Előző fejezet Következő fejezet

A visszanyert autonómia gazdasági, társadalmi következményei

 

A redempció

Redemptio (redempció) = megváltás, visszaváltás. Redemptus = aki a megváltásban, esetünkben a jászkun föld és szabadság visz-szaváltásában bizonyos összeggel részt vállalt.

A jászkun redempciót Mária Terézia királynő 1745. május 6-án engedélyezte. Ekkor írta alá a kiváltságlevelet, amely tartalmazta a megváltás feltételeit, azaz a jászkunok által vállalt kötelezettségeket, valamint azokat a jogokat, amelyeket a kötelezettség vállalásért cserében a jászkunok kaptak. A redempciót engedélyező oklevél a jászkun autonómia alapokmánya, a jászkunok alkotmányos életének meghatározó jogi dokumentuma lett.

A kiváltságlevél a megváltást súlyos feltételek teljesítéséhez kötötte. Vissza kellett fizetni a hajdani eladási árat, az 500 000 Rft-ot, továbbá az eladatás ideje alatt a földesúr által véghezvitt beruházások ellenértékét és a kamatokat. A 25 jászkun település vállalta ezer lovas katona egyszeri kiállítását és felszerelését, valamint a rendszeres katonaállítás és beszállásolás terheit. Nemesi felkelés esetére vállalták, hogy erejük és lehetőségük szerint fegyvert fognak. Vállalták, hogy fizetik az évenkénti hadiadót, valamint a nádor 3000 aranynak megfelelő évi tiszteletdíját. Magukra vállalták az önkormányzat költségeit.

Elnyert jogaik:

Kimondhatjuk, a redempcióban a jászkunok visszavásárolták

őseik földjét, személyes szabadságukat, önkormányzatiságukat és különállásukat az ország más törvényhatóságaitól a nádor legfőbb bírósága alatt.

Minthogy elnyert jogaik lényegében az 1279-ben részükre adott „kun törvényben" foglaltak ismételt megerősítései, a redempciót a középkori autonómiájuk visszaszerzésének tekintették. Valóban, ha megvizsgáljuk a különbségeket, láthatjuk, hogy azok a kor követelményeiből adódnak. Amint a IV. László király által kiadott kiváltságlevél a befogadott nép beilleszkedését volt hivatott szabályozni, szabadságjogok adományozásával könnyítve a beilleszkedést a feudális magyar államba, úgy a redempciós levél is lehetővé tette, hogy önálló törvényhatóságként, különállásukat megtartva illeszkedjenek az ország törvényhatóságai közé.

15. kép. Nemes Rácz Mihály földmegváltó levele 1751. (SZML. Túrkeve közig, ir.)

A kiváltságlevélben foglaltak gyakorlati érvényesítésének szabályozására Mária Terézia királynő 24 pontba foglalt Királyi Regulációt adott ki. A regulációt 1751-ben az országgyűlés törvénybe iktatta (1751: XXV. te).

A rendtartást mai szóhasználattal leginkább végrehajtási utasításnak tekinthetjük.

A kiváltságlevél IX. pontja és a rendtartás XXIV. pontja a Jászkun Kerület 1745 utáni életének minden mozzanatát meghatározta és szabályozta.

A redempció végrehajtása nyomán formálódott ki a jászkun társadalom sajátos szerkezete, a jászkun földtulajdon, a jászkun önkormányzat és nem utolsó sorban a jászkun öntudat. (15-16. kép)

16. kép. Ficsór János redempciós levele

 

 

   
Előző fejezet Következő fejezet