OLÁH JOLÁN (†)

OLÁH JOLÁN 1932. MÁRCIUS 12-ÉN SZÜLETETT SALGÓTARJÁNBAN, A PÉCSKŐI CIGÁNYDOMBON. MÁR GYERMEKKORÁBAN VONZOTTA AZ ALKOTÁS, AGYAGSZOBROKAT KÉSZÍTETT, DE NEM JÁRHATOTT ISKOLÁBA. LEGIDŐSEBB LÁNYKÉNT KILENC TESTVÉRÉT GONDOZTA BETEGESKEDŐ ÉDESANYJA HELYETT. ÍRNI ÉS OLVASNI FELNŐTT GYERMEKEITŐL ÉS FÉRJÉTŐL TANULT. BÁNYÁBAN DOLGOZOTT RAKODÓMUNKÁSKÉNT. A HETVENES ÉVEK ELEJÉN, SZÍVBETEGSÉGE MIATTI LESZÁZALÉKOLÁSAKOR A FESTÉS VÁLIK A LEGFŐBB ÖRÖMÉVÉ. (EKKOR MÁR FÉRJE, BALOGH BALÁZS ANDRÁS RÉGÓTA FEST.) 1972-BEN KÉSZÜLT ELSŐ RAJZA EGY MÁRIA KÉP VOLT. ELEINTE CERUZÁVAL ELŐRAJZOLTA A KOMPOZÍCIÓ RÉSZLETEIT, CSAK UTÁNA FESTETTE MEG. KÉSŐBB MÁR Ő IS OLAJJAL DOLGOZIK, A PÉNZSZŰKE MIATT FAROSTRA. GYAKRAN FEST EMBERI ALAKOKAT, NŐKET, NEMEGYSZER ÖNMAGÁT. ÁLLATÁBRÁZOLÁSAIRA FÖLDI PÉTER SOMOSKŐÚJFALUI FESTŐ MŰVÉSZETE HATOTT. BETEGEN, ÉLETE UTOLSÓ SZAKASZÁBAN MÁR CSAK CERUZARAJZOKAT KÉSZÍTETT, AZ ÁGYRA KITERÍTETT PAPÍRT KÖNNYEBB VOLT SZÍNEZNI. SZEREPELT A BÁNSZKY PÁL ÁLTAL ÍRT „A KÉPZŐMŰVÉSZET VADVIRÁGAI” ALBUMBAN, VALAMINT KIÁLLÍTOTT AZ AUTODIDAKTA CIGÁNY KÉPZŐMŰVÉSZEK TÁRLATAIN 1979-BEN, 1989-BEN ÉS 2000-BEN. AZ ELSŐ MEGKÖZELÍTÉS, AMELY MŰVÉSZETÉT NEM KIZÁRÓLAG A NÉPI VAGY NAIV MŰVÉSZET KERETEIN BELÜL ÉRTELMEZI A „MÁSODIK NEM - NŐMŰVÉSZET MAGYARORSZÁGON 1960-2000" CÍMŰ KIÁLLÍTÁS 2000-BEN AZ ERNST MÚZEUMBAN. SZÁMOS KIÁLLÍTÁSA VOLT ORSZÁGSZERTE, TÖBBSZÖR SZEREPELT KÜLFÖLDÖN IS. 1992-BEN A PÁRIZSI MAGYAR INTÉZETBEN FÉRJÉVEL KÖZÖSEN ÁLLÍTOTT KI. 1985-BEN ÖNÁLLÓ TÁRLATON MUTATKOZOTT BE A KECSKEMÉTI NAIV MŰVÉSZEK MÚZEUMÁBAN, 1999-BEN A ROMA PARLAMENT TÁRSALGÓ GALÉRIÁJÁBAN, MAJD 2002-BEN FESTMÉNYEIBŐL ÉS SZOBRA BÓL MUTATTAK BE EGY VÁLOGATÁST A DOROTTYA GALÉRIÁBAN. RÉSZT VETT A BALÁZS JÁNOS GALÉRIA TEMATIKUS TÁRLATAIN, TÖBBEK KÖZÖTT A „KORTÁRS ROMA NŐMŰVÉSZET I.” (2003), „VALLÁSOSSÁG A ROMA KÉPZŐMŰVÉSZETBEN” (2005), „KÖZTETEK” - ROMA NOABRAZOLAS KIÁLLÍTÁSOKON. 2005. NOVEMBER 2-ÁN, HETVENHÁROM ÉVES KORÁBAN, HOSSZÚ BETEGSÉG UTÁN HUNYT EL. EMLÉKKIÁLLÍTÁSA 2005. DECEMBER 5-TŐL 2006 FEBRUÁRJÁIG VOLT LÁTHATÓ A ROMA PARLAMENTBEN. 2007-BEN BRNOBAN, 2009-BEN BAZINBAN RENDEZTEK ÖNÁLLÓ KIÁLLÍTÁST A MŰVEIBŐL. 2007-BEN PEKINGBEN ÉS A NEMZETI GALÉRIÁBAN, 2008-BAN ÉS 2009-BEN PEDIG SZOLNOKON, EGERBEN, PÉCSETT, SALGÓTARJÁNBAN, MISKOLCON ÉS SZEKSZÁRDON SZEREPELTEK MUNKÁI „AZ EMLÉKEZÉS SZÍNES ÁLMAI” REPREZENTATÍV TÁRLATON. 2010 FEBRUÁRJÁTÓL „SHUKAR! - MAI MODERN NŐI ROMA MŰVÉSZET” CÍMŰ CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSON A NEW YORK-I MAGYAR KULTURÁLIS INTÉZETBEN LÁTHATÓK FESTMÉNYEI. ALKOTÁSAI MEGTALÁLHATÓK A CIGÁNY HÁZ, A ROMART ALAPÍTVÁNY, A KECSKEMÉTI NAIV MŰVÉSZEK MÚZEUMA ÉS A MAGYAR MŰVELŐDÉSI INTÉZET GYŰJTEMÉNYÉBEN, A ROMA PARLAMENT ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSÁN, VALAMINT MAGÁNGYŰJTŐKNÉL IS.

JOLÁN OLÁH WAS BORN ON 12TH MARCH, 1932 IN SALGÓTARJÁN, ON THE GYPSY-HILL OF PÉCSKÖ. EVEN AS A CHILD SHE WAS ATTRACTED TO ARTISTIC CREATION: THOUGH SHE COULD NOT GO TO SCHOOL SHE SCULPTURED FIGURES OF CLAY. AS THE ELDEST SISTER SHE HAD TO TAKE CARE OF HER NINE YOUNGER SIBLINGS INSTEAD OF HER SICKLY MOTHER. SHE WAS TAUGHT TO WRITE AND READ BY HER HUSBAND AND GROWN-UP CHILDREN. SHE WORKED IN A MINE AS A LOADER. AT THE BEGINNING OF THE 70s AFTER SHE HAD GOT PENSIONED OFF BECAUSE OF CARDIAC DISEASE SHE FOUND HER UTMOST PLEASURE IN PAINTING. IN THE BEGINNING SHE ONLY PAINTED HER PICTURES AFTER HAVING SKETCHED THE DETAILS OF THE COMPOSITION. LATER SHE WORKED WITH OIL - IN SHORT OF MONEY ON WOOD-FIBRE. SHE OFTEN PAINTED HUMAN FIGURES, WOMEN, NOT RARELY HERSELF. AT THE END OF HER LIFE, ALREADY SICK, SHE ONLY MADE DRAWINGS IN PENCIL. SHE WAS INCLUDED IN THE ALBUM „THE WILD FLOWERS OF FINE ARTS „ WRITTEN BY PÁL BÁNSZKY AND ALSO EXHIBITED AT GALLERIES OF SELF-EDUCATED GYPSY ARTISTS (1979, 1989, 2000). HER ART WAS FIRST INTERPRETED AS NOT EXCLUSIVELY FOLKLORIC OR NAIVE AT THE EXHIBITION OF „THE SECOND GENDER - FEMALE ART IN HUNGARY 1960-2000" IN ERNST MUSEUM IN 2000. SHE HAD NUMEROUS EXHIBITIONS ALL OVER THE COUNTRY. IN 1992 TOGETHER WITH HER HUSBAND SHE HAD AN EXHIBITION IN THE HUNGARIAN ISTITUTE OF PARIS. IN 1985 SHE EXHIBITED ALONE IN THE NAIVE MUSEUM OF KECSKEMÉT, IN 1999 IN THE GALLERY OF ROMA PARLIAMENT BUDAPEST AND IN 2002 FROM AMONG HER SCULPTURES AND PAINTINGS A COLLECTION WAS SHOWN AT DOROTTYA GALLERY. SHE TOOK PART IN THE THEMATIC SHOWS OF BALÁZS JÁNOS GALLERY, AMONG OTHERS „THE CONTEMPORARY GYPSY WOMAN ART I." (2003), „RELIGIOUSNESS IN GYPSY FINE ARTS" (2005), „AMONG YOU - WOMAN REPRESENTATION I GYPSY FINE ARTS". AFTER A LONG ILLNESS SHE DIED ON 2nd NOVEMBER 2005. A COMMEMORATIVE EXHIBITION WAS ORGANIZED OF HER WORKS BETWEEN 5™ DECEMBER 2005 AND FEBRUARY 2006 IN ROMA PARLIAMENT. A COLLECTION OF HER WORKS WAS EXHIBITED IN BRNO IN 2007 AND IN BAZIN IN 2009. IN 2007 PEKING AND THE NATIONAL GALLERY COULD GIVE PLACE TO HER WORKS OF ART WHEREAS IN 2009 SZOLNOK, EGER, PÉCS, SALGÓTARJÁN, MISKOLC AND SZEKSZÁRD EXPOSED A REPRESENTATIVE COLLECTION UNDER THE TITLE OF „COLOURFUL DREAMS OF REMEMBRANCE". FROM FEBRUARY 2010 HER PAINTINGS CAN BE SEEN AT THE COLLECTIVE EXHIBITION „SHUKAR! - CONTEMPORARY ART BY HUNGARIAN GYPSY WOMAN" IN THE HUNGARIAN CULTURAL INSTITUTE OF NEW YORK. HER WORKS OF ART CAN BE SEEN IN THE COLLECTIONS OF THE GYPSY HOUSE, THE ROMART FOUNDATION, THE NAÍVE MUSEUM OF KECSKEMÉT AND THE HUNGARIAN CULTURAL INSTITUTE, AT THE PERMANENT EXHIBITION OF ROMA PARLIAMENT AND IN PRIVATE COLLECTIONS.

Galambszeretet / olaj, papír, 50x70 cm, 1989
Pigeon-love / oil, paper