CSÁNYI LAJOS (†)

CSÁNYI LAJOS ZENÉSZ CIGÁNY CSALÁD HATODIK GYERMEKEKÉNT SZÜLETETT 1954. SZEPTEMBER 12-ÉN PERKÁTÁN. TEHETSÉGÉRE MÁR AZ ÁLTALÁNOS ISKOLÁBAN FELFIGYELTEK TANÁRAI. TIZENHÁROM ÉVESEN PORTRÉKAT RAJZOLT AZ ISMERŐSEIRŐL. KÖZÉPISKOLÁS TANULMÁNYAI MELLETT A DUNAÚJVÁROSI RAJZSTÚDIÓ NÖVENDÉKE VOLT, AHOL MÁR FÉL ÉV UTÁN KIÁLLÍTÁST RENDEZTEK AZ ALKOTÁSAIBÓL. KÉSŐBB CSALÁDJA MEGÉLHETÉSÉNEK BIZTOSÍTÁSA MIATT HOSSZABB IDŐRE ELTÁVOLODOTT A KÉPZŐMŰVÉSZETTŐL. 1990-BEN VETT RÉSZT ELŐSZÖR A CIGÁNY HÁZ ALKOTÓTÁBORÁBAN. EZ ÚJ LENDÜLETET ADOTT MŰVÉSZETÉNEK, KOMOLY RAJZTUDÁSÁRA ALAPOZVA OLAJKÉPEKET KEZDETT FESTENI. LEGJELENTŐSEBB KIÁLLÍTÁSAI A LEÁNYFALUI MÓRICZ HÁZBAN ÉS PERKÁTÁN VOLTAK. MŰVÉSZETÉNEK NEGYVENNÉGY ÉVESEN KORAI HALÁLA VETETT VÉGET (1999. FEBRUÁR 5.).

LAJOS CSÁNYI WAS BORN ON 12TH SEPTEMBER, 1954 IN PERKÁTA AS THE SIXTH CHILD OF A MUSICIAN GYPSY FAMILY. HIS TEACHERS RECOGNIZED HIS TALENT AS EARLY AS AT THE PRIMARY SCHOOL. AT THE AGE OF 13, HE DREW PORTRAITS ABOUT HIS FRIENDS. DURING HIS SECONDARY SCHOOL STUDIES, HE ALSO ATTENDED THE DRAWING SCHOOL IN DUNAÚJVÁROS WHERE HIS TALENT WAS SO HIGHLY PRIZED THAT AFTER ONLY SIX MONTHS, HIS PAINTINGS WERE EXHIBITED. LATER DUE TO THE FINANCIAL PROBLEMS OF HIS FAMILY, HE HAD NO TIME FOR ARTS FOR MANY YEARS. HE FIRST PARTICIPATED IN THE ART CAMP OF THE GYPSY HOUSE IN 1990. THIS GAVE HIM A NEW ARTISTIC IMPULSE. HIS GOOD DRAWING-TALENT MADE HIM START TO MAKE OIL-PAINTINGS. HIS MOST IMPORTANT EXHIBITIONS TOOK PLACE AT THE MÓRICZ HOUSE IN LEÁNYFALU AND IN PERKÁTA. HE UNFORTUNATELY PASSED AWAY VERY EARLY, AT THE AGE OF 44 (ON 5TH FEBRUARY 1999).

Lovak / olaj, farost, 60x80 cm, 1998
Horses / oil, wood-fibre