A Gazdaságtudományi Kar
rövid története
A Veszprémi Egyetemen a gazdasági jellegű tárgyak oktatása sokáig az Üzemgazdaságtan Tanszék feladata volt, elsődlegesen a mérnökképzéshez kapcsolódóan.
Ebből vált ki 1977. július 1-jén, tanszéki jogállással, a Vállalati Rendszerszervezési Önálló Tanszéki Csoport. A művelődésügyi miniszter 1984. július 1-jei hatállyal az Üzemgazdaságtan Tanszék és a Vállalati Rendszerszervezési Önálló Tanszéki Csoport összevonásával Vállalatgazdasági és Szervezési Intézetet létesített. Az egyetemi szervezet-átalakítás keretében az intézetet 1990. július elsejétől ismét tanszékké szervezték át. A műszaki menedzser szak alapítása és a gazdálkodási szak indítása következtében megváltozott feladatok a tanszék szakmai alapokon történő szétválásához vezettek. 1996. január 1-jén létrejött a Szervezési és Vezetési Tanszék és a Gazdaságtan Tanszék. A Turizmus, a Pénzügytan Tanszék, a Számvitel és Controlling Tanszék, a Nemzetközi Gazdaság Tanszék és a Közgazdaságtan Tanszék létrehozását követően az intézet a Mérnöki Kar gazdasági jellegű szakjainak gondozását végezte 2003-ig, amikortól a kormány döntése alapján Gazdaságtudományi Karként végzi tovább szakmai és tudományos munkáját. Ennek keretében több, mint 2000 hallgató ügyeivel kapcsolatban hozunk döntéseket. Az MTA Közgazdaságtudományi Kutatóközpont 2001-ben lett a Veszprémi Egyetem kihelyezett tanszéke. Ugyanebben az évben kezdte meg működését a VE nagykanizsai kihelyezett csoportja.
A Gazdaságtudományi Kar elsődleges feladata közgazdászok, műszaki menedzserek és vezetők képzése, továbbképzése és átképzése. A kar célja olyan szakemberek képzése, akik képesek magas színvonalon vállalati és nemzetgazdasági szintű rendszerek létrehozására, működtetésére, vezetésére. Az oktatók és hallgatók részt vesznek tudományos kutatásban és gyakorlati alkalmazásokban.
Doktori Iskola
A Gazdálkodás és Szervezéstudományok Doktori Iskola keretében a résztvevők bekapcsolódnak a különböző tudományterületek magas szintű művelését jelentő kutatásokba, publikációs tevékenységbe. A Doktori Iskola vezetője: Dr. Major Iván egyetemi tanár
Kutatási területek
A kutatási tevékenység széles területet ölel fel. A makrogazdasági jelenségek vizsgálatától a vállalati működés menedzsment és gazdasági vonatkozásait egyaránt tartalmazza az egyénig bezárólag. A kutatási tevékenység jelentős mértékben nemzetközi együttműködésben valósul meg. A tanszékek profiljából adódó néhány téma:
A vállalatok tulajdonosi viszonyainak és szerkezeti átalakulásának kérdései; Az üzleti tudás felhalmozódása és továbbterjedése; Ipar- és versenypolitika; A pénzpiacok elmélete és gyakorlata, Vállalati pénzügyek; Európai integráció; A korszerű információs és kommunikációs technológiák alkalmazása; Vállalatgazdasági empirikus kutatások; Vállalati költségelemzés; Marketing; Az idegenforgalom gazdasági és szervezési kérdései; Vállalati stratégia és kultúra; A vállalati funkcionális területek (termelés, karbantartás, logisztika, minőség, emberi erőforrás stb.) menedzsmentje.
Nemzetközi kapcsolatok
A GTK munkatársai széles körű nemzetközi kapcsolatrendszerrel bírnak, amely felöleli a neves észak-amerikai és nyugat-európai egyetemeket. A nemzetközi kapcsolatok a közös kutatás mellett segítik a hallgató- és oktatócserét. Jelenleg is több hallgatónk tanul külföldön az Erasmus-program keretében, illetve francia, német, finn vendéghallgatók vesznek részt oktatóink előadásain.
Web-elérhetőség:
www.vein.hu/www/karok/gtk/index.html |