Avatás Apátfalván
Aradtól néhány kilométerre, Apátfalván is megemlékeztek a 13 aradi vértanúról 2002. október 6-án. Az idén elkészült Szoborkertben Széles István ötlete nyomán emléktábla készült, köré Vajda László adományából tizenhárom tuja-fát ültettek. Az ünnepség szervezését Móricz Ágnes vállalta a Pátfalváért Egyesület segítségével. Október 6-án délelőtt szép számmal gyűlt össze a falu lakossága az emléktábla avatására. A Himnuszt az Acapella Singers énekelte (helybeli fiatalok énekkara), majd ifj. Mátó József szavalata következett. Dr. Halmágyi Pál, a makói múzeum igazgatója avatóbeszédében a tábornokok utolsó napjainak történetét mondta el, s felhívta figyelmünket: csak néhány volt magyar, a többiek egy másik nép szabadságáért áldozták életüket. Szilágyi Éva és Majoros Ildikó csodálatosan szép énekét Nagy János kísérte gitáron, majd Széles István és Vajda László leleplezte az emléktáblát. Kovács Tibor plébános felszentelte az emlékhelyet, Mátó Mátyás tárogatón játszott az ünneplőknek. Vári Miklós polgármester szavai után a koszorúzás következett, befejezésül pedig a vértanúk neveit egyenként felolvasva az egyesület tagjai egy nemzetiszínű kokárdát és egy mécsest tettek a tujafák elé. A 43-as úton közlekedve a falu lakói naponta ránézhetnek az emléktáblára. Lassan egy hónap telt el az ünnepség óta, és a napokban arra járva örömmel láttam, megvan mind a 13 tuja, sőt még a kokárdák is rajta díszlenek. Csodával határos, hogy még minden érintetlen. Talán lassan-lassan vigyázni is megtanulunk emlékhelyeinkre, szobrainkra.
Utunk az Unióba
Makó Város Önkormányzata, a József Attila Könyvtár, valamint a Makó és térsége történelmi és társadalomismereti munkaközösség játékos vetélkedőt hirdetett az Európai Unióról 13-14 éves tanulók számára. A benevezett csapatok érdekes plakátokat készítettek a régió értékeiről valamint Fantasztikus Európa címmel bemutattak egy-egy uniós országot. Az előzetes feladatok keretében a választott ország kultúráját, szokásait, zenéjét, táncait mutatták be látványos, szórakoztató formában. Ezt követték a feladatok, amelyek az Unió történelmére, gazdaságára, és az országok nevezetességeire vonatkoztak. Az első öt csapat oklevelet és értékes könyvjutalmat nyert, és minden résztvevő csapatot felkészítő tanáraival együtt uniós kiadványokkal ajándékozott meg a rendezőség. I. helyezést ért el a Makói Kertvárosi Általános Iskola csapata: Kocsis Zoltán, Lehoczki Tamás, Szűcs Gábor. Felkészítő tanár: Kovácsné Bodzsár Zsuzsanna. II. helyezést ért el a Csanádpalotai Általános Iskola csapata: Mucsi Zsanett, Déri Dávid, Oláh Zoltán. Felkészítő tanár: Pintérné Borovics Nóra. III. helyezést ért el a Kiszombori Általános Iskola csapata: Gulácsi Dóra, Oláh Erzsébet, Szabó Tünde. Felkészítő tanár: Rácz Gézáné. IV. helyezést ért el a Makói Belvárosi Általános Iskola és Művészetek Iskolája csapata: Csapó Barbara, Fodor Bernadett, Márta Renáta. Felkészítő tanár: Olasz Tiborné. V. helyezést ért el a Makói Almási utcai Általános Iskola csapata: Szirbik Bálint, Kiss Tamás, Kovács Gabriella. Felkészítő tanár: Siketné Hőbe Judit.
Kiszombori akadályverseny
A kiszombori Dózsa György Általános Iskolában október 4-én, Kossuth Lajos születésének 200. évfordulója alkalmából akadályversenyt rendeztünk. A faluban két állomás volt, amit a gyerekek térkép segítségével kerestek meg. Minden állomáson volt Kossuth Lajossal kapcsolatos elméleti kérdés és a korhoz kapcsolódó sportfeladat, mint pl.: gránátdobás. A versenyt hetekig tartó lázas kutatómunka előzte meg. Plusz pontokért díszes menetlevelet, emlékplakettet, szobrot, zászlót és egyéb, a címadóval kapcsolatos tárgyat lehetett készíteni. Szép alkotások születtek és szoros verseny alakult ki. Az eredményhirdetés után minden osztály elfogyasztotta a bográcsban készült finomságokat.
Nagylaki szavalóverseny
Október 22-én negyedik alkalommal került sor a Dunának Oltnak egy a hangja nemzetiségi szavalóversenyre. A magyar, szlovák, szerb és román szavalók anyanyelvükön adták elő a verseket. A nyelvi akadályok leküzdése érdekében a műsorközlő elmondta a versek tartalmát magyarul. A színvonalas verseny helyezettei magyar felső tagozatos kategóriában: I. Banyó Péter, II. Kovács Nóra, III. Ivanovici Afrodita. Az alsósok közül: I. Badó Emese, II. Banyó Enikő, III. Ivanics Róbert.
Szlovéniában a vegyeskar
Makó Város Vegyeskara dr. Mihálka György vezetésével októberben szlovéniai vendégszereplésen vett részt a velenjei Ifjúsági Kórus meghívására. Az öt nap alatt megismerkedtek a Bohinji-tó és környéke természeti szépségeivel, a szlovének vendégszeretetével. Megcsodálták az ősi városok (Bled, Kraj, Velenje) szépségét, majd a velenjei konzervatórium nagytermében teltházas, nagysikerű koncertre került sor. A kórus tagjai az öt felejthetetlen nap után kissé fájó szívvel utaztak haza,
Kolumbán Katalin
amatőr felvételeit a József Attila Könyvtár mutatta be. A franciaországi műemlékekről és tájakról készült fényképek kiemelkednek az úti emlékek megőrzését szolgáló képi feljegyzések átlagából. Nem az ismert sablonok köszönnek vissza róluk: eredeti látásmódról, érdeklődésről, műveltségről és ízlésről tanúskodnak. Készítőjük jó érzékkel választja ki témáját, nézőpontját, a kivágásokat; felfedezi és érvényre juttatja a látványhoz fűzhető kultúrtörténeti és történelmi asszociációkat. Párizsi képein Ady szelleme kísért (Háztetők, Ebéd előtt) és a Kis Trianon rácsos árnyékai utalnak a hely baljós voltára. Meg tudja ragadni azokat a pillanatokat, amikor az igénytelen tárgy — egy dérlepte ág vagy egy régi gyaloghintó — titkok és gondolatok hordozójává válik.