PALOTAI LAJOS

PALOTAI LAJOS 1951-BEN SZÜLETETT KARCAGON. RAJZTANÁRA, GARAY JENŐ BIZTATÁSÁRA TIZENNÉGY ÉVES KORÁTÓL RAJZOL ÉS FEST. A 31. SZÁMÚ ÁLLAMI ÉPÍTŐIPARI VÁLLALATNÁL TANULJA A SZOBAFESTŐ SZAKMÁT, AHOL IDŐS OKTATÓJA, KUN JÓZSEF ISMERTETI MEG A REALIZMUSSAL. KÉSŐBB AZ Ő TANÁCSÁRA TOVÁBB ALKOT. A KÉPZŐMŰVÉSZETI GIMNÁZIUM MŰVÉSZETI KÖRÉBE AZ 1971-ES, GYENES GYÖRGY ÉS KÍGYÓS SÁNDOR KÉSZÍTETTE RÁDIÓINTERJÚ UTÁN KERÜL. FÉLÉV ELTELTÉVEL AZONBAN ELVI OKOK MIATT ELHAGYJA A SZAKKÖRT ÉS MESTERÉT, SÁRPATAKI FESTŐMŰVÉSZT ÉS REPRODUKCIÓK MÁSOLÁSÁVAL, TERMÉSZETI JELENSÉGEK MEGFESTÉSÉVEL FOGLALKOZIK. 1980 ŐSZÉN JELENTKEZIK A VASUTASOK ÖNKÉPZŐ KÖRÉBE, AHOL BENEDEK GYÖRGY LESZ A MESTERE. REALISTA STÍLUSBAN ALKOT, MŰVEI 1981 ÓTA SZEREPELNEK KIÁLLÍTÁSOKON.

LAJOS PALOTAI WAS BORN IN KARCAG IN 1951. ENCOURAGED BY HIS ARTS TEACHER, JENŐ GARAI, HE STARTED SKETCHING, DRAWING AND PAINTING AT THE AGE OF 14. WHILE HE WAS ON TRAINING AS A HOUSEPAINTER AT THE STATE BUILDER COMPANY NO. 31, HIS ELDERLY INSTRUCTOR, JÓZSEF KUN INTRODUCED HIM REALISM. LATER, THE SAME TEACHER ADVISED HIM TO CONTINUE PAINTING. IN 1971 GYÖRGY GYENES AND SÁNDOR KÍGYÓS INVITED HIM FOR A RADIOINTERVIEW WHICH OCCASION INDIRECTLY INTRODUCED HIM TO THE ART CIRCLES OF THE SECONDARY SCHOOL OF FINE AND APPLIED ARTS. HOWEVER, AFTER FINISHING ONE SEMESTER, HE LEFT THE CIRCLE AND HIS MASTER, SÁRPATAKI BECAUSE OF IDEALISTIC REASONS, AND STARTED COPYING REPRODUCTIONS AND PAINTING NATURAL PHENOMENA. IN 1980 HE WAS ACCEPTED TO THE ARTISTIC CIRCLE OF RAILWAY WORKERS, WHERE GYÖRGY BENEDEK BECAME HIS MASTER. HE CREATES IN REALISTIC STYLE, AND HIS WORKS HAVE BEEN EXHIBITED SINCE 1981.

Rózsa / olaj, farost, 47x35 cm, 1987
Rose / oil, wood-fibre