LAKATOS ERIKA

LAKATOS ERIKA FOTÓMŰVÉSZ BUDAPESTEN SZÜLETETT 1964-BEN. ZENÉSZ CSALÁDBÓL SZÁRMAZIK, A KÖZÉPISKOLÁT A VÖRÖSMARTY GIMNÁZIUMBAN SZÍNÉSZ ÉS DRÁMA TAGOZATÁN VÉGZI. EZT KÖVETŐEN NEW YORKBA MEGY, ÉNEK- ÉS FOTÓSZAKON KEZDI EL AZ EGYETEMET. PROFESSZORA, STUART FISHELSON - AKI IGAZI INSPIRÁCIÓT ÉS IHLETET JELENTETT SZÁMÁRA - BIZTATÁSÁRA JELENTKEZIK EGY WASHINGTONI NEMZETKÖZI FOTÓVERSENYRE, AHOL KREATÍV NAGYDÍJAT NYER. A FOTÓZÁSON ÉS ÉNEKLÉSEN KERESZTÜL MEGTANULJA AZ ÖNKIFEJEZÉS ÚTJAIT. EMELLETT ÉVEKIG RAJZOT TANÍT EGY BROOKLYNI ISKOLÁBAN. A MA MESTERDIPLOMÁJÁT MÉDIASZAKON SZERZI MEG, KUTATÁSI TÉMÁJA A ROMÁK SZTEREOTIPIKUS ÁBRÁZOLÁSA. AZ EHHEZ KAPCSOLÓDOTT ALTERNATÍV PORTRÉSOROZATA A „ROMA IKONOK”, EGY FOLYAMATOSAN VÁLTOZÓ ÉS NÖVEKVŐ PROJEKT. HITELESSÉGE AZ ÖNREPREZENTÁCIÓBAN REJLIK. A KÜLÖNLEGES IMAGE TRANSZFER ALTERNATÍV TECHNIKÁVAL KÉSZÜLT MŰVEK FINOM ÉS ÉRZÉKI HATÁSÚAK, ÚJSZERŰ, RÉTEGZETT NÉZŐPONTBÓL MUTATJÁK BE AZ OTTHON, AZ UTAZÁS, AZ IDŐ ÉS A TÉR FÉNYBELI VETÜLETEIT. A NEW YORK-I SALÉNA GALÉRIÁBAN (LONG ISLAND EGYETEM) VOLT AZ ELSŐ KIÁLLÍTÁSA. 2005-BEN HAZATÉR, AZÓTA TÖBB EGYÉNI TÁRLATA VOLT, ÉS SZÁMOS CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSON MUTATKOZOTT BE. TÖBBEK KÖZÖTT 2006-BAN A ROMA PARLAMENT BALÁZS JÁNOS GALÉRIÁJÁBAN, MAJD AZ ARANYTÍZ MŰVELŐDÉSI KÖZPONTBAN, 2009-BEN A K.A.S GALÉRIÁBAN ÉS A BUDAPESTI ESÉLYEK HÁZÁBAN. FONTOSNAK TARJA A HALMOZOTTAN HÁTRÁNYOS HELYZETŰ GYEREKEK TEHETSÉGGONDOZÁSÁT, MŰVÉSZETI OKTATÁSÁT, EZÉRT 2006-BAN RÉSZT VETT A NYÍLT TÁRSADALOM INTÉZET (OSI) ÁLTAL SZERVEZETT MENTORPROGRAMBAN. TOLERANCIA ÉS ART WORKSHOPOKAT TART, ALKALMANKÉNT OKTATÓKÉNT DOLGOZIK A HOLOKAUSZT EMLÉKKÖZPONTBAN. SZAKCSI JR. LAKATOS BÉLA JAZZ ZONGORAMŰVÉSZ ÉS ZENESZERZŐ EGYÜTTESÉVEL FELLÉPVE ÉNEKESKÉNT IS ISMERT ÉS NÉPSZERŰ.

ERIKA LAKATOS, PHOTOGRAPHER WAS BORN IN BUDAPEST IN INTO A MUSICIAN FAMILY. SHE GRADUATED FROM VÖRÖSMARTY SECONDARY SCHOOL, AS A STUDENT OF THEATRICAL STUDIES AND DRAMA, THEN SHE EMIGRATED TO NEW YORK TO STUDY SINGING AND PHOTOGRAPHING AT A UNIVERSITY. STUART FISHELSON, HER PROFESSOR HAVE MADE DEEP IMPRESSIONS AND INSPIRED HER. HE ENCOURAGED HER TO APPLY FOR AN INTERNATIONAL PHOTO CONTEST IN WASHINGTON, WHERE SHE WON THE CREATIVE GREAT PRIZE. THROUGH SINGING AND SHOOTING, SHE LEARNED TO EXPRESS HERSELF. SHE WORKED FOR YEARS AS A DRAWING TEACHER IN A SCHOOL IN BROOKLYN. SHE GOT A MA MASTER DIPLOMA IN MEDIA STUDIES, HER FIELD OF RESEARCH WAS THE STEREOTYPICAL REPRESENTATION OF THE ROMAS, WHICH GAVE BIRTH TO A CONSTANTLY CHANGING AND GROWIMG PROJECT, A RELATED SERIES OF PORTRAITS, TITLED „ROMA ICONS". HER AUTHENTICITY IS BASED ON HER SELF-REPRESENTATION. HER EXTRAORDINARY IMAGES EXECUTED BY AN ALTERNATIVE TECHNIQUE ARE SOFT AND SENSITIVE, SHOWING HOME, TRAVELLING, TIME AND LIGHT PROJECTION IN A BRAND NEW, LAYERING POINT OF VIEW. SHE HAD HER FIRST EXHIBITION AT SALÉNA GALLERY OF LONG ISLAND UNIVERSITY IN NEW YORK, MOVED BACK TO HUNGARY IN 2005, AND HAD SEVERAL INDEPENDENT AND COLLECTIVE EXHIBITIONS, INCLUDING AT BALÁZS JÁNOS GALLERY (2006), ARANYTÍZ CULTURE CENTRE, K.A.S. GALLERY AND THE HOUSE OF OPPORTUNITIES, BUDAPEST (2009). TEACHING ART FOR SOCIALLY MULTIPLY HANDICAPPED CHILDREN IS VERY IMPORTANT FOR HER, SO SHE PARTICIPATED IN THE OPEN SOCIETY INSTITUTE'S MENTOR-PROGRAMME IN 2006. SHE ORGANIZES TOLERANCE AND ART WORKSHOPS, AND SOMETIMES HAS CLASSES AT THE HOLOCAUST MEMORIAL CENTER. SHE IS ALSO FAMOUS AND POPULAR AS A SINGER, PERFORMING WITH THE JAZZ PIANIST AND COMPOSER, BÉLA SZAKCSI LAKATOS JR'S BAND.

Papírrózsa / fotó és digitális technika, 75x76 cm, 2002
Rose Made of Paper / photo and digital technique