Előző fejezet Következő fejezet

{209} Gazdálkodás

Gyümölcstermelés

(TÓTH FERENC)

 

Makón az alföldi településeknél több gyümölcs fogyott. A hagymakertész terményeit a szomszéd megyékben, Bánságban és Erdélyben értékesítve ponyvás szekereivel nem üresen jött haza: almát szívesen hozott családja részére, sőt eladásra is. A Makón megforduló kofák, a tutajokon jövő olájok is hoztak magukkal eladásra gyümölcsöt. Télire aszalással tartósították. Az 1781. évi nagy tűzvész után több helyen fölvettek 1-2 véka1 aszalt meggykárt. Öreg Jó Jánosnak 6 véka, a két jobbágytelkes Kovács Istvánnak 2 köböl aszalt meggye égett el.2 Szilvát is aszaltak, de az a tűzvész idejére még nem ért be. Szőlőben dúskálhattak, hiszen a város belterületét szőlőskertek övezték. Nagy dinnyefogyasztók voltak, a gyerekek pedig az eperé.

A reformkori Makó gyümölcskultúrájáról az első hiteles leírás Szirbik Miklóstól maradt ránk: „Nemes gyümölcs ugyan nem sok van; minthogy az oltást nemrégen kapták fel: de már Szuszogóban, Kortyogóban és némely uraságoknak kertjeikben mindenféle nemes fajú gyümöltsfák nagyon kezdenek szaporodni.”3 Fényes Elek is hangsúlyozta, hogy a „gyümölcs fákat mostan kezdik nemesíteni”.3

Csemeteellátás

A város faiskolájának első ismert kertésze a nemesi származású Dedinszky István (1838–1910) volt. Hároméves kertészeti tanulmányait Budapesten az Entz Ferenc (1805–1877) alapította Haszonkertészeti Képző és Gyakorlati Tanintézetben – a mai Kertészeti Egyetem jogelődjében – végezte.

Az ambiciózus fiatal kertészeti szakember alkalmazása után, 1858-ban a makói mintakert részletes tervezetével lepte meg a városi vezetést. Elgondolása szerint a faiskolában a tudomány állásának megfelelően a haszonkertészet minden ágát képviselni kell: a fatenyésztést, a konyhakertészetet és a szőlőművelést. Két cél lebegett szeme előtt: a város utcáinak, tereinek ellátásán túl a lakosság igényeinek kielégítése valamint a néptanítók és tanulók között megismertetni, megszerettetni a kertészetet.

A fatenyésztésben évi 50 ezer díszfa és cserje, valamint 4-6 ezer nemesített gyümölcsfa előállítását tervezte. Szerinte konyhakertészetben Makó élenjár, de néhány nemesített fajta meghonosítását szükségesnek tartotta. A szőlőművelésben jobb választékot és egyszerre érő borfajtákat ajánlott. Jobb és nemesebb fajtákból – hangoztatta – évi 100 ezer előállítása van szükség. A város meglévő tenyészkertje nem volt alkalmas e cél megvalósítására. A Maros ártere gyümölcsfa előállítására – az árvizek miatt – számításba sem jöhetett. A magágyakat, az iskolába ültetett vadoncokat, az oltványokat, a szőlőiskolát a nyári melegben öntözni kell, ezért hat 50 akó5 víztartalmú új kútra van szükség. „A kerthez a jó pince oly elkerülhetetlenül szükséges, mint a szalonnához a kenyér” – vallotta. A régi helyett 16 holdas új kertre jelentette be igényét. Szükséges gyümölcsfatenyésztésre és oltására 4 hold, konyhakertészetre 3, szőlőművelésre és oltásra 3, dísz- és cserje nevelésére 6, az épületre és környezetére szintén 1 hold.6 {210}

Akkoriban a kínálat országosan mintegy 230 szőlőfajból állt. Az első osztályú gyökeres vessző ára 1 forint, a sima vessző 20 krajcár volt. A mintakert részére az első nemes szőlővesszőt 1859 tavaszán rendelték, az aradi Lóczy Zsigmondtól 5831 vesszőt vásároltak. Metszés után lehetett átvenni a „venyigét”, tehát nem gyökeres vesszőt. A tél nem tett bennük kárt, a szemek érettek. A fajták: Tokaji furmint, Kadarka, Rózsa dinka, Szemendriai fehér.

55. táblázat. A makói faiskola állománya 1859-ben7

Nemesített alma
db 1000
Nemesített körte db 1000
Nemesített szilva db 100
Nemesített meggy db 50
Szőlővessző-gyökereztetés db 8000
Alma vadon db 500
Körte vadon db 500
Szilva vadon db 2000
Meggy vadon db 250
Eper oskolába db 100
Akác oskolába db 7000
Szilva oskolába db 1000
Szamóca két faj db 100
Málna fej 4
Köszméte 17 faj bokor 27
Ribizke 1 faj bokor 2
Akácmagvetés *itce 6
Epermagvetés itze 1 ½
Mandolamag oskolába vetve **font 10
Alma, körte oskolába vetve font 6
Cseresznye, meggy oskolába vetve font 3
Mogyoró oskolába vetve font 2
Dió oskolába vetve font 1
{211}

* icce:  0,8484 l.   ** font: 560 g.

1865-ben a földeáki és az apátfalvi utak mellett a nagy szárazságban a friss telepítésű fák kipusztultak. Urbanecz Imre, a faiskola gondnoka a következő esztendőben újra telepítette.

56. táblázat. Termesztett fák a makói faiskolában 1865-ben (db)8

Eperfa 40 228
Akácfa 42 500
Lepényfa (Gledicsia) 10 200
Juharfa (Aczer) 10 013
Bálványfa 8 000
Nyárfa 1 500
Vadgesztenye 300
Tölgyfa 100
Szilfa 300
Vadgyümölcs 12 229
Diófa 120
Cserje 85
Szőlőlugas 3 000
Alma, nemesített 500
Körte, nemesített 100
Kajszin barack 350
Őszibarack 2 500
Ringlott szilva 30
Spanyol meggy 30
Befőzni való alma 50
Szedereper 50

A mezőkovácsházi hiteles gyümölcsészeti telep

A szabadságharc bukását követő évtizedekben a gyümölcsöt különösebb szakértelem nélkül termesztették. A fajták zűrzavara, az ápolási munkák ismeretének és a hiteles faiskoláknak hiánya nem is tette lehetővé az eredményes termesztést. Úttörő jelentőségű volt Bereczki Máté munkássága. A Csanád megyei Mezőkovácsházán az 1870-es években létrehozta az ország egyetlen hiteles fajtagyűjteményét. Mindez párosult kiemelkedő elméleti fölkészültségével és kitűnő gyakorlati készségével.

65. kép. Bereczki Máté

Bereczki (Bagyinszki~Badinszki) Máté a Nógrád megyei Romhány községben szüle­tett 1824. szeptember 22-én. Vácott járt középiskolába, a pesti egyetemen jogot vég­zett, 1848-ban ügyvédi vizsgát tett. Részt vett a szabadságharcban, érdemeiért tiszti rangot kapott. A világosi fegyverletétel után álnéven bujdosott. 1860-ban közjegyzőséget vállalt, 1862-től a kunágotai Sármezey Antal kincs­tári bérlő gyerekeinek nevelője. Szabadidejét kedvtelésből a gyümölcsészetnek szentelte: Sármezey bérelt birtokán faiskolát létesített, néhány év múlva a szomszédos mezőkovácsházi határban hat hold földet vásárolt, és itt létrehozta híres faiskoláját. Célja a fajtiszta gyümölcsös létesítése, amelyből fajtaazonos szaporítóanyagot állí­tott elő. Elgondolásait páratlan szorgalom­mal, óriási akarattal, nagy rátermettséggel valósította meg. Villási Pál mondta, hogy Bereczki kertje az 1870-es évek végén egyet­len hiteles gyümölcsészeti hely Európában. Csakhamar összeköttetést keresett az akkori nevesebb pomológusokkal: a komáromi, később pesti Entz Ferenccel, a bátorkeszi Kovács Józseffel, a szarvasgedei Bencsik Györggyel, a rákospalotai Lukács Sándorral, majd a keszthelyi gazdasági akadémia főkertészével, Villási Pállal.9

Tagja lett előbb a Természettudományi Társulatnak, nyelvtudása és szakmai eredményei alapján a belga Van Mons gyümölcsészeti társaságnak. 1867–72-ben a Kertész Gazda című folyóiratnak egyik legtermékenyebb munkatársa a kertészeti szaklap mintegy kétszáz cikkét közölte. Ezekben általános kertészeti kérdésekről, a kert berendezéséről, a hajtó és alvó szemzés gyakorlatáról, az almafélék rendszeréről, a Van Mons magról nemesítő eljárásáról, a Lucas-féle német gyümölcsök ismertetéséről, idősebb fák oltásáról és más gyakorlati tennivalókról szólt. Száz körte, nyolcvan alma és számos barack, több szilvafajta leírását is közreadta. Bírálójával, Várady Antallal szemben elismerte, hogy a gyümölcsleírásokat a külföldi szakirodalom ismeretében adta közre, de azzal a szándékkal, hogy a hazai érdeklődőkkel megismertesse. Az 1870-es évektől cikkeit rendszeresen közölte a német Pomologische Monatshefte. A német J. G. Oberdick elismerőleg írta róla, hogy dicséretre méltó dolgokat produkál; külön cikkben ismertette a magyar gyümölcsész életének és tevékenységének főbb mozzanatait. {212}

Bereczki 1870-től az Erdélyi Gazdasági Egyesület közlönyében, a kolozsvári Erdélyi Gazdában számos cikket írt. Az utóbbi évfolyamaiban Gyümölcseim címmel mezőkovácsházi kertjében termesztett fajtákat ismertette; százhúsz szilva, alma, körte és meggy gondos leírását adta közre. 1875-ben a laphoz önálló mellékletként csatolta kísérleti gyümölcstelepének gyümölcsjegyzékét; ebben háromszáz fajtát sorolt föl.

Külföldi minták alapján fontosnak tartotta magyar pomológiai kalauz megírását. A Gyümölcsészeti vázlatok című négykötetes munkájábanmintegy kétezer oldalon, 782 gyümölcsfajta tüzetes és 293 fajta vázlatos leírását adta közre. Kelemen Ferenc szerint: „Ezek a fantasztikus számok minden részletezésnél érthetőbben beszélnek, és legklasszikusabb tanúi annak a gigászi tapasztalati és irodalmi tevékenységnek, amit Bereczki a magyar gyümölcsészet érdekében produkált.”10 Ha hozott is jövedelmet gyümölcsöse, kertje kimondottan kísérleti és tudományos célokat szolgált.

Nagyszabású elméleti és gyakorlati munkássága révén Bereczkit az ország akkori köztudata a legelső magyar gyümölcsész névvel tisztelte meg. Tanácsát minden nagyobb állami telepítésnél és kezdeményezésnél kikérték.

25. ábra. A Bereczki-emlékkönyv borítója

Tavasztól őszig előbb faiskolájában, majd gyümölcsösében tevékenykedett. Télen írta cikkeit, gazdag irodalmi munkásságot fejtett ki. Sokrétű levelezést folytatott. Begyűjtötte a külföldi és a hazai szakirodalmat. Faiskoláját és fajtagyűjtemé­nyes kísérleti kertjét hazai és külföldi tapasztalatok alapján alakította ki. A szaporító anyagot a hazai jó hírű faiskola-tulajdonosoktól szerezte be. A legmegbízhatóbb gyümölcsszakértők telephelyeiről sok külföldi fajtát hozatott be: Németországból J. J. Oberdicktől és E. Lucastól, Franciaországból Leroy-tól és Simon Louis testvérektől, Belgiumból a Van Mons gyümölcsészeti társaságtól. A begyűjtött fajtákat elszaporította, a szakirodalommal összevetve tisztázta fajtaazonosságukat. A hazai fajtákat megfigyelésre és pontos meghatározásra külföldre is eljuttatta. Általa vált közismertté a Daru, a Sóvári, az Orbai, a Sikulai, Batul, Ponyik stb. alma.11

Élete alkonyán egyre többet betegeskedett, végül 1895. december 9-én tüdőgyulladásban hunyt el. A kunágotai temetőben helyezték örök nyugalomra. Családja nem volt, a Sármezey família kísérte utolsó útjára.12

Végrendeletében főörökösnek a Természettudományi Társulatot tette meg. Az volt a kikötése, hogy a társaság tíz évig kamatoztassa az örökséget, majd az évenkénti kamatokat használják föl francia, német, angol gyümölcsészeti munkák megvásárlására. Kívánatosnak tartotta Gyümölcsészeti vázlatok címűmunkájának folytatását. „Az volt életemnek egyik fő célja – szól a végrendelet –, hogy amiben nemzetünk leghátrább maradt, a gyümölcsészetet {213} terjesszem hazámban, tehát csekély hagyatékommal halálom után is ezen cél elérését akarom előmozdítani.”13

A társulat néhány év múlva tízezer forintért eladta a mezőkovácsházi ingatlant, a nagy gonddal összeállított gyümölcsészeti telepe megsemmisült. A társulat a kunágotai temetőben fölállította síremlékét. Az 1896-ban alakult emlékbizottság Meyer Ede szobrászművésszel elkészíttette mellszobrát, elhelyezte a Kertészeti Tanintézet kertjében.14 Halálának negyvenedik évfordulóján emlékeztek meg munkásságáról, és emlékkönyvet adtak ki. Kunágotán 1969-ben fölállították emlékművét és mellszobrát.15 Baján a Kertészeti Technikum 1962-ben fölvette Bereczki Máté nevét, az iskola parkjában 1979-ben fölállították mellszobrát, Bakos Endre alkotását.

Hegygazdaságok alakulása

Az 1836. évi törvények lehetővé tették hegyközségek megalakítását. A régi veteményes vagy szőlőskertekre nem alkalmazták. A Lesi veteményes kert gazdái 1840. március 3-án megalkották Az Úgy Nevezett Lesi Veteményes Kertek Eránt Egyesült Erővel Tett Hasznos Rendszabásokat. Kimondták, hogy a területet egy öl szélességben körül kell árkolni, de egy-egy gazda a maguk darabját nem kerítheti be. Közösen csőszt fogadtak, erre „jobb hírű embert” kerestek. A csősz javadalmát 200 négyszögöles parcellánként 2 forint 86 krajcárban állapították meg. Az elsőnek megválasztott csősznek, Máté János kötelessége volt az „éjjel-nappali felvigyázás”. Ha valami termény elveszett, a kártevőt meg kellett neveznie, ha nem tudta, a kárt ő térítette meg. Árnyéktartó fákat a parcellák határára tilos volt ültetni. A facsemeték „elorzóit” 30 krajcártól 3 forintig bírságolták. A határoló árkot a mellette lévő tulajdonosok tartoztak gondozni, és azokon átkelni csak a hegyközség által lehelyezett pallókon lehetett. Két kocsiutat, hosszába hat, keresztbe pedig négy gyalogösvényt hagytak. Az első hegybíróvá Nagy István tekintélyes gazdát választották. Az alapszabályt a püspöki uradalom ügyésze, a vármegye részéről a főszolgabíró hagyta jóvá. A Lesi szőlő tíz holdnyi területet foglalt magába.16

A vármegyei gyümölcsészeti egyesület

Már a kiegyezést megelőző évtizedben eredményesen működő városi faiskola nemesített gyümölcsfáival a helyi igényeket vidéki viszonylatban magas színvonalon elégítette ki. A szükséges oltványokat az Országos Kertészeti Társulattól és az Első Magyar Kertész-gazdasági Ügynökségtől szerezte be. A faiskola Makón jól beváltotta a föladatát, de a kormányzat országos viszonylatban kívánta a gyümölcstermesztés minőségét a kor igényeinek színvonalára emelni. Minden megyében létrehozták a faültetési fölügyelőséget. Csanád megyében faültetési fölügyelőnek Lonovics Albert (1881–1902) árvaszéki elnököt nevezték ki. A faiskolák kezeléséről 1877. március 27-én kiadott körrendeletével az év tavaszától megszűntette a makói faiskola gyümölcsfa tenyésztését. A továbbiakban a lakosság gyümölcsfaszükségletét – méltányos áron – megyei központi kertben tenyésztett csemetékkel elégítették ki. Az ún. megyekertet az Attila u. végén, az újvárosi római katolikus temető céljára kimért területen alakították ki.

Makón nagy történeti hagyománya volt a szőlészetnek, de a filoxéra teljesen tönkretette. Megújulásához hiányzott a megfelelő szakmai háttér. A gyümölcstermesztés is csak akkor eredményes, ha a jó fajta kiválasztása párosul korszerű termesztési ismerettel. A megyei és a városi gazdasági egyesület a marhatartásra és a lótenyésztésre helyezte a hangsúlyt, a gyümölcskultúra kívül esett tevékenységi körén. Ilyen irányú tervszerű oktatást az 1898-ban {214} megalakított gazdasági ismétlőiskola végzett. A mai hagymakutató állomás helyén működő iskolának tízholdas gyakorlókertje mezőgazdasági területet, faiskolát és konyhakertet foglalt magába. A tanulók megismerték a korszerű gyümölcsfajtákat, a szemzésen és az oltáson túl elsajátították a fák kezelését. Az ismétlőiskola kifejlesztett bennük alapfokon bizonyos készséget a gyümölcstermesztésben, de fölnőve szántóvetők vagy hagymakertészek lettek.

26. ábra. Az egyesület naptára

Kétségtelen, hogy a makóiak még az első világháború után sem jeleskedtek a gyümölcstermesztésben. Reális képet festett erről Szundy Jenő ny. kertészeti főintéző: „1926 őszén a Makói Ipartestületben kertészeti kiállítást rendeztek, ott volt egy nagyobb asztal, melyen gyümölcsök voltak kiállítva, főleg almák és körték, bizonytalan nevekkel ellátva, és általában gyengébb minőségben. E gyümölcsök előtt állva fogalmazódott meg bennem az a gondolat, hogy ezen a tarthatatlan állapoton segíteni kell. Ebből az elhatározásból nőtt ki […] a közel három évtizedes munkásságom.”17

66. kép. Szundy Jenő

Szundy Jenő 1883. március 27-én Makón született. Apja, Szundy Károly református algimnáziumi tanár, három évig Tömörkény István számtantanára. Elemi és középiskoláit Makón végezte. 1900-tól 1903-ig a budapesti Kertészeti Tanintézetben tanult, műkertész diplomát szerzett. Egy évi katonai szolgálat után, 1904-től napidíjas tanító a nagybocskói és a lőcsei kertmunkás iskolában és faiskola-kezelő Trencsénben. 1911-ben kertésztanító Szilágysomlyón. 1912-ben kéthavi tanulmányúton vett részt Németországban, Franciaországban és Angliában. Ezután a pápai földműves iskolában tanít, majd a munkácsi faiskola vezetője, végül a palicsi földműves iskolának oktatója. Az első világháborúban négy évig katona, főhadnagyként került haza. Makón nyugdíjazták. Tizenkét évig bérelt földön kereskedelmi és temetői kertészetet üzemeltetett. 1927-től 1950-ig ügyvezető igazgatója a vármegyei gyümölcsészeti egyesületnek. 1963-tól tíz évig a Makó Kertészei Munkaközösség ügyvezetője. 1974. július 4-én hunyt el, Makón helyezték örök nyugalomra.

A kiállítás kapcsán határozta el Szundy Jenő a termesztők szervezetbe tömörítését, és hogy a gyümölcstermesztés fölvirágoztatására meg kell nyerni a helyi vezetőket. Terveivel egyet értett a Duna–Tisza közi Mezőgazdasági Kamara, a Földművelési Minisztérium, az Országos Kertészeti Egyesület és a Kertészeti Tanintézet. Ezzel a szakmai háttérrel 1927. január 16-án sikerült megalakítania a Csanád–Arad–Torontálvármegyei Gyümölcsészeti Egyesületet. Rangos tisztikart választottak: elnöke Tarnay Ivor alispán és dr. Petrovics György országgyűlési képviselő lett, alelnöke dr. Nikelszky Jenő polgármester, Breuer Gusztáv főmérnök, földbirtokos és Erdélyi Antal, a Szeged–Csanádi Vasút főfelügyelője; ügyésze dr. Holler György ügyvéd. Az operatív ügyek intézését Szundy Jenő vállalta. Ez volt az országban az első gyümölcsészeti egyesület; hat évvel megelőzte a Gyümölcstermesztők Országos Egyesületének megalakulását.18 {215}

Az egyesület célja: „a címben jelzett vármegyék gyümölcs- és szőlőtermesztői a nemesebb, hasznosabb és [az itteni] viszonyokhoz alkalmazkodóbb gyümölcsnemek és -fajták termesztésére buzdítani és tanítani és azoknál segédkezni. Közös érdekeiket közös erővel megvédeni úgy erkölcsi, mint anyagi tekintetben, s a céltudatos és hasznos együttműködést a tagok között, továbbá az egyesület és a hatóságok között előmozdítani és megerősíteni.”19 Már az alapítás évében 900 tagot, a következő évben 1200-at, a harmadikban pedig már 1700 tagot tartottak nyilván; ezzel Makó, sőt a tágabb vidék legnagyobb létszámú egyesületévé váltak. A szervezet behálózta a megyét. 17 községben helyi megbízott vezetésével átlag 30-40 fős helyi csoport működött. A battonyai 91, a medgyesegyházi 84, a kiszombori 80 főt fogott össze. Az évenkénti Gyümölcsészeti naptár 80-128 lap terjedelemben 3000-6000 példányban jelent meg. Ebben Korponay Gyula, Mohácsy Mátyás, Szepesy József, Kogutovicz Károly és mások írásait adta közre.

A gyümölcstermesztés föllendítésének szellemi részét az egylet vette kézbe; ez egészült ki a városi főkertész munkájával. Olyan faiskolát szervezett ugyanis, amelynek messze vidéken nem volt párja. Szundy Jenő rosszallta, hogy „fakupecek egész sora lepi el a makói piacot”,20 a termelők olcsó, de rossz árut vásárolnak. Közérdekű tanácsok, hasznos ismeretek nyújtásával, faápolási és favédelmi tanfolyamokkal, kiállításokkal fölbecsülhetetlen szolgálatot tett a makói és Csanád megyei gyümölcstermesztőknek.21 Becslése szerint százezer gyümölcsfa volt akkor Makón és környékén, de a kártevő rovarok és a gombafertőzés a termés nagy részét elpusztítja, gondozás nélkül a gyümölcsfa idő előtt terméketlenné válik.22

Bereczki Máté halálának 40. évfordulójára Kelemen Ferenc szerkesztésében emlékkönyvet adtak ki. Az egyesület gazdasági tevékenységet is folytatott. 1929-től a belvárosi református temető mellett bérelt területen törzsgyümölcsfa-oltvány telepet működtetett. 1933-tól az Attila utca végén, a megyekert 11 holdas területét bérelte, és 1 hold törzsgyümölcsöst és vadszőlő-anyatelepet hozott létre.

Rajk László belügyminiszter 1947. április 3-án – a többi magyar egyesülettel együtt – a makói gyümölcsészeti egyesületet is föloszlatta.

Mihelyt a körülmények engedték, újra szervezésbe fogott. 1963-ban megalakította a Makói Kertészeti Munkaközösséget. Taglétszámuk hamarosan 27 főről 273-ra bővült. Az új szerveződés feladatait ekként foglalta össze: „A munkaközösség fontos kezdeményezése volt a minőségi oltványellátás biztosítása. A városi tanács segítségével fölkutatták azokat a telepeket, ahonnét az igényeknek megfelelő oltványok beszerezhetők voltak. Az akció szervezését és lebonyolítását a Makó és Vidéke Körzeti Földműves Szövetkezet végezte. A munkaközösség indította el e mellett a Több szamócáért mozgalmat, madárvédelmi akciókat szerveztek, {216}közreműködtek a kertészeti szakirodalom célba juttatásában, s ismeretterjesztő előadások sorát tartották Makón és a környező településeken.”23

Indítványozták a Virágos Makóért mozgalmat. Az utcák virágosítására az iskolákon keresztül magvakat juttatott a szülőknek. A hagymakísérleti telep 1969-ben 398 m2 területet bocsátott rendelkezésükre, ahol palántanevelő telepet hoztak létre. A munkaközösség sokszorosított kiadványai meghaladták a harminc közleményt.

Szundy Jenő munkásságát találóan sommázta Gyúró Ferenc: „Nem a szavak, hanem a tettek embere.”24 Újságcikkeinek száma megközelíti az ezret. Makón emléktábla és utcanév őrzi emlékét. Nyomdokain haladva 1985-ben megalakult a Makói Kertbarát Kör, amely 1998-ban Bruder János Kertbarát Kör nevet vette föl.

Már a török hódoltságot követő évtizedekben megindulhatott a gyümölcsfák ültetése előbb a házak portáján, majd a szőlőkben is. Nyolc évtizeddel a megülés után, az 1778-ban készült tanyaösszeírás a szállások körül lévő gyümölcsösöket is számba vette. Annak ellenére, hogy ebbenb a korai korszakban a tanyák egy része még nem állandóan lakott, a számba vett 94 tanya között 21 olyan fordult elő, ahol gyümölcsöskert is volt. Ezeket a jószágok távoltartására árokkal vették körül.

A szőlőkben többszintes művelés folyt; a szőlősorok közé gyümölcsfákat telepítettek. A szentlőrinci szőlőben meggy-, szilva-, dió-, barack-, alma- és körtefákat is számba vettek.25

Makón a legelterjedtebb gyümölcsfa a meggy volt. Ezt követte az eper, az alma és a szilva.

57. táblázat. A gyümölcsfák száma Makón és környékén 1896-ban

 

Makó Apátfalva Földeák M.csanád Lele

 

db % db db db db
Almafa 17 597 12,09 3 797 3154 2 141 6 030
Körtefa 8 648 5,95 1 109 1 085 346 229
Cseresznyefa 3 946 2,72 410 420 184 162
Meggyfa 55 581 38,18 7 105 4 137 3 209 2 146
Őszibarack 1 470 1,01 162 202 154 299
Kajszibarack 7 751 5,33 645 665 480 41
Szilvafa 16 323 11,22 8 207 2 376 7 578 438
Diófa 3779 2,59 585 433   184 536
Mandulafa 351 0,24 48 106     11     3
Gesztenye 314 0,21 22 5     99   35
Eper 29 789 20,46 5 045 4 921 2 834      6 030
    Összesen: 145 629 100,00 27 141 17 404 17 220 10 660

A 20. században általános volt a makói szőlőkben a többszintes művelés. Általában a szőlőhöz és a gyümölcshöz is ragaszkodtak, pedig nagy lombozatú fa alatt a szőlő nem hozott termést. Terebélyes diófa alatt ki is vágták a szőlőtőkéket.

A gyümölcsfákat nyesték, de nem metszették. Fölmászva a fára kivágták a száraz, vihar által megtépázott, rosszul nőtt ágakat, ritkították is a lombozatot, de termésszabályozó metszést nemigen alkalmaztak. A termés ezért szakaszos volt: egyik évben a fa a sok gyümölcsöt alig tudta megnevelni, a következő esztendőben kóstolót sem adott. A dió-, meggy-, szilva-, kajszi-, cseresznye-, körtefákat máig nemigen metszik, de az őszibarackfákat, valamelyest az almafát létrával körüljárva szakszerűen gondozzák. {217}

 

Lábjegyzetek:

1. A véka űrmérték, általában 32 liternek vették. A köböl = 2 véka.

2. Tóth Ferenc 1983. 34., 42.

3. Szirbik Miklós 1979. 33.

4. Fényes Elek 1851. 2. 62.

5. Űrmérték, egy akó 51 liter.

6. Itt magyar hold 1100 négyszögöllel számítva. ML Ta. ir. 1858. 1092., 1093.

7. ML Tan. ir. 1859. 1578.

8. VL Tan. ir. 1865. 2215

9. Kelemen Ferenc 1935. 21.

10. Uo. 27.

11. Für–Pintér 1988. 180.

12. Nekrológ: Vasárnapi Újság, 1895. 862., Term. Tud. Közl. 1896.

13. Kelemen Ferenc 1935. 17.

14. Ma a Corvinus Egyetem Kertészeti és Tájépítészeti Kar budai Campus parkjában áll.

15. Rapaics Raymund 1940., Ordas István 1959., Geday Gusztáv 1973.

16. Kelemen Ferenc. DFgH 1947. okt. 25.

17. Probocskai–Gyúró–Halász 1993. 7.

18. I. m. 8.

19. Csanád–Arad–Torontálvármegyei Gyümölcsészeti Egyesület alapszabályai. Makó, 1927. JAM A 1887. 96.

20. Mv 1929. ápr. 5.

21. Probocskai–Gyúró–Halász 1993., Marosvári Attila 2003. Szundy Jenő hagyatéka a JAM A 286.

22. MFrÚ 1932. nov. 6.

23. Marosvári Attila 2003. 97.

24. I. m. 11.

25. l. Mód László szőlőtermesztés fejezetét.

 

 

  
Előző fejezet Következő fejezet