Testvérközségi kapcsolat

 

Két kicsi erdélyi település lakóival – Magyarzsákod és Székelyvécke – tartjuk a kapcsolatot. 1995-ben váltottunk először levelet a magyarzsákodi Kovács Sándor unitárius lelkésszel, majd 1996-ban Székelyvéckéről Bene Gábor plébánostól is levél érkezett. Mivel a két kis falucskát 5 km választja el egymástól, s a két településen alig hétszázan élnek, úgy döntöttünk, mindkét faluval tartjuk a kapcsolatot.

E két kis település a Nagy- és Kis-Küküllő vízválasztójának lábánál található, ahová csak Gyulakutától 15 km-en át földút vezet. Lakói nagyon szegény, földművelésből élő, de meleg szívű magyarok. A központ Székelyvécke. Itt működik a polgármesteri hivatal és az iskola.

Személyes találkozásra 1996 júniusában került sor, amikor Zamárdiból 6 fős küldöttség ment a két kis székely faluba, ahol nagy-nagy szeretettel vártak bennünket. Az ismerkedésből tervek születtek, melynek eredményeként 1997 augusztusában 1 hétig a Balaton vizét és a zamárdiak vendégszeretetét élvezték a zsákodi és véckei kisdiákok valamint kísérőik. Ilyen egy hetes nyaralást szerveztünk még 1999-ben és 2002-ben. Ezt két-három évenként ezután is szeretnénk megismételni! Zamárdiból két alkalommal – 1997-ben és 2001-ben – viszonoztuk a látogatást nagyobb csoporttal. Az évek során az erdélyi és a zamárdi családok között barátságok szövődtek, ezek hivatalossá is váltak 2001. május 18-án, iletve szeptember 30-án. Először Zamárdiban, majd Székelyvéckén a két település polgármestere testvérközségi szerződést írt alá.

A kapcsolat elmélyülését jelzi az is, hogy a Marosvásárhelyen élő, de Székelyvéckéről származó Fekete Pál művész 2002 nyarán bemutatta a szobrait Zamárdiban.

Reméljük, a barátságok tovább élnek, és újak is szövődnek!

Szeretnénk a székelyvéckei iskolát és a kisdiákjait továbbra is úgy támogatni, ahogy eddig tettük.

Malsch testvértelepülés honlapjának címe: www.malsch-weinort.de