CSÁNYI JÁNOS

CSÁNYI JÁNOS 1957. ÁPRILIS 29-ÉN SZÜLETETT PERKÁTÁN. ZENÉSZ CIGÁNY CSALÁDBÓL SZÁRMAZIK. DUNAÚJVÁROSBAN SZEREZTE MEG A SZOBAFESTŐ- MÁZOLÓ SZAKKÉPESÍTÉST. 1976-BAN BUDAPESTRE KÖLTÖZIK, SIKERES ÉRETTSÉGI VIZSGÁT TESZ. JELENLEG SZIGETSZENTMIKLÓSON ÉL ÉS ALKOT. 1991-TŐL TÖBB ÉVEN ÁT VEZETI A CIGÁNY HÁZ KÉPZŐMŰVÉSZETI ALKOTÓTÁBORAIT. 1993-TÓL MAKRA FERENC DÍSZÍTŐ FESTŐNÉL HELYEZKEDIK EL, ELSAJÁTÍTJA A SZAKMA FOGÁSAIT, ÉS AZÓTA IS ILYEN MUNKÁT VÉGEZ. RÉSZT VETT TÖBBEK KÖZÖTT AZ URÁNIA MOZI, A PÁVA UTCAI ZSINAGÓGA, VALAMINT TÖBB BUDAPESTI ÉS VIDÉKI TEMPLOM DÍSZÍTŐ FESTÉSÉBEN. SOKÁIG SENKINEK NEM MUTATTA MEG A KÉPEIT, HOSSZAS UNSZOLÁSRA ELŐSZÖR 1987-BEN A CSEPELI MŰVELŐDÉSI HÁZBAN ÁLLÍTOTTA KI A FESTMÉNYEIT. 1994-BEN LEÁNYFALUN, A MÓRICZ HÁZBAN RENDEZTEK KIÁLLÍTÁST A KÉPEIBŐL, MAJD 1995-BEN PERKÁTÁN, 1996-BAN BUDAPESTEN A IX. KERÜLETI, 1999-BEN A XIV. KERÜLETI KISEBBSÉGI HÁZBAN ÉS DUNAVARSÁNYBAN MUTATKOZOTT BE. 2000 ÓTA TÖBB ÍZBEN RÉSZT VETT A FERENCVÁROSI PLEIN-ART KORTÁRS MŰVÉSZETEK FESZTIVÁLJÁN, SZÁMOS CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSON SZEREPELT. 2009-BEN A SZAKRÁLIS MŰVÉSZETEK HETE ALKALMÁBÓL, ROMA MŰVÉSZEK VALLÁSOS TÉMÁJÚ ALKOTÁSAIBÓL RENDEZETT „KERESD AZ ISTENT- KISDEDET TALÁLSZ” CÍMŰ KIÁLLÍTÁSON VOLTAK LÁTHATÓK MUNKÁI. ALKOTÁSAI MEGTALÁLHATÓK A ROMA PARLAMENT ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSÁN. 2002-BEN A MAGYARORSZÁGI REFORMÁTUS EGYHÁZ KIADÁSÁBAN MEGJELENT NÉGY EVANGÉLIUMOT ILLUSZTRÁLTA.

JÁNOS CSÁNYI WAS BORN ON 29TH APRIL, 1957 IN PERKÁTA, INTO A GYPSY MUSICIAN FAMILY. HE BECAME A HOUSE-PAINTER IN DUNAÚJVÁROS, THEN IN 1976 HE MOVED TO BUDAPEST WHERE HE GRADUATED FROM SECONDARY SCHOOL. AT PRESENT HE LIVES AND PAINTS IN SZIGETSZENTMIKLÓS. HE ORGANIZED AND LED THE ROMA ARTISTIC CAMPS OF THE GYPSY HOUSE SEVERAL TIMES FROM 1991. IN 1993 HE BEGAN TO WORK FOR FERENC MAKRA, DECORATIVE PAINTER, WHO TAUGHT HIM THE SECRETS OF THIS PROFESSION. CSÁNYI HAS BEEN WORKING IN THIS FIELD SINCE THEN. HE HAS BEEN ONE OF THE RENOVATORS OF URÁNIA CINEMA, THE SYNAGOGUE IN PÁVA STREET AND NUMEROUS CHURCHES IN BUDAPEST AND THE COUNTRYSIDE. HE DID NOT SHOW HIS PAINTINGS TO ANYBODY FOR A LONG TIME, BUT AFTER BEING URGED FOR A LONG TIME, HE PRESENTED HIS PICTURES AT THE CULTURAL CENTRE OF CSEPEL IN 1987. HIS NEXT EXHIBITION TOOK PLACE IN 1994 AT MÓRICZ HOUSE IN LEÁNYFALU. THEN IN 1995 HE TOOK HIS PAINTINGS TO PERKÁTA, IN 1996 TO BUDAPEST TO THE 9TH DISTRICT, IN 1999 TO THE 14TH DISTRICT TO THE MINORITY HOUSE. IN 1999 HIS PAINTINGS WERE PRESENTED IN DUNAVARSÁNY. IN 2000 HE TOOK PART IN THE PLEIN-ART FESTIVAL OF CONTEMPORARY ARTS IN FERENCVÁROS FOR SEVERAL TIMES AND THEN IN NUMEROUS OTHER COLLECTIVE EXHIBITIONS. IN 2009, HIS PIECES EXPLORING RELIGIOUS THEMES WERE EXHIBITED IN THE COLLECTION ENTITLED „SEARCH FOR GOD - FIND A CHILD", A SHOW ORGANISED FOR THE WEEK OF SACRED ARTS THAT INTRODUCED THE RELEGIOUS WORKS OF GYPSY ARTISTS. AT PRESENT, HIS PAINTINGS ARE PART OF THE PERMANENT EXHIBITION OF THE ROMA PARLIAMENT. IN 2002 HE ILLUSTRATED THE FOUR GOSPELS PUBLISHED BY THE HUNGARIAN PROTESTANT CHURCH.

Elmúlás / olaj, farost, 60x80 cm
Evanescente / oil, wood-fibre