Az utóbbi 50 esztendőben rendkívüli módon megváltozott községünk falusias jellege. Az egykori, valódi faluból egy városközeli településsé vált, megsokasodott lélekszámban, elvesztette kizárólagos mezőgazdasági jellegét. A hagyományok szinte feledésbe merültek, hisz ápolásukat nem nagyon szorgalmazták, de a kialakult, kialakított körülmények sem kedveztek továbbélésüknek.
Korábban csak sejtettük, ma már világosan látjuk, hogy milyen felbecsülhetetlen értéket jelentenek ezek a hagyományok. Ezek adják meg az igazi kapcsolatot a múlttal, a kötődést elődeink kultúrájához. Ez pedig nagyon fontos, mert csak az képes egy község jövőjéért és jelenéért is küzdeni, dolgozni, aki ismeri múltját, tisztában van értékeivel.
Ezért örülök, hogy dr. Barsi Ernő néprajztudós egy néhai abdai lakos, Kaszásné Somogyi Teréz visszaemlékezései alapján könyvbe rendezte az egykori abdai néphagyományokat.
Az pedig külön öröm, hogy ezt a könyvet a község áttelepülésének 150 éves évfordulója tiszteletére megjelentethetjük.
Reményeink szerint a könyv több lesz egyszerű emléknél. Tankönyvként fog szerepelni az iskolai oktatásban, s helyi szokásaink, dalaink, hagyományaink megismerése, megismertetése tanrendbe illesztve, tervszerűen történik majd.
Kívánom, hogy ez a könyv az idősebb olvasókban élessze fel a múlt szép emlékeit, az egykori szokásokat, melyeknek valamikor még ők is részesei voltak.
Az ifjabbaknak pedig azért ajánlom a forgatását, hogy megismerjék az egykor itt élő emberek lelkületét, játékosságát, s gazdagodjanak általa.
Somogyi György polgármester |