VÁRI ZSOLT

VÁRI ZSOLT 1974. OKTÓBER 15-ÉN SZÜLETETT VÁSÁROSNAMÉNYBEN. ÁLLAMI GONDOZOTTKÉNT NŐTT FEL. A TISZADOBI GYERMEKOTTHONBAN BALOGH TIBORRAL ÉS HORVÁTH KÁLMÁNNAL EGYÜTT KEZD EL FESTENI. ELINDÍTANAK EGY ÖNKÉPZŐ KÖRT IS, SÁROSI ATTILA BERKESZI FESTŐ ÉS PEDAGÓGUS SEGÍTI ŐKET. TIZENHAT ÉVESEN SZÍVMŰTÉTEN ESIK ÁT. EKKOR ISMERKEDIK MEG HUBAY MIKLÓS ÍRÓVAL - PÁRTFOGOLTJA ÉS EGYBEN KERESZTFIA LESZ -, AKI TEHETSÉGE KIBONTAKOZTATÁSÁBAN SEGÍTI. FESTÉSZETÉRE NAGY HATÁSSAL VOLTAK A VERSEK, DRÁMÁK, SZÍNHÁZI ÉLMÉNYEK, OLASZORSZÁGBAN ÉS SPANYOLORSZÁGBAN TETT UTAZÁSAI. HÚSZÉVESEN BUDAPESTRE KÖLTÖZIK, A FESTÉSZETET VÁLASZTJA HIVATÁSNAK. EGY IDEIG RAJZFILMRAJZOLÓKÉNT DOLGOZIK, AUTODIDAKTA MÓDON KÉPZI MAGÁT. OLAJFESTMÉNYEKET KÉSZÍT, KEZDETBEN A RENESZÁNSZ JEGYÉBEN SZÜLETETT MŰVEKET ÉS NAPRAFORGÓ CSENDÉLETEKET. MA MÁR LEGINKÁBB PORTRÉKAT FEST, AMELYEK ELSŐSORBAN A SZEMÉLYISÉGRE ÉS A HANGULATRA KONCENTRÁLNAK. TÖBB SOROZATA IS VOLT: 2002-BEN AZ RTL KLUB BARÁTOK KÖZT SZEREPLŐIRŐL, MAJD 2003-BAN ISMERT SZÍNÉSZEKRŐL. SOK ESETBEN FOTÓ UTÁN KÉSZÍTI MUNKÁIT, LEGGYAKRABBAN NŐI PORTRÉKAT. MUNKÁSSÁGÁBAN NAGY SZEREPE VAN AZ ÖNARCKÉPEKNEK IS. HATÉKONYAN HASZNÁLJA A MÉDIA KÍNÁLTA LEHETŐSÉGEKET MŰVÉSZETE NÉPSZERŰSÍTÉSÉRE. 2003-BAN JELENT MEG „MEGJÖTTEM” CÍMMEL KÖNYV A FESTŐRŐL. 1998-BAN BEKAPCSOLÓDOTT A CIGÁNY HÁZ ALKOTÓTÁBORI MUNKÁJÁBA, AZÓTA ÁLLANDÓ RÉSZTVEVŐJE ÉS KIÁLLÍTÓJA AZ ALKOTÓKÖZÖSSÉGNEK. MUNKÁIVAL TÖBBSZÖR SZEREPELT ORSZÁGSZERTE, GYAKRAN FŐVÁROSI KÁVÉHÁZAKBAN, KIÁLLÍTÓHELYEKEN. 2004-BEN RÉSZTVEVŐJE VOLT A MŰCSARNOK „ELHALLGATOTT HOLOCAUST” TÁRLATÁNAK. A BALÁZS JÁNOS GALÉRIÁBAN 1999-BEN, 2002-BEN VOLTAK ÖNÁLLÓ KIÁLLÍTÁSAI, 2005-BEN A „NŐÁBRÁZOLÁS A ROMA KÉPZŐMŰVÉSZETBEN", 2007-BEN A „MI ARCUNK" PORTREKIÁLLÍTÁSON, 2009-BEN A „KÖZTETEK” CSOPORTOS TÁRLATON VOLT LÁTHATÓ. ALAPÍTÓJA, S EGYIK VEZETŐJE A 2003-BAN ALAKULT MAGYARORSZÁGI ROMA GALÉRIA EGYESÜLETNEK. MUNKÁI MEGTALÁLHATÓK A ROMA PARLAMENT ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSÁN, KÖZINTÉZMÉNYEKBEN ÉS SZÁMOS INTERNETES MŰVÉSZETI PORTÁLON, S MAGÁNGYŰJTŐKNÉL IS.

ZSOLT VÁRI WAS BORN ON THE IS 15TH OF OCTOBER, 1974 IN VÁSÁROSNAMÉNY. HE SPENT HIS CHILDHOOD IN STATE CUSTODY. HE STARTED PAINTING AT THE TISZADOB CHILDREN'S HOME TOGETHER WITH HIS FRIENDS TIBOR BALOGH AND KÁLMÁN HORVÁTH. WITH THE HELP OF ARTIST AND TEACHER ATTILA SÁROSI, THEY ALSO STARTED AN ENRICHMENT WORKSHOP. LATER, WHEN ALREADY STUDYING IN A VOCATIONAL SCHOOL TO BE A SHOEMAKER, HE HAD TO GO UNDER A HEART SURGERY UNEXPECTEDLY AT THE AGE OF SIXTEEN. THIS WAS THE TIME WHEN HE MET HIS MENTOR, WRITER MIKLÓS HUBAY, WHO LATER BECAME HIS GODFATHER AND GUIDED HIM ON HIS JOURNEY OF ARTISTIC DEVELOPMENT. HE DREW MOST OF HIS INSPIRATION FROM POETRY, PLAYS AND OTHER EXPERIENCES IN THE THEATRE, AND OF COURSE, FROM HIS TRIPS HE TOOK TO SPAIN AND ITALY. WHEN HE WAS TWENTY YEARS OLD HE RELOCATED TO THE CAPITAL TO BECOME A PROFESSIONAL ARTIST, A PAINTER. WHILE SELF-TRAINING HIMSELF IN THE FIELD OF ART HE WAS WORKING AS A CARTOONIST FOR ANIMATED MOVIES. IN THE BEGINNING HE SHOWED CHARACTERISTICS OF A RENAISSANCE PAINTER - WORKING WITH OIL PAINT, COMPOSING SUNFLOWER STILLS AND SUCH ON CANVAS. TODAY HE SEEMS TO FOCUS ON SOMETHING NEW: PORTRAITS THAT HAVE CHARACTER AND ATMOSPHERE IN THEIR FOCAL POINT. HIS SELFPORTRAITS HAVE GREAT SIGNIFICANCE IN HIS WORK AS WELL. HIS PIECES PAINTED IN 2002 FOR RTL (A COMMERCIAL TELEVISION STATION) DEPICTING CHARACTERS OF THE POPULAR TV SHOW, „AMONG FRIENDS" AND A SERIES OF PORTRAITS (2003) OF SOME CELEBRATED ACTORS WERE ALL FAVORABLY RECEIVED BY THE PUBLIC. BY AND LARGE, HE USES PHOTOGRAPHS FOR HIS PORTRAITS THAT ARE OF THE WOMAN IN MOST CASES. WHEN IT COMES TO REACHING THE PUBLIC WITH HIS ART HE IS EXTREMELY SUCCESSFUL IN USING ALL POSSIBLE CHANNELS OUR MODERN WORLD HAS TO OFFER. IN 2003 EVEN A BOOK WAS PUBLISHED ABOUT HIM WITH THE TITLE I HAVE ARRIVED. IN 1998 HE JOINED THE ACTIVITIES OF THE GYPSY ARTISTS. HE HAS BEEN AN ACTIVE MEMBER AND EXHIBITOR OF THE ROMA KHER PROJECT EVER SINCE.HE EXHIBITS ALL OVER THE COUNTRY, IN COFFEE HOUSES AND SHOWROOMS ALIKE. HIS WORK WAS PRESENT AT „ THE HIDDEN HOLOCAUST" IN MŰCSARNOK IN 2004. HE HAD INDEPENDENT EXHIBITS HELD AT THE BALÁZS JÁNOS GALLERY IN 1999 AND 2002. HIS PAINTINGS WERE IN THE COMPILATION OF „THE FEMALE PORTRAITS IN GYPSY FINE ARTS" (2005), OF THE „OUR FACES" (2007), AND OF THE „AMONG YOU" COLLECTION (2009). HE IS THE FOUNDING FATHER AND DIRECTOR OF THE ASSOCIATION OF HUNGARIAN GYPSY ART GALLERIES THAT HE SET OFF BACK IN 2003. HIS PAINTINGS CAN BE FOUND IN THE PERMANENT COLLECTION THE ROMA PARLIAMENT, SOME PUBLIC INSTITUTES, IN PRIVATE COLLECTION AND ON A NUMBER OF ART WEBSITES AS WELL.

Megjöttem / olaj, vászon, 131x141 cm, 1996
I Have Arrived / oil, canvas