VÁRADI GÁBOR

VÁRADI GÁBOR 1958. FEBRUÁR 14-ÉN SZÜLETETT ÓZDON. 1989 ÓTA FEST: TÁJAT, PORTRÉT ÉS SOKALAKOS, ÁLOMSZERŰ KÉPEKET EGYARÁNT. ELSŐ TANÁRA RÁKOSI ZOLTÁN VOLT, MESTERÉNEK PEDIG PÉLI TAMÁST TEKINTI. A KILENCVENES ÉVEK KÖZEPÉN 24 ÉV UTÁN, AZ ALKOTÁS MIATT OTTHAGYJA A KOHÁSZATOT. 1994-BEN MŰVÉSZI AMBÍCIÓI IZLANDIG VITTÉK, MIRE A FÉLÉVES ÖSZTÖNDÍJÚTRÓL VISSZATÉR, MÁR ISMERT MŰVÉSZNEK SZÁMÍT. RÉSZT VESZ A HELYI KÖZÉLETBEN, 1998-BAN TANODÁT ALAPÍT ÉS VEZETI ANNAK 2008-AS BEZÁRÁSÁIG. A KILENCVENES ÉVEKTŐL A CIGÁNY HÁZ KÉPZŐMŰVÉSZETI ALKOTÓTÁBORAINAK ÁLLANDÓ RÉSZTVEVŐJE ÉS KIÁLLÍTÓJA. 2000-BEN „VÁRADI GÁBOR” CÍMMEL JELENT MEG KÖNYV A MŰVÉSZRŐL. 1989-TŐL ÁLLÍT KI ORSZÁGSZERTE, ÓZDON, BUDAPESTEN, MISKOLCON ÉS PÉCSETT RENDSZERESEN. „AZ EMLÉKEZÉS SZÍNES ÁLMAI” CÍMŰ VÁNDORKIÁLLÍTÁSSAL 2007 AUGUSZTUSÁBAN PEKINGBEN, 2007-BEN DECEMBERÉBEN A NEMZETI GALÉRIÁBAN, 2008-BAN ÉS 2009-BEN SZOLNOKON, EGERBEN, PÉCSETT, SALGÓTARJÁNBAN, MISKOLCON ÉS SZEKSZÁRDON VOLT LÁTHATÓ. FESTMÉNYEIVEL TÖBBSZÖR SZEREPELT A BALÁZS JÁNOS GALÉRIÁBAN, 1999 TAVASZÁN ÖNÁLLÓ KIÁLLÍTÁSSAL, 2007-BEN A „MI ARCUNK", 2009 NYARÁN PEDIG A „KÖZTETEK” - NŐI ROMA PORTRÉK TEMATIKUS TÁRLATOKON. VALLÁSOS TÉMÁJÚ MUNKÁI 2009-BEN A SZAKRÁLIS MŰVÉSZETEK HETE ALKALMÁBÓL BUDAPESTEN A „KERESD AZ ISTENT - KISDEDET TALÁLSZ”, PÉCSETT PEDIG A „VALLÁS A ROMA KÖZÖSSÉGEKBEN" CSOPORTOS KIÁLLÍTÁSON VOLTAK LÁTHATÓK. ALKOTÁSAI MEGTALÁLHATÓK A ROMA PARLAMENT ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSÁN, A MAGYAR MŰVELŐDÉSI INTÉZET ÉS A NÉPRAJZI MÚZEUM GYŰJTEMÉNYÉBEN. EGYIK FONTOS ALKOTÁSÁNAK A 2009-BEN, A BÓDVALENKEI FRESKÓFALUBAN KÉSZÍTETT „AZ UTOLSÓ HÁZ" CÍMŰ KÉPÉT TARTJA, MELY A ROMA GYILKOSSÁGOK ÁLDOZATAINAK ÁLLÍT EMLÉKET.

GÁBOR VÁRADI WAS BORN ON THE 14TH OF FEBRUARY, 1958, IN THE SMALL TOWN OF ÓZD. HE STARTED PAINTING IN 1989. HIS WIDE SPECTRUM REPERTOIRE INCLUDES LANDSCAPES, PORTRAITS AND DREAMLIKE PAINTINGS FEATURING MULTIPLE CHARACTERS. HIS FIRST ART TEACHER WAS ZOLTÁN RÁKOSI, WHILE HE CONSIDERS TAMÁS PÉLI TO BE HIS MASTER. AFTER 24 YEARS HE SPENT AS A METALWORKER, HE LEFT EVERYTHING BEHIND TO BE AN ARTIST INSTEAD. THE RISK PROVED TO BE WORTH TAKING - LIFE, AND HIS TALENT, TOOK HIM AS FAR AS ICELAND. IN 1994, AFTER RETURNING FROM THE SIX-MONTH LONG SCHOLARSHIP HE WAS ALREADY A REPUTABLE ARTIST. BACK HOME HE TOOK AN ACTIVE PART IN THE LOCAL COMMUNITY LIFE: HE OPENED A SCHOOL IN 1998 AND MANAGED IT UP TO 2008 WHEN IT WAS FINALLY CLOSED DOWN. FROM THE NINETIES HE WAS A CONSTANT MEMBER AND EXHIBITOR OF THE GYPSY HOUSE ART WORKSHOPS. IN 2000 HIS ARTWORK WAS COLLECTED AND PUBLISHED IN HIS SELF-TITLED BOOK, „GÁBOR VÁRADI". FROM 1989 HE EXHIBITED COUNTRYWIDE: ÓZD, BUDAPEST, MISKOLC, AND PÉCS ARE AMONG THE MOST FREQUENTED CITIES. HIS WORK COULD BE SEEN WITHIN THE COLLECTION OF THE TRAVELING EXHIBITION ENTITLED „COLORFUL DREAMS OF REMEMBRANCE" THAT HAD OPENED IN AUGUST 2007 IN BEIJING AND MOVED HOME TO HUNGARY IN DECEMBER OF 2007 TO THE HUNGARIAN NATIONAL ART GALLERY. IN THE FOLLOWING YEARS OF 2008 AND 2009 THE EXHIBITION TRAVELLED ON TO THE CITIES OF SZOLNOK, EGER, PÉCS, SALGÓTARJÁN, MISKOLC AND SZEKSZÁRD. HIS PAINTINGS WERE OFTEN ON DISPLAY IN THE BALÁZS JÁNOS GALLERY AT A RANGE OF THEME-ORIENTED SHOWS SUCH AS THE „OUR FACE" PORTRAIT COLLECTION (2007) AND THE „AMONG YOU" - FEMALE PORTRAITS IN GYPSY FINE ARTS (2009). IN THE SPRING OF 1999 HE ALSO HAD HIS INDEPENDENT EXHIBIT HERE. HE EXHIBITED HIS RELIGIOUS THEMED PIECES IN 2009 IN BUDAPEST AT THE GYPSY COLLECTION, "SEARCH FOR GOD- FIND A CHILD STAGED" FOR THE WEEK OF SACRED ARTS, AND ALSO IN PÉCS AT AN ART SHOW FEATURING „RELIGION AND FAITH IN THE GYPSY COMMUNITY". HIS PAINTINGS ARE ALSO FOUND IN THE COLLECTION OF THE PERMANENT EXHIBITION AT THE ROMA PARLIAMENT, OF THE HUNGARIAN INSTITUTE FOR CULTURE AND ART, AND IN THE COLLECTION OF THE HUNGARIAN MUSEUM OF ETHNOGRAPHY. HE CONSIDERS „THE LAST HOUSE" TO BE ONE OF HIS GREATEST WORKS. IT IS A FRESCO THAT HE HAD PAINTED FOR THE BÓDVALENKE FRESCO PROJECT IN 2009 AND IT WAS PREPARED TO HONOR THE VICTIMS OF THE ROMA KILLINGS.

Boldogság / olaj, fa, 60x80 cm, 2000
Happiness / oil, wood