SZÉCSI MAGDA

SZÉCSI MAGDA 1958. MÁJUS 9-ÉN SZÜLETETT KOMÁDIBAN. TIZENNYOLC ÉVES KORÁIG INTÉZETBEN NEVELKEDETT. MUNKA MELLETT JÁRT FEL BUDAPESTRE, ÉS ÉRETTSÉGIZETT LE. AZ EGÉSZSÉGÜGYI FŐISKOLÁT AZ AKKORI LENGYEL-MAGYAR OKTATÁSI CSEREPROGRAM KERETÉBEN VARSÓBAN VÉGEZTE EL DR. TÖRÖK JÁNOS TÁMOGATÁSÁVAL. AZ EGÉSZSÉGÜGYBEN KÉT ÉVIG DOLGOZOTT, MAJD KÉT ÉVIG FORANCSICS LILLA KERAMIKUS MELLETT FAZEKASSÁGOT TANULT. 1984 ÓTA RAJZOL „KOMOLYAN”, AZÓTA JELENNEK MEG MESÉI IS. KÖZEL KÉT ÉVTIZEDIG CSAK TOLLRAJZOKAT KÉSZÍT, A 190-ES ÉVEK VÉGÉTŐL FEST OLAJJAL. STÍLUSTEREMTŐ MŰVÉSZ, EXPRESSZÍV, STILI ZÁLT ÁBRÁZOLÁSMÓD JELLEMZI. ERŐS BELSŐ LÁTÁS ÉS KIFEJEZŐERŐ, A TEREMTŐ FANTÁZIA ÉS KOMPONÁLÓKÉSZSÉG LENDÍTI FEL KÜLÖNÖSEBB ELŐTANULMÁNYOK NÉLKÜL IS A PROFI KÉPZŐMŰVÉSZEK SZINTJÉRE. AZ ELMÚLT ÉVEKBEN SZÁMOS KÖNYVET ILLUSZTRÁLT (BAUDELAIRE ÉS JÓZSEF ATTILA VERSEI, ÉNEKEK ÉNEKE, TAGORE: LÁMPA AZ ÚTRA STB.). 1988 ÓTA SZELLEMI SZABADFOGLALKOZÁSÚ. BUDAPESTEN ÉL, KÉPZŐMŰVÉSZKÉNT ÉS ILLUSZTRÁTORKÉNT IS DOLGOZIK, MESÉKET ÉS GYERMEKDARABOKAT ÍR. 2000-BEN FERENCZI NOÉMI-DÍ JAT KAPOTT. EMELLETT JELENTŐS ÍRÓI ÉLETMŰVE IS, AMELYNEK ÉPPÚGY RÉSZE A MESEKÖNYV ÉS A SZERELMES VERSEKET TARTALMAZÓ LÍRAI VÁLOGATÁS, MINT A FELNŐTTEKNEK SZÁNT ELBESZÉLÉS, NOVELLA ÉS KISREGÉNY. KÉT ÚJABB PRÓZAKÖTETE A 2006-OS „IDŐTÉPŐ” ÉS A 2007-BEN KIADOTT „CIGÁNYMANDALA”. A KILENCVENES ÉVEK ELEJÉTŐL RENDSZERESEN JELENNEK MEG RAJZAI CIGÁNY LAPOKBAN ÉS MÁS FOLYÓIRATOKBAN. 2006 ÓTA AZ IRODALMI CENTRIFUGA INTERNETES PORTÁL ÁLLANDÓ SZERZŐJE. SZÁMOS KIÁLLÍTÁSA VOLT ORSZÁGSZERTE, BUDAPESTEN TÖBBEK KÖZÖTT AZ ART GALÉRIÁBAN, A DERKOVITS GALÉRIÁBAN, AZ ALMÁSSY TÉREN, A PATAKY MŰVELŐDÉSI HÁZBAN (1992, 1993, 1994), A NÉPRAJZI MÚZEUMBAN (1992), A GYÖNGY GALÉRIÁBAN (1997), A FŐVÁROSI MŰVELŐDÉSI HÁZBAN (1998, 1999), A VÖRÖSMARTY TÉREN, ÉS A KOSSUTH KLUBBAN (1989, 2000). 2003-BAN A MILLENÁRISON TŰZZOMÁNC MUNKÁIT ÉS TOLLRAJZAIT LÁTHATTA A KÖZÖNSÉG. ALKOTÁSAI MEGTALÁLHATÓK A ROMA PARLAMENT ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSÁN ÉS A MAGYAR MŰVELŐDÉSI INTÉZET GYŰJTEMÉNYÉBEN, VALAMINT KÖZINTÉZMÉNYEKBEN ÉS MAGÁNGYŰJTŐKNÉL IS.

MAGDA SZÉCSI WAS BORN ON THE 9TH OF MAY, 1958 IN KOMÁDI. FROM THE AGE OF 2 UP TO 18 SHE SPENT HER CHILDHOOD IN A GOVERNMENT ORPHANAGE. ALL AT ONCE SHE STUDIED, WORKED FULL TIME, AND EVEN COMMUTED TO THE CAPITAL TO FINISH HIGH SCHOOL, A VOCATIONAL SECONDARY SCHOOL FOR MEDICINE. BEING PART OF A HUNGARIAN-POLISH STUDENT PROGRAM SHE GRADUATED ABROAD FROM THE WARSAW COLLEGE OF MEDICINE. HER TEACHER, JÁNOS TÖRÖK SUPPORTED HER IN THE PROJECT. IN THE FIELD OF MEDICINE SHE WORKED FOR BARELY TWO YEARS, AFTER THAT SHE SOON STUDIED FOR TWO YEARS AT THE POTTERY STUDIO OF THE CERAMIST, LILLA FORANCSICS. MAGDA HAS BEEN DOING DRAWINGS ON A PROFESSIONAL LEVEL SINCE 1984. THIS IS THE YEAR WHEN HER CHILDREN'S STORIES STARTED GETTING PUBLISHED. FOR ABOUT TWO DECADES, FOR HER DRAWING CREATIONS SHE DID NOT USE ANYTHING ELSE BUT PEN, AND ON THE END OF NINETIES YEARS SHE GAVE A CHANCE TO OIL PAINT. SHE IS A GROUNDBREAKING ARTIST WHO BROUGHT ABOUT NEW STYLES. HER ART IS EXPRESSIVE AND HER APPROACH, STYLISTIC. HER SUGGESTIVE, FIRM VISION, HER ELEMENTAL FORCE TO CREATE, THE POWERFUL IMAGINATION ALL PREVAIL- SHE ORCHESTRATES HER VISION TO PERFECTLY SHOW UP ON THE CANVAS - JUST LIKE PROFESSIONAL ARTISTS DO. BUT NO ART COURSE IS NEEDED HERE. THE LAST FEW YEARS SHE PROVIDED A LOT OF ILLUSTRATION WORKS FOR BOOKS. HOWEVER, THESE PIECES ARE MORE THAN MERE GRAPHICAL SIDE ILLUSTRATIONS- THEY CAN STAND ALONE AS THE MOST BEAUTIFUL AND MEANINGFUL PIECES OF ART IN THEMSELVES. SHE HAS BEEN A FREELANCER SINCE 1998. NOWADAYS SHE LIVES IN BUDAPEST. SHE STILL DOES ILLUSTRATIONS BUT WRITES CHILDREN'S PLAYS AND BOOKS AS WELL. IN 2000 SHE WAS HONORED WITH THE NOÉMI FERENCZ AWARD. HER PROFESSIONAL CAREER AS A WRITER ALSO NEEDS TO BE MENTIONED. HER REPERTOIRE INCLUDES LYRIC COLLECTION OF LOVE POETRY, SHORT STORIES, NOVELS AND NOVELLAS. SOME OF THEM ARE FOR CHILDREN, AND SOME FOR ADULT AUDIENCE. IN 2006 SHE PUBLISHED HER BOOKS „TIME SHREDDER" AND IN 2007 „GYPSY MANDALA". FROM THE BEGINNING OF THE EARLY 1990 'S SHE STARTED PUBLISHING ILLUSTRATIONS IN GYPSY MAGAZINES AND OTHER PUBLICATIONS ON A REGULAR BASIS. IN 2006 SHE JOINED THE STAFF OF THE LITERARY CENTRIFUGE ONLINE PORTAL AS ONE OF THEIR PERMANENT WRITERS. HE HAS HAD NUMEROUS EXHIBITIONS ALL AROUND THE COUNTRY. AMONGST, IN BUDAPEST AT THE ART GALLERY, AT THE DERKOVITS GALLERY, AT THE ALMÁSSY RECREATIONAL CENTRE, PATAKY COMMUNITY CENTRE (1992, 1993, 1994), AT THE MUSEUM OF ETHNOGRAPHY (1992), AT THE GYÖNGY ART GALLERY (1997), AT THE BUDAPEST COMMUNITY CENTRE, (1998, 1999), AT VÖRÖSMARTY SQUARE AND IN THE KOSSUTH CLUB (1989, 1999). HER ART OF FIRE ENAMEL AND PEN WORK WAS DISPLAYED AT THE MILLENÁRIS CENTRE. SOME OF HER PIECES CAN ALSO BE FOUND AT THE PERMANENT EXHIBITION OF THE ROMA PARLIAMENT, IN PRIVATE COLLECTION AND IN THE COLLECTION OF THE MUSEUM OF ETHNOGRAPHY AND OF THE HUNGARIAN INSTITUTE FOR CULTURE AND ART.

Harlekin / vegyes technika, papír, 20x29 cm, 1989
Harlequin / mixed technique, paper