Minden ország, nemzet, embercsoport, település, család és minden egyes ember életében vannak meghatározó időpontok, állomások, évfordulók, amelyekről illik megemlékezni. Az egyén életében talán a születésnapnak van a legnagyobb jelentősége, amelyet mindenki évente megünnepel valamilyen formában. Az ünneplés lehet zajos és feltűnő, de lehet csendes és visszafogott is. Általában a közösségek és az egyén is nagyobb figyelmet fordít a kerek évfordulók, a jubileumok megünneplésére.
Ab Urbe condita (a Város alapításától) számították az időt az ókori Rómában, s évente fényesen megünnepelték a jeles napokat.
2000-ben Magyarország és Százhalombatta is fontos jubileumi évfordulókhoz ért, amelyeket a megszokottnál kiemeltebben, látványosabban, maradandóbban kell megünnepelni. 2000-ben van a keresztény magyar állam megalapításának 1000., millenniumi évfordulója, s ebben az évben ünnepli Százhalombatta a 30. születésnapját. A Millennium a nagyobb ünnep - ez a közösségé -, de a 30-as évforduló nekünk, százhalombattaiaknak nagyon sokat jelent. Jelenti azt, hogy az elmúlt évtizedekben közös akarattal és közös munkával virágzó várost építettünk - szépítettünk magunknak itt, a Duna partján, a két ipari üzem, a Dunai Finomító és a Dunamenti Erőmű között. Várost teremtettünk, ami az otthonunk. És most, a 30. születésnapon egy kicsit megállunk mi is, hogy ünnepeljünk. Nem zajosan, nem feltűnően, de megállva és a múltunkra visszaemlékezve.
Az évfordulókra, a születésnapokra előre szoktunk készülni. Így tettünk mi is a Millennium és a 30. évforduló előtt. A városi önkormányzat képviselő-testülete már 1999-ben döntött a millenniumi év városi rendezvényeiről, az előkészítésre egy Millenniumi Szervezőcsoportot bízott meg, s rendelkezett a feladatokhoz kapcsolódó anyagiakról is. A különböző rendezvények előkészítése megtörtént, következhet az ünneplés. Reményeink szerint 2000-ben a folyamatosan fejlődő, szépülő főtér, a Szent István tér további értékekkel gyarapszik: ide kerül 2000. április l-jén - a város 30. születésnapján - a négy méter magas Szent István szobor, fején koronával, vállán a koronázási palásttal, kezében jogarral és országalmával. Kiterjesztett karja a római katolikus templom főhomlokzatán lévő „Turul" szárny-motívumot tükrözi majd vissza. Az uralkodó kitárt, ölelő karja magába sűríti az aszkéta szigorát, a hatalom felmutatását és a gyengék pártfogását, óvó-védő gesztusával szinte átöleli majd a teret. Bízom benne, hogy ez a szobor hamar a százhalombattaiak kedvelt műalkotása lesz.
Ugyancsak a Szent István térre kerül - 2000. augusztus 20-án, a nagy király ünnepnapján - a csodaszarvas legendáját megjelenítő figurális díszkút. Erre is régóta várunk. Reményeink szerint nagyon sok városlakó érdeklődését felkelti majd a „Máglyák a Duna felett" című szabadtéri produkció a Régészeti Parkban.
A példaként említetteken kívül számos más zenei, irodalmi, néptánc és képzőművészeti program teszi emlékezetessé számunkra a Millennium és a 30. évforduló ünnepét.
A születésnapunkra jelenik meg ez a tanulmánykötet is, amely felöleli Százhalombatta történetét az elmúlt évtizedekben. Segít emlékeznünk az alapításra, a „hőskorra", a megtett útra. Mert csakis a múltunk megbecsülésével tudjuk a jelent formálni és a jövő feladatait megtervezni.
Végezetül köszönetet mondok a Millenniumi Városi Szervezőcsoport tagjainak, e tanulmánykötet szerkesztőinek és szerzőinek a végzett munkájukért. A munkát mindannyian Százhalombattáért, a 30. évforduló méltó megünnepléséért végeztük.
A tanulmánykötetet ajánlom minden százhalombattai lakos megtisztelő figyelmébe.
Dr. Tüske László
alpolgármester
a Millenniumi Szervezőcsoport vezetője