Előző fejezet Következő fejezet

A keresztény államszervezés kora

 

Pest megyét Szent István kori eredetűnek tarthatjuk, ennek azonban írott forrásban nincs nyoma Fejér varmegye Szent István kon eredete ket segtelen valószínűleg 1000 körül intézményesült. Az első évszázadokban Duna-kétparti megye volt. Fejérvári várnépek a Duna-Tisza közen is laktak, Pest megye határán Varsány (Wosyan) faluban 1269 ben egy fehérvári harcos jobbágy a szigeti apácák harcos jobbágyai közé adta magát. István ifjabb király 1263-ban az Inárcs (Inarch) falubeli fehérvári várjobbágyokat, akik a Fejér megyei ispán számára kötelesek voltak szállást adni, a "tisztes jobbágyok" közé emelte, hogy a tatárok által elpusztított földön továbbra is megmaradhassanak. Ezeknek a várjobbágyoknak az utódai a középnemes Inárchi és Inárchi Karachon család.

Mindezekből az adatokból látszik, hogy a vármegyeszervezés időszakában Ócsa Pest és Fejér megye határán feküdt, bár lehetséges, hogy a fehérvári várnépek már a korai időkben betelepültek Pest megye területére. Az Ócsával délről szomszédos Bugyi (Bwd) falu birtokosának a nemes Bugyi családnak 1334 ben vitatták például a Fejér vagy Pest megye nemesi közösségébe való tartozását. Ez a kérdés csak annak alapján merülhetett fel, hogy maga a birtok valamikor Fejér vármegyéhez tartozhatott. (Végül a Bugyi nemes családot igazolták Pest megyében. )

A fejérvári várnépek mellett Ócsa környékén megtalálhatók a szolgagyőrié is. V. István 1270 ben a szolgagyőri várhoz és a dukátushoz tartozó Taksony (Taxyn), Zoychtelky Rád (Raad) nevű földeket. Ürbő (Ylbew) szigettel együtt a domonkosoknak adományozta. A dukátus a hercegség egyik sajátos intézménye volt az Árpád- házi királyok korában: a király egyik közeli rokonának többnyire a trón-örökösnek átengedte az ország földjei egyharmadát, melyen a dux uralkodói jogokat gyakorolt. Az Ócsához közeli dukátusi birtok is bizonyítja, hogy itt eredetileg királyi birtoktest feküdt.

Ócsa és környéke települései a X-XIV században

A fejedelmi királyi szolgálónépi rendszernek a nyomai is feltérképezhetők Ócsától nyugatra a Duna mentén. Ennek a feudális államok korai szakaszára jellemző szolgáltatási rendszernek az volt a lényege, hogy egyazon szolgáltatásra kötelezték a falut (szántó, fedémes azaz méhész), vagy olykor azonos szakmák szerint is telepítették (kovácsok, fazekasok), amiből a falunak megint csak egyfajta szolgáltatása következett.

Az Árpád-kori templom a szentélyek felől

Valószínűleg Taksony fejedelem szállásával hozható összefüggésbe az 1285 -ben említett "terra Zantou castn Albensis", 1376- ban "possessio tavernicalis Zantou alio nomine Isouteleke", a jelenlegi Kiskunlacháza. I. István király 1015- 1031 között adta a Duna melletti Szántót a veszpremvö-l gyi apácáknak összesen ötven család (mansio) szántóval és tizenkét család halásszal. Ez a mai Szentgyörgy- puszta Tass határában.

Az 1291 ben említett Halászi (Halasci), később Halásztelek a Duna mellett Dömsöddel szemközt feküdt a Csepel- szigeten. Eredetileg lovászok éltek Szentmártonban, a mai Szalkszentmárton egyik részében, 1320- ban, 1324- ben említi őket oklevél. A Csepel -sziget északi részén, Lakihegy környékén volt az 1264- ben említett Födémes (Fedemus) falu, melynek lakói mézzel adóztak a fejedelmi királyi udvarnak.

I. István király keresztény országa számára 1001 -ben királyi székhelyén, Esztergomban felállította az esztergomi érsekséget Az ezt követő évtizedben pedig kiépítette az egyházi szervezet kereteit az ország teljes területén. Az első püspökségek sorában a váci még nem szerepelt. Felállítására valószinűleg 1030-ban került sor, ekkor területének kialakításához a már korábban létrehozott szomszéd püspökségek területétől vontak el részeket. Úgy véljük, hogy Ócsa a szigetfői főesperes joghatósága alá tartozott. I. István király II. törvénykönyvének 1. pontja rendelkezett 1030-1038 között arról, hogy minden tíz falu építsen egy templomot. Vizsgáljuk meg, hogy Ócsán és környékén melyek voltak a legelső templomos helyek. Gyálon Szent György-egyház állt már 1323-ban. Az inárcsi egyház temetőjét 1332-ben említi először oklevél. Bugyi templomáról az első híradás 1388-ból való. Kerekegyház neve, melyet 1323-ban írtak le először, szintén templomos hely volt nevének tanúsága szerint. A legkorábbi templomok tehát Gyálon, Inárcson, Bugyin, Kerekegyházon, Varsányban, Rádán, Dömsödön és Peregen álltak, valószínűleg már az Árpád-kor végén. Az ócsai monostort bizonyára III. Béla alapította a XII. század utolsó negyedében. Plébániatemplomként is működött, ez a premontrei prépostság egyike a környék legrégebbi templomainak is.

 

 

  
Előző fejezet Következő fejezet