RUDI BALÁZS LAJOS (†)

A SZOLNOKON 1967. FEBRUÁR 4-ÉN SZÜLETETT RUDI BALÁZS LAJOST GYEREKKORA ÓTA ÉRDEKELTE A FESTÉSZET. TIZENNÉGY ÉVESEN KEZDETT EL OLAJJAL DOLGOZNI, TÖBBNYIRE TÁJKÉPEKET KÉSZÍTETT. AZ ÖTGYERMEKES CSALÁD EGY KICSINY FÖLDÖN GAZDÁLKODOTT, ÍGY CSAK MUNKA UTÁN MARADT IDEJE AZ ALKOTÁSRA. 1997 ÓTA KÉSZÍTETT CIGÁNY TÉMÁJÚ MUNKÁKAT, A HAGYOMÁNYOS MESTERSÉGEK, ÉLETSORSOK ÉRDEKELTÉK. A ’90-ES ÉVEK VÉGÉTŐL VETT RÉSZT A CIGÁNY HÁZ ALKOTÓTÁBORAIBAN. ITT FESTŐTÁRSAI, KÜLÖNÖSEN KÖKÉNY RÓBERT HATÁSÁRA MOZDULT EL A SZEMÉLYESEBB PORTRÉÁBRÁZOLÁS FELÉ. „EGYSZERRE ÁBRÁZOLNI A MÚLTAT, A JELEN ÉRZÉSEIT, MAGÁT AZ EMBERT” - EZ IGAZI KIHÍVÁS VOLT SZÁMÁRA. SZINTE PROGRAMSZERŰ MŰFAJA LETT A PORTRÉ. VANNAK EGYÉNI TECHNIKÁJÚ KÉPEI IS, MELYEK DESZKÁRA, BÚTORLAPRA KÉSZÜLTEK: ELŐBB A FÁBA ÉGETTE A FORMÁKAT, MAJD KIFESTETTE. A JÁSZALSÓSZENTGYÖRGYI MŰVÉSZ 2008 ÁPRILISÁBAN TRAGIKUS HIRTELENSÉGGEL HUNYT EL. ÁLMÁT, A CIGÁNY HOLOKAUSZT MONUMENTÁLIS ÁBRÁZOLÁSÁT, MÁR NEM TUDTA VALÓRA VÁLTANI. ANNAK ELLENÉRE, HOGY MUNKÁI HOSZSZÚ IDEIG SZÉLES KÖRBEN NEM VÁLTAK ISMERTTÉ, ALKOTÁSAI IMMÁR MEGKERÜLHETETLENÜL A KORTÁRS CIGÁNY KÉPZŐMŰVÉSZET RÉSZÉT KÉPEZIK. TÖBB CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSON SZEREPELT, 2007 FEBRUÁRJÁBAN A BALÁZS JÁNOS GALÉRIÁBAN VOLT ELSŐ ÖNÁLLÓ TÁRLATA, AUGUSZTUSBAN PEKINGBEN, DECEMBERBEN PEDIG MÁR A NEMZETI GALÉRIÁBAN MUTATKOZOTT BE „AZ EMLÉKEZÉS SZÍNES ÁLMAI” CÍMET VISELŐ REPREZENTATÍV KIÁLLÍTÁSON. EZZEL A VÁNDORKIÁLLÍTÁSSAL 2008-BAN ÉS 2009-BEN SZOLNOKON, EGERBEN, PÉCSETT, SALGÓTARJÁNBAN, MISKOLCON ÉS SZEKSZÁRDON IS LÁTHATÓ VOLT.

LAJOS BALÁZS RUDI, WHO WAS BORN ON 4TH FEBRUARY, 1967, SZOLNOK, WAS INTERESTED IN PAINTING FROM HIS CHILDHOOD. HE STARTED USING OIL AT THE AGE OF 14, MOSTLY FOR PAINTING LANDSCAPES. HIS FAMILY, INCLUDING THE FIVE CHILDREN, CULTIVATED A SMALL PIECE OF LAND, SO HE ONLY HAD TIME FOR CREATIVE ACTIVITIES AFTER WORK. HE WAS MAKING PICTURES OF GYPSY THEMES FROM 1997, AND WAS INTERESTED IN TRADITIONAL CRAFTS AND LIFE STORIES. HE PARTICIPATED IN THE ART CAMPS OF THE GYPSY HOUSE FROM THE END OF THE 1990s, AND INFLUENCED BY HIS FELLOW PAINTERS, ESPECIALLY RÓBERT KÖKÉNY, TOOK UP PAINTING PERSONAL PORTRAITS. „ILLUSTRATING THE PAST, THE EMOTIONS OF THE PRESENT, THE PERSON THEMSELVES"- PROVED TO BE REAL CHALLENGE FOR HIM. PAINTING PORTRAITS BECAME REGULAR FOR HIM. HE MADE PICTURES OF UNIQUE TECHNIQUE, USING BOARDS OR PIECES OF FURNITURE: FIRST HE BURNED THE FORMS IN THE WOOD, THEN PAINTED THEM. THE ARTIST FROM JÁSZALSÓSZENTGYÖRGY DIED SUDDENLY IN APRIL, 2008. HIS DREAM TO MAKE A BIG PICTURE OF THE GYPSY HOLOCAUST HAS NEVER COME TRUE. IN SPITE OF THE FACT THAT HIS PIECES OF WORK WERE NOT WIDELY RECOGNIZED FOR A LONG TIME, THEY ARE INEVITABELY PARTS OF THE CONTEMPORARY GYPSY FINE ARTS. HE PARTICIPATED AT SEVERAL COLLECTIVE EXHIBITIONS, FIRST HELD HIS OWN SINGLE EXPOSITION AT BALÁZS JÁNOS GALLERY IN FEBRUARY, 2007, AND IN DECEMBER, PRESENTED HIS PICTURES AT „THE COLOURFUL DREAMS OF REMEM BRANCE ", THE EXHIBITION OF HUNGARIAN CONTEMPORARY GYPSY ARTISTS AT THE NATIONAL GALLERY. THIS TRAVELLING EXHIBITION COULD BE SEEN IN BEIJING IN AUGUST 2007, IN 2008 AND 2009, IN SZOLNOK, EGER, PÉCS, SALGÓTARJÁN, MISKOLC AND SZEKSZÁRD.

Puri romnyi (Öregasszony) / olaj, vászon, 34x42 cm, 2003
Puri Romnyi (Old Gypsy Woman) / oil, canvas