VARGA LÁSZLÓ

VARGA LÁSZLÓ 1963-BAN SZÜLETETT CSENGERBEN, OLÁHCIGÁNY CSALÁDBAN. A FESTÉSZETTEL NYÍREGYHÁZÁN, A TANÁRKÉPZŐ FŐISKOLA MŰVÉSZETI SZAKKÖRÉBEN KEZDETT FOGLALKOZNI. 1982-BEN BUDAPESTRE KÖLTÖZÖTT, ÉS A KÉPZŐMŰVÉSZETI FŐISKOLA ÖNKÉPZŐ KÖRÉBEN KÉPEZTE TOVÁBB MAGÁT, ITT MÁR SZOBRÁSZATOT ÉS RÉZKARC TECHNOLÓGIÁT IS TANULT. 2006-BAN   DIPLOMÁZOTT MŰVELŐDÉSSZERVEZŐ- FILMTÖRTÉNÉSZ SZAKON A PÉCSI TUDOMÁNYEGYETEMEN. REALISTA STÍLUSBAN ALKOT. BÁRMILYEN TÉMÁT IS FEST, KÉPEIN MAJDNEM MINDIG MEGJELENIK A CIGÁNYSÁG VILÁGA. PORTRÉKAT, SZÜRREÁLIS KÉPEKET KÉSZÍT. 2006-BAN FÉLÉVRE AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBA UTAZOTT, OTT IS FESTETT, TÖBB-KEVESEBB SIKERREL ADTA EL KÉPEIT. 2008-BAN LÉTREHOZTA AZ „ALKOTÓMŰVÉSZEK SZÖVETSÉGE” CIVIL SZERVEZETET, AMELYNEK KIZÁRÓLAG CIGÁNY KÉPZŐMŰVÉSZEK A TAGJAI. JELENLEG VALLÁSOS TÉMÁJÚ, VALAMINT ALLEGORIKUS KÉPEKET FEST. A KILENCVENES ÉVEKTŐL RÉSZT VESZ A CIGÁNY HÁZ ALKOTÓTÁBORAIBAN, ÉS ANNAK CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSAIN IS. RENDSZERESEN KIÁLLÍT, PORTRÉIVAL TÖBB ALKALOMMAL SZEREPELT A BALÁZS JÁNOS GALÉRIA TEMATIKUS TÁRLATAIN, LEGUTÓBB 2007-BEN     A „MI ARCUNK”, 2009 NYARÁN PEDIG A „KÖZTETEK” NŐI ROMA PORTRÉK KIÁLLÍTÁSON, AMELY A BÁNKITÓ FESZTIVÁLON IS BEMUTATKOZOTT. 2007-BEN PEKINGBEN ÉS A NEMZETI GALÉRIÁBAN „AZ EMLÉKEZÉS SZÍNES ÁLMAI” TÁRLATON VOLT LÁTHATÓ. EZZEL A KIÁLLÍTÁSSAL 2008-BAN ÉS 2009-BEN SZOLNOKON, EGERBEN, PÉCSETT, SALGÓTARJÁNBAN, MISKOLCON ÉS SZEKSZÁRDON IS SZEREPELT. ALKOTÁSAI MEGTALÁLHATÓK A ROMA PARLAMENT ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSÁN, VALAMINT A NÉPRAJZI MÚZEUM ÉS MAGYAR MŰVELŐDÉSI INTÉZET GYŰJTEMÉNYÉBEN.

LÁSZLÓ VARGA WAS BORN IN 1963 IN CSENGER. HE TOOK UP PAITING AT A SELF-TEACHING WORKSHOP OF THE TEACHER TRAINING COLLEGE IN NYÍREGYHÁZA. IN 1982 HE MOVED TO BUDAPEST TO ENROLL FOR THE COLLEGE OF APPLIED ARTS WHERE HE ALSO SHOWED INTEREST IN SCULPTING AND THE PRINTMAKING TECHNIQUE OF ETCHING. HE GRADUATED AS A FILM HISTORIAN AND CULTURAL ORGANIZER FROM THE UNIVERSITY OF PÉCS IN 2006. HIS ARTISTIC STYLE IS REALISTIC. IN THE WIDE RANGE OF TOPICS HE PAINTS, THE MOTIF OF THE GYPSY WORLD IS ALMOST ALWAYS PRESENT. HE MAKES PORTRAITS AND SURREALIST PAINTINGS. IN 2006 HE VENTURED OUT TO THE UNITED STATES NOT ONLY TO WORK BUT ALSO TO SELL HIS ART. HOWEVER, HIS HALF YEAR LONG ENDEAVOR PROVED ONLY MODERATELY SUCCESSFUL. IN 2008 HE FOUNDED „THE ARTISTS' ALLIANCE", A CIVIL ORGANIZATION CONSISTING EXCLUSIVELY OF GYPSY ARTISTS. NOWADAYS HE ENJOYS INDULGING IN RELIGIOUS AND ALLEGORICAL PAINTINGS. FROM THE NINETIES HE FREQUENTED THE GYPSY HOUSE SUMMER WORKSHOPS AND HIS PAINTINGS WERE SHOWN AT THEIR COLLECTIVE EXHIBITIONS. VARGA IS AN INDUSTRIOUS EXHIBITOR. HIS WORK WAS OFTEN PRESENTED AT THE BALÁZS JÁNOS GALLERY AT A RANGE OF THEME-ORIENTED SHOWS SUCH AS THE 2007 „OUR FACE" PORTRAIT COLLECTION. HE ALSO CONTRIBUTED TO THE 2009 BÁNKITÓ FESTIVAL AND ITS FEATURED EXHIBITION ENTITLED „AMONG YOU" - FEMALE PORTRAITS IN GYPSY FINE ARTS. IN 2007 HIS WORKS WERE ALSO INCLUDED IN THE TRAVELING EXHIBITION ENTITLED „COLORFUL DREAMS OF REMEMBRANCE" SHOWN IN BEIJING AND IN THE HUNGARIAN NATIONAL ART GALLERY. IN THE YEARS OF 2008 AND 2009 THIS EXHIBITION TRAVELED ON TO THE CITIES OF SZOLNOK, EGER, PÉCS, SALGÓTARJÁN, MISKOLC AND SZEKSZÁRD. VARGA'S WORK CAN BE SEEN IN THE PERMANENT EXHIBITION OF THE ROMA PARLIAMENT, IN THE MUSEUM OF ETHNOGRAPHY, AND IN THE HUNGARIAN INSTITUTE FOR CULTURE AND ART IN BUDAPEST.

Romnyi esirikjászd (Cigányasszony madárral) / olaj, vászon, 40x50 cm, 1989
Romnyi csirikjászá (Gypsy Woman with Bird) / oil, canvas