Előző fejezet Következő fejezet

I. ÁLTALÁNOS KÜLTÖRTÉNET

7.

 

A  Csanád   nemzetség   birtokai   e   vidéken   s   határjárás ezeken   Csomorkány köztök lehetett.   A  nemzetség tagjai   osztályos  egyezségre   lépnek. — A birtokok   közt határunkba tartozó több alig volt.

A fejedelem ilyetén intézkedései következtében lassanként benépesült vidékünk is. Ennek bizonysága három oklevél 1247-ből, mely Csanád megye ekkori állapotát némiképp feltünteti, a mely megyének területéhez t. i. az időben határunk is tartozott. E levelekből látjuk, hogy a megyében a Csanád nemzetség tagjait a szörnyű katasztrófa még eléggé megkímélte, hogy ezek ősüknek, az I. Isván korabeli Csanádnak, birtokait nemcsak megőrizték, hanem újakkal is szaporították s hogy most maga a király intézkedik, azok határainak a hiteles helyek küldöttei által való pontos kijelölése tárgyában, a mi meg is történt. Egyébként ez időben a család tagjai inkább nagy birtokaikról, mint országos érdemeikről voltak nevezetesek, bár kettő közülök, t. i. Belenigh és ennek fia, Kelemen, báni méltóságot viselt, mely utóbbinak testvére Woffa comes volt.1 E nemzetségtől származtak a makófalvi Makó és Telegdy családok.

Az első levelet a király a csanádi és aradi káptalanokhoz intézi s felhívja ezeket, hogy a Csanád nb. Kelemen bán fiának, Pongrácz comes-nek arad-, csanád-. temes- és szerémmegyei birtokában határjárást tartsanak. E birtokok közül Csanádmegyében estek: Kisfalu, Szent-Lőrincz. Tembes, Ladán, Palatha, Beeb, Prodánmanustura. Zanath, Chaka, Temorka, Zyntharw, Egyházas-ker, Rasan, Szent-Miklós, "Barumlak, Halász. Woffaülése (más néven Kőkenyér).2 A királyi parancs következtében tehát a nevezett káptalanok küldöttei, a második levél3 tanusága szerint, a királyi biztossal együttesen feljárták Pongrácz úr birtokait, elkezdve az Aradmegyében Zádor-lak mellett esett, de ma már nem létező Pongrácz-fájánál és Pongrácztelkénél, honnét a Szárazérhez felmenve. annak irányában, tehát határunkhoz közel jöttek le Makó felé. Ennek belsőségei helyén akkor három falu létezett, u. m. Kisfalu, Szent-Lőrincz, (Makóváros keleti szélét ma is így hívják) és Vlunk vagy Velnök. melyet Pongrácz úr testvére, Izsák bírt. Innét megint a Szárazérhez tértek   vissza   a   „mezőségre",   hol   „egynémely falut" közösen birtak a nemzetséghez tartozó Gergely, Dénes,Izsák,Barnabás. Fiiepés Pongrácz urak.

A. falunak neve nem említtetik s fekvésére vonatkozó közelebbi adat sincs semmi az oklevélben, úgy hogy az alatt a Szárazér itteni környékén levő bármelyik nagyobb területet érthetjük, melyek mindenike kedvező fekvésénél s termékeny földjénél fogva méltó lehetett arra, hogy az előkelő rokonok együttesen bírják. Ilyen helyek ott Füldeák, Igács, Csókás, Sámson, M.-Kopáncs, C s o m o r k á n y. Talán ez utóbbit értik a „falu" alatt, melynek ez időben már temploma fenállhatott. Erre látszik utalni a fentebbi bir tokosok egyikének t. i. Gergelynek s magának Pongrácznak családi összeköttetése, a mennyiben amannak atyja, ennek pedig testvére Csomor volt.3 Innét megfordultak délfelé és Tompost járták fel a Maros északi partján, a tiszai kiöntések és Szárazér torkolata által képezett nagy rétség szélén. Majd átkelve a Maroson. Ladányi és Kis-Zombort találták, hová őket mi tovább nem követhetjük.4

Mind e birtokok határait a káptalani és királyi biztosok most pontosan megállapították, a mesgyéket, hol kellett, újolag kijelölték, minek a szomszédok és a nemzetség tagjai közül senki sem mondott ellent. Ez alkalommal Pongrácz—testvérével, Izsák comessel, oly egyezségre lépett, hogy a melyik közülök mag nélkül elhal, annak javai a nemzetség egyéb tagjainak kizárásával, a túlélő testvérre és ennek testvéreire szálljanak.

Ez a szerződés azonban nem hajtatott végre. Mindkét testvérnek gyermekei maradtak s általában a nemzetségnek oly sok elágazásai és tagjai voltak, hogy köztük a birtoklás ujabb szabályozása és pontos megállapítása még a nevezett két testvér életében szükségesnek mutatkozott. Pongrácz és Izsák comesek tehát és a rokonság-összes képviselői 1256-ban Béla király előtt személyesen megjelentek s ez alkalommal a nemzetség összes tagjai a jószágok felosztására nézve maguk közt egyezségre léptek. Erről az osztályról szól a harmadik levél.5

Ebből látjuk, hogy a népes nemzetségnek, a fentebb említett megyéken kívül Vas, Győr, Mosony stb. megyék területén is voltak birtokai. A nemzetségnek itt mintegy 38 tagja neveztetik meg, a birtok mindenike azonban nem soroltatik fel.

Nem tartozik ránk az osztály levél rendelkezéseinek egyenként való vizsgálása, elég legyen annyit   említenünk, hogy a roppant   számú birtokok nagyobb része a Kelemen és Woffa ágak közt osztatott fel.

Amahhoz tartozott a már említett Pongrácz comes három testvérével, Csomorral, Izsákkal és Elekkel és ezek fiaival, kik közt van Makó az Izsák fia; ehhez, t. i. a Woffa ághoz pedig Csanád comes, Barlaba (Barnabás) és Fülep s ezek fiai. A többi ágak sarjai is elősoroltatnak ugyan, de birtokaikról már csak annyi mondatik, hogy ezekéi a magok, külön osztály-levelében megnevezett s Csanád, Temes, Szörény megyékben, a macsói, a Száván túli kerületekben, továbbá Vas. Győr és Mosony megyékben fekvő jószágok legyenek, ezekkel megelégedjenek s a más jószágát elfoglalni meg ne próbálják, mert különben osztályrészüktől megfosztatnak. Általában a foglalás igen kemény büntetés alatt tilalmaztatik, a mire, ugy látszik, az atyafiak közt szükség volt.

Az elősorolt helynevek közt alig van olyan, melyre egész határozottsággal mondhatnók, hogy városunk területére vonatkozik. A Kelemen ág javai közt ugyan Agár után „Swth Feyer-thow-val, nemkülönben Wrs. nemkülönben Rasan" említtetik. De mivel ez a Swth és Feyerthow a Tisza és Harangod zugában levő helyek közt soroltatik elő. a határunkbeli Sót-ot és Fejértót nem érthetjük alattok, annyival kevésbbé. mert az oklevél szövege a Makótól nyugotra és észak-nyugotra eső helyeket mindannyiszor következetesen a „mezőségre, a Száraz-ér felé" helyezi. Ezek közé Zemekháza (a mai Szemlak) Sudas, Bolugkerek, Szent-Margita és Kuzteluk (Köztelek) tartoztak. Utóbbiak fekvését az oklevelekből pontosan nem határozhatjuk meg. Csak annyi áll, hogy azok Batidától nyugatra és északnyugatra feküdtek, a Száraz-ér partjain elterülő mezőségen, egy   részök   tehát   határunk  délnyugati  szélébe helyezhető. Egynek helyéül azonban a vásárhelyi réten levő Margita kínálkozik.7

Ép' ily tájékozatlanságban vagyunk az ez időben virágzott Szente-Mágocs nemzetség itteni birtokai felől is, habár a határunkkal szomszédos Szente-Tornya és a már határunkba eső Mágocs falvak nevei arról tanúskodnak, hogy e nemzetség vidékünkön honos volt.


Jegyzetek:

  1. A nemzedék rendet ez időből a már érintett levelekből egész pontossággal összeállíthatni. Egyébként közölték azt Szabó K. (Anjou-kori   okm.  tár III." 364—371.) és Wertner   (Magy.   nemzetségek   I.   206.)   is,   de   az   István korabeli Csanáddal való kapcsolatot nem lehet kimutatni s arra a levelekben sincs hivatkozás.
  2. IV.   Béla levele  1247-ből Wenzelnél,   Árpádk. Uj okm. t. VII. 220—222.
  3. A csanádi és aradi káptalanok jelentése   1247-ből u. o. VII. 242—245.
  4. Lásd a mindjárt következő 1256-ki oklevelet s a Wertnernél és Nagy Ivánnál levő nemzedék rendeket.
  5. Az oklevelekből világosan kitűnik, hogy vidékünkön a falvak egy része a Csanád nemzetség tagjairól neveztetett el. így a már korábban említett Csanád vár Csanád vezértől, Pongrácz-fája és Pongrácz-telke Pongrácz úrtól, Csomorkány Csomortól, P a 1 o t h a korábban: Kelemenus palataya, később, vagyis a levél írásakor már Pangrach Palataya) Kelemen bán lakházától. Szt.-Lőrincz Lőrincz úrtól, Makó Makó bántól. — Izsák fiától —. Woffa ülése Woffa comestől, F ü 1 d e a k valószínűen Füleptől, kik mindnyájan a Csanád nemzetséghez tartoztak Ép' ilyen formán nevezik el ma is ugyanezen vidéken a Károlyi grófok uradalmi majorságaikat: Gyula-major, György-major, Melinda-major, Lajos-tanya. László-telek steff. neveken, sőt a határbeli kisbirtokosok is a magok földét az előző vagy a mostani tanyai birtokos nevéről.
  6. Lásd ezt Béla kir. által megerősített alakjában Wenzelnél i. m. VII. 429. Kivonatban Szabó Károlvtól. Magy. tört. tár. 1889. 525.
  7. Csakhogy ilyen földrajzi elnevezés Makó területén is van. — Wertner (I. 205) tévesen helyezi ezeket, habár egy időre, Temesbe, mert ennek azok száraz-érmenti fekvése határozottan ellenmond.

 

 

   
Előző fejezet Következő fejezet