KOSZTICS LÁSZLÓ

KOSZTICS LÁSZLÓ 1958. JÚLIUS 25-ÉN SZÜLETETT ILOCSKÁN. KÉTÉVES KORÁBAN LAPÁNCSÁRA KÖLTÖZENEK. GYERMEKKÉNT NAGYAPJÁTÓL LESI EL A FAFARAGÓ MESTERSÉG FORTÉLYAIT, TŐLE TANULJA A TERMÉSZET ÉS FA SZERETETÉT, AZ ÉLET TISZTELETÉT. PÉCSETT BÚTORASZTALOSNAK TANUL, 1976-BAN BUDAPESTRE KÖLTÖZIK. ÉPÍTKEZÉSEKEN DOLGOZIK, A MUNKA MELLETT ÉPÜLETSZERKEZET-LAKATOS SZAKMÁT SZEREZ. IDŐKÖZBEN VILLÁNYBA KÖLTÖZIK, MEGNŐSÜL, CSALÁDOT ALAPÍT, GAZDASÁGOT TART FENN. 1989-BEN GERINCBÁNTALMAK MIATT LESZÁZALÉKOLJÁK, EKKOR KEZD EL ÚJRA FARAGNI. NÉHÁNY HÓNAP MÚLVA A PÉCSI CIGÁNY KULTURÁLIS ÉS KÖZMŰVELŐDÉSI EGYESÜLET MEGRENDEZI AZ ELSŐ KIÁLLÍTÁSÁT. MUNKÁI ELNYERIK A KÖZÖNSÉG TETSZÉSÉT, ÍGY MÉG NAGYOBB LELKESEDÉSSEL ALKOT. '91-BEN BIBLIAI TÉMÁJÚ SZOBRAIVAL MUTATKOZIK BE A II. JÁNOS PÁL PÁPA LÁTOGATÁSÁNAK TISZTELETÉRE RENDEZETT PÉCSI KIÁLLÍTÁSON. 1992-BEN ELNYERI A „NÉPMŰVÉSZET IFJÚ MESTERE” CÍMET, EKKOR KEZD EL KULTURÁLIS SZERVEZŐKÉNT TEVÉKENYKEDNI. 1995-BEN BUDAPESTRE KÖLTÖZIK, LÉTREHOZZA A „BÉKÉSEBB VILÁGÉRT” ALAPÍTVÁNYT, HOGY FOLYTATNI TUDJA KÖZÉLETI MUNKÁJÁT. ELKÉPZELÉSEIT NEM TUDJA VALÓRA VÁLTANI, VISSZATÉR BARANYÁBA. EDDIG TÖBB MINT HETVEN EGYÉNI ÉS CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSA VOLT MAGYARORSZÁGON ÉS NÉHÁNY ALKALOMMAL KÜLFÖLDÖN IS, PÉLDÁUL FRANCIA- ÉS NÉMETORSZÁGBAN. SZOBRAI MEGTALÁLHATÓK A NÉPRAJZI MÚZEUM EGYHÁZI ÉS CIGÁNY GYŰJTEMÉNYEIBEN, AZ ERDŐS KAMILL MÚZEUMBAN PÉCSETT, A NAGYKANIZSAI - OKTATÁST SZOLGÁLÓ - CIGÁNY NÉPRAJZI GYŰJTEMÉNYBEN, A ROMA PARLAMENT ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSÁN, VALAMINT FŐVÁROSI ÉS KISEBBSÉGI ÖNKORMÁNYZATOKNÁL.

LÁSZLÓ KOSZTICS WAS BORN ON THE 25TH, 1958 IN THE VILLAGE OF ILOCSKA. LATER, WHEN HE WAS TWO YEARS OLD, HIS FAMILY MOVED TO LAPÁNCSA. HIS GRANDFATHER TAUGHT HIM THE TRICKS OF WOODCARVING. HE ALSO TAUGHT HIM A GREAT DEAL ABOUT THE RESPECT FOR LIFE, AND THE LOVE OF NATURE AND WOOD. IN 1976 HE RELOCATED TO BUDAPEST WHERE HE HELPED OUT AT CONSTRUCTION SITES AND GOT TRAINING AS A STEEL STRUCTURES FITTER. IN THE MEANWHILE HE GOT MARRIED AND STARTED HIS OWN AGRICULTURAL BUSINESS IN VILLÁNY. IN 1989 HIS PROGRESSED BACK PROBLEMS FORCED HIM INTO AN EARLY DISABILITY RETIREMENT. THIS WAS THE TIME WHEN HE RETURNED TO WOODCARVING. IT WAS NOT BEFORE LONG WHEN HIS WORK WAS ORGANIZED INTO AN INDEPENDENT EXHIBITION BY THE GYPSY SOCIETY FOR GENERAL AND CULTURAL EDUCATION IN THE CITY OF PÉCS. HIS ART WAS RECEIVED QUITE FAVOURABLY BY THE PUBLIC. THIS FEEDBACK GAVE HIM A BOOST AND INSPIRED HIM FURTHER. AT THE EXHIBITION ARRANGED IN PÉCS TO HONOUR THE 1991 VISIT OF POPE JOHN PAUL II HE CONTRIBUTED WITH HIS SCULPTURES OF BIBLICAL THEMES. IN 1992 HE WAS AWARDED THE TITLE „YOUNG MASTER OF FOLK ART" AND SOON HE STARTED TO GET ACTIVE AS A CULTURAL ORGANIZER AS WELL. TO CONTINUE THIS LINE OF ACTIVITY HE MOVED TO THE CAPITAL WHERE HE PERSONALLY SET UP THE FOUNDATION „FOR A MORE PEACEFUL WORLD". HOWEVER, THE JOB DID NOT SEEM TO MEET HIS EXPECTATIONS THEREFORE HE RETURNED HOME TO BARANYA COUNTY ONCE AGAIN. HE PARTICIPATED AT OVER SEVENTY COLLECTIVE EXHIBITIONS INCLUDING THE ONES HELD IN FRANCE AND GERMANY. HIS SCULPTURES CAN BE FOUND IN THE ECCLESIASTICAL ART AND GYPSY ART COLLECTION OF THE MUSEUM OF ETHNOGRAPHY, IN THE KAMILL ERDŐS MUSEUM IN PÉCS, AND ALSO AS SERVING GENERAL EDUCATION AT THE GYPSY ETHNOGRAPHIC COLLECTION IN NAGYKANIZSA, AT THE PERMANENT EXHIBITION OF THE ROMA PARLIAMENT AND AT OTHER LOCAL MINORITY SELFGOVERNMENT BUILDINGS. HE IS THE MOST PROUD OF HIS EXHIBITIONS HELD AT THE INSTITUTES FOR VISUALLY AND PHYSICALLY IMPAIRED CHILDREN, WHICH WERE SPECIALLY CREATED TO BE TOUCHED AND WALKED AROUND. HE IS ALSO VERY PROUD OF HIS WORK THE „BREAD-GIVING CHRIST" THAT WAS CHOSEN TO WELCOME THE GUESTS AT THE ARCAICO „E MODERNO IN COLLEGNO", ITALY, AT THE 1994 EXHIBITION STAGED FOR THE CENTENARY OF LAJOS KOSSUTH'S DEATH.

Cinka Panna / fa, 38x55 cm
Cinka Panna / wood