1. Szerencs, Tokaj-Hegyalja kapuvárosa egy energikus helyen, a Felvidék és az Alföld határán, a Szerencs-patak völgynyílásánál alakult ki. A két, egymástól eltérő természeti és termelés-jellegű nagytáj határvonalát a magyar településföldrajz Cholnoky Jenő nyomán vásárvonalnak nevezi (Bulla B. - Mendöl T. 1947). A vásárvonal vagy - övezet Tokaj-Hegyalján is a nagyobb gazdasági aktivitás területsávja, ahol a monokultúrás térszerkezetek között egy átmeneti jellegű, polikultúrás termelési szerkezet formálódott (7. ábra). A tájhatár gazdasági erőközpontjai, a vásárvárosok ott alakultak ki, ahol a vásárvonalat egy természetes út (völgykijárat) metszi. A Hegyalja 887 km 2 -es területén a vásár városi szerepkört két völgykijárat, a Szerencs- és a Ronyva-patak alföldi kapuja és a tokaji Tisza-átkelőhely segítette elő. A három energikus pont erőterében a lokális és a távolsági (interregionális) kereskedelmet tizenkét oppidum (mező város) mint egységes vásárrégió bonyolította le (Frisnyák S. 1995, 2000). A vásárvárosi szerepkör kistérségi megosztása nem tette lehetővé olyan nagyváros kialakulását, mint pl. ezen az alföldperemi vásárvonalon Miskolc vagy Ungvár. A helyi és régiók közötti árucsere-forgalom színterei a mezővárosi agglomeráció - időben összehangoltnak látszó és részben szakosított - vásárai voltak. A Hegyalja fejlett gazdaságával és nagyobb népsűrűségével jelentős fogyasztópiacként és egyfajta centrum-térségként épült be az ország gazdasági térszerkezetébe. A bortermelő falvak és mezővárosok - gazdaságtörténetük fénykorában, a 16-18. században - nem voltak önellátóak, nagymértékben igényelték más agrárvidékek élőállat-, gabona- és egyéb termelvényeit. A mezővárosok piacrádiusza koronként változott: a 16-18. században áru- és munkaerőpiacának vonzáskörzete kb. 60-80 km-re terjedt. A közvetítő (távolsági) kereskedelemben a hegyaljai vásártartó helyek közül csak Tokajnak, Sátoraljaújhelynek és kisebb mértékben Szerencsnek volt meghatározó szerepe.
Szerencs mint piacközpont a környező kistájak (a Szerencsi-dombság, a Harangod-vidék és a Taktaköz) gazdasági kapcsolatrendszerét integrálta. A Szerencsi dombság - és a névadó település - a történeti borvidék része, noha egyes időszakokban a hivatalos (minőségi bortermelésen alapuló) besorolás nem tekintette annak (Bodó S. 1988, Boros L. 1996). A 18-19. századi országleírások és lexikonok a szerencsi borokat általában jónak, a hegyaljaihoz hasonlónak, olykor „másodrendbéli"- nek, az ondi borokat pedig „nemes hegyaljai"-nak minősítették (Fényes E. 1847, 1851, Magda P.1819, Vályi A. 1796-1799). A Hegyalja 18. századi rekonstruált mezőgazdasági térképe azt bizonyítja, hogy a településközi térben a termelési övezetek, köztük a jellegadó szőlőhegyek (promontóriumok) összekapcsolódnak, és térbeli rendszert, egységes gazdasági kiskörzetet alkotnak (Frisnyák S. 1995).
1. ábra. A Kárpát-medence feudális kori munkamegosztásának földrajzi modellje. Jelmagyarázat: A= medencesíkság, B= dombvidék, C= hegységkeret, 1 = ártéri síkság (állattenyésztési profillal), 2= ármentes szintek (életkamrák) földműveléssel, 3 = dombsági tájak vegyes (polikultúrás) gazdálkodással, 4= szőlő- és gyümölcstermelés, 5= erdő, 6= intramontán kismedencék földművelése, 7= havasi legelő, 8= vásárvonal, 9= vásárváros, 10= ártérperemi település, 11= medenceközpont, 12— montánipar, 13= a gazdasági javak áramlása, 14= a munkaerőmigráció iránya |
2. Szerencs belsősége (épített környezete) egy tufalejtőn és síksági előterében helyezkedik el. Különálló településrésze: Ond a Szerencs-patak árvízmentes teraszfelszínén és a hegyláblejtőn épült. A város 36,69 km-nyi területéből az épített környezet 6,67 km 2-t (=18,2%) foglal el. Kialakulásában és fejlődésében az előzőekben vázolt helyzeti energiák (a földrajzi fekvésből származó előnyök) mellett az ún. helyi energiák (pl. a termőföld, a források és vízfolyások, az erdők, a hasznosítható kőzetek) is fontosak voltak. Szerencs település- és gazdaságtörténete a Hegyalja többi városához hasonló: itt is a szőlő és a bor a regionális kultúra alapja {Balassa I. 1991, Orosz I. 1995). A szőlő- és borgazdaság mellett - a szerencsi táj tagoltságának és erőforrásainak változatossága révén — más településfunkciók is kialakultak. A sokféle lokális és központi szerepkör ellenére a szőlő- és bortermelés hagyománya és jelene a településképben és a gazdaság térszerkezetében ma is meghatározó.
1. kép. Szerencs központja madártávlatból (a Bocskai István Gimnázium fotóarchívumából) |
2. kép. Kisvárosi üzletnegyed |
Szerencs belterületének átlagos tengerszint feletti magassága 105-110 méter. A település genetikai magját jelentő középkori erődtemplom 113-115 m, a vár 105 m magasságban épült. A kertváros jellegű Újtelep a Szerencsi-dombság keleti lejtőin 105 és 135 m, a pinceszer 130-135 m magasságban alakult ki. A déli iparnegyed, a személy- és teherpályaudvar a 100-105 méteres szinteket foglalja el. Ond a Köves domb 100-130 m-es lejtőin épült. Szerencs legalacsonyabb része a Taktaközben a Mohos-tanya és környéke (93m).
3. Szerencs földjén, különösen a 16-18°C-os gyógyforrások körül több ezer éves emberi kultúra maradványait lehet kimutatni {Hajdú Z. 1977). A gyógyforrások és egyéb természetföldrajzi adottságok a honfoglaló magyarság számára is telepítő-tényezők voltak. A Szerencsi-öböl és a Taktaköz a nagyállattartó, a Zempléni-vulkánsor hegylábfelszíne, a Szerencsi-dombság a földművelő tevékenység ökológiai feltételeit biztosította. A félnomád életformát folytató Ond vezér a mai Ond területén alakította ki téli udvarhelyét, a nyári szállása pedig az Ondava-folyó mellékén lehetett (Győrffy Gy. 1984). A 13. század elején gyógyítással is foglalkozó keresztes lovagok telepedtek le és a források mellett ispotályt és monostort építettek {Angyal B. 1955).Az Árpád-kori oklevelek említést tesznek a bencés apátságról és a szerencsi várak/ól is. Nováki Gyila - a hazai földvárkutatás kiemelkedő egyénisége - a Köves-hegyi és a Takta melletti földvárat középkori eredetűnek tartja {Csorba Cs. 1980), s ezzel megerősíti azt a feltételezést, hogy Szerencs erdőispánsági központ volt {Hajdú Z. 1977). Szerencs védelmi szerepköre később, a 15-16. században ismét jelentősebbé vált, amikor a gótikus templomát erődfallal vették körül. Az erődtemplom és a 16. században épült kővár része volt a törökkori végvár-rendszernek. A „váralja" település aló. század végi írásokban mint oppidum, mezőváros szerepel, ahol a mezőgazdálkodáson kívül a kézművesség és a vásári kereskedelem is megjelent. (A kézművesek a 16-17. századi népesség alig 5-6%-át alkották).
A területi munkamegosztás eredményeként Szerencsen is kialakultak olyan központi-hely funkciók, amelyek kiemelték a környező jobbágyfalvak halmazából. Az eltérő természeti és humán erőforrások alapján a Szerencs környéki kistájak (a Taktaköz, a Harangod-vidék és a Szerencsi-dombság) bizonyos termékek termékcsoportok előállítására specializálódtak {Beluszky P. 1964, 1999, Mendöl T. 1963). A termékcsere-forgalom a legelőnyösebb közlekedésföldrajzi helyen, Szerencsen alakult ki. A vásárhely-szerepkör az áru- (bor- és kézműipari-) termeléssel kapcsolódott össze.
A város gazdasági jelentőségét növelte az uradalmi központ és egy rövid ideig tartó politikai szerepvállalás (az 1605. évi fejedelemválasztó országgyűlés) is. Szerencs 1606-ban szabad királyi városi rangra emelkedett, de az ezzel járó előnyöket - a feltételek hiánya miatt - nem tudta sokáig megtartani. A 16. században, amikor a török terjeszkedés miatt a minőségi bortermelés súlypontja a Fruska góra vidékéről Tokaj-Hegyalj ára tevődött át, a szőlő- és borgazdaság Szerencsen is fellendült.
3. kép. A délnyugati városrész új lakóházai |
4. kép. Kertvárosi lakóépület |
5. kép. A cukorgyári kolónia egyik lakóháza |
A szőlőskertek és - ültetvények a Hideg- és a Szerencs-völgy határolta dombsoron, a verőfényes lejtőkön létesültek. A szőlők aljában gyümölcsösök, kertek és többnyire szántóföldek voltak. A Szerencsi-öbölben, továbbá a belterület déli pere mén, az un. Mezőzombori-párkánysíkon és a Taktaköz városhoz tartozó területein rét- és legelőgazdálkodást folytattak. A 16-17. században kialakult térszerkezet -kisebb változtatásokkal - napjainkra is átöröklődött, s ebben az alkalmazkodás, az okszerű táj- és erőforrás-hasznosítás nyilvánul meg.
A hegyaljai mezővárosokban a bortermelés, a borkereskedelem és a - fuvarozás elősegítette a tőkefelhalmozást és a polgári átalakulást. A termelésből és a kereskedelemből származó jövedelem (a szőlők extraneusi birtoklásmódja és a külhoni nagykereskedők tevékenysége következtéből) jelentős részben kivonták a régióból és - többek között - a felvidéki empóriumokat gazdagította. Az 1784/87-es években Szerencs a sokféle funkciója ellenére a Hegyalja mezővárosainak - a népességszám alapján számított - sorrendjében az utolsó, 12. helyet foglalta el (7. táblázat). A 18. század végére Tokaj-Hegyalja - Lengyelország háromszori felosztása miatt - fokozatosan elvesztette legfőbb felvevőpiacát. A kül- és belföldi piacvesztés a 19. században Tokaj-Hegyalján válságot idézett elő. A válságfolyamatot az 1885-1887-es filoxéravész tetőzte be, elpusztítva a mikrorégió gazdasági életének alapágazatát. A szőlőpusztulás a történelmi borvidéken 52%-os, Szerencsen 89%-os, Ondon 98%-os volt {Balassa I. 1991).
A borpiac stagnálása, majd a szőlőskertek pusztulása alapvető szerkezetváltásra kényszerítette a hegyaljai településeket. Szerencs a régió vasúthálózatának kiépítésével (1859-1909) közlekedési csomóponttá fejlődött és vidékközpont jellege a közigazgatási szerepkör megszerzésével (1872) tovább erősödött. A dinamikus fejlődést az iparosítás, a cukorgyár (1889), később a csokoládégyár (1923) és egyéb kisebb üzemek létesítése indította el. A funkciógazdagodás a népesség-növekedésben is megnyilvánult: a 19. század végén Szerencs - Sátoraljaújhely és Sárospatak után - a Hegyalja 3. legnépesebb városa. A 19-20. század fordulójára kialakult központi funkciók pozitívan hatottak más városi szerepkörök - pl. az oktatás, a művelődés, az egészségügy és egyéb társadalmi szolgáltatások - fejlődésére is. Szerencs a 20. században többször szükségessé váló életmód-stratégia váltással igyekezett a gazdasági kihívásokhoz alkalmazkodni és belső dinamizmusát megtartani.
4. Szerencs különböző szerepkörű településrészekre tagolható. A különböző városszerkezeti elemek a munkamegosztás térbeli rendjét tükrözik. A város szerkezeti elemek, a lakó- és munkahelyek határvonala nem annyira markáns, mint a közép- vagy nagyvárosok struktúrájában. A város centruma a történelmi településmag térségében, a gótikus erődtemplom és a vár közötti forgalmi tengelyen (a Rákóczi és az Ondi út találkozásától a bíróságig terjedő szakaszán) alakult ki (2. ábra). Az ősi városmag harmadik eleme a templomdomb és a vár között áthaladó Só-út (=Rákóczi út) orsószerűen kiszélesedő része, a piactér (napjainkban Kossuth-tér). A 19-20. század fordulójától az építkezések módosították a tér formáját, de piacfunkciója még egy fél évszázadig megmaradt.
2. ábra. Szerencs történelmi városmagja. 7= gótikus erődtemplom, 2= vár, 3= a hajdani piactér |
3 ábra Szerencs településszerkezete (Ond városrész nélkül). 7= történelmi városmag, 2= igazgatási, kereskedelmi, pénzügyi, kulturális és egészsé, ügyi központ 3= differenciált lakóterület, 4= iparnegyed, 5= fontosabb út, 6- vasút |
A hajdani piactér környezetében alakult ki Szerencs jellegzetes kisvárosi üzletnegyede. A centrum-térségben található a polgármesteri hivatal, az ügyészség, a bíróság, a rendőrség, a föld- és vámhivatal, a pénz- és hitelintézetek székházai, továbbá az oktatási és kulturális létesítmények, a szállodák, panziók, a szórakozó- és vendéglátóhelyek. Az üzletnegyed az Ondi út torkolatától a 37. sz. főútig tovább folytatódik és a központhoz soroljuk - a kissé távolabb fekvő -egészségügyi létesítményeket is {3-4. ábra). A városközpont intézményei túlnyomórészt a „fehér gallérosok" munkahelyei.
4. ábra. Szerencs településszerkezeti modellje. 1= történelmi városmag, 2= lakóövezet, 3=adminisztratív-kereskedelmi és kulturális központ, 4= iparforgalmi övezet, 5= mezőgazdasági terület |
A munkahelyek második csoportját a gyárak és a kisebb üzemek alkotják. A „kék gallérosok" munkahelyei a 37. sz. főközlekedési úttól délre találhatók. A bel területen egy nagy, a cukor- és csokoládégyár komplexumát magába foglaló és egy kisebb, a szivattyúgyár köré csoportosuló, a külterületen két kisebb ipartelep létesült. A cukor- és csokoládégyár telephelye és a nagy térigényű teherpályaudvar együttes területe mint iparforgalmi-övezet a településkép szempontjából is meghatározójelentőségű. Az adminisztratív, kereskedelmi stb. városközpontot a településföldrajz első munkahely-övnek, a gyárak, pályaudvarok és raktárak térségét második munkahely-övnek nevezi. Az agrárnépesség munkahelyeit az épített környezetet körülölelő, mintegy 30 km 2 -es határ különböző termelés-övezetei alkotják.
Szerencs belterületének legnagyobb részét a lakóterületek foglalják el. A város különböző lakónegyedei harmonikusan illeszkednek a változatos természeti környezethez. A lakóépületek - a hegyaljai mezővárosokra és a hazai kisvárosok rájellemző módon -földszintesek, az emeletes lakó- és középületek aránya 2,4%. A 2001. évi lakásállomány (=3798) 3 / 4 -e 1945 után épült, így az épületek állaga általában elfogadható és belső infrastruktúrája is korszerű (5. ábra).
1970-ben az 1919 előtt épült lakások száma 1014 volt, amelynek 55%-át - mint elavult épületet - fokozatosan lebontották (2-3. táblázat). Napjainkban az 1919 előtti időből 462 lakás maradt meg (ez a 2001. évi állomány 12,2%-a).
7. kép. Ondi lakóház (Papp László rajza) |
8. kép. Ondi parasztgazda lakóépülete (Papp László rajza) |
9. kép. Ondi ház pincével és gazdasági épülettel (Papp László rajza) |
10. kép. Régi istálló Ondon (Papp László rajza) |
5. ábra. A lakásállomány %-os megoszlása építési idő szerint az 1970-es (A) és a 2000-es (B) összeírás szerint |
A házak építésénél a helyi vagy a közelről beszerezhető anyagokat használtak fel. A 19. század végétől a kő- és a téglaépítkezés terjedt el. Az építőkövet - a kovásodott riolittufát - a helyi bányákból vásárolták. A riolittufának városkép formáló jelentősége volt, a lakó- és gazdasági épületeken kívül a kerítések építésére is felhasználták. Az 1930-as évi lakásállomány 86%-a (Szerencsen 88,1%-a, Ondon 72,7%-a) épült kőből vagy téglából (4. táblázat). Tetőfedő anyagként cserepet, palát vagy bádogot alkalmaztak (Szerencsen 89,3%-ban, Ondon 55,4%-ban). Ondon 1930-ban a lakóházak 40,8%-át nád- vagy zsúptető fedte (5. táblázat). Az 1970-es állapot-felmérés szerint Szerencs lakóházainak 94%-a kőből, téglából és előre gyártott elemekből épült. Sajnos, a későbbi időkből ilyen adatok nem állnak rendelkezésünkre
A lakóépületek (=3155) 95,3%-a egylakásos, többnyire kertes családi ház. A lakások 47,8%-a (=1815) összkomfortos, 35%-a (=1329) komfortos, 4,3%-a (=163; félkomfortos, a többi (12,9% = 491) komfort nélküli és szükséglakás. A szerencsi lakások alapterülete átlagosan 86 m 2 . Összehasonlításként említjük, hogy Miskolcon 63, Sátoraljaújhelyen 72, Tokajban és Szikszón 83, Sárospatakon 85 m 2 a lakások átlagos alapterülete. A lakások 9,8%-a egy-, 35,6%-a két-, 33,8%-a három- és 20,8%-a négy- vagy többszobás.
A korszerű infrastruktúra-rendszer kiépítése, fejlesztése és a szolgáltatások igénybevétele az életkörülmények jelentős javulását eredményezte. A közüzemi vízvezeték-hálózat hossza 42,8 km, a vízhálózatba bekapcsolt lakások aránya több mint 95%. Az egy lakosra jutó évi vízfogyasztás 25,1 m 3 , kissé alacsonyabb, mint a környező kisvárosokban (Gönc 28,2, Sátoraljaújhely 30,7, Sárospatak 31,5 m3/év). A lakásoknak szolgáltatott víz évi mennyisége megközelíti a 256000 m -t. A szennyvíz-csatornahálózat hossza 60,5 km. A városban működő szennyvíztisztító üzem kapacitása 1000 mVnap. A villanyáram-szolgáltatás 1904-ben kezdődött, azóta az elektromos vezeték hálózat hossza 87 km-re növekedett. A háztartásoknak szolgáltatott villamosenergia évi mennyisége 12978 MWh. A vezetékes gázellátás az 52 km-es elosztóhálózat megépítésével teljessé vált.
2. táblázat A lakások építési év szerint (1970)
Év | Szerencs | Ond | Összesen | |||||||
szám | % | szám | % | szám | % | |||||
-1849 | 26 | 1,0 | 3 | 1,4 | 29 | 1,1 | ||||
1850-1899 | 494 | 19,4 | 67 | 31,4 | 561 | 20,3 | ||||
1900-1919 | 398 | 15,7 | 26 | 12,2 | 424 | 15,4 | ||||
1920-1944 | 685 | 26,9 | 47 | 22,1 | 732 | 26,5 | ||||
1945-1959 | 369 | 14,5 | 31 | 14,6 | 400 | 14,5 | ||||
1960-1969 | 574 | 22,5 | 39 | 18,3 | 613 | 22,2 | ||||
Összesen | 2546 | 100,0 | 213 | 100,0 | 2759 | 100,0 |
Forrás: 1970. évi népszámlálás II. Borsod-Abaúj-Zemplén megye adatai l. Budapest, 1972.
3. táblázat. A lakások építési év szerint (2001)
Építési év | Szám | % |
-1919 | 462 | 12,2 |
1920-1944 | 454 | 12,0 |
1945-1959 | 349 | 9,2 |
1960-1969 | 576 | 15,2 |
1970-1979 | 935 | 24,6 |
1980-1989 | 792 | 20,8 |
1990-2001 | 230 | 6,0 |
Összesen | 3197 | 100,0 |
Forrás: Népszámlálás 2001. 6. kötet. Területi adatok 6.5 Borsod-Abaúj-Zemplén megye II kötet, Budapest, 2002 .
4. táblázat. A lakóházak építőanyagai 1930-ban
Építőanyag | Szerencs | Ond | Összesen | |||
szám | % | szám | % | szám | % | |
kő vagy tégla | 975 | 88,1 | 114 | 72,7 | 1089 | 86,2 |
kő vagy téglalappal vályog vagy sár | 49 | 4,5 | 20 | 12,7 | 69 | 5,5 |
vályog vagy sár | 82 | 7,4 | 20 | 12,7 | 102 | 8,0 |
fa vagy más anyag | 1 | 3 | 1,9 | 4 | 0,3 | |
Összesen | 1107 | 100,0 | 157 | 100,0 | 1264 | 100,0 |
Forrás: Az 1930. évi népszámlálás I. rész. Demográfiai adatok községek szerint Budapest, 1932.
5. táblázat. A lakóházak tetőfedő anyagai 1930-ban
Tetőfedő anyagok | Szerencs | Ond | Összesen | ||||||
szám | % | szám | % | szám | % | ||||
cserép, pala vagy bádog | 988 | 89,3 | 87 | 55,4 | 1075 | 85,0 | |||
zsindely vagy deszka | 69 | 6,2 | 6 | 3,8 | 75 | 5,9 | |||
nád vagy zsúp | 50 | 4,5 | 64 | 40,8 | 114 | 9,1 | |||
Összesen | 1107 | 100,0 | 157 | 100,0 | 1264 | 100,0 |
Forrás: Az 1930. évi népszámlálás 1. rész. Demográfiai adatok községek szerint. Budapest, 1932.
5. ábra. A szerencsi pinceszer |
7. ábra. Kertvárosi lakónegyed (az Újtelep egyik részlete) |
A gázszolgáltatást a háztartások több mint 51%-a veszi igénybe. A háztartásoknak értékesített vezetékes gáz évi mennyisége 4,3-4,4 millió m 3 . A távbeszélő-hálózatba mintegy 3000 lakást kapcsoltak be.
A házak telektömbökben, általában ún. lábas elrendeződésben sorakoznak, kettős teleksorba tagolva. A telektömbök - a domborzathoz és a történelmileg kialakult közlekedőterekhez alkalmazkodva - különböző alakzatúak. Helyenként - a város szélén és Ondon - egy teleksor alkotja a tömböt. A beépítésre a. földszintes zárt, félig zárt és szabadon álló lakóházak jellemzőek. A lakóövezetben is vannak üzletek és kisebb műhelyek, az iparterületek környezetében is épültek lakóházak, kisebb kolóniák (pl. a Hatháznak nevezett épületsor). A lakótömbök északi peremén a szőlősgazdák és borkereskedők pincéi sorakoznak (6. ábra).
A városközpont jellegzetes halmazos és részben szalagtelkes alaprajza történelmi örökség, az előttünk élt nemzedékek építő és településfejlesztő munkájának eredménye. A peremrészek (a délnyugati városrész, a Fecskés és az Újtelep) sakk táblás alaprajzú kertvárosi negyedek (7. ábra). Az őstermelő népesség tradicionális lakó- és gazdasági épületei évtizedekkel ezelőtt az ún. félagrár-övben még szép számmal voltak, ma inkább csak Ond településrészre jellemzőek (8. ábra).
8. ábra. Ond központi része |
Szerencs épített környezete és a kultúrtáj - a folyamatos modernizálás ellenére - megőrizte a szőlő- és bortermelő Hegyalja település- és tájképi sajátosságait.*
* A Polgármesteri Hivatal adatközléseit e helyen is megköszönjük Csanádi Béla osztályvezető főmérnök úrnak.
Angyal B. szerk. 1955. Szerencsi járás monográfiája. Szerencs, 188 p.
Balassa I. 1991. Tokaj-Hegyalj a szőleje és bora. Tokaj, 751 p.
Bácskai V. 2002. Városok Magyarországon az iparosodás előtt. Budapest, 172 p.
Bácskai V. - Nagy L. 1984. Piackörzetek, piacközpontok és városok Magyarországon 1828-ban. Budapest, 402 p.
Beluszky P. 1964. Adatok Szerencs vonzáskörzetéhez. In: Borsodi Földrajzi Évkönyv V. köt. Miskolc, pp. 45-54.
Beluszky P. 1999. Magyarország településföldrajza. Dialóg Campus, Budapest- Pécs, 684 p.
BencsikJ. 1984. Szerencs és Ond története. Szerencs, 59 p.
Bencsik J. - Várhelyi Gy. szerk. 1995. Adatok Szerencs és Dél-Zemplén történetéhez I. (Helytörténeti tanulmányok). Szerencs, 137 p.
Berényi I. 2003. A funkcionális tér szociái geográfiai elemzése. Budapest, 182 p.
Bodó S. 1988. Tokaj-Hegyalj a körülhatárolása. In: Bencsik J. - Viga Gy.: A hegyaljai mezővárosok történeti néprajza. Miskolc, pp. 14-21.
Boros L. 1996. Tokaj-Hegyalj a szőlő- és borgazdaságának földrajzi alapjai és jellemzői. Miskolc-Nyíregyháza, 322 p.
Bulla B.-Mendöl T. 1947. A Kárpát-medence földrajza. Budapest, 611 p.
Csorba Cs. 1980. Várak a Hegyalján. Budapest, 197 p.
Csorba Cs. 2002. Az Árpád-kori vármegyéktől Borsod-Abaúj-Zemplén megyéig. In: Viga Gy. szerk.: Borsod-Abaúj-Zemplén. Megyekönyv. Miskolc, pp. 85-142.
Csüllög G. 2000. A középkori Magyarország térszerkezete. Földrajzi Közlemények CXXIV. (XLVIII.) 1-4. pp. 109-130.
Dankó I. 2002. A hegyaljai mezővárosok piaci szerepköre a XVIII-XIX. században. In: Szerencs és környéke. Szerencs-Nyíregyháza, pp. 163-177.
Dám László 1981. Település, lakóház és házberendezés a Zempléni-hegy vidéken- In.: Szabadfalvi J. szerk.: Néprajzi tanulmányok a Zemplénihegyvidékről. Miskolc, pp. 63-88.
Enyedi Gy. - Horváth Gy. szerk. 2002. Táj, település, régió. Magyar tudománytár (sorozatszerkesztő Glatz F.). Budapest, 510 p.
Fényes E. 1847. Magyarország leírása I-II. köt. Pest.
Fényes E. 1851. Magyarország geographiai szótára. I-IV. Pest.
FrisnyákS. 1995. Tájak és tevékenységi formák. Miskolc-Nyíregyháza, 287 p.
Frisnyák S. 2000. Tokaj-Hegyalj a gazdasági térszerkezete a 16-19. században. In: Dövényi Z. szerk.: Alföld és a nagyvilág. Tanulmányok Tóth József nek. Budapest, pp. 327-338.
FrisnyákS. 2004. A kultúrtáj kialakulása a Kárpát-medencében. Nyíregyháza, 259 p.
Györffy Gy. 1984. Honfoglalás és megtelepedés. In: Székely Gy. szerk. Magyarország története tíz kötetben. 1/1. Budapest, pp. 612-613.
Hajdú Z. 1977. A hegyaljai városi jellegű települések funkcióinak és hierarchikus rendjének vizsgálata, vonzáskörzeteinek elhatárolása. Debrecen, 107 p.
Hőgye I. 1981. Hegyaljai vásárok, piacok, 1711-1849. Borsodi Levéltári Év könyv IV. Miskolc, pp. 83-89.
Kőszegfalvi Gy. - Tóth J. 1998. Általános településföldrajz. In.: Tóth J.-Vuics T. szerk.: Általános társadalomföldrajz. Budapest-Pécs, pp. 389-448.
Magda P. 1819. Magyar Országnak és a határ őrző katonaság vidékinek legújabb statistikai és geographiai leírása. Pest.
Marosi S. - Somogyi S. szerk. 1990. Magyarország kistájainak katasztere I-II Budapest, 1023 p.
Mendöl T. 1963. Általános településföldrajz. Budapest, 565 p.
Orosz I. 1995. Hagyományok és megújulás. Válogatott tanulmányok a magyar mezővárosok történetéből. Debrecen, 293 p.
Süli-Zakar I. 1987. A városfejlődés sajátosságai Tokaj-Hegyalján Borsodi Szemle XXXII. évf. 3. pp. 50-57.
Szerencs város és Ond településrész településrendezési terve (kézirat), 2004.
Takács P. - Udvari I. 1989. Adalékok a 18. századi zempléni vásárok és a vásározó zempléni lakosok történetéhez. A Hermán Ottó Múzeum Évkönyve Miskolc, pp. 359-381.
VályiA. 1796-1799. Magyar Országnak leírása 1-3. köt. Buda.
Viga Gy. 1990. Árucsere és migráció Észak-Magyarországon. Debrecen-Miskolc 328 p.