURED EXHIBITION „AMONG YOU" - WOMAN-REPRESENTATION IN GYPSY FINE ARTS. SHE FREQUENTLY DONATES HER WORKS OF ART TO PUBLIC INSTITUTES. ONE CAN ADMIRE SEVERAL OF THESE PIECES HUNG FOR INSTANCE AT THE FAMILY CENTRE, THE CITY HALL AND THE HEALTH SERVICE IN JÓZSEFVÁROS AND ALSO AT THE CHILDREN'S HOSPITAL NOl AT SEMMELWEIS UNIVERSITY.

Balatoni hölgy / tempera, papír, 45x62 cm, 2003
Lady at the Lake Balaton / tempera, paper