SZOMORA KÁLMÁN (†)

SZOMORA KÁLMÁN 1938-BAN SALGÓTARJÁNBAN A PÉCSKŐDOMBI CIGÁNYTELEPEN SZÜLETETT. A GIMNÁZIUMOT NEHÉZ ANYAGI HELYZETÜK MIATT KÉT ÉV UTÁN ABBAHAGYTA, ÉS VASESZTERGÁLYOS SZAKMÁT TANULT. 1975 ÓTA FOGLALKOZOTT FAFARAGÁSSAL. 1979-TŐL TÖBB ALKALOMMAL VETT RÉSZT A TATABÁNYAI ORSZÁGOS BÁNYÁSZ FAFARAGÓ TÁBORBAN ÉS ANNAK KIÁLLÍTÁSAIN. MUNKÁIVAL SZÁMOS TÁRLATON SZEREPELT, MUNKAHELYÉN, AZ ORSZÁGOS BÁNYAIPARI VÁLLALAT SALGÓTARJÁNI GYÁREGYSÉGÉBEN HÁROMSZOR ÖNÁLLÓAN IS. 1988-BAN    A MEGYEI AMATŐR KIÁLLÍTÁSON A NÓGRÁD MEGYEI SZÉNBÁNYÁSZATI TRÖSZT DÍJÁT VIHETTE HAZA. 1989-BEN MEGHÍVÁST KAPOTT A TOKAJI NYÁRI ALKOTÓTELEPRE, EZT KÖVETŐEN ÉVENTE RÉSZT VETT AZ OTTANI MUNKÁBAN, AMI NAGYBAN ELŐSEGÍTETTE ALKOTÓI FEJLŐDÉSÉT. AZ ÖTGYERMEKES CSALÁDAPA UGYANEBBEN AZ ÉVBEN KAPCSOLÓDOTT BE A CIGÁNY HÁZ ALKOTÓTÁBORÁBA, S TÖBBSZÖR VOLT RÉSZTVEVŐJE AZ ORSZÁGOS FAFARAGÓ TÁBORNAK IS. SZÁMOS CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSON SZEREPELT, TÖBBEK KÖZÖTT BUDAPESTEN 1989-BEN    A NÉPRAJZI MÚZEUMBAN AZ „AUTODIDAKTA CIGÁNY KÉPZŐMŰVÉSZEK ORSZÁGOS KIÁLLÍTÁS”-ÁN, MAJD ENNEK FOLYTATÁSAKÉNT A 2000-BEN MEGRENDEZETT „ROMA KÉPZŐMŰVÉSZEK III. ORSZÁGOS TÁRLAT”-ÁN. 1993-BAN A ROMA PARLAMENT GALÉRIÁJÁBAN, 1994-BEN A GELLÉRT SZÁLLÓBAN MUTATKOZOTT BE, VALAMINT SZEREPELTEK A SZOBRAI BAJÁN, AZ „EURÓPAI KISEBBSÉGEK II. FESZTIVÁLJ”-ÁN 1994-BEN. ALKOTÁSAI MEGTALÁLHATÓK A MAGYAR MŰVELŐDÉSI INTÉZET GYŰJTEMÉNYÉBEN IS. A TÖBB MINT HARMINCÖT ÉVE ALKOTÓ MŰVÉSZ 2005-BEN HUNYT EL.

KÁLMÁN SZOMORA WAS BORN IN 1938, ON THE „GYPSY HILLl" OF SALGÓTARJÁN, PÉCSKŐDOMB. HE DROPPED OUT OF HIGH SCHOOL AFTER TWO YEARS BECAUSE OF THEIR NARROW MEANS. THEN HE STUDIED TO BE AN IRON TURNER. HE STARTED WOOD-CARVING IN 1975, AND PARTICIPATED IN THE NATIONAL MINER WOOD-CARVING CAMP OF TATABÁNYA AND IT'S EXHIBITIONS FROM 1979. HE HAD SOLO EXHIBITIONS THREE TIMES AT HIS WORKPLACE IN THE NATIONAL MINETRADE COMPANY'S FACTORY IN SALGÓTARJÁN. IN 1989 HE GOT THE COALMINE TRUST OF NÓGRÁD COUNTY PRIZE AT THE AMATEUR EXHIBITION. HE WAS INVITED TO THE SUMMER ART CAMP OF TOKAJ IN 1989 WHICH HE ATTENDED SEVERAL TIMES AND WAS A MILESTONE IN THE PROCESS OF DEVELOPMENT. HE ALSO VISITED BOTH THE GYPSY FINE ART CAMP OF GYPSY HOUSE AND THE NATIONAL WOOD-CARVE CAMP. BY THIS TIME HE HAD 5 CHILDREN. HE PARTICIPATED IN A LOT OF COLLECTIVE EXHIBITIONS: IN 1989 AT „THE SELF-TAUGHT GYPSY FINE ARTISTS' NATIONAL EXHIBITION" IN THE MUSEUM OF ETHNOGRAPHY, IN 2000 AT „THE GIPSY FINE ARTIST'S THIRD NATIONAL EXHIBITION", IN 1993 IN THE ROMA PARLIAMENT'S GALLERY, IN 1994 IN THE GELLÉRT HOTEL OF BUDAPEST. THE SAME YEAR HE SHOWED HIS SCULPTURES AT „THE EUROPEAN MINORITIES' SECOND FESTIVAL" IN BAJA. HIS WORKS CAN BE FOUND IN THE GYPSY COLLECTION OF THE HUNGARIAN CULTURAL INSTITUTE. HE HAD BEEN MAKING ART FOR 35 YEARS BEFORE HIS DEATH IN 2005.

Szent István / hársfa, 31x47 cm, 1989
St. Stephen / linden-tree