ORSÓS JAKAB (†)

ZALAI BEÁS CSALÁDBÓL SZÁRMAZÓ ÍRÓ, FAFARAGÓ, ORSÓS JAKAB 1920-BAN SZÜLETETT NAGYKANIZSÁN. FELNŐTTKÉNT FOLYTATOTT ISKOLAI TANULMÁNYOKAT, KÉT GIMNÁZIUMI OSZTÁLYT VÉGZETT EL. NEGYVENHÁROM ÉVIG OLAJIPARI TECHNIKUSKÉNT DOLGOZOTT. EGYIKE A CIGÁNY FAFARAGÓ HAGYOMÁNY ÉBRENTARTÓJÁNAK ÉS ÁTADÓJÁNAK. ŐSEI FOGLALKOZÁSKÉNT MIND FÁVAL DOLGOZTAK, HASZNÁLATI TÁRGYAKAT, TEKNŐKET KÉSZÍTETTEK. MAGA IS GYEREKKÉNT KEZDETT EL FARAGNI. ORSÓS JAKAB A FÁBAN A MŰVÉSZET ESZKÖZÉT ÉS ANYAGÁT TALÁLTA MEG. ORSZÁGOSAN ISMERT NÉPMŰVÉSZ LETT. GYÖNYÖRŰ ALKOTÁSAI SZÁMOS KIÁLLÍTÁSON SZEREPELTEK. A GELLÉNHÁZÁN ÉLŐ MŰVÉSZ MÁSIK SZENVEDÉLYE AZ ÍRÁS VOLT. KÉT NOVELLÁSKÖTETE JELENT MEG: „AKI HALLJA, AKI NEM HALLJA,, (1983) ÉS „GYÖKEREZÉS” (1992) CÍMMEL. ÍRÁSAIT RENDSZERESEN PUBLIKÁLTA NÉPSZERŰ IRODALMI LAPOKBAN. A ZALAI ÍRÓK EGYESÜLETÉNEK ELNÖKE ÉS AZ 1995-BEN INDULT PANNON TÜKÖR KIADÓJA IS VOLT. NOVELLÁI A ZALAI BEÁSSÁG ÉLETÉT MUTATJÁK BE, DE MESÉLNEK A ZALAI IPAROSODÁS OKOZTA ÁTALAKULÁSOKRÓL IS. 2002. MÁJUS 19-ÉN HUNYT EL.

THE WRITER AND WOOD-CARVER JAKAB ORSÓS WAS BORN IN 1920, NAGYKANIZSA AS A CHILD OF A „BEÁS" GYPSY FAMILY FROM ZALA. HE STARTED SCHOOL AS AN ADULT, MADE IT TILL THE 2N0 YEAR OF HIGH SCHOOL, AND WORKED AS A TECHNICIAN IN THE OIL INDUSTRY UNTIL THE AGE OF 43. HE IS STILL KNOWN AS ONE OF THE VERY FEW GREAT AUTHORITIES OF THE GYPSY WOOD-CARVING TRADITION. HIS ANCESTORS WERE ALL WOOD-CARVERS, AND HE HIMSELF ALSO STARTED CARVING CONSUMER GOODS OF WOOD AS A CHILD. HE WAS A POPULAR ARTIST WHO HAD A NUMBER OF EXHIBITIONS ALL OVER THE COUNTRY. HE SETTLED DOWN IN GELLÉNHÁZA. HIS SECOND MAJOR INTEREST WAS WRITING. HE PUBLISHED TWO NOVELS: „CAN YOU HEAR OR NOT?" (1983), „STRIKING A ROOT" (1992). HE PUBLISHED IN SEVERAL LITERARY JOURNALS AS WELL. HE WAS THE HEAD OF THE WRITERS' ASSOCIATION OF ZALA AND THE MANAGER OF THE PANNON MIRROR MAGAZINE. HIS NOVELS DESCRIBE THE LIVES OF THE „BEÁS" GYPSIES OF ZALA AND REVEALS THE CAUSES OF INDUSTRIALIZATION IN THE COUNTY. HI DIED ON THE 19th MAY IN 2002.

Anna / cseresznyefa, 13x35 cm, 1989
Anna / cherry-tree