KUN PÁL

KUN PÁL 1959. MÁRCIUS 29-ÉN SZÜLETETT BUDAPESTEN. FÚRÓKÉSZÍTŐ CSALÁDJA A MÚLT SZÁZAD KÖZEPE ÓTA A RÁCKEVEI CIGÁNYTELEPEN ÉL. VÁNDORIPAROS ÉDESAPJA MELLETT MEGTANULTA A DRÓTOS, KOVÁCS ÉS LÓGYÓGYÍTÓ MESTERSÉGEKET. KÖZÉLETI SZEREPET IS VÁLLAL: ROMA KLUBOT ALAPÍT ÉS ALKOTÓHÁZAT MŰKÖDTET, ILLETVE 1994-TŐL 1997-IG A RÁCKEVEI CKÖ ELNÖKE. 1975 ÓTA FEST, AZ ALAPFOGÁSOKRA DR. JUHÁSZ JÓZSEF TANÍTOTTA, DE SOKAT KÖSZÖNHET A RÁCKEVEI FESTŐKNEK IS. GYERMEKKORI ÉLMÉNYEI MEGHATÁROZÓAK SZÁMÁRA, TÖREKSZIK A HAGYOMÁNYOS, ELTŰNŐBEN LÉVŐ ÉLETFORMA MEGFESTÉSÉRE. A KILENCVENES ÉVEK ELEJÉTŐL NYARANTA A KÖZÉP-EURÓPAI MŰVÉSZTELEPEN, ILLETVE A CIGÁNY HÁZ KÉPZŐMŰVÉSZETI ALKOTÓTÁBORAIBAN DOLGOZIK, ÉS RÉSZT VESZ AZ ALKOTÓMŰHELYEK CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSAIN IS. 1975 ÓTA ÁLLÍT KI, TÖBBEK KÖZÖTT BUDAPESTEN, SZOLNOKON, MONORON, KAPOSVÁRON, TÁLLYÁN, MAGLÓDON, TOKAJON, SZENTENDRÉN, BAJÁN, ÖRKÉNYEN, KISKUNLACHÁZÁN, KISKUNHALASON, SZEGEDEN. KECSKEMÉTEN, SÁROSPATAKON, CEGLÉDEN, NAGYKŐRÖSÖN STB. 1998-BAN ELKEZDI A CIGÁNY ŐSAPÁK VÁNDORLÁSMONDÁIN ALAPULÓ, HAGYOMÁNYOKAT, MESTERSÉGEKET ÉS A CIGÁNY MONDAVILÁGOT IS BEMUTATÓ FESTMÉNYSOROZATÁT. A LINEÁRIS SZERKEZETŰ KÉPEK TÖBBSÉGE MIND-MIND EGY VÉGEÉRHETETLENNEK TŰNŐ UTAZÁST SUGALL, ÁTLAGOSAN 1,2 m2 FELÜLETŰEK. AKKOR KÉT HÓNAP ALATT 9 KÉP KÉSZÜLT EL, 2004-RE 15, JELENLEG HÚSZ VAN KÉSZ, A TELJES SOROZAT 25 FESTMÉNYBŐL FOG ÁLLNI. AZ „EZREDÉVEK ORSZÁGÚTJÁN” CÍMŰ VÁNDORKIÁLLÍTÁS NYITÓTÁRLATA 1999-BEN VOLT A RÁCKEVEI KEVE GALÉRIÁBAN. 2007-BEN A NEMZETI GALÉRIÁBAN ÉS PEKINGBEN VOLT LÁTHATÓ, 2008-BAN ÉS 2009-BEN PEDIG SZOLNOKON, EGERBEN, PÉCSETT, SALGÓTARJÁNBAN, MISKOLCON ÉS SZEKSZÁRDON SZEREPELT AZ „EMLÉKEZÉS SZÍNES ÁLMAI" REPREZENTATÍV TÁRLATON. „CIGÁNY MADONNA” CÍMŰ NAGYMÉRETŰ ÜVEGKÉPE A KÖZÉP-EURÓPAI MŰVÉSZTELEP GYŰJTEMÉNYÉBEN, ALKOTÁSAI A ROMA PARLAMENT KÉPTÁRÁBAN, A MAGYAR MŰVELŐDÉSI INTÉZET GYŰJTEMÉNYÉBEN, ILLETVE A SZENTENDREI NÉPMŰVÉSZETEK HÁZÁBAN LÁTHATÓK.

PÁL KUN WAS BORN IN BUDAPEST ON THE 29TH OF MARCH, 1959. HIS WAS A TRADITIONAL DRILL MAKING FAMILY THAT RESIDED AT THE RÁCKEVE GYPSY COLONY EVER SINCE THE MID-20,H CENTURY. HE QUICKLY PICKED UP A GREAT DEAL FROM THE CRAFT OF HIS FATHER WHO WAS A TRAVELLING TRADESMAN WHO ALSO HAD THE SKILLS OF A BLACKSMITH, A HORSE DOCTOR AND A WIRE WEAVER. PÁL KUN TOOK AN ACTIVE ROLE IN SHAPING THE PUBLIC'S SOCIAL LIFE; HE STARTED A LOCAL GYPSY SOCIETY AND ART WORK SHOP. HE ALSO ACTED AS THE PRESIDENT OF THE RÁCKEVE ROMA MINORITY SELF GOVERNMENT FROM 1990 TO 1997. HE STARTED PAINTING IN 1975. JÓZSEF JUHÁSZ, MD. TAUGHT HIM THE BASICS ALONG WITH THE LOCAL RÁCKEVE ARTISTS WHO ALSO INFLUENCED HIS ART CONSIDERABLY. HIS CHILDHOOD MEMORIES PLAY AN IMPORTANT ROLE IN HIS VISION; HIS ULTIMATE GOAL IS TO COMMUNICATE THE SENTIMENT OF THIS ALMOST LOST IDYLLIC GYPSY WORLD AND PUT IN ON CANVAS. FROM THE FIRST PART OF THE 1990s IN THE SUMMERTIME HE PARTICIPATED AT THE PROGRAMME OF THE CENTRAL-EUROPEAN COLONY OF ARTISTS AND AT THE GYPSY HOUSE ART WORKSHOPS WHERE, WITH HIS PEERS, HE ALSO PRESENTED HIS ART AT THE GROUP EXHIBITIONS. HE DEBUTED AS AN ARTIST IN 1975. THERE ARE CERTAIN CITIES WHERE HE SHOWCASED HIS PAINTINGS ON A REGULAR BASIS: BUDAPEST, SZOLNOK, MONOR, KAPOSVÁR, TÁLLYA, MAGLÓD, TOKAJ, SZENTENDRE, BAJA, ÖRKÉNY, KISKUNLACHÁZA, KISKUNHALAS, SZEGED, KECSKEMÉT, SÁROSPATAK, CEGLÉD, AND NAGYKŐRÖS. IN 1998 HE STARTED OFF A SERIES OF PAINTINGS BASED ON THE GIPSY FOREFATHERS'S EPIC TALES FROM THE ANCIENT TIMES OF MIGRATION, DEPICTING GYPSY OCCUPATIONS, CULTURE AND FOLKLORE. EVERY SINGLE PORTION OF THE SEQUENCE IS ABOUT 1,2 m2 AND THE PIECES HAVE A LINEAR ARRANGEMENT REPRESENTING AN ENDLESS FLOW OF TRAVEL. IT TOOK HIM MERELY TWO MONTHS TO FINISH THE FIRST NINE PICTURES. BY 2004 THE NUMBER OF SECTIONS REACHED 15, AND BY TODAY HE HAS 20 OF THE PIECES READY. ONCE FINISHED, THE ULTIMATE COLLECTION WILL CONSIST OF 25 PAINTINGS. HIS TRAVELLING EXHIBIT TITLED „ON THE HIGHWAY OF CENTURIES" WAS OPENED IN 1999 AT THE KEVE ART GALLERY IN RÁCKEVE. BETWEEN 2007 AND 2009 HIS WORKS WERE EXHIBITED IN THE NATIONAL GALLERY AND IN PEKING, IN OTHER CITIES LIKE SZOLNOK, EGER, PÉCS, SAJGÓTARJÁN. MILSOKC AND SZEKSZÁRD AT THE EXHIBITION „THE COLOURFUL DREAMS OF REMEMBRANCE". HIS LARGE SIZED GLASS PICTURE, THE „GYPSY MADONNA" CAN BE SEEN IN THE CENTRAL EUROPEAN PERMANENT AS PART OF ITS ART COLLECTION AND THERE ARE ALSO OTHER WORKS OF HIS ON DISPLAY AT THE ART GALLERY OF THE ROMA PARLIAMENT, AT THE HUNGARIAN INSTITUTION FOR GENERAL AND ART EDUCATION, AND IN THE HOUSE OF FOLK ARTS IN SZENTENDRE.

Echós szekeres I. / olaj, kasírozott vászon, 30x40 cm, 2004
Covered Wagon I. / oil, mounted canvas