FENYVESI JÓZSEF (†)

GILVÁNFAI FENYVESI JÓZSEF 1928-BAN SZÜLETETT, ÉDESANYJA FÉLÁRVÁN, NAPSZÁMBÓL NEVELTE FEL. AZ ÁLTALÁNOS ISKOLA BEFEJEZÉSE UTÁN AZ ERDÉSZETNÉL LETT FAKITERMELŐ, MAJD CSALÁDOT ALAPÍTOTT. ISKOLÁSKORA ÓTA SZERETETT RAJZOLNI, FESTEGETNI, 1958-TÓL HÁROM ÉVIG KÉPZŐMŰVÉSZETI SZAKKÖRBE JÁRT. 1974-BEN MAGYARMECSKÉN VOLT AZ ELSŐ KIÁLLÍTÁSA, ’75-BEN ÉS ’76-BAN PÉCSETT, ’77-BEN SIKLÓSON, EZT KÖVETŐ ÉVEKBEN KOMLÓN, DRÁVAFOKON ÉS BUDAPESTEN. RÉSZTVEVŐJE AZ AUTODIDAKTA CIGÁNY KÉPZŐMŰVÉSZEK I. ORSZÁGOS KIÁLLÍTÁSÁNAK. 1982-BEN TATABÁNYÁN ÉS SOPRONBAN, 1983-BAN NYÍREGYHÁZÁN, 1984-BEN BÉKÉSCSABÁN, 1988-BAN PEDIG SZOLNOKON MUTATKOZIK BE. MUNKÁI 1981-TŐL TÖBB MINT EGY ÉVTIZEDIG LUZSOKON, AZ ORMÁNSÁGI TÁJHÁZBAN BARANYAI CIGÁNY ALKOTÓKKAL KÖZÖS ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSON SZEREPELTEK. 1988-BAN KÉSZÜLT EL „A CIGÁNYSÁG VÁNDORLÁSA A XII.-XIII. SZÁZADTÓL A XX. SZÁZADIG” CÍMŰ FESTMÉNYSOROZATA. 1990-BEN PÉCSETT, A BARANYA MEGYEI MŰVELŐDÉSI KÖZPONTBAN, A GARISSON KLUBBAN ÉS A RÁCZ ALADÁR KULTURÁLIS KÖZPONTBAN, 1991-BEN MARCALIBAN ÉS SZEKSZÁRDON A MŰVELŐDÉSI KÖZPONTBAN, VALAMINT AUSZTRIÁBAN, WEIZBEN - A WEBER HÁZBAN, ILLETVE GRAZBAN - A KULTURZENTRUM MINORITENBEN ÁLLÍTOTT KI. EZT KÖVETŐEN A KILENCVENES ÉVEKBEN PÉCSETT A LENAU HÁZBAN ÉS A PEREM GALÉRIÁBAN, AUSZTRIÁBAN GRAZBAN ÉS JUDENBURGBAN, SÁROSPATAKON A KAZINCZY MÚZEUMBAN, BUDAPESTEN AZ OCIMK GALÉRIÁJÁBAN, VALAMINT A FŐVÁROSI MŰVELŐDÉSI HÁZ GALÉRIÁJÁBAN, AZ EZREDFORDULÓN PEDIG A ROMA KÉPZŐMŰVÉSZEK III. ORSZÁGOS KIÁLLÍTÁSÁN VOLT LÁTHATÓ. A 2005-BEN ELHUNYT FESTŐ MUNKÁI MEGTALÁLHATÓK A ROMA PARLAMENT KÉPTARABAN, A MAGYAR MUVELODESI INTEZET GYŰJTEMÉNYÉBEN ÉS MAGÁNGYŰJTŐKNÉL. 2007-2009 KÖZÖTT „AZ EMLÉKEZÉS SZÍNES ÁLMAI” CÍMET VISELŐ, A MAGYARORSZÁGI KORTÁRS CIGÁNY KÉPZŐMŰVÉSZEK REPREZENTATÍV KIÁLLÍTÁSÁN IS SZEREPELTEK MŰVEI PEKINGBEN ÉS A NEMZETI GALÉRIÁBAN, ILLETVE TÖBB HAZAI NAGYVÁROSBAN.

JÓZSEF FENYVESI BORN IN GILVÁNFA IN 1928. HE WAS RAISED BY HIS MOTHER WHO EARNED THEIR LIVING AS A DAY-LABOURER. AFTER FINISHING PRIMARY SCHOOL, HE STARTED WORKING FOR THE LOCAL FORESTRY AS A LOGGER; THEN HE FOUNDED HIS OWN FAMILY. HE LIKED DRAWING AND PAINTING SINCE PRIMARY SCHOOL. IN 1958 HE JOINED AN ART CIRCLE THAT HE ATTENDED FOR THREE YEARS. HIS FIRST EXHIBITION TOOK PLACE IN 1974 IN MAGYARMECSKE, AND WAS FOLLOWED BY VARIOUS OTHERS IN PÉCS (1975 & 1976), SIKLÓS (1977), AND KOMLÓ, DRÁVAFOK AND BUDAPEST IN SUBSEQUENT YEARS. HE ALSO PARTICIPATED IN THE 1ST NATIONAL EXHIBITION OF SELF-TAUGHT GYPSY ARTISTS. MORE OF HIS EXHIBITIONS FOLLOWED IN TATABÁNYA (1982), SOPRON (1982), NYÍREGYHÁZA (1983), BÉKÉSCSABA (1984), AND SZOLNOK (1988). FROM 1981 ON HE HAD A PERMANENT EXHIBITION IN THE ORMÁNSÁG REGION'S COUNTRY HOUSE AT LUZSOK TOGETHER WITH OTHER GYPSY PAINTERS FROM BARANYA FOR MORE THEN A DECADE. IN 1988 FENYVESI FINISHED HIS PAINTING SERIES ENTITLED „THE WANDERING OF GIPSY PEOPLE FROM THE 12ND-13TH CENTURY TILL THE 20™ CENTURY". SUBSEQUENT EXHIBITION SITES INCLUDED THE BARANYA COUNTY CULTURAL CENTRE, GARISSON CLUB AND RÁCZ ALADÁR CULTURAL CENTRE IN PÉCS (1990); THE CULTURAL CENTRE IN MARCALI (1991); THE CULTURAL CENTRE IN SZEKSZÁRD (1991); HOUSE WEBER IN WEIZ, AUSTRIA (1991); AND THE CULTURAL CENTRE OF MINORITIES IN GRAZ (1991). IN THE NINETIES, FENYVESI TOOK HIS PAINTINGS TO PÉCS (LENAU HOUSE AND GALLERY PEREM), AUSTRIA (GRAZ AND JUDENBURG), SÁROSPATAK (KAZINCZY MUSEUM), AND BUDAPEST (THE NATIONAL ROMA INTEGRATION AND CULTURE CENTRE'S GALLERY AND THE GALLERY OF BUDAPEST'S MUNICIPAL CULTURAL CENTRE). AT THE MILLENNIUM, FENYVESI'S PAINTINGS WERE INCLUDED IN THE 3rd NATIONAL EXHIBITION OF GYPSY ARTISTS. JÓZSEF FENYVESI DECEASED IN 2005. TODAY, HIS WORKS OF ART CAN BE FOUND IN THE ROMA PARLIAMENT, IN THE COLLECTION OF THE HUNGARIAN CULTURAL INSTITUTE, AND IN PRIVATE COLLECTIONS. BETWEEN 2007 AND 2009, SOME OF HIS PAINTINGS WERE INCLUDED IN THE CONTEMPORARY HUNGARIAN GYPSY ARTISTS' TRAVELLING EXHIBITION ENTITLED „THE COLOURFUL DREAMS OF REMEMBRANCE" THAT VISITED BEIJING, THE HUNGARIAN NATIONAL ART GALLERY AS WELL AS VARIOUS HUNGARIAN CITIES.

Kéregetök / olaj, farost, 72x52 cm
Beggars / oil, wood-fibre