Következő fejezet

Könyvészeti adatok

 

GREZSA FERENC

NÉMETH LÁSZLÓ VÁSÁRHELYI KORSZAKA

 

Németh László vásárhelyi korszaka

 

SZÉPIRODALMI KÖNYVKIADÓ BUDAPEST

 

© GREZSA FERENC, 1979

 

ISBN 963 15 1403 X

 

SZÉPIRODALMI KÖNYVKIADÓ / FELELŐS KIADÓ ILLÉS ENDRE

IGAZGATÓ /KNER NYOMDA, GYOMA, 1979 / FELELŐS SZERKESZTŐ

DOMOKOS MÁTYÁS / MŰSZAKI VEZETŐ PINTÉR LÁSZLÓ/MŰSZAKI

SZERKESZTŐ M. BECK ANNA / A BORÍTÓ- ÉS KÖTÉSTERV ZOMBORY

ÉVA MUNKÁJA /A SZERZŐ FÉNYKÉPÉT SZENTÉ ERZSÉBET

KÉSZÍTETTE / MEGJELENT 21 (A/5) ÍV TERJEDELEMBEN

SZ 3134-1-7980

 

 

Grezsa Ferenc 1932-ben a Bács megyei Kiskunmajsán született. Középiskolai tanulmányait Kecskeméten végezte, majd a szegedi egyetemen szerzett magyar szakos tanári oklevelet. Húsz éven át Hódmezővásárhelyen tanított a Bethlen Gábor Gimnázium tanáraként, majd igazgatójaként. 1975 óta a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola magyar nyelv és irodalom tanszékének vezetője.

Első irodalomtörténeti tanulmányait Juhász Gyuláról írta: egyetemi, máramarosszigeti, szegedi éveiről, életműve fogadtatásáról. Részt vett a költő összes műveinek szövegkritikai kiadásában is. Az élő magyar irodalom iránti érdeklődéséről kritikai írásai tanúskodnak. Recenziói az Új írás, a Kortárs s - legsűrűbben - a Tiszatáj hasábjain olvashatók. Közreműködik a Kincskereső című ifjúsági irodalmi folyóirat szerkesztésében. Néhány év óta Németh László írói pályájának kutatásával foglalkozik.

 

GREZSA FERENC

 

NÉMETH LÁSZLÓ VÁSÁRHELYI KORSZAKA

 

író könyvéről:

„A szerkesztő kérdése: hogyan született a könyv, előbb zavarba ejtett. Nem tűnik-e kérkedésnek a róla folyó szó? Aztán mégis a válaszadás kényszere lett bennem erősebb. Nem jelképes-e, hogy mint sokak, én is a pedagógia révén jutottam el Németh László életművéhez? Az út első stációja szertelen, ám lelkesítő kamaszkori élmény: mint gimnazista, kölcsönbe kaptam magyartanáromtól, aki véletlenül épp a Válasz jeles kritikusa volt, a folyóirat friss számait, bennük az író pedagógiai naplóit, az Iszony, majd az Égető Eszter sorjázó fejezeteit. Aztán az írói dráma kegyetlen felvonásai következtek. Magam is tanúja voltam az egyetemen a Petőfi Mezőberényben pör egy epigon, provinciális jelenetének. A szándékot erősítette bennem: érdem és ítélet igazságosabb összhangján dolgozni. Később, vásárhelyi tartózkodásom idején az életmű erkölcsi-emberi világát a levegővétel természetességével szívtam magamba. Még ismerhettem Máté Józsefet, Szilágyi tanár urat és Bozsót, Gulácsi doktort és Gyenest, Hallgató Sanyit, akik igyekeztek regénybeli szerepüknek megfelelni. Éleszthettem a félbemaradt tanügyi kísérleteket. Ha le se vettem a polcról, akkor is az Égető Eszter-t olvastam. Végül az író utolsó vásárhelyi útjai alkalmával - művészi nagysága emberi hiteléről is megbizonyosodhattam. Hogy mindez az élmény nem rekedt meg bennem, hanem olvasói és életbenyomásokból tanulmánnyá érett, mégis inkább célja van, mint oka. Munkám vitairat is. Megkísérli bizonyítani, hogy Németh László életművét a szocialista kultúra szervesebb, elevenebb részévé kell és érdemes - tennünk."

45 - Ft

 

 

   
  Következő fejezet