TÚRÓ ZOLTÁN

TÚRÓ ZOLTÁN 1972-BEN SZÜLETETT BUDAPESTEN. 1984-TŐL NÉGY ÉVEN ÁT A BARCSAY GYERMEK KÉPZŐMŰVÉSZETI ISKOLA NÖVENDÉKE. AZ EGY VONALLAL ALKOTOTT - AMIKOR A RAJZOLÓ EGYSZER SEM EMELI FEL A KEZÉT ALKOTÁS KÖZBEN - RAJZAI RENDKÍVÜLI TEHETSÉGET ÉS KÉPZELŐERŐT TÜKRÖZNEK. SZEMLÉLETFORMÁLÓ ERŐVEL HATOTT RÁ, HOGY KIPRÓBÁLHATTA A KÜLÖNBÖZŐ KOROK ÁBRÁZOLÁSI MÓDSZEREIT. EZUTÁN EGY ÉVIG KŐFARAGÓ ISKOLÁBA JÁR, MAJD 1989-TÓL A BUDAPESTI KÉPZŐ- ÉS IPARMŰVÉSZETI GIMNÁZIUM DIÁKJA, MELYET VÉGÜL A REÁL TÁRGYAK MIATT NEM FEJEZ BE. KÉSŐBB MEGISMERI MESTEREIT, PÉLI TAMÁST ÉS SZENTANDRÁSSY ISTVÁNT. ETTŐL KEZDVE TUDATOSAN VÁLLALJA FEL A FIGURÁLIS FESTÉSZETET. A KLASSZIKUS HAGYOMÁNYOKRA TÁMASZKODÓ FESTŐ BUDAPESTEN ÉL ÉS ALKOT. ELSŐ KIÁLLÍTÁSA ’91-BEN A SZABÓ ERVIN KÖNYVTÁR KERTÉSZ UTCAI HELYISÉGÉBEN VOLT, AHOL TUS- ÉS CERUZARAJZOKKAL MUTATKOZOTT BE. 1992-BEN AZ ALMÁSSY TÉRI SZABADIDŐ KÖZPONT GALÉRIÁJÁBAN MÁR FESTMÉNYEIVEL SZEREPELT NAGY SIKERREL A CIGÁNY HÁZ, A PHRALIPE ÉS A ROMA PARLAMENT SZERVEZÉSÉBEN BONYOLÍTOTT MULTIKULTURÁLIS-KÖZÉLETI FESZTIVÁLON. (A HÁROMNAPOS RENDEZVÉNYT A 5FRANCIA FORRADALOM 200. ÉVFORDULÓJÁRA SZERVEZTÉK A SZABADSÁG, EGYENLŐSÉG, TESTVÉRISÉG ESZMÉJÉNEK TÉMAKÖRÉBEN.) SZÁMOS KIÁLLÍTÁSON VETT RÉSZ, TÖBBEK KÖZÖTT A JÓZSEFVÁROSI GALÉRIÁBAN (1991, 2009), A BUDAPEST GALÉRIÁBAN (1992), BAJÁN AZ EURÓPAI KISEBBSÉGEK II. FESZTIVÁLJÁN (1994), A ROMA PARLAMENT TÁRSALGÓ GALÉRIÁJÁBAN (1999), A KOSSUTH KLUBBAN (MESTER ÉS TANÍTVÁNYOK, 2003) ÉS AZ ARANYTÍZ MŰVELŐDÉSI KÖZPONTBAN ÁLLÍTOTT KI. A BALÁZS JÁNOS GALÉRIÁBAN A 2005-ÖS „KLASSZIKUS HAGYOMÁNY” CÍMŰ ÖNÁLLÓ TÁRLATA MELLETT TÖBB ALKALOMMAL VETT RÉSZT CIGÁNY FESTŐMŰVÉSZEK TEMATIKUS KIÁLLÍTÁSAIN, PÉLDÁUL 2003-BAN AZ „ORIENTALIZMUS”, 2005-BEN A „NŐÁBRÁZOLÁS A ROMA KÉPZŐMŰVÉSZETBEN” ÉS 2007-BEN A „MI ARCUNK” PORTRÉKIÁLLÍTÁSON. MUNKÁI MEGTALÁLHATÓK A ROMA PARLAMENT ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSÁN, A MAGYAR MŰVELŐDÉSI INTÉZET ÉS NÉPRAJZI MÚZEUM GYŰJTEMÉNYÉBEN.

ZOLTÁN TÚRÓ WAS BORN IN 1972 IN BUDAPEST, HE ENTERED THE BARCSAY SCHOOL OF FINE ARTS FOR CHILDREN IN 1984 AND PURSUED HIS STUDIES THERE FOR FOUR YEARS. HIS DRAWINGS CREATED WITH A SINGLE LINE - WHEN YOU DO NOT LIFT YOUR HAND AT ALL WHILE DRAWING - DISPLAY EXTRAORDINARY TALENT AND IMAGINATION. AS HE HIMSELF PROCLAIMS, HAVING THE OPPORTUNITY TO LEARN AND PLAY WITH THE DIFFERENT APPLICATIONS AND TECHNIQUES OF THE DIFFERENT AGES HAD AN IMMENSE IMPACT ON HIS OWN VIEW OF ART. AFTER THESE YEARS HE STUDIED SCULPTING FOR A YEAR, THEN IN 1989 HE CONTINUED HIS STUDIES AT THE BUDAPEST HIGH SCHOOL OF FINE AND APPLIED ARTS. DUE TO THE HARDSHIP HE FOUND IN NATURAL SCIENCES HE DROPPED OUT OF SCHOOL BEFORE GRADUATION. SOON HE MET HIS MASTERS, TAMÁS PÉLI AND ISTVÁN SZENTANDRÁSSY. THIS WAS THE TIME WHEN HE FINALLY STARTED TO IDENTIFY WITH FIGURATIVE PAINTING. AS AN ARTIST HE FOLLOWS THE PATH OF THE CLASSICAL HERITAGE AND CONTINUES TO WORK AND LIVE IN BUDAPEST. HIS VERY FIRST EXHIBITION FEATURING PENCIL AND CALLIGRAPHY SKETCHES TOOK PLACE IN 1991, IN THE KERTÉSZ STREET BUILDING OF THE METROPOLITAN SZABÓ ERVIN LIBRARY. A YEAR LATER, IN 1992 HE FINALLY PRESENTED HIS PAINTINGS AT THE ALMÁSSY CULTURAL CENTRE'S GALLERY. HE PARTICIPATED AT A NUMBER OF EXHIBITIONS HOSTED BY INSTITUTIONS SUCH AS THE JÓZSEFVÁROS ART GALLERY (1991, 2009), THE BUDAPEST ART GALLERY (1992), THE EUROPEAN MINORITIES' SECOND FESTIVAL IN BAJA (1994), THE GALLERY OF THE ROMA PARLIAMENT (1999), THE KOSSUTH CLUB (MASTER AND HIS PUPILS, 2003) AND THE ARANYTÍZ CULTURAL CENTRE. APART FROM HIS INDEPENDENT EXHIBITION ENTITLED „THE CLASSIC HERITAGE" HELD IN 2005 AT THE BALÁZS JÁNOS ART GALLERY, HE ALSO TOOK PART IN A NUMBER OF THEMATIC SHOWS FEATURING GYPSY PAINTERS. HIS WORKS WERE SHOWN IN EXHIBITIONS LIKE „ORIENTALISM" IN 2003, „FEMALE PORTRAITS" IN 2005 AND „OUR FACE" IN 2007. HIS PAINTINGS CAN BE FOUND IN THE PERMANENT EXHIBITION OF THE ROMA PARLIAMENT AS WELL AS IN THE COLLECTIONS OF THE HUNGARIAN INSTITUTE FOR CULTURE AND ART AND THE MUSEUM OF ETHNOGRAPHY.

Gitáros öreg - részlet / ceruza, papír, 76x61 cm, 1993
Old Guitarist - detail / pencil, paper