Előző fejezet  

Emlékhelyek

 

Endrődi Sándor emlékmű

http://www.alsoors.hu/images/leiras/endrodisz.jpg

 

Endrődi Sándor nyaralója helyén kialakított parkban áll a vöröskőből faragott emlékoszlop, melynek előlapján látható a költő Csiszár Gyula által készített bronz arcképe.

Endrődi Sándor (1850-1920) költő, szerkesztő Veszprémben született. A századforduló népszerű költője volt, több kuruc versét énekelték is (pl.: Gyönge violának...). Igen nagy érdeme van a Petőfi-kultusz felvirágoztatásában; ő is gyűjtötte a Petőfi-emlékeket, szerkesztette a Petőfi-könyvtárat, Budapesten megalapította a Petőfi-emlékmúzeumot.

 

Dr. Mihálkovics Tivadar mellszobra (1848-1927.) közjegyző

http://www.alsoors.hu/images/leiras/mihalkovics.jpg

 

Gyakran látogatott le Győrből barátjához Endrődi Sándorhoz, akitől később megvásárolta alsóörsi szőlőbirtokát és Vészmadár nevű vitorlását is, melyen korábban Jókaival is gyakran vitorláztak együtt.

Megalapította az alsóörsi közbirtokosságot, létrehozta a fürdőtelepet és saját vagyonát sem kímélve kiépítette a mai strandfürdő elődjét, stégeket és öltözőket kialakítva. Néhány idősebb fa még mindig őrzi emlékét.

Sportemberként alapítója és titkára volt a a Győri Csónakázó Egyletnek (1877), a Magyar Evezős Szövetségnek (1892) majd a balatonfüredi Stefánia Yacht Egyletnek.

 

May János honvéd százados emléktáblája

http://www.alsoors.hu/images/leiras/may.jpg

 

A művelődési ház falán emléktábla őrzi May János, az 1848/1849-es szabadságharc honvéd századosának emlékét.

May János (? – Bécs 1851. dec.): honvéd alezredes. A szabadságharc kitörésekor hadnagyként szolgált az 5. tábori tüzérezredben. A honvédségbe lépve érdemeket szerzett Komárom várának védelmében, a nemzetőrök tüzérségi kiképzésében. Klapka 1849-ben alezredessé nevezte ki. Komárom kapitulációja után egy ideig bujdosott, majd emigrált. Járt Piemontban, 1850-ben visszatért Bécsbe, majd Mo.-ra, s felvette a kapcsolatot a Kossuth családdal. 1851 nyarán Töröko.-ba ment és Kossuthtal tárgyalt. Megbízást kapott Mack József mozgalmával összhangban Komárom körzetének forradalmi megszervezésére. Jubál Károly letartóztatása ráterelte a figyelmet. Noha számos bizonyíték szólt a szervezkedésben való részvétele mellett, minden vallomást megtagadott, és hogy erre ne tudják rákényszeríteni, börtönében tűzzel öngyilkosságot követett el.

 

Vargha Lajos honvéd százados síremléke

http://www.alsoors.hu/images/leiras/48tbl.jpg

 

1890-ben az alsóörsi ’48-as közvitézek közül Bácsi Gábor, Guáth Péter, Guáth János földművesek és Horváth János koldus még éltek a faluban. Temetőnkben ez ideig csupán Guáth János (1827-1908), Guáth Péter (?-1910) honvéd és Vargha Lajos (1827-1895) honvéd százados sírhelyét ismerjük és tiszteljük. A többiek is minden bizonnyal Somlyó-beli kegyhelyünkön porladnak. /A.S./

 

II. világháborús emlékmű

Új síremlékben nyugszik tovább Mironov hadnagy és Teszlenko tizedes, a II. világháború végén a Balaton-parti településen elesett két orosz katona.

Ny. P. Mironov és M. I. Teszlenko 1945. március 23-án a Balaton környéki harcokban hunyt el, repülőjük az alsóörsi partoknál zuhant a tóba. A roncsot 1971-ben emelték ki a Balaton fenekéről, az orosz katonákat a Sirály parkban helyezték örök nyugalomba. A közelmúltban a sírt egy méltóbb helyre, a csodálatos fekvésű községi temetőbe helyezték át.

 

Fábián József emléktábla

http://www.alsoors.hu/images/leiras/fabianj.jpg

 

Fábián József (Alsóörs, 1762. febr. 19. – Tótvázsony, 1825. jan. 29.): ref. lelkész, gazdasági író. A debreceni ref. kollégiumban tanult, majd tanító lett. 1791–93 között Genfben és Bernben tanult az egy.-en. 1793-tól nagyszokoli, majd tótvázsonyi lelkész lett, 1805-ben esperes. Kora természettudományát kiválóan ismerte. Lakásán kis természettani szertárt rendezett be. Több külföldi, köztük a borászattal, szőlőtermesztéssel foglalkozó kiváló munkát dolgozott át, ill. fordított magyarra (J. A. Chaptal: A boroknak termesztésekről, készítésekről és eltartásokról… Veszprém, 1805; Chaptal–Rozier–Parmentier–Dussieux: Vizsgálódó és oktató értekezés a szőlő-mívelésről. I–II. Veszprém, 1813–1814; e munkájában a m. szakirodalomban először 11 rézmetszetű táblán szőlőfajtákat közöl. Columella Lucius Junius Moderatus XII könyve a mezei gazdaságról. I–II. Pest, 1819. stb.). Szerk. és kiadta a Prédikátori Tárházat és a Lelkipásztori Tárházat. – F. m. Természeti história a gyermekeknek (Veszprém, 1799); Természeti tudomány a köznépnek (Veszprém, 1803). – Irod. Magyar Kurir (1825. I. 13. sz.); Tudományos Gyűjtemény (1825. VI. évf.).

 

1956-os emlékmű és emléktábla

http://www.alsoors.hu/images/leiras/szabadsagdomb.jpg

 

56-os emlékmű

Szabadság tér

http://www.alsoors.hu/images/leiras/a56.jpg

 

Az alsóörsi Szabadság tér hivatalos elnevezésű közterület valóban a „SZABADSÁG” tere lett azzal, hogy először az 56-os emlékmű egy hatalmas permi vöröskő míves kifaragásából készült Both Gábor jóvoltából, majd a március 15-i forradalom tiszteletére emlékdomb került kialakításra a zászlóink alatt, így nemzeti ünnepeink helyszíne lett a tér.

Székelykapu

http://www.alsoors.hu/images/leiras/szkapu1.jpg

http://www.alsoors.hu/images/leiras/szkapu2.jpg

 

A közel 20 éves testvérkapcsolattal hozzánk kötődő történelmi Málnás község (Erdély) 2006. augusztus 20-án díszes, csodálatos „Székelykapuval” ajándékozta meg Alsóörs közösségét, amely településünk ékköve lett, turistáink is elbűvölve tekintik meg.

A faanyag a málnási „Tőkés József” Általános Iskola erdejéből származik, a híres Both fivérek varázsolták szép, hatalmas kapuvá.

Az ünnepségen Kasléder József polgármester úr,

Kovács Attila iskolaigazgató úr Pál Sámuel tanácsos mondta el ünnepi gondolatait a félezer egybegyűlt előtt.

Feliratai:

"Ha itt jársz Alsóörsön a Somlyó-hegy alatt, e település jó szívvel fogad!"

"Őseidnek szent hitéhez, nemzetednek gyökeréhez ne légy hűtlen soha!"

 

Arató Emil-emlékoszlop

A 71-es út közelében

Arató Emil (1885-1978) orvos és közéleti ember volt. A Magyarországi Szociáldemokrata Párt aktív tagja, részt vett a Galilei-kör munkájában.

A Munkás Testedző Egyesület (MTE) orvosa, az Alkohol Ellenes Munkás Szövetség alapító elnöke. 1945 után az Országos Testnevelési Tanács tagja, 1947-től az Országos Sportorvosi Intézetben, majd annak jogutódjánál dolgozott.

 

Balatoni gőzhajózás emlékműve

Alsóörs, kikötő

http://www.alsoors.hu/images/leiras/horgony.jpg

 

A horgony és a márványtábla arra emlékeztet, hogy 1846. október 21-én először kötött ki a Kisfaludy nevét viselő gőzhajó az itteni kikötőben.

 

Iklódy-Szabó János emléktábla

http://www.alsoors.hu/images/leiras/iklody.jpg

 

Alsóörs önkormányzata emléktábla-avatással tisztelgett néhai polgára, Iklódy-Szabó János életműve előtt 2003 májusában.

 

Jókai szobor

Sirály park

http://www.alsoors.hu/images/leiras/jokai.jpg

 

A kilencedik alkalommal megrendezett " Endrődi-Jókai irodalmi bableves-party" (2008.júliusa)

keretei között került ünnepélyes felavatásra JÓKAI MÓR szobra.

A népes alsóörsi közönség a füredi fúvósok zenéjével fogadta a Balatonfüredről a Jókai hajón érkezett vendégeket élükön Dr. Bóka István polgármesterrel,országgyűlési képviselővel.

Most is nagy sikert arattak a Reformkori Hagyományőrzők Társaságának tagjai, akik a nagy hőség ellenére korhű ruhákban pompáztak.

A Sirály parkban közösen felavatták a szép , permivöröskőből faragott szobrot, amelyet

Simon Dániel az előző év "Aranykalapács" kőfaragó táborban készített.

Az új emlékmű kőtalapzatát Novák Sándor helyi mester építette.

Ezentúl minden évben a jeles alkalom során megkoszorúzzák a szobrot, amely Jókai Mór és Endrődi Sándor, a két neves irodalmár barátságára emlékeztet.

 

Motoros emlékhely

Vasútállomás

http://www.alsoors.hu/images/leiras/motoros.JPG

 

Az emlékhely nemcsak a két közeli balesetben elhunyt motorosra emlékeztet bennünket, hanem minden hasonlóképpen életüket vesztett társukra is.

 

Alsóörsi olimpikonok emléktáblája

Sportcsarnok

http://www.alsoors.hu/images/leiras/olimpikonok.jpg

 

 

   
Előző fejezet