Portál
Portál

Tudod-e? - Mi a tiszavirág?

És igen, megint itt vagyunk. Ezerrel tombol a meleg, na és a nyári szünet. Remélem, te is jól érzed magad, és csak hébe-hóba jut eszedbe az iskola. Mint például most, amikor a biológiai tanulmányaidat szeretnénk egy kicsit feleleveníteni. Szóval, az a nagy kérdés, hogy mi a tiszavirág?

A "tiszavirág" kifejezést gyakran használjuk akkor, ha valamiről azt akarjuk mondani, hogy rövid ideig tartott. Hát igen, egy kicsit furcsán hangzik, már csak azért is, mert kevesen tudják csak, hogy a tiszavirág micsoda vagy inkább kicsoda?
Szóval, tudjuk meg de gyorsan, mert már engem is furdal a kíváncsiság.

A tiszavirág a kérészek (szárnyas rovarok) ősi csoportjába tartozik, melyek már több száz éve élnek a Földön.
Ha pedig most használod egy kicsit a fejecskédet, akkor rájöhetsz két dologra is. Egyrészt arra, hogy az elnevezés csalóka. Mert ha eddig azt gondoltad, hogy itt valamiféle növényről van szó, akkor tévedtél. Ugyan is a tiszavirág egy állat, mint az a kérészek csoportjába való tartozása is mutatja.
Másrészt az elnevezésből még egy dologra lehet következtetni. Ez pedig az, hogy ez az állat, mint ahogy a neve is mutatja, a Tisza környékén él. Így nemcsak a folyó jelképe, hanem a vízminőség jelzője is, mivel tiszta, oxigénben dús vizekben tudnak csak zavartalanul fejlődni.
Ez a faj, hosszát tekintve akár elérheti a 12 cm-t is.
A tiszavirág lárvájának telepei jobbára a meredek falú és agyagos mederszakaszokon találhatók, ahol általában három nemzedék él együtt. A rajzáskor párosodnak, ezt követően pedig a peték a mederfenekére kerülnek. A kibúvó lárva a meder falába fúrja be magát, és itt, ha hiszed, ha nem, három évig fejlődik.
S hogy mi történik ez után? A harmadik év júniusában a lárva előbújik és a part vagy a víz fölött szárnyas alakot ölt. Ezt úgy nevezik, hogy imágó.
Most pedig következzen az a jelenség, amit tiszavirágzásnak hívnak. Ezek a szárnyas állatok egy-egy élőhelyen ugyanazon a napon és ugyanabban az órában bújnak elő és a víz felett cikázva keresik a párjukat.
Miután megtörtént a nagy találkozás, a nőstény lerakja a petéit, és a hímmel együtt elpusztul. De nem akárhogyan, hanem úgy, hogy a vízbe hullanak, és beborítják a folyó vízének tetejét.
Ez a csodálatos és egyedülálló jelenség általában június közepén figyelhető meg.
Ez a pazar esemény olyan ritka, hogy a nyárnak ezen időszakában rengeteg turista látogat el erre a vidékre, hogy figyelemmel kísérje a pár percig tartó csodát.
Ha te is kíváncsi vagy a tiszavirágzásra, akkor cuccot a hátizsákba, be a kocsiba, és irány a Tisza partja.

Ennyi volt mára a Tudod-e világa. Találkozzunk legközelebb is, addig pedig irány ki a szabadba, vagy ha teheted, a Balcsi partjára. Fantasztikus az idő, úgyhogy kezdődhet a napozás, strandolás, pihenés. Élvezd a nyarat!