Következő fejezet

Előszó

 

Tisztelt Olvasó!

Évezredfordulót köszönt 2000-ben a világ. Számvetés ez az emberiség számára. Mi, magyarok azonban nem csupán az évezredváltást , az idő" múlását méltatjuk, hanem történelmünk kimagasló jelentőségű eseményeit, az államalapítás millenniumát, a kereszténység felvételének 1000. évfordulóját ünnepeljük.

Jó alkalom ez a visszapillantásra, értékelésre, számvetésre, egyben előretekintés az újabb évezredre. Hazánk népének minden települése millenniumi lázban ég. Felmérik történelmük eredményeit, értékelik tanulságait és jövőképet formálnak maguknak és utódaiknak.

Községünk is ezekkel a szándékokkal, célokkal készítette el a millenniumi emlékév programját. Történelmünk áttekintése, elért eredményeink összegzése mellett a képviselőtestület támogatja azt a régi igényt, hogy elkészüljön a község részletes monográfiája a 2000 - 2001-2002. évek során. Megszületett a döntés: jelenjenek meg a Gádorosi Füzetek, melyek feldolgozzák a gádorosi térség történetét a földrajzi szintér kialakulásától, az első emberi nyomok emlékeitől a középkori pusztuláson keresztül az újratelepítésig, majd napjainkig.

A Gádorosi Füzetek bemutatják majd a térség múltját, jelenét, s utalnak a jövő lehetőségeire. A kiadványsorozatot a község szülöttei, a Gádorosról elszármazott és a Gádoroson élő polgárok írják (Pongó Bertalan, dr. Bárány Ferenc, Keller József, Nagy László, Koszorús Oszkár, Vass István és szerzőtársaik).

Miért a Justh család és írófia, Justh Zsigmond életéről, munkásságáról szóló füzettel indítjuk útjára a Gádorosi Füzeteket? Mert ezzel a falu legtekintélyesebb, ősi, közéleti szerepet betöltő családját mutatjuk be. Ez a család és írófia példakép számunkra.

A millenniumi emlékévben, a falunapon avatjuk fel Justh Zsigmond emlékszobáját, mely egyetlen, az íróról szóló emlékszoba az országban , s melynek létrehozását a Millenniumi Kormánybiztosi Hivatal is támogatta.

Az emlékszoba tervét a Budapesti Petőfi Sándor Irodalmi Múzeum muzeológusai készítik el, majd rendezik be.

A Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága Justh-művekkel és dokumentumokkal járul hozzá, s az emlékszoba dr. Szabó Ferenc és dr. Hévvízi Sándor múzeumigazgatók patronálása mellett működik a továbbiakban.

Ezzel méltóképpen ünnepeljük a Justh-emléknapot, melynek keretében megnyitjuk a Justh Zsigmond-emlékszobát, s közkézre adjuk a Justh család történetét, Justh Zsigmond munkásságát bemutató, s Gádoros község Justh-hagyomány ápolása történetét ismertető füzetet, megörökítve az író érdemeit.

Kívánom, hogy nyújtson ez a füzetsorozat mindenki számára e térség történetéről, életéről és haladó hagyományairól tanulságos ismereteket.

Hozza közel a Tisztelt Olvasót Gádoros né péhez, a békési tájhoz, hogy minél többen személyesen is megismerhessék a mi sajátos arculatú világunkat.

Gádoros, 2000. szeptember 29.

Dr. Prozlik László

polgármester

 

 

   
Következő fejezet