Könyvem első kiadása a Néprajz Egyetemi Hallgatóknak sorozatban (sorozatszerkesztő Ujváry Zoltán) jelent meg 2002-ben. A kiadó szándéka szerint oktatási segédanyagnak készült, olvasóközönsége azonban hamarosan túlterjedt az egyetemi hallgatók körén, s a könyv hiányjegyzékre került.
A kunok Magyarországon kötet sikere bebizonyította, hogy szükség van ilyen nem túl terjedelmes, de mégis átfogó és hiteles ismereteket nyújtó munkákra. A felismerés eredménye, hogy a Kiskun Önkormányzatok Szövetsége [KÖSZ] szorgalmazta az ismételt kiadást. A szövetség tagjai között ott találjuk a hajdani Kiskun Kerület nyolc települését - Kiskundorozsmát, Kiskunhalast, Kiskunfélegyházát, Kiskunmajsát, Szabadszállást, Fülöpszállást, Kunszentmiklóst, Kiskunlacházát - és a kun pusztákon időközben megszületett falvakat.
Könyvem második kiadásába igyekeztem beemelni mindazokat a kutatási eredményeket, amelyek az első kiadás óta születtek, s nyomtatott formában megjelentek.
Bízom benne, hogy munkám ismét felkelti a téma iránti érdeklődést, és újabb olvasók figyelmét irányítja a Kunság népének történelmére, történeti néprajzára. Szeretném, ha könyvem arra ösztönözné olvasóit, hogy egy-egy kérdéskört alaposabban megismerjenek. Ezért minden fejezet végén közlöm a vonatkozó irodalomjegyzéket s legvégül az általam törzsanyagnak tartott 12 könyv bibliográfiáját.
Bánkiné Molnár Erzsébet
Kiskunfélegyháza, 2008. január 15.