Árvízi emlékkönyv, emlékkiállítás
A Csongrád Megyei Levéltár 2010 májusában, júniusában egy kiállítás rendezésével, illetve egy emlékkötet megjelentetésével meg kíván emlékezni az 1970. évi alsó-Tisza-vidéki árvízről. A kiállítás és a kötet főtámogatója a Csongrád Megyei Önkormányzat. Ezenkívül vállalkozásunkat támogatják még az árvízben érintett városok (Csongrád, Hódmezővásárhely, Makó, Szeged), községek (Maroslele, Földeák, Kiszombor, Óföldeák), valamint a vízügyi szervek is.
A kiállítás terveink szerint huszonkét tablóból fog állni. A tablók korabeli dokumentumok, fényképek alapján kronologikus sorrendben mutatják be azt az emberfeletti küzdelmet és helytállást, amellyel sikerült megfékezni az áradó Marost és a Tiszát. A tablókon külön kitérünk a Makó és a környékbeli települések lakosságát érintő részleges kitelepítésre. Körülbelül 16 ezer embert tele-píttek át Hódmezővásárhelyre, illetve Szentesre. A befogadó városok is nagy erőfeszítéseket tettek, hogy kellőképpen és a lehetőleg problémamentesen meg tudjanak felelni a kihívásnak. A kitelepítettek június elején költözhettek vissza lakásaikba.
Az emlékkötet törzsét az Árvízvédelmi felügyeleti napló képezi, amelyet az MSZMP Csongrád Megyei Bizottsága Ipari és Mezőgazdasági Osztálya vezetett 1970. május 25-től június 16-ig. A forrásközlés kordokumentumként is értékelhető. A napló óráról-órára végig követi az árvízi eseményeket.
A kötet második részében válogatott dokumentumokat jelentetünk meg, részben az MSZMP Csongrád Megyei Bizottsága Archívumának iratanyagából, illetve az érintett helységek tanácsainak iratanyagából. A dokumentumok közül külön kiemelendőek az ún. Információs jelentések, amelyek leginkább tükrözik a korabeli valós helyzetet. A kötetben fényképeket is elhelyezünk.
A kiállítást vándorkiállításként az érintett településeken kívánjuk bemutatni, majd a kiállítás megnyitóját követően könyvbemutatót is rendezünk.
Előre is tisztelettel és szeretettel várjuk a kiállítás megnyitóra és a könyvbemutatóra a kedves érdeklődőket.
Berta Tibor - Biernacki Karol
Makói sikerek
A „2010. Széchenyi-év" megyei pályázaton elért makói középiskolás sikerek
A Széchenyi-év rendezvényeihez kapcsolódva az idei Magyar Kultúra Napja alkalmából a Csongrád Megyei Közművelődési és Szolgáltató Rendezvényház pályázatot hirdetett középiskolás diákok számára irodalomból, történelemből és rajzból. A megyéből mintegy 260 pályamunka érkezett be. A makói középiskolások kiemelkedően szép sikereket értek el.
Az irodalom pályázaton „Szeresd a hazát! címmel Kölcsey Ferenc hazafias költészetét elemezték a pályázók a Himnusz című költeménye alapján.
Marosvári Noémi (József Attila Gimnázium-12. B) szépen felépített, arányos szerkezetű, jó stílusú elemzését a zsűri II. díjjal jutalmazta. Tanára: Novák Katalin.
III. díjat kapott Varga Levente (MOK-Erdei Ferenc Tagintézmény, 12. A), különdíjban részesült Takács Alexandra (MOK-Erdei Ferenc Tagintézmény, 12. A). Tanáruk: Várkonyi Gabriella.
A történelem pályázat első témaköre Mióta élek kimondhatatlan vágy létezik bennem Magyarország kifejtésére címmel Széchenyi István munkásságának jelentősége és Magyarország fejlődésére gyakorolt hatása volt.
Ebben a témában Nagy Dániel (MOK-Erdei Ferenc Tagintézmény, 11.o.) tartalmas, színvonalas dolgozata I. helyezést ért el. Felkészítő tanára: Szilágyi Sándorné.
Ambrus Emese (József Attila Gimnázium-11. C) pályamunkája II. díjas lett a reformkori magyar társadalom és gazdaság problémáinak és azok megoldásainak átfogó elemzésével, egyéni megfogalmazásával. Felkészítő tanára: Pál Lászlóné.
A történelem pályázat második témakörét ... a múlt dicső pillanatai... címmel hirdették meg. Tóth Patrik (József Attila Gimnázium-12. B) Hunyadi Mátyás királyunk nyugati hadjáratainak sokoldalú elemzését készítette el, amivel az összesített történelem pályázat III. díját nyerte el. Felkészítő tanára: Pál Lászlóné.
A rajzpályázaton 3. helyezést ért el Balog Antal (Pápay Endre Szakiskola), felkészítő tanára: Csenteriné Farkas Katalin. Különdíjban részesült Antal Balázs (MOK-Galamb József Tagintézmény, 10.A).
A díjak átadására a Magyar Kultúra Napján (január 22-én) került sor Szentesen a Megyeháza épületében rendezett szép ünnepi program keretében.
A délutáni program első részében dr. Basics Beatrix megnyitója után a résztvevők megtekintették a Corvin Tükör, A kultusz évszázadai elnevezésű kiállítás értékes anyagát, amely bemutatta, hogyan él napjainkig Hunyadi Mátyás személyiségének és tetteinek kultusza.
Válogatott kulturális kincsek emlékeztettek egyik legnagyobbnak tartott királyunkra. Kellemes meglepetést jelentett a szentesi reneszánsz lovagi bajvívók és tánccsoport bemutatója a Koszta József Múzeum egyik kiállító termében.
Az ünnepség a Megyeháza dísztermében folytatódott. A Csongrádi Reneszánsz Énekegyüttes hangulatos, kiváló előadása után átadták a Csongrád Megye Közművelődéséért díjakat, majd a szegedi Pavane Táncegyüttes körmagyart és palotás táncot mutatott be.
Ezt követően egy művész Széchenyi gondolataiból idézett, majd Szűcs Gábor értékelte a Széchenyi-pályázatra érkezett alkotásokat. A díjazottak igen szép, értékes könyveket és díszokleveleket vehettek át.
A felemelő ünnepséget kellemes állófogadás és beszélgetés zárta. Ez az ünnepi rendezvény kellemes emlék marad minden résztvevő számára.
Városi vetélkedő az Európai Unióról
2009 októberében a makói József Attila Könyvtár felhívást tett közzé a makói középiskolások számára, amelyben kezdeményezte, hogy csapataik bővítsék ismereteiket az Európai Unióról, amelynek Magyarország már öt éve tagja. A felkészüléshez bármilyen EU-ról szóló anyagot felhasználhattak a diákok, és megkapták Pascal Fontaine Európa 12 leckében címet viselő 66 oldalas füzetét is, amely igen jó összefoglalót adott a legfontosabb tudnivalókról. A város középiskoláiból tizenegy csapat nevezett a vetélkedőre.
A városi vetélkedőt 2009. december 14-én Torma Ottó irányításával a könyvtár dolgozói rendezték meg a József Attila Gimnázium aulájában. A zsűri elnöke dr. Majsa Dóra, a szegedi Europe Direct Iroda munkatársa volt. A vetélkedő feladatai — keresztrejtvény, villámkérdések, igaz-hamis eldöntése, adatismeret, fogalomazonosítás, térképes tájékozódás, stb. — sokoldalúan mérték, mennyire pontos, szakszerű, gyors és lényegre törő a fiatal generációt képviselő iskolások tudása az Európai Unió történetéről, intézményeiről, gazdasági, kulturális, jogi, kisebbségpolitikai együttműködésének alapelveiről és gyakorlatáról.
Az izgalmas vetélkedő végén az I. helyezést a József Attila Gimnázium Csillagfény csapata szerezte meg (Banyó Enikő, Bojtor Boglárka, Budai Szonja -11. C, felkészítő tanáruk: Pál Lászlóné). II. helyezett lett a MOK Galamb József tagintézményének csapata (Szilágyi Nikoletta, Takács Anikó, Mezőfi Gábor, tanáruk: Ortutay Helén). A III. helyen a József Attila Gimnázium Forza csapata végzett (Ortutay Hanna, Jeszenka Ádám, Szűcs Tamás - 11. C, tanáruk: Pál Lászlóné). IV. helyen holtverseny alakult ki a JAG 11. A osztályának EU fória csapata (Surányi Regina, Ambrus Dániel, Szabó Olivér, tanáruk: Huszár Szabolcs) és a MOK Erdei Ferenc Tagintézményének Európa reményei nevű csapata (Fejes Orsolya, Répa Renáta, Péli Ferenc, felkészítő tanáruk: Pipisné István Ildikó) között. V. helyre került a MOK Erdei Ferenc Tagintézményének KERI-UNIÓ nevű csapata (Penyák Emese, Horváth Krisztina, Szilágyi Edina, felkészítőjük: Pipisné István Ildikó). A VI. helyezés a Juhász Gyula Református Gimnázium és Szakképző Iskola EU-biztosok csapatáé lett (tagjai: Joó Gergő, Németh Tibor, Vizhányó-Gyömörei Richárd, felkészítő tanáruk: Budai László).
A legjobb teljesítményű, dobogón végzett csapatok tagjai a Külügyminisztérium pályázati támogatásának eredményeképpen értékes, Európáról szóló könyveket kaptak díjként. A többi csapat diákjai tárgyjutalmakban részesültek. A vetélkedő után a könyvtár munkatársai állófogadáson látták vendégül a felkészítő tanárokat és a sikeres vetélkedőn sok élménnyel és tudással gyarapodó diákokat. Köszönet mindegyiküknek a jól szervezett, hangulatos rendezvényért.
Pál Lászlóné Szabó Zsuzsanna