KÖKÉNY RÓBERT

KÖKÉNY RÓBERT 1969-BEN SZÜLETETT JÁSZBERÉNYBEN. GYEREKKORÁBAN A KÖNYVTÁRBÓL KÖLCSÖNZÖTT MŰVÉSZETI KÖNYVEK KÉPEIT MÁSOLJA, A GIMNÁZIUMBAN KOLLÉGISTA TÁRSAINAK KÉSZÍT SZÍNES RAJZOKAT, FŐLEG AZ AKKORI POPSZTÁROKRÓL. EKKORIBAN KEZDI ÚGY ÉREZNI, HOGY A RAJZ NEM CSUPÁN HOBBI A SZÁMÁRA. ÉRETTSÉGI UTÁN DOLGOZNI MEGY, MIVEL A SZÜLEI NEM TUDTÁK FINANSZÍROZNI A TOVÁBBTANULÁSÁT. IDŐKÖZBEN OLAJJAL IS ELKEZD FESTENI, EZT A TECHNIKÁT A MAI NAPIG KEDVELI. FESTMÉNYEIN EGYARÁNT RAGASZKODIK A KÜLSŐSÉGEKHEZ ÉS A BELSŐ SZEMÉLYISÉG MEGRAGADÁSÁHOZ IS. KEZDETBEN FŐLEG PORTRÉKAT ÉS TÁJKÉPEKET FEST - EGYRE TÖBBEN VÁSÁROLJÁK A KÉPEIT. 1995-BEN MEGHÍVÁST KAP A CIGÁNY HÁZ BALATONSZEMESI ALKOTÓTÁBORÁBA. A FESTŐCSOPORTNAK ÉS KIÁLLÍTÁSAIKNAK AZÓTA IS ÁLLANDÓ RÉSZTVEVŐJE. A TÖBBI CIGÁNY KÉPZŐMŰVÉSSZEL VALÓ TALÁLKOZÁS ADOTT NEKI ERŐT ÉS INSPIRÁCIÓT, HOGY IGAZÁN MŰVÉSZI KÉPEKET ALKOSSON. A HÉTKÖZNAPOKBAN IS SZOROS KAPCSOLATOT ÁPOL FESTŐTÁRSAIVAL. 1987-1990 KÖZÖTT JÁNOSHIDÁN ÉS SZOLNOKON MUTATKOZOTT BE. 1994-TŐL 2000-IG NEM ÁLLÍT KI, NEM TARTJA FONTOSNAK. 2000-TŐL 2004-IG AZONBAN MÁR TÖBB KIÁLLÍTÁSA VOLT ORSZÁGSZERTE. TÖBBEK KÖZÖTT BUDAPESTEN, EGERBEN, NYÍREGYHÁZÁN. A BALÁZS JÁNOS GALÉRIÁBAN A 2005-ÖS „MURO DROM/UTAM" CÍMŰ ÖNÁLLÓ TÁRLATA MELLETT SZÁMOS TEMATIKUS KIÁLLÍTÁSON VETT RÉSZT: 2005-BEN „NŐÁBRÁZOLÁS A ROMA KÉPZŐMŰVÉSZETBEN", 2007-BEN A „MI ARCUNK” CÍMŰ PORTRÉKIÁLLÍTÁSON, ILLETVE 2009 NYARÁN A „KÖZTETEK” CÍMŰ TÁRLATON. GYAKRAN DOLGOZIK MEGRENDELÉSRE, RENDSZERESEN KÉSZÍT NAGYOBB MÉRETŰ FESTMÉNYEKET. 2007-2009 KÖZÖTT „AZ EMLÉKEZÉS SZÍNES ÁLMAI” CÍMET VISELŐ REPREZENTATÍV KIÁLLÍTÁSON IS SZEREPELTEK MŰVEI PEKINGBEN ÉS A NEMZETI GALÉRIÁBAN, ILLETVE SZOLNOKON, EGERBEN, PÉCSETT, SALGÓTARJÁNBAN, MISKOLCON ÉS SZEKSZÁRDON IS. JELENLEG BUDAPESTEN ÉL, „CIGÁNY MŰVÉSZEK” PORTRÉSOROZATÁN DOLGOZIK. EBBŐL TERVEZ KIÁLLÍTÁST.

RÓBERT KÖKÉNY WAS BORN IN 1969, JÁSZBERÉNY, DURING HIS CHILDHOOD, HE WAS COPYING PAINTINGS FROM ART-BOOKS, WHICH HE FOUND IN THE LIBRARY, AND IN HIGH SCHOOL HE MADE COLOURFUL DRAWINGS OF POP-STARS FOR HIS CLASSMATES. HE REALIZED THAT THIS ISN'T JUST A HOBBY FOR HIM. HE HAD TO START WORKING AFTER GRADUATION, BECAUSE HIS PARENTS COULDN'T FINANCE HIS STUDIES ANYMORE. BY TIME HE STARTED PAINTING WITH OIL, AND HE STOOD KEEN ON USING IT WITH PASSION. HE IS TRYING TO SHOW BOTH THE OUT AND INSIDE OF A HUMAN BEING BY HIS WORKS. HE WAS PAINTING PORTRAITS AND LANDSCAPES IN THE BEGINNING, AND COULD SELL A COUPLE. IN 1995 HE GOT INVITED TO THE FINE-ART WORKSHOP OF GYPSY HOUSE IN BALATONSZEMES, AND BECAME A MEMBER OF THE GROUP AND PARTICIPANT OF THEIR EXHIBITIONS. THESE ARTISTS INSPIRED HIM AND GAVE HIM ENERGY TO MAKE MORE ARTISTIC WORKS. HE HAS A VERY CLOSE, DAILY RELATIONSHIP WITH HIS PAINTER MATES. HIS FIRST APPEARANCE WAS BETWEEN 1987 AND 1990 IN JÁNOSHIDA AND SZOLNOK, BUT FROM 1994 TILL 2000 HE DIDN'T SHOW ANYTHING, BECAUSE IT WASN'T THAT IMPORTANT - HE THOUGHT, BUT BETWEEN 2000 AND 2004 HE HAD A COUPLE EXHIBITIONS ALL AROUND THE COUNTRY (BUDAPEST, EGER, NYÍREGYHÁZA ETC.) HE HAD A SOLO EXHIBITION IN 2005 AT THE BALÁZS JÁNOS GALLERY, CALLED „MURO DROM/ MY WAY", THAN PARTICIPATED IN A LOT OF THEMATICAL EXHIBITIONS: „WOMENPORTRAYAL IN THE GYPSY ART" IN 2005, „OUR FACES" IN 2007 AND „AMONGST YOU" IN 2009. HE DOES A LOT OF WORKS BY ORDERS AND BIGGER PAINTINGS. FROM 2007 TO 2009 THEIR WORKS WERE EXHIBITED ON THE REPRESENTATIVE EXHIBITION, „THE COLOURFUL DREAMS OF REMEMBRANCE'' IN PEKING AND IN THE NATIONAL GALLERY AS WELL AS IN SZOLNOK, EGER, PÉCS, SALGÓTARJÁN, MISKOLC AND SZEKSZÁRD. TODAY HE IS LIVING IN BUDAPEST, AND WORKING ON GYPSY ARTISTS' PORTRAITSERIES, WHICH HE WOULD LIKE TO SHOW ONE DAY AT AN EXHIBITION.

Lesz, ahogy lesz / olaj, vászon, 100x100 cm, 2005
Come What May / oil, canvas