RÁCZNÉ KALÁNYOS GYÖNGYI

RÁCZNÉ KALÁNYOS GYÖNGYI 1965. SZEPTEMBER 27-ÉN SZÜLETETT KOMLÓN A KOSSUTH AKNAI CIGÁNYTELEPEN. KISISKOLÁSKÉNT NAGYNÉNJE, ORSÓS TERÉZ HATÁSÁRA ÉS PONGRÁCZ ÉVA RAJZTANÁRNŐ IRÁNYÍTÁSÁVAL KEZD EL FESTENI. ETTŐL KEZDVE MADARAKAT, SZÁRNYAS EMBEREKET, A CIGÁNYTELEPET ÉS NAGYAPJÁTÓL HALLOTT MESÉKET RAJZOL. HETEDIKES, AMIKOR PÁSZTOR ÁGNES FILMRENDEZŐVEL ELKÉSZÍTI A PÉCSI PANNÓNIA FILMSTÚDIÓBAN „A HÉT IKERSZARVAS KÍGYÓ” CÍMŰ ANIMÁCIÓS RAJZFILMET, MELYET IDEHAZA ÉS A CANNES-I FILMFESZTIVÁLON IS BEMUTATTAK. NAGY CSALÓDÁSKÉNT ÉRI, HOGY MUNKÁJÁT CSAK JELKÉPES AJÁNDÉKOKKAL HONORÁLJÁK, EZÉRT NYOLC ÉVRE FELHAGY AZ ALKOTÁSSAL. FÉRJHEZ MEGY, POGÁNYBA KÖLTÖZNEK, ÉS EKKOR, GYERMEKEI SZÜLETÉSÉNEK HATÁSÁRA KEZD EL NAGYMÉRETŰ KÉPEKET FESTENI. RENGETEG NEHÉZSÉG UTÁN VISSZAKÖLTÖZNEK PÉCSRE. EZ IDŐ TÁJT ISMERKEDIK MEG KERÉKGYÁRTÓ ISTVÁN MŰVÉSZETTÖRTÉNÉSSZEL ÉS DARÓCZI ÁGNESSEL - ŐK SEGÍTIK TOVÁBBI ELŐRELÉPÉSBEN. KÖZBEN LEÉRETTSÉGIZIK. JELENLEG PÉCSEN DOLGOZIK PEDAGÓGUS ASSZISZTENSKÉNT. RENGETEGET FEST, NAGYON TERMÉKENY ALKOTÓ. 1990-1999 KÖZÖTT NYARANTA A KÖZÉP-EURÓPAI MŰVÉSZTELEPEN DOLGOZIK, KÖZBEN BEKAPCSOLÓDIK A CIGÁNY HÁZ ALKOTÓTÁBORI MUNKÁJÁBA, MELYNEK AZÓTA IS ÁLLANDÓ RÉSZTVEVŐJE. SZÁMOS EGYÉNI ÉS CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSON VESZ RÉSZT, SZEREPELTEK ALKOTÁSAI A NÉPRAJZI MÚZEUMBAN AZ AUTODIDAKTA CIGÁNY KÉPZŐMŰVÉSZEK II. ORSZÁGOS KIÁLLÍTÁSÁN (1989) ÉS A NEMZETKÖZI CIGÁNY KÉPZŐMŰVÉSZETI KIÁLLÍTÁSON (1995), BAJÁN AZ EURÓPAI KISEBBSÉGEK II. FESZTIVÁLJÁN (1994), STUTTGARTBAN, GENFBEN ÉS SZÓFIÁBAN. 2003-BAN A BALÁZS JÁNOS GALÉRIA „KORTÁRS ROMA NŐMŰVÉSZET II.” TÁRLATON, 2004-BEN A MŰCSARNOK „ELHALLGATOTT HOLOCAUST”, 2006-BAN AZ ERNST MÚZEUM „KÖZÖS TÉR” ÉS A 2B GALÉRIA „VAGYUNK, AKI VAGYUNK” KIÁLLÍTÁSÁN MUTATKOZOTT BE NAGYMÉRETŰ MUNKÁIVAL. 2007-BEN PEKINGBEN ÉS A NEMZETI GALERIABAN „AZ EMLEKEZES SZÍNES ALMAI” CIMU REPREZENTATÍV TÁRLATON VOLT LÁTHATÓ. EZZEL A KIÁLLÍTÁSSAL 2008-BAN ÉS 2009-BEN SZOLNOKON, EGERBEN, PÉCSETT, SALGÓTARJÁNBAN, MISKOLCON ÉS SZEKSZÁRDON IS SZEREPELT. 2010 FEBRUÁRJÁTÓL „SHUKAR!” - MAI MODERN NŐI ROMA MŰVÉSZET CÍMŰ CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSON A NEW YORK-I MAGYAR KULTURÁLIS INTÉZETBEN LÁTHATÓK FESTMÉNYEI. ILLUSZTRÁCIÓI DÍSZÍTIK A SZENT ISTVÁN TÁRSULAT ÁLTAL KIADOTT CIGÁNY BIBLIÁT (1987), AZ 1994-BEN MEGJELENT „AZ ARANYHAJÚ LÁNY" CÍMŰ MESEKÖNYVET, ILLETVE A MAGYAR BIBLIATÁRSULAT KIADÁSÁBAN MEGJELENT NÉGY EVANGÉLIUMOT. RENDSZERESEN ÁLLÍT KI BUDAPESTEN, PÉCSEN, GRAZBAN, SIKLÓSON. KOMLÓN ÉS MISKOLCON, ALKOTÁSAI MEGTALÁLHATÓK A ROMA PARLAMENT ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSÁN, A NÉPRAJZI MÚZEUM ÉS A MAGYAR MŰVELŐDÉSI INTÉZET GYŰJTEMÉNYÉBEN.

GYÖNGYI KALÁNYOS, RÁCZNÉ WAS BORN ON THE 27TH OF SEPTEMBER, 1956 IN KOMLÓ. INSPIRED BY HER AUNT, TERÉZ ORSÓS AND 1ED BY ÉVA PONGRÁC, HER ART TEACHER, SHE STARTED PAINTING EARLY ON, STILL AS A SCHOOL GIRL. FROM THAT POINT ON, SHE NEVER STOPPED PAINTING: HER FAVORITE TOPICS INCLUDED BIRDS, PEOPLE WITH WINGS, THE GIPSY COLONY LIFE AND FOLK TALES SHE USED TO HEAR FROM HER GRANDFATHER. SHE WAS NOT MORE THAN A SEVENTH GRADER WHEN SHE MET WITH MOVIE DIRECTOR AGNES PÁSZTOR. FOR THE PANNÓNIA FILM STUDIO THEY MADE THE ANIMATED MOVIE „THE SEVEN TWIN HORNED SNAKE" THAT, BEYOND NATIONAL SHOWS, ALSO GOT PICKED UP AT THE CANNES FILM FESTIVAL. HER DISAPPOINTMENT ENDED UP DRIVING HER TO ABANDON ART FOR EIGHT YEARS. IN THE MEANWHILE SHE GOT MARRIED AND MOVED TO POGÁNY WHERE THEY STARTED A FAMILY. AFTER THE BIRTH OF HER CHILDREN SHE PICKED UP PAINTING AGAIN - LARGE SIZED PAINTINGS THIS TIME. AFTER GOING THROUGH AN ENDLESS SEA OF CHALLENGES, THE FAMILY RELOCATED TO PÉCS. THIS IS WHERE LIFE BROUGHT BY ART HISTORIAN ISTVÁN KERÉKGYÁRTÓ AND ÁGNES DARÓCZI WHO ULTIMATELY HELPED HER MAKE HEADWAY IN ART. WITH TIME SHE WAS ABLE TO FINISH HER STUDIES AND GRADUATE FROM HIGH SCHOOL AS AN ADULT. TODAY SHE IS TEACHING ASSISTANT, STILL LIVES AND WORKS IN PÉCS. SHE IS A VERY INDUS TRIOUS AND PRODUCTIVE ARTIST. EVERY SUMMER BETWEEN 1990 AND 1999, SHE PARTICIPATED IN THE ACTIVITIES OF THE CENTRAL-EUROPEAN COLONY OF ARTISTS AND ALSO JOINED THE GYPSY HOUSE ART WORKSHOPS. SHE PARTICIPATED AT INDIVIDUAL AND COLLECTIVE EXHIBITIONS ON A REGULAR BASIS. HER PAINTINGS WERE PART OF COLLECTIONS ABROAD IN STUTTGART, GENEVA AND SOFIA; AND AT HOME SUCH AS THE 1989 SECOND NATIONAL EXHIBITION OF GYPSY SELF-TAUGHT ARTISTS IN THE MUSEUM OF ETHNOGRAPHY, THE INTERNATIONAL EXHIBITION OF GYPSY ARTISTS (1995), THE SECOND INTERNATIONAL FESTIVAL OF EUROPEAN MINORITIES HELD IN BAJA (1994), AND AT THE EXHIBITION OF „CONTEMPORARY GYPSY WOMAN ARTISTS" (2003) IN THE JÁNOS BALÁZS ART GALLERY. ALSO, HER LARGE-SIZED PAINTINGS WERE PART OF THE COLLECTIONS IN MŰCSARNOK AT THE EXHIBITION ENTITLED „THE HIDDEN HOLOCAUST" IN 2004, „COMMON SPACE" HOSTED BY THE ERNST MUSEUM IN 2006, „WE ARE WHO WE ARE" IN THE 2B CONTEMPORARY ART GALLERY, AND THE TRAVELING EXHIBITION ENTITLED „COLORFUL DREAMS OF REMEMBRANCE" IN BEIJING (2007) AND IN THE NATIONAL ART GALLERY. THE SAME EXHIBITION TOOK HER WORKS TO SZOLNOK, EGER, PÉCS, SALGÓTARJÁN, MISKOLC AND SZEKSZÁRD IN 2008 AND 2009. STARTING FROM FEBRUARY 2010, HER PAINTINGS ARE EXHIBITED IN THE COLLECTIVE COLLECTION ENTITLED „SHUKAR!" - CONTEMPORARY MODERN ROMA FEMALE ART HOSTED BY NEW YORK'S HUNGARIAN CULTURAL INSTITUTE. SHE PROVIDED ILLUSTRATIONS FOR THE GYPSY BIBLE BY THE STEPHANUS PUBLISHING HOUSE (1987), THE GYPSY FOLK TALE COLLECTION ENTITLED „THE GIRL WITH GOLDEN HAIR „ (1994) AND THE FOUR GOSPELS FOR THE HUNGARIAN BIBLE SOCIETY. HER ARTWORK CAN BE FOUND WITHIN THE PERMANENT COLLECTION OF THE ART GALLERY IN THE ROMA PARLIAMENT, IN THE MUSEUM OF ETHNOGRAPHY, AND IN THE HUNGARIAN INSTITUTE FOR CULTURE AND ART IN BUDAPEST. IN THE MUSEUM OF ETHNOGRAPHY, AND IN THE HUNGARIAN INSTITUTE FOR CULTURE AND ART IN BUDAPEST.

Cigánytábor / olaj, farost, 61x81 cm, 1989
Gypsy Camp / oil, wood-fibre