ORSÓS TERÉZ

ORSÓS TERÉZ 1956. JÚNIUS 16-ÁN SZÜLETETT KOMLÓN, BEÁS CIGÁNY CSALÁDBAN. TIZENEGY ÉVESEN TANÁRNŐJE, KOLTAI MAGDOLNA BIZTATÁSÁRA KEZDETT RAJZOLNI ÉS FESTENI. RÖVIDESEN PÉCSETT ÖNÁLLÓ KIÁLLÍTÁSA VOLT. GYERMEKRAJZ KATEGÓRIÁBAN VILÁGVERSENYEKEN SZERZETT ELSŐ HELYEZÉST, MINT AKKORIBAN TÖBBEN IS A KOLTAI-TANÍTVÁNYOK KÖZÜL. FÉRJHEZ MEGY, CSALÁDOT ALAPÍT. ’75-TŐL ÉVEKIG CIGÁNY RAJZSZAKKÖRT VEZET A KÖKÖNYÖSI ÁLTALÁNOS ISKOLÁBAN. MUNKA MELLETT BEFEJEZI ISKOLÁIT, MŰVÉSZETI SZAKKÖRBE JÁR, KÉPZI MAGÁT. 1977-BEN, AZ ÚJRAKEZDÉST KÖVETŐEN KOMLÓN VOLT AZ ELSŐ KIÁLLÍTÁSA. 1979-BEN RÉSZT VETT AZ AUTODIDAKTA CIGÁNY KÉPZŐMŰVÉSZEK I. ORSZÁGOS KIÁLLÍTÁSÁN, 1981-BEN A KÉPZŐMŰVÉSZETI ALAP TAGJA LETT. GYERMEKEIT EGYEDÜL NEVELVE, MUNKANÉLKÜLIKÉNT, NEHÉZ KÖRÜLMÉNYEI ELLENÉRE IS FOLYAMATOSAN ALKOT. ELSŐSORBAN ÉLETKÉPEKET KÉSZÍT: A CIGÁNYSÁG HAGYOMÁNYAIT, KULTÚRÁJÁT, SZOKÁSAIT FESTI MEG. SZÁMOS KIÁLLÍTÁSA VOLT ORSZÁGSZERTE, TÖBB ÍZBEN SZEREPELTEK ALKOTÁSAI A NÉPRAJZI MÚZEUM (1989, 1992) ÉS A PATAKY MŰVELŐDÉSI KÖZPONT (1981, 1989, 2000) KIÁLLÍTÁSAIN. 2006-BAN A II. BUDAPEST CIGÁNY FESZTIVÁLON A BALÁZS JÁNOS GALÉRIÁBAN NYÍLT RETROSPEKTÍV TÁRLATA, UGYANITT A „KORTÁRS ROMA NŐMŰVÉSZET II.” (2003), „ORIENTALIZMUS" (2003), „NŐÁBRÁZOLÁS A ROMA KÉPZŐMŰVÉSZETBEN” (2005) CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSOKON IS RÉSZT VETT. 2004-BEN A MŰCSARNOK „ELHALLGATOTT HOLOCAUST” KIÁLLÍTÁSÁN, 2007-BEN A PÉCSI ZSINAGÓGÁBAN VOLTAK LÁTHATÓK A HOLOKAUSZTOT ÁBRÁZOLÓ MUNKÁI. 2006-BAN KIÁLLÍTOTT AZ ERNST MÚZEUM „KÖZÖS TÉR” ÉS A 2B GALÉRIA „VAGYUNK, AKIK VAGYUNK” CSOPORTOS TÁRLATAIN. 2007-BEN PEKINGBEN ÉS A NEMZETI GALÉRIÁBAN, 2008-BAN ÉS 2009-BEN SZOLNOKON, EGERBEN, PÉCSETT, SALGÓTARJÁNBAN, MISKOLCON ÉS SZEKSZÁRDON SZEREPELT „AZ EMLÉKEZÉS SZÍNES ÁLMAI” REPREZENTATÍV KIÁLLÍTÁSON. 2010 FEBRUÁRJÁTÓL „SHUKAR! - MAI MODERN NŐI ROMA MŰVÉSZET” CÍMŰ KIÁLLÍTÁSON A NEW YORK-I MAGYAR KULTURÁLIS INTÉZETBEN LÁTHATÓK FESTMÉNYEI. A CIGÁNY HÁZ ALKOTÓTÁBORAINAK ÉS KIÁLLÍTÁSAINAK A '90-ES ÉVEKTŐL ÁLLANDÓ RÉSZTVEVŐJE. ILLUSZTRÁCIÓI DÍSZÍTIK A CIGÁNY BÖLCSŐDALT ÉS A CIGÁNY BIBLIÁT, ÜDVÖZLŐLAPOKON JELENTEK MEG FESTMÉNYEI. ALKOTÁSAIT STUTTGARTBAN, GENFBEN, GRAZBAN, LONDONBAN, SZLOVÁKIÁBAN, FRANCIAORSZÁGBAN ÉS OLASZORSZÁGBAN IS BEMUTATTÁK. MUNKÁI MEGTALÁLHATÓK A KECSKEMÉTI NAIV MŰVÉSZEK MÚZEUMÁBAN, A PÉCSI RÁCZ ALADÁR KÖZÖSSÉGI HÁZBAN, A MAGYAR MŰVELŐDÉSI INTÉZET ÉS A NÉPRAJZI MÚZEUM GYŰJTEMÉNYÉBEN, VALAMINT A ROMA PARLAMENT ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSÁN.

TERÉZ ORSÓS WAS BORN ON THE 10TH OF JUN, 1956 INTO A BEÁS GYPSY FAMILY IN KOMLÓ. SUPPORTED BY HER TEACHER MAGDOLNA KOLTAI, SHE TOOK UP PAINTING AND DRAWING AT THE AGE OF 11. BEFORE LONG SHE HELD AN INDIVIDUAL EXHIBITION IN PÉCS. SHE WAS GIVEN THE FIRST RANK IN THE CATEGORY OF CHILD DRAWING IN WORLD COMPETITIONS. SHE GOT MARRIED, STARTED A FAMILY AND IN 1975 BECAME THE ART TEACHER AT THE WORKSHOP OF THE KÖKÖNYÖS ELEMENTARY SCHOOL. THIS WAS THE TIME WHEN SHE GOT BACK TO PAINTING HERSELF. SHE WAS VERY ACTIVE; SHE WENT BACK TO SCHOOL TO FINISH HER STUDIES, SHE ATTENDED WORK SHOPS TO TRAIN HERSELF AND IN 1977 SHE EVEN HAD HER FIRST INDIVIDUAL EXHIBIT IN KOMLÓ. IN 1979 SHE CONTRIBUTED TO THE COLLECTION OF „THE FIRST NATIONAL EXHIBITION OF THE SELF-TAUGHT GYPSY ARTISTS". IN 1981 SHE JOINED THE HUNGARIAN FOUNDATION FOR ART. DISPITE THE HARDSHIPS OF RAISING HER CHILDREN ON HER OWN WHILE BEING UNEMPLOYED SHE NEVER STOPPED PAINTING. HER FAVOURITES ARE GENRE SCENES DEPICTING THE GYPSIES CULTURE, LIFE AND HERITAGE. SHE HAD MANY EXIBITIONS - WE CAN FIND THE MUSEUM OF ETHNOGRAPHY (1989, 1992), AND THE PATAKY CULTURAL CENTER (1981, 1989, 2000). IN 2006 SHE HAD A RETROSPECTIVE EXHIBITION HELD IN THE BALÁZS JÁNOS GALLERY FOR THE SECOND BUDAPEST GYPSY FESTIVAL. THE SAME GALLERY HOSTED „THE EXHIBITION OF CONTEMPORARY GYPSY WOMEN ARTISTS" (2003), „THE ORIENTALISM" (2003), AND „FEMALE PORTRAITS IN GYPSY ARTS" (2005) WHERE SHE ALSO PARTICIPATED. HER PAINTINGS ON THE SUBJECT OF THE HOLOCAUST WERE PART OF THE MŰCSARNOKA EXHIBITION TITLED „THE HIDDEN HOLOCAUST" IN 2004 AND ALSO IN THE SYNAGOGUE OF PÉCS IN 2007. IN 2006 SHE DISPLAYED AT THE EXHIBITION TITLED „COMMON SPACE" IN THE ERNST MUSEUM AND AT THE „WE ARE WHERE WE ARE" IN THE CONTEMPORARY 2B GALLERY. SHE PART-TOOK IN THE FAMED TRAVELING EXHIBITION, „THE COLORFUL DREAMS OF REMEMBRANCE" THAT HAD STARTED OFF IN BEIJING AND IN THE NATIONAL ART GALLERY IN 2007; AND IN THE FOLLOWING YEARS OF 2008 AND 2009 IT TOURED IN SZOLNOK, EGER, PÉCS, SALGÓTARJÁN, MISKOLC, AND SZEKSZÁRD. HER PAINTINGS COULD BE SEEN FROM FEBRUARY 2010 IN THE COLLECTION TITLED „SHUKAR! - CONTEMPORARY ART BY HUNGARIAN ROMA WOMEN" IN THE NEW YORK HUNGARIAN CULTURAL CENTRE. SHE HAS BEEN A MEMBER OF THE ACTIVITIES OF THE GYPSY HOUSE FROM THE 1990s. SHE DID ILLUSTRATIONS FOR SEVERAL POSTCARDS AND THE BOOKS: GYPSY BIBLE AND THE GYPSY NURSERY RHYMES. HER PAINTINGS WERE ALSO SHOWN IN STUTTGART, GENOA, GRAZ, LONDON, IN SLOVAKIA, FRANCE AND ITALY. ONE CAN ALSO SEE HER WORK IN THE KECSKEMÉT MUSEUM OF NAÍVE ARTISTS, IN THE ALADÁR RÁCZ COMMUNITY HOUSE IN PÉCS, IN THE COLLECTION OF THE HUNGARIAN INSTITUTION OF ART AND CULTURE, AND IN THE PERMANENT COLLECTION OF THE ROMA PARLIAMENT.

Vízhordók / olaj, vászon, 80x110 cm, 2000
Water-Carriers / oil, canvas