Egyházi élet

 

Egyházi szempontból a falura vonatkozó első feljegyzés szerint, 1332-337 között a tyukodi klastrom Kozma nevű papja 2 garas pápai tized, 3 évvel később Venczel nevű papja után 2 garas és 3 banálist fizet.

A papok a Pálos rendből kerültek ki. Ebben az időben Mátészalka 6, Kocsord 2, Vásárosnamény 4, Nagykároly 6, Vetés 3, Avasújváros 3 és Nyírmada ugyancsak 3 garas pápai tizedet fizet. Ezek az adatok Beké Antal: Az erdélyi egyházmegye képe a XIV. század elején című munkájából származnak.

Ettől az időtől kezdve egyházi téren nem találunk feljegyzéseket. Annyit sikerült meg­tudni, hogy az egyház a mohácsi vészig az Erdélyi, utána az Egri főegyházmegye tartozéka volt és 1805-ben került az újonnan szervezett Szatmári püspökséghez. Az Egri Érseki levéltárból csak annyi állapítható meg, hogy amikor a szatmári püspökség megszerveződött, minden odavonatkozó okiratot átadtak. A szatmári püspökség szerint az egyházmegye összes iratait 1945 után be kellett szolgáltatni a Bukaresti állami levéltárnak.

Valószínű, hogy a reformáció terjedésével Tyukod is korán az első reformált egyházak közé tartozhatott. Azt már a református egyházi iratokból tudjuk, hogy a magyarországi protestantizmus kezdetei éppen megyénkből indultak el, a XVI. század második felében. Az első zsinat itt a környék kis egyházközségeiben volt (Csenger, Óvári, Vetés, Zsarolyán, stb.)

Egyházközségünk a reformáció kezdetétől a Szatmári Református Egyházmegyéhez tartozott. Az egyházmegye 1920-ban megcsonkult, mert a hozzátartozó községek nagyobb része Romániához került, de a megmaradt részen az egyházmegyét újjászervezték és to­vábbra is mint Szatmári Református Egyházmegye működik kisebb terjedelemmel.

Az egyházmegye iratait vizsgálva az állapítható meg, hogy 1670-1720 körüli időkben jóformán csak válópereket jegyeztek fel, mivel abban az időben még ilyen ügyekben az egyház ítélkezett. így pl. 1695. június 26-án tartott erdődi zsinat 3. végzése Uray Jánost inti, hogy nejével lakjék együtt. A következő feljegyzést az 1707-ik évi megyei összeírásban találjuk, amikor Kemény István prédikátor nevét jegyzik fel.

Részletes adatokat a lelkészekről csak 1724 után ismerünk, Kiss Kálmán a Szatmári Egyházmegye Története című munkájából, Kecskemét, 1878. 863-870.

A 869. oldalon írja:

II. „Az egyes lelkészek a hivataloskodásuk alatti események. Régibb papjairól mit sem tudunk." A vármegyei összeírásban szereplő Kemény István prédikátort nem említi. „/. 7724. Pápai Mátyás e.m. ülnök, 2. 1725. Beregszászi János non resolvit (nem. tanít, nem oktat) non catechisat, necpuellas instituit. " 3. 1730-32: Kállai János akadémikus pap e.m. jegyző, 4. 1726. Vásárhelyi Mátyás e.m. ülnök, 5. 1727-29: Hagymási Pál, 6. 1732-35: Kállai István ifjú pap, aki 1736 januárban meghalt, de özvegye tavaszig a parochián meg­hagyatott. 7. 1736. Czeglédi István akadémikus pap. 8. 1737-40: Hagymási Pál. 9. 1741 — 45: Enyedi Sándor akadémikus pap, aki a kultuszt sokszor saját önkényéből felfüggesztette, így pl. a pestis után - midőn többen végrendelkeztek az egyház javára. 1743-ban, mivel az új parochiális házba kemencét nem csináltak. 1744-ben azért, mert nem volt rektor. Panaszolták ellene azt is, hogy bibliát ugyan olvas, de zsoltárt nem magyaráz, továbbá, hogy Gyene Pálnak így szólott: „ Ördög, pokol neki - a végház, a mándoki cseres, a kis koronka.

10. 1745-50: Vásárhelyi Kelemen. Rektora nagyon csúnya rímet mondott nevére részegen.

11. 1750-65: Mándy István, 1753-ban megfeddi a tyukodiakat a vizitáczió, amiért nincs kurátoruk. 12. 1765-77: Györfi József, ki innen Tyukodra Ígérkezett. 13. 1777-80: ki mint Zsarolyánba ment. 14. 1780-82: Szakái Mihály, noha az Urayak igen kedvelték, bosszúságai miatt Zsarolyánba ment (lásd az esperesek között). 16. 1788-95: Várady János, ki utolsó évében sokat betegeskedett. 17. 1794-1808: Bakos Andrást folyton kedvelik, de 1808-ban maradni nem akar, mert fizetését csak imígy-amúgy adják be. Az Uray családtól 14 év alatt alig kapott valamit, egyszer két köböl búzát, melyből rostálás után csak 6 véka lett és egyszer 4 cseber bort. A gondnok 3 év óta nem számolt, presbitereket választani nem akarnak.

Panaszolja továbbá, hogy Uray Zsigmondot temetvén, midőn a XXXVIII. Zs. 7-8 verséből felvette a textust Majos István Ugocsából bement a házába s az ablakon kinyitván, hangosan így beszélt a környezőkhöz: „ Most is hazudik a pap, most is." Ezt a terem is ismételte mondván: „Bizony hazudott Tiszteletes uram! Pénzért hazudnak kendtek. " 18. 1808-15: Kovács Márton atyából, kit megloptak. Hallgatói vizitáción mindig kedvezően nyilatkoztak róla, de részint - a még 1798-ban megindult templomszékeken való versengés, részint amiatt, hogy búza és széna fizetése legnagyobb részben kimarad - otthagyja Tyukodot. 19. 1815-18: Váradi Imre Szatmárhegyről - hová mint Szatmári rektor ment. Panaszol a lápra, a hiányos fizetésre. 20. 1818-21: Kása József panaszolnak ellene, hogy köznapi könyörgését nem értik. 21. 1821-27: Kozma István, kedvelik, de a hanyag fizetés miatt ő is panaszol. 22. 1827-37: Szegfalvi Szeghy Péter, kedvelik, s nem panaszol. 1828-ban jelentik a vizitációnak, hogy az egenciális perselyből - valami cigány feltörvén a templomot - 14 rhfrt. gyüjteléket elorzott. A rabló vármegyeszerte kerestetett, de siker nélkül. 23. 1837-42: Nagylegenyei Erdélyi József. 24.1842-52: Somodi Molnár Ferencz, ki innen Vámosorosziba ment s onnan 1874-ben Cégénydányádra változott. 25. 1852 óta Farkas Benedek szül. Kaszonyban Bereg vm-ben, tanult Sárospatakon 1842-ig, ekkor erdőbényei rektor lett, hon­nan 1845-ben Szatmárnémetibe jött káplánnak, onnan Vámosorosziba s innen Tyukodra, hol ma is lelkipásztorkodik."

Farkas Benedek 1884. október 24-én meghalt. Ekkor Lányi Lajos mint helyettes lelkész látta el a lelkészi teendőket. 1885. június 7-én választotta meg az egyházközség Gönczy Sándor szatmári ref. segédlelkészt, aki 1936. május 1-ig szolgált. Nyugdíjba vonulása után Tóth Sándor nábrádi lelkészt, esperest választották meg, aki igen rövid ideig látta cl a tisztséget, mivel 1937. április havában hirtelen halállal meghalt. Utána az egyházközség Bogáti Hajdú Károly nagygéci lelkészt hívta meg, aki aztán nyugdíjba vonulásáig látta el a lelkészi teendőket.

Az egyházzal kapcsolatban kevés egyéb adat maradt fenn. A Tiszántúli Református Egyházkerület levéltárában az alábbi feljegyzések találhatók 1808-tól:

„A Tyukodi Református Eklézsiának Prédikátor és Oskola mester fizetése e szerint vagyon. A buzabeli fizetése mind a Prédikátornak, mind az Iskola mesternek ugy fizettetik, hogy minden külnös kenyeres gazda minden hozzátartozó cselédgyeivel, akár férfi, akár leány légyen a tizenkét esztendőt meghaladván tartozik adni és fizetni egy-egy fél véka rostált búzát és egy fél máriást. Ezen búza és pénzfizetésnek harmada az oskola mesteré. A búza a Prédikátor részére most ment harminczkét köbölre, a pénz harminchat rfrt. A Rektornak tizenhat köbölre tizenhat Rforintra.

Minden gazda, akinek járó jószága vagyon akár négy lovas, akár két lovai legyen az erejéhez képest tartozik fizetni egy szekér szénát. Ez a mostam idő szerint megyén nyolcvan­kilencven szekérre, de ebből az oskola mesternek minden esztendőben ki szakasztatik tiz szekér széna. Minthogy pedig ez a szénabeli fizetés sok esztendőkről fogva hibásan fizettetett tehát közönségesen megegyeztek az Eklésiának tagjai és azon egyező leveleket az 1808-ik esztendőben Óváriban tartatott Dislocacionalis V. Tractus gyűlésében Deputátusai által bemutatták az holott is azon végezése az Eklésiának helybe hagyatott és meg erősitetett. Hogy az elöljárók megvizsgálnák széna idején minden szénafizető gazdát, hogy van-é annyi szénája, hogy a Prédikátort is kifizethesse, tehát egy hét alatt a meg vizsgálás után tartozik be fizetni, hasonló képen a lápról is ha a tél engedi egy hét alatt tartozik bé adni.

A fabeli fizetést is tartozik minden marhás ember fizetni, de ennek is harmadrésze az Oskola Mesternek fizettetik.

Minden fordulóban a közönséges földön a Prédikátor részéről vagyon két vékás kender föld, az oskola mesternek pedig egy vékás, amely is a belső személyeknek állandóan birtokokban lészen.

Az Oskola Mesternek a Congrua helyett minden különös kenyeres gazda fizet egy negyed rész búzát.

A stóla a szerint fizettetik mind az Prédikátor, mind az Oskola Mester részére a mint a Fő Tiszteletű VSuperintendentia 1809-ik esztendőjanuáriusnak 15-ik napján tartott gyűlésében meg állapította a stólának felemelését.

A Tyukodi Ref. Eklésiának javai e szerént következnek. Vagyon uj temploma, melly 1795-iki Esztendőben készült az eklésia költségén a régi templom helyére, mely mikor épült és kik által, annak a mostani élő emberek semmit nem tudnak, hanem csak azt tudják, hogy Refor­mációtólfogva birtokában volt a Tyukodi Eklésiának.

Vagyon két haragja, az egyik egy mázsás öntettetett 1698-ik esztendőben az Eklésia költségén.

Vagyon a prédikátornak telek, a mely is egy köblös földnyi melly kitől adatott nem tudatik. Szomszédja északról az Oskola Mester teleké, nyugatról Balogh László teleké, délről az utza, keletről Szalay Gáspár száraz malma.

Vagyon az Oskola Mesternek is teleké mint egy két vékás foglalatú, ezt sem tudni ki adta. Északról szomszédja a templom felől való kis utza, napnyugatról Nagy József teleké, délről a Prédikátor teleké, napnyugatról ugyancsak az utca.

Vagyon egy teleké a falu végén napkeleti szomszédja a mező, nyugati Serai László, amely telek régi birodalmába vagyon az Eklésiának. Az Úr Asztalához tartozó Eszközök a Tyukodi Eklésiában ezek: Vagyon egy asztalhoz tartozó szőnyeg. Ismét egy selyem virágokkal var­rott abrosz — Ugyan egy fejér abrosz. Vagyon egy arany csipkével körül varrott világoskék selyem keszkenő: Ugyan egy fejér patyolat keszkenő, a szegletei veres selyem virágokkal kivarrva. Ismét más patyolat keszkenő arany virágokkal - Ugyan egy patyolat keszkenő arany virágokkal. Ismét egy nagy Török keszkenő, mely arany virágokkal van körül varrva.

Vagyon két ezüst pohár, az egyik egy itzés arannyal futtatott a másik egy meszelyes, egy nagy bádog kanta, más cin kanna, és két ón tányér. Hogy ezen fent irt Prédikátori és Osko­lamesterifizetés ugy az Eklésiának javai e szerént vágynak hitelesen bizonyítjuk. Tyukodon díe 23-a Decembris 1808. Bakos András prédikátor Técsői Tóth István főcurator. "

Kiss Kálmán így tudósít a lelkészi fizetésről, paplakról:

Lelkészi fizetés 1705 után: 1.) Summa pénz 30 írt, 2.) Búza 20 köböl, 3.) tűzifa 12 szekérrel, ha a rétre nem mehetnek égerfáért. 4.) Minden ember ad egy szekér szénát. Mikor a föld szárazság vagy árviz miatt füvet nem terem, egy boglya szénáért 16 porturát kell fizetni, amikor pedig terem, 3 máriást kell fizetni. Kereszteléstől 4 dénár, házasok esketésétől 1 frt. Halotti prédikálásért 1 frt.

A paplak 4 szoba, kisebb s nagyobb és pinczével ellátott kényelmes papi lak, mely 1807-ben épült egészen téglából nádtető alá. Udvarán a szükséges melléképületek is megvannak.

Az egyház papi, tanitó s közvetlen ingatlan külbirtoka áll összesen: 7 hold s 1468 négyszögöl szántóföld, 20 hold s 1233 négyszögöl rét, 9 hold égres és 3 hold 1360 négyszögöl nádas. A holdak 1600 négyszögöllel vannak számítva.

 

Templomépítés

A község lélekszámcmelkcdésével lassan szűk lett a XVI. században épült gótikus templom ezért az egyházközség társasága elhatározta, hogy új templomot épít. A régi templom lebontását 1787-ben kezdték meg és helyére építették a jelenlegi templomot, amelynek építése teljesen saját erőből folyt. A község lakói mindig is büszkén emlegették, hogy itt nem segített senki idegen a templom építésében, hanem azt teljesen saját maguk önkéntes adományaikból és önkéntes munkájukkal építették fel.

 

A tyukodi templom építésére tétetett adományok feljedzése:

Név Rfrt. Kr. Név Rfrt. Kr. Név Rfrt. Kr.
Uray János 109 29 Gordján István 12 11 Kormos István 5 2
Szalay Sámuelek 69 40 Szalay Gáspár 12 2 5 fr-tól 4-ig    
Gyenéék 69 30 Német István 12 4 Gyügyei István 4 53
Szarvadiék 61 40 Tóth József 11 56 Gyene István 4 40
50 fr-tól 40-ig     Varjasi Jonathán 11 48 Kótsi András 4 38
Nagy Pál 44 43 Bereczki Ferencz 11 37 Radványi László 4 38
Osvát Jakab 44   Kádár Mihály 10 44 Páter György 4 36
Kis György 41 25 10 fr-tól 5-ig     Rácz János 4 35
Nagy József 40   Varjasi György 9 47 P. Nagy István 4 28
40 fr-tól 30-ig     Radványi Ferencz 9 21 Sz. Nagy György 4 14
Somlyai János 35 30 Császár György 8 37 Lengyel László 4 2
Kormos Józsefné 35 3 Makai Mihály 8 9 3 forintosak    
30 fr-tól 20-ig     Somjai Sándor 8 57 Biró Gergely 3 56
Csetneki Ferencz 29 34 Mezei György 8   Péter Lászlóné 3 53
Tóth István 29 4 Szabó József 7 30 Tóth Istvánné 3 38
Farkas Ferencz 25 44 Domokos Ferencz 7 27 Bilkainé 3 31
Balog János 20 42 Német Ferencz 7 27 Orosz Mihály 3 30
Kádár Ferencz 20 8 Székely András 7 6 Szokonyi Ferencz 3 29
Szilágyi Ferencz 20 8 Belényesi György 6 45 Veres András 3 37
Szabó István 20   Orosz György 6 33 TótJánosné 3 11
20 fr-tól 10-ig     Ököritói adomány 6 20 Domokos János 3 10
Belényesi Mihály 17 20 Somlyai László 6 13 Tóth Jánosné 3 4
Székely József 16 40 Bajnai József 6 11 Balog György 3 8
Orosz Pál 16 20 Bajnai András 5 57 Kerekes János 3 8
Biró Ferencz 16 20 Szilágyi András 5 51 Bakó István 3 4
Boldi György 17 17 Barta László 5 47 Székely György 3  
Sárai László 15   Öreg Orosz Pál 5 43 2 forintosak    
Barta György 14 40 Ternyei István 5 35 Odor István 2 56
Somlyai István 14 33 Lévai Ferencz 5 27 Barta János 2 50
Barta József 13 55 Sipos János 5 20 Pap János 2 50
Balog László 13 20 If. Zombor Mihály 5 20 Csáki Pál 2 42
Balog István 13 6 Nagy Gábor 5 7 Egri Mihál 2 40
Nagy Mihály 13 4 Nagy András 5 4 Öreg Zombor 2 40
Név Rfrt Kr. Név Rfrt. Kr. Név Rfrt. Kr.
40-20 krajczárosok   If. Pongó György 1    23 Mezei László 2 20
Gordján András   43 Rostás István 1    15 Koltsi Mihály 2 17
Csatári Mihály   40 Koltsiné 1    11 Cs. Nagy Ferencz 2 10
Gyügyei Miklós   37 Német Mihály 1    8 Csatári István 2 5
Czerődi Mihály   37 Cs. Nagy Lászlóné 1     8 Szilágyi János 2 1
Kints István   37 Sárai Lászlóné 1     7 1 forintosak    
Bene Erzsók   35 Kenderesi András 1   Szabó Ferencz 1 55
Koltsi Bori   34 Nagy György 1   Gyügyei Ferencz 1 55
Pongó György   20 50 krajczárosok     Makai János 1 41
Kiss Andrásné   20 Ádám Istvánné   56 Pap György 1 40
Belényesi Dániel   20 If. Kerekes   51 Csatári György 1 39
Ádám György   20 Tót Pál   51 Csáki Mihály 1 37
Gyügyei László   17 G Szabó Jánosné   51 Zséder Andrásné 1 33
Szilágyi László   17       Székely Erzsók 1 27

A jegyzékben felsorolt 129 személy tehát Rfrt. 1.281 és 48 krajczárt adományozott. Előző évi adományok összege volt 1.232 Frft és 0 kr. a két év adakozása tehát összesen Rfrt. 2.313 és 49 kr. volt.

Az adományok jegyzéke között megállapíthatóan a családtagok és a gyermekek is hozzájárultak az építkezés költségeihez. Az adományok nagyságát illetően érdemes összehasonlítani az akkori árakkal. Pl. egy kanca ló éves fiával 160 frt-ért cserélt gazdát, a helyi lelkész évi pénzfizetése 30 frft. volt, egy kh. föld évi zálogdija 6-8 rfrt.

Az ilyen nagy munkáknál természetesen merültek fel ellentétek is, de ezeket is elintézték maguk között. Álljon itt két jegyzőkönyv ezekről a vitákról: „Anno 1793 die 2-a áprily tartván Eklézsiánkban egy két esetlen ember míg esett háborúságunkat mely ezen szent munkánk melyhez Isten eőSz. felsége segedelméből fogtunk és kőfalait már fel is rakattuk. Sok hátra maradást szenved és szenvedhetne, ujabb végezőnk ezt um. hogy valamit a Feő curátor és consistorialis társai ennekutánna végezének azt tartozunk mindnyájan megtartani nem tsak hanem effectuálni is, sőt ha köztünk találkozna valaki olyan, aki ezen válasz­tott személyek végzésében valami akadályt kívánna tenni, ezen ember akárki légyen, akár én, akár más ezennel 6 azaz hat Rforintig büntetni magunkat kötelezzük, mely egyezés hogy köztünk szentül megtartasson adjuk arról ezen obligationalis levelünket. Szign. Tyukod út sufra. Minthogy a munka már feljebb mint ez előtt tehát elvégeztük azt is, nap számra gye­reket be nem veszünk és ha valaki dolgozni a reá menő sor szerint nem akarna azt is azon­nal 3 rftig. büntetni magunkat kötelezzük. Uray Sámuel feőcurator. Consistorialis személyek: Gyene László, Csatári György, Somjai Sándor, Szalay Sámuel, Kádár Ferencz, Nagy József, Székely József, Barta György, Kis György, Tóth István.

Hadnagy Belényes Mihály, Kormos József, Bereczki Ferencz, Bajnai János, Német István, Nagy Pál, Orosz Pál, Orosz Mihály, Odor István, Somjai István, Balogh László, Far­kas Ferenc, Cerédi Mihály, Tóth Pál és Papp György a nemesek részéről. Egyházfi Tót József."

Egy másik jegyzőkönyv ugyancsak a templomépítéssel kapcsolatos.

„Alulírottak ezen Tyukodi Rta. Sz- Eklézsia tagjai léptünk ilyen egyességre feőcurator úrral, ugy mint mivel Eklézsiánknak egy része a templomnak padlazóbatáját inkább deszkával kedvelli, mint a mint eddig való munkánknak azaz stukaturának, hogy azért ezen versengéseknek közöttünk vége szakadjon kérésünkre F. curator úr is abban megegyezett hogy menyezeti deszkával, nem pedig stukaturával legyen templomunknak, ily conditional mind az által, hogy mink kötelezzük magunkat arra mindnyájan személy szerint 10 tiz Rforin t büntetésig, melyet F. curator úr igéretünk nem teljesitésével maga és szolga társai erejével azonnal félre hagyván minden nemesi jussunkat desumálhasson adunk ezen obligatorialv levelünkéi oly hatalmat, hogy az asztalos munka arra kerülvén, hogy a mennyezethez foghasson akkorra annyi amennyi deszka fog kívánkozni azt megszerezni igyekszünk, melyet is ha nem cselekednénk, vagy cselekedni nem akarnánk a megirt surnának büntetéséig magunkat együtt mindnyájan ezen kezünk keresztvonásával erősített levelünkkel kötelezzük future június pro cauetola, melyet is, hogy mindnyájan szent lévén a munka annál szentebbül megtartsunk, adjuk arról ezen obligatorialy levelünket Sig. Tyukod 25 May 1793. Uray János, Tóth István, Bajnai János, Somjai János, Osvát Jakab, Csatári György, Székely József Barta György, Varjasi Jonathán, Lengyel László, Somjai István, Somjai László, Kormos József, Kádár Mihály, Székely András, Kis György, Csetneki Ferencz, Kádár Ferencz, Somjai Sándor, Szabó István, Szakonyi Ferencz, Tóth József, Radványi László, Belényesi György, Nagy László, Urai Gábor, Szilágyi Ferencz, Domokos Ferencz, Biró Gergely, Bereczki Ferencz, Német István, Csatári István, Szilágyi András, Gyügyei István. "

Ezekből a jegyzőkönyvekből kitűnik, hogy itt valóban egységesen az egész község lakói minden áldozatot vállaltak az építkezésért. A jegyzőkönyveket vezetőin, a curatoron, a presbitereken kívül minden esetben aláírta a nemesek testülete képviseletében a nemesek hadnagya és néhány társa.

Mindkét jegyzőkönyvből az állapítható meg, hogy azokban egyik esetben sem szerepel a prédikátor vagy a rektor neve, pedig mindkét esetben mindkettő volt a tanácsban. Ennek oka, hogy ezek választott személyek voltak, így ők csak végrehajtói voltak az egyházközség vezetősége által elhatározott döntéseknek. Igen sokszor épp ez volt, ami nézetkülönbséget okozott az egyház vezetősége és tagsága között.

Templom építési költség (táblázat a köv. oldalon):

  Rfrt. Kr.
Eddigi kiadás összesen: 1500   50
Károlyi asztalos 156
Debreczeni asztalos 16
Ventzel 90
Asztalos 400
Dóka 193   14
Janki 220
Kőműves 660
Összesen:       3136     4

A Rfrt. 60 krajcárral van számítva.

Az építéssel kapcsolatos elszámolások és az adományok a ref. egyház irattárából valók.

A templom építési költsége tehát Rfrt. 3.136 és 4 kr. volt. Ez az összeg természetesen csak anyagköltség volt és a felmerült szakmunkásköltség, mivel minden segéderőt a község lakossága, az egyház tagsága adta.

Kiadás megnevezése Rfrt. Kr. Kiadás megnevezése Rfrt. Kr.
Kőműves maiszter 2   100 colos deszka 34 45
30 ezer zsindely 60   4 fenyőfa 1 36
Szalonna téglavetőkén!; 28 3 10 colos deszka 3 50
Mész 41 4 1 meszelő   12
Vas 2   Ablakos 35  
Téglavetők 141 9 Borda szurok   7
Holmi szurokra 20   Temolomra gomb 25 30
Mész oltás 4   Vas 4 30
Kőműves maiszternek 3   Zár 4 6
Deszka no   4 ezerlétz szeg 8  
Só a téglavetőknek 3 27 2 kapa   40
Vas 35 42 Vas 19 43
u.az 9 14 Vas 20  
Mészkeverő 5 75 Partikus 4 30
Zsindely szeg 11 15 Ablak drótozás 36  
Mészre 50   Téglavetőnek szalonna 6  
Kapa 1 40 Köteg vas 25 55
Paládi áldomás   49 Vas 4 30
Téglavetőnek szalonna 5 24 A menyezetre Írásért 1 8
Mész keverés 9 15 Gerendákért 17  
Mészre 23   Kőmives leg tringet   8
'Mész keverő 2 24 Karhoz kötés 2  
Mészre 10   2 ezerlétz szeg 6  
Áldomás 1 14 18 ezer zsindely szeg 17 6
Dóka 9   4 ezer létz szeg 11 15
Berki Mandik 1 43 Vas 8 30
3 24 Vas 8 30
Mész ára 72 20 Fenyő zsindely 25 39
Zsindely szeg 21   Létz 5 25
4 kis fúró   12 Száz colos deszka 21 40
Vas 11 52 Szék eridke   36
1000 létz szeg 2 16 Száz 1,5 colos deszka 25  
4 ezer zsindely szeg 4   12 szál deszka   48
Kormányos 9   Szeg 6 40
Vas 10   Partikus csinálásért 14  
Torony gombja 80   Két sándorházi 9  
Vas 2 mázsa sfel. 25 30 Asztalos 1 20
Jesrek 36   Deszka 29 30
Mészre 16 40 Partikus 12 51
Kijáró áldomás   20 Meszelő 1  
2 mázsa vas 17 30 Bérei asztalos 4 46
Meszelő 1   Festés 13  
Orahely feltevés 3   Létz szeg   40
Olaj 3   Bor 51  
3 ezer zsindely szeg 3   Palack 2 42
Olaj 3 22 Vas 12  
Zsindely szeg, létz szeg 8 42 Olaj 2 48
Kántorülés latti ktsg. 3 8 Partikus kimérésért 4  
Atsnak 2 59 Meszelés 2 30
Asztalos 3 40 Különféle vásárlás 13  

A két évi adományozás és az építési költségek közötti költségeket valószínű a következő évben adta össze az egyház tagsága.

Az építkezésnél igen sok fuvar merüli fel, mert hiszen az építési anyagot a téglán kívül - melyet helyben égettek - mindent távolról kellett fuvarozni. Az összes faanyagot pl a Kárpátok erdeiből lovas fuvarral hordták haza. A fogattal rendelkezők legnagyobb része szinte egész nyáron az építkezésnél dolgozott. Sokat hallottuk, hogy ősapáinknak még az ebédet is odahordták, pedig mindjárt a templom mellett volt a lakásuk.

A templom mennyezete festett deszka, körülfutó girlanddal és a mennyezet közepén ezen felirat látható:

a felséges isten szent segedelméből

építeni kezdete ez ház uj kövéből

ezerhétszázba kilencvenkettőbe

midőn az esztendő derül bő időre

két esztendő alatt: maga költségével

legyen áldott: az úr szent neve érette

Tyukod munkáltatta egyes erelével

hogy a maga népét erre segítette

kilencvennégy végén: ezer és hétszáznak

elvégeztetése leve: ez szent háznak

solt: lxxxiv: v vi: boldogok

akik lakoznak a te házad

ban és szüntelen tégedet

dicsérnek. solt: xxvi. v. viii.

uram szeretem a te házad

ban való lakásomat és a te

dicsőséged hajlékának helyét.

A templom az 1834-iki földrengés következtében kissé megsérült, a torony felőli részen a fala megszakadt, de azt kijavíttatta az akkori vezetőség, és ma is áll ezen épület és a hívek használják. Az építésnél nagykárolyi mesterek is közreműködtek, valószínű, hogy ez a magyarázata annak is, hogy a nagykárolyi református templomtorony hasonlít is a templom tornyára. A templomot és a tornyot az akkori szokás szerint fazsindellyel fedték.

 

Harangok

A község lakói az egyházat magukénak tartották és mindig igyekeztek szükségeit fedezni. Amikor volt egy-egy felmérés, mindig gondoskodtak az egyházról is. Sokan végrendeletükben sem feledkeztek meg az eklézsiáról.

Ha a folyó költségeken felül váratlan kiadás merült fel, azt adakozásokból kerítették elő. Egy ilyen rendkívüli esemény volt, amikor 1813-ban új harangot vettek. Erről szól a következő jegyzék is:

„Az 1813-ik uj esztendőben a Tyukodi R. Sz. Eklézsiának tagjai egy uj harangnak öntésében közönségesen megegyezvén, de minthogy a .Sz. Eklézsiának annyi költsége nem volt, hogy ezen jó szándéknak teljesítésére elég lett volna, megkerestetnek erre nézve a Nemes elöljárók által személyesen minden tagok, hogy erre a végre önként való jó tetszésekből adakoznának.

Melyet is örök emlékezetre a következendőképpen jegyzettem fel.

Adakozó neve       Rfrt. Kr. Adakozó neve  Rfrt. Kr
1. Tóth Lászlóné 1   30 38. Fráter György "25"
2. Pap Sándorné   39. Orosz Fcrencz 7
3. Csáki Zsigmond 2 40. Barta János 8
4. Osváth József 13 41. Barta János fia József 3
5. M. Nagy György 13     6 42. Csatári György 4
6. Somlyai Ferencz 3 43. Rácz Ferencz 5
7. Orosz József 7   30 44. Rácz János 5
8. Ttcs. Uray Sámuelné 67 45. Rostás István 1
9. Tóth István 8 46. Csáki Mihály 3
10. Ör. Gyenc Lászlóné 5 47. Sédcr Andrásné 2
11. Gyügyei József 10 48. Öz. Kormos Józscfné 6
12. If. Gyene László 23 49. Kormos László 3
13. Gyene Pélerné 3 50. Balogh György 8
14. Górgyán István 8 51. Kormos István 12
15. Nagy József 8 52. Tamás János 5
16. Kamsora János 2    6 53. Szilágyi János 3   50
17. Csáki Pál 3 54. Szilágyi János fia Mihály 2
18. Farkas Mihály 3 55. Kótsi László 2
19. Szabó László 3 56. Szarvadi János 14
20. Lóránt János 25 57. Kiss György 3   30
21. Lóránt Sándor és István 22 58. Csetneki István 10
22. Sipos János 3 59. Erdélyi Sigmond 5
23. Oláh Mihály 10 60. Farkas András 20
24. M. Nagy István 11   18 61. Tcrnyci Istvánné  
25. Ör. Nagy István 20 62. Gyügyei István 10
26. Kótsi György 4 63. Kótai József 6
27. Domokos Jánosné 5 64. Sédes József  
28. Barlus Zoltán 5 65. Ör. Zomborné  
29. Somlyai János 15 66. Gügyei Gergely 9
30. Nagy József 2 67. Ör. Bakó István 3
31. Kótsi János 12 68. Csatári András 7
32. Kótsi Mihály Semit 69. Szabó László 6
33. Kádár Ferencz 4 70. Öz. Lévai Ferenczné 1   15
34. Székely Andrásné 2 7.1. K. NagySándor 8
35. Orosz András 20 72. Sédcr Mihály 3
36. Bódi György 10 73. Uray Gábor 23
37. Uray Jánosné 5 74. Lengyel László  
Adakozó neve Rfrt. Kr Adakozó neve Rfrt Kr
75. Lengyel Imre 20 119. Szabó József 3
76. Nagy András 8 120. K. Nagy Fcrencz 10
77. Orosz János 2 121. Özv. Radványi L-né 1 5
78. Orosz Mihály 7 122. Szabó Sigmond semit
79. Nagy Gábor 6 123. Czibcrc György 3
80. Barta Györgyné 6 124. Szabó Mihály" 2
X1. Barta András 11 125. Balogh János 15 10
82. Orosz Pál 12 126. Balogh János Fia József 10
83. Tóth Pál 5 127. Balogh László 20 9
84. Nagy János 5   45 128. Kiss György 21 3
85. Pataki József 2 129. Séder Mihály s
86. Orosz Mihály 14 130. Pongó István 2
87. Balog László 10 131. László czigány  
88. Nagy József 17 132. Székely László 30
89. Balog József 11 133. Ujf. Apáti István 30
90. Nagy Sigmond 5 134. Szilágyi Zs. Porcs. I
91. Egri Mihályné 2 135. Szőnyi József Vetés 5
92. Székely Erzsébet 2 136. Balla Péter Porcs. 5
93. Biró Gergely 10 137. Öz. Balogh János 36
94. Péter András 8 138. If. Tót István 2
95. Nagy Suikioi 6 139. If. Juhász Mihály 30
96. Kólsi Mihálvnc 2 140. Angyalosi Szalay L. 2
97. Nagy László 2 141. Orosz Pál 12
98. Barta Józscfné 7   30 142. Belényesi Péter 20
99. Pongó Gyorgyne 3 143. Csatári István 8
100. Uray László 50 144. Lévai József 20
101. Tóth István 20 145. Csatári István 4
102. Belényesi Mihály 15 146. Lévai Ferenczné 46
103. Gyügyei Péter 5 147. Belényesi György 5
104. Szabó Pál 10 148. Szalay Sámuel 35
105. Szabó János 5 149. Gyene Istvánné 15
106. .Szalay Lászlóné 9 150. Mezei László 7
107. Biró Ferenczné 7 151. Szabó József 6
108. Szigeti László 10 152. Vetési Ref. Ekl. 5
109. Kádár Mihály 10 153. Szilágyi András 3
110. Békésiné 3 154. Szilágyi György 6
111. Szabó Ferenc 2 155. Német Ferencz 10
112. Bakó István 11 156. Makai János 5 6
113. Szabó Józscl 7 157. Or. Bajnai János 7
114. Gyügyei Mklós 10 158. If. Bajnai János 7
115. Somlyai Jánosné 12 159. Belényesi László 7
116. Somlyai István 6 160. Or. Kádár Ferencz 10 30
117. Nagy Mihály 25 161. Ör. Kádár Ferencz  
118. Kádár László 15 fia András, Ferenc  
Adakozó neve Rfrt. Kr Adakozó neve RfrLKr
162. Varjasi László 12 173. Szalay Ferencz 13
163. Varjasi József 7 174. Farkas Ferencz 7
164. Újhelyi Mihály 10 175. Zombor Mihály 3
165. Szabó István 6   15 176. K. Nagy Ferencz 10
166. Tóth Sámuel 25 177. Tekintetes Vetési 2
167. Orosz Miklós 22 178. Mihály sidó 2
168. Szalay Gáspár 15 179. Ferencz sidó 2
169. Balogh Miklós 5 180. Dani sidó 1   30
170. Szabó Gábor 1   45 181. Ambrus úr 5 font réz
171. Tóth József 3 182. Domokos Ferencz 4  39
172. Belényesi László 2 183. Gorgyán András 7

 

Az egyház vezetőinek elszámolása a harang vásárlásával kapcsolatosan:
Az öntésre bevett költsége a Sz. Eklézsiának:  
Két garasos réz pénz mindöszve a beszedett pénzben találtatott 390.
Elsősorban 24 forint czinért Károlyba fizettem 325
Az harang öntőnek pénz 230
Másod ízben réz és czin 674
Ismét 10 font czinért 100 109
Harang felkötni való vasért mind öszve
Paládinak a felkötésért 50
Sályiba egy otska üstért 20 63
Portsaimára ugyanazért
Más czigánynak fuvarért 10
Az harang öntőnek egy itze pálinkáért 4
Portsaimai Bari cigánynak háromszor fuvarért 28
Az harangütő igazításáért 6
Kosnak való tégláért 6
Károlyba költség mikor a réz vásároltatott 10
Kótsi Jánosnak száz fáért 10
Nagy Sigmondnál a mi bort ivott az harang öntő 148
Mihály sidónál ugyan tsak bor ára amit a harang öntő  
ivott és az árendábe bé tudódik 96
Mihályiul ugyan tsak bor és pálinka ára mindöszve 28
Mi általunk, akik ebben az időben szolgálunk beszerződött és az haszonra foditottuk.
Feő curátor Uray László  
Vice curátor Szalay Sámuel  
Ezen dolognak tökéletes valóságát hitelesen bizonyítjuk.  
  Kovásy Márton
  Prédikátor
És az Eklésia elöljárói közönségesen  
T. Tóth István               Ör. Kádár Ferencz  
Szabó István                 Ör. Balogh László  
Németh István              Lévai József  

A feljegyzésből megállapítható, hogy a harangöntés valószínűleg Nagykárolyban történt. A harang súlyára csak következtetni lehet. A már korábban ismertetett leltár szerint 1808-ban egy egy és egy öt mázsás harangja volt az egyházközségnek. A jegyzőkönyvből nem állapítható meg, hogy valamelyik megrepedt volna és azt öntötték volna újra, vagy pedig új harangot vettek. Az egyháznál semmi feljegyzés nem található arra, hogy egyszerre három harang lett volna, de a toronyba sem fért volna három.

1916-ban az első világháború alatt az egyik harangot igénybevették, elvitték. Ekkor egy ideig egy harangja volt a községnek. Az egyháztagok igyekeztek mielőbb még egy harangot venni. 1923-ban jó krumplitermés volt, összeadtak még egy harangra valót, így lett a nagy harang. Mivel a tagok nagyrészt a krumpli árából fizették az adományt, ezért tréfásan mondták rá „gyuszi harang".

1935-ben az egyik harang megrepedt, elhatározták a hívek, hogy újjáöntetik, ami meg is történt. Mindkét harangot Slezák László harangöntő mester öntötte. Az 1935-ben öntött harang lett a nagyobb és így ez lett a nagy harang. Ekkor nézeteltérés is keletkezett az egyház és az akkori lelkész, Tóth Sándor esperes között, mert a harang oldalára ilyen felírás lett „a gazdagok aranyából, a szegények filléréből", ez sértette a községbeliek önérzetét.