A Gregorián Társaság és a Váci püspökség rendezésében kiemelkedő jelentőségű egyházzenei eseményre, a II. Váci Nemzetközi Gregorián Fesztiválra került sor 2002. július 4-7-ig. Célja elsősorban az egyszólamú, zenei kíséret nélküli gregorián ének liturgikus (liturgia = egyházi szertartásrend) funkciójában való bemutatása volt, azonban szakmai jellegű feladatokat is felvállalt, olyan mértékben, ami a hasonló rendezvények viszonylatában egyedülálló a világon; kilenc hangverseny, öt előadás és egy kiállítás szerepelt programjában.
Vácott, a székesegyházban tartott három főpapi gregorián szentmisén minden résztvevőnek lehetősége volt együtt énekelni a szkólákkal (szkóla =gregorián kórus). A hangversenyeken alkalom nyílt a szkólák előadói stílusának és értelmezésének összehasonlítására. Ezt segítette, hogy a szabadon választott anyag mellett mindegyik együttes megszólaltatta a Iacta cogitatum kezdetű zsoltárrészletet. Az összehasonlítás már csak azért is érdekes volt, mert a szkólák legtöbbje a szó és a hang kapcsolatát vizsgáló gregorián szemiológia (szemiológia = jelelmélettel foglalkozó tudomány) eredményeit igyekszik megvalósítani. Ez a tudomány a legrégebbi források alapján következtet a szöveg értelmezésére, hangsúlyozására, a szöveg és dallam jelentésbeli és esztétikai összefüggéseire. A szkólákat a szertartásokon való szolgálat hívta és tartja életben, és pontosan ez az, ami a szövegközpontú éneklés irányába terelte őket.
A fesztiválra Magyarországról négy, Ausztriából, Belgiumból, Dél-Koreából, Hollandiából, Németországból, Norvégiából és Olaszországból összesen 12 szkólát hívtunk, és előadónak a gregorián ének több évtizedes tapasztalattal rendelkező kutatóit nyertük meg. Valamennyien együtt dolgoztak a szemiológia alapítójával, Eugene Cardine-nal. [(Dr. Godehard Joppich (Berlin); Heinrich Rumphorst (Berlin); dr. Johannes Berchmans Göschl (München); dr. Nino Albarosa (Cremona); Fr. Cornelius Pouderoijen OSB (Waals-Solesmes)]. Az előadások betekintést nyújtottak mindabba, amit a hallgatóság a szertartásokon és hangversenyeken hallhatott, valamint a kiállításon szemlélhetett. A német nyelvű előadásokat a szakmai nyelvet is teljes mélységében ismerő tolmács fordította, a szóban forgó zenei anyag kottaképét kivetítették, és az elemzett anyag élő bemutatásáról három résztvevő szkóla gondoskodott.
A kiállítás a gregorián ének történetét nemcsak történelmi távlatokban mutatta be, hanem napjainkig kísérte, mégpedig elsősorban a liturgiában — vagyis igazi közegében — való szerepének szempontjából. Ez szorosan összefügg azzal, hogy mi módon szólaltatják meg az énekelt imádságot. Ez az ősi gyökereket is mutató, mégis igazi európai zene hogyan felel meg egy-egy korszak elvárásának a maga időtlenségével? Hogyan próbálják meg az egyes korszakok a maguk képére formálni, és hogyan válaszol erre a gregorián anyag? Mitől válik manapság újra élővé ez a hatalmas kincs? A kiállítás több száz látogatója ezekre a kérdésekre kapott választ.
Bemutatásra került kottapéldákon keresztül, hogy évszázadok során a dallamkincs miként jelenik meg újabb és újabb jelölési rendszerekben, amiken keresztül az előadás mind szögletesebbé, mind természetellenesebbé válik, egészen addig, hogy magukat a dallamokat is megcsonkítják. Ez vezet a gregorián hanyatlásához, amiből a kiutat a Solesmes-i bencések kutatásai, majd a szemiológia jelentik.
A váci gregorián fesztivál programjain mintegy nyolcezer fő vett részt. A rendezvények színvonaláról, zenei és lelki élményeiről mind a meghívott előadók, mind a szkólák vezetői és énekesei, mind az érdeklődő közönség nagy elismeréssel, sőt lelkesedéssel nyilatkozott.
(Kilátó című rovatunkban a Maros vidékéről elszármazott makaiak tudományos vagy művészi tevékenységéről szeretnénk hírt adni olvasóinknak. Béres György Makón töltötte gyermekkorát, testvérei ma is itt élnek. A Bécs és Budapest között ingázó nyugalmazott plébános a gregorián ének nemzetközi hírű tudósa, gregorián ének-kurzusok vezetője, a Magyar Gregorián Társaság alapítója, a váci fesztivál életre hívója és fáradhatatlan szervezője, a közeljövőben ünnepli 75. születésnapját. Szívből kívánunk még számos tevékeny esztendőt, s hozzá erőt és egészséget. A szerkesztők.)
Gyermekkórus Koreából (Daegu)