FARKAS ERVIN

FARKAS ERVIN 1976. DECEMBER 19-ÉN SZÜLETETT TATABÁNYÁN. NAGY SZEGÉNYSÉGBEN ÉLTEK, EZÉRT KISGYERMEKKÉNT ÁLLAMI GONDOZÁSBA KERÜLT. TIZENHÁROM ÉVES VOLT, AMIKOR FELFEDEZTE A SZÍNEK „CSODÁLATOS VILÁGÁT”. MŰVÉSZETÉNEK KEZDETÉN A FESTÉS TESZI BOLDOGGÁ, VIGASZT NYÚJT SZÁMÁRA. A TATABÁNYÁN ÉLŐ FESTŐ IDŐKÖZBEN MEGNŐSÜLT, HÁROM GYERMEKE SZÜLETETT. ROMA KÖZÖSSÉGFEJLESZTŐ ASSZISZTENSI KÉPZÉST SZERZETT. ÉVEKIG A TATABÁNYAI HATOSTELEP MÁRTON ÁRON KISEBBSÉGI ÉS IFJÚSÁGI SZERVEZETÉNEK MUNKATÁRSA. 1990-BEN KEZDETT EL FESTENI. ELEINTE AZ ÓKORI EGYIPTOM KÉZMŰVES TÁRGYAI, SZIMBÓLUMAI VONZOTTÁK. HATÁSSAL VOLT RÁ AZ INDIAI KULTÚRA, MONET SZÍNEI, CSONTVÁRY VILÁGA. ELSŐ KIÁLLÍTÁSA 1997-BEN VOLT TATABÁNYÁN. 2000-BEN MÓRON A LAMBERG KASTÉLYBAN NYÍLT ÚJ MUNKÁIBÓL TÁRLATA. 2002 JÚLIUSÁBAN „A ROMÁK SZÍNVILÁGA” CÍMMEL BUDAPESTEN A ROMA PARLAMENT BALÁZS JÁNOS GALÉRIÁJÁBAN ÁLLÍTOTT KI. A KILENCVENES ÉVEK VÉGÉN MEGHÍVÁST KAP A CIGÁNY HÁZ ALKOTÓTÁBORÁBA, MELYNEK AZÓTA IS RENDSZERES RÉSZTVEVŐJE ÉS KIÁLLÍTÓJA. SZÁMOS CSOPORTOS TÁRLATON VETT RÉSZT ORSZÁGSZERTE.

ERVIN FARKAS WAS BORN IN TATABÁNYA ON THE 19TH OF DECEMBER 1976. HIS FAMILY WAS LIVING IN GREAT POVERTY AT THAT TIME, SO AS A CHILD HE WAS PUT INTO STATE CARE. ATTHE AGE OF 13 HE DISCOVERED THE „ENCHANTING WORLD" OF COLOURS. AT THIS STAGE OF HIS LIFE, PAINTING MADE HIM FEEL HAPPY AND COMFORTED. TODAY, FARKAS LIVES IN TATABÁNYA, HE IS MARRIED AND HAS THREE CHILDREN. HE WAS TRAINED TO BE A GIPSY COMMUNITY DEVELOPING ASSISTANT, AND WORKED FOR YEARS AT THE HATOSTELEP MÁRTON ÁRON MINORITY AND YOUTH ORGANIZATION.HE STARTED PAINTING IN 1990. AT FIRST HE WAS MAINLY ATTRACTED BY EGYPTIAN CRAFTSMAN OBJECTS AND SYMBOLS. FARKAS WAS ALSO VERY MUCH INFLUENCED BY THE COLOURS OF MONET, AND CSONTVÁRY IN GENERAL.HIS FIRST EXHIBITION TOOK PLACE IN 1997 AT THE KOSSUTH LAJOS PRIMARY GRAMMAR SCHOOL OF TATABÁNYA. IN THE FOLLOWING YEAR HE ARRANGED MORE EXHIBITIONS: ONE AT THE FELLNER JAKAB GRAMMAR SCHOOL, ONE AT THE MÓRA FERENC PRIMARY SCHOOL AND ANOTHER ONE IN THE HOUSE OF PUBLIC EDUCATION, ALL THREE IN THE TOWN OF TATABÁNYA. IN THE YEAR 2000 FARKAS PRESENTED HIS NEW WORKS OF ART AT AN EXHIBITION HELD IN THE CASTLE LAMBERG IN THE CITY OF MÓR. TWO YEARS LATER HE RELEASED A SERIES OF PAINTINGS TITLED „THE COLOURS OF THE GYPSY PEOPLE" WHICH WAS SEEN IN THE GALLERY OF THE ROMA PARLIAMENT IN BUDAPEST. AT THE END OF THE NINETIES FARKAS WAS INVITED TO THE GY PSY ARTISTS' CREATIVE CAMP, WHICH HE HAS BEEN ATTENDED AND EXHIBITED HIS WORKS REGULARLY SINCE THEN. HE WAS A PARTICIPANT OF MANY COLLECTIVE EXHIBITIONS COUNTRYWIDE AND RETURNED SEVERAL TIMES TO THE BALÁZS JÁNOS GALLERY IN BUDAPEST.

Utolsó út / olaj, farost, 60x80 cm, 2004
Last Journey / oil, wood-fibre