A bel- és külterület földrajzi nevei
SZ. BOZÓKI MARGIT
Mindszent Hódmezővásárhelytől északra fekvő nagyközség. Lakóinak száma az 1970. január 1-jei népszámlálási adatok szerint 8730, területe pedig 5939 hektár.1
Bálint Sándor kutatásai szerint „Kétségtelen, hogy Mindszent hódoltság utáni újjászületésében részük volt az odavándorolt szegedi halászoknak." 2 A község néphagyományai és a mindszenti családnevek többsége mindenesetre a szegedi nagytájjal való összefüggésre, rokonságra utal. 3
Fényes Elek a múlt század közepén a falu főbb adatait ekképpen összegezte: „Mindszent magyar falu, Csongrád megyében, a Tisza bal partján, ut. p. Szenteshez nyugot—délre 1,5 mfdnyire. 5246 kath., 3 ref, 19 zsidó lak., kath. anyatemplommal, s több derék urasági épületekkel. Határa szinte gazdag fekete rónaság. Egész urb. telke van 160. F. u. a Pallavicini nemzetség."4
A község nevének magyarázatát Keller Lajos egy 1717-ben kelt irat alapján a következőképpen foglalta össze: „Mindszent nevét vette emberi emlékezetet meghaladó időben első templomától, mely a mindenszenteknek tiszteletére volt felszentelve. Bár sokszor elpusztult, elhagyatott, de midőn azt
újból megszállták, a templomok mindig a mindenszenteknek dedikáltattak, a község ősi neve: „Mindszent" mindenesetben felujittatott, a lakosság mindig római katholikus volt s földjét mindig magyar kezek művelték." 5 Mindszent község nevének eredetére vonatkozóan ezt a fejtegetést a nyelvészeti szakirodalom elfogadta, Kiss Lajos összefoglaló munkájában is ezt a névmagyarázatot találjuk. 6
1. Az anyaggyűjtés és a feldolgozás módszere
A község földrajzi neveinek gyűjtését több menetben végeztem. Először az 1970-es évek végén, majd pedig 1988 nyarán és 1989 telén folytattam a helyszíni gyűjtőmunkát. Ehhez nemcsak a helybeli születésű adatközlők segítségét használtam föl, hanem egyrészt a nyomtatásban megjelent munkákat (Keller Lajos és Bálint Sándor idézett könyvének főképpen külterületi névadatait), másrészt Juhász Nagy József mérnök, Kosztolányi Jánosné tanár és Marton Istvánné könyvtáros gyűjtését is hasznosítottam, amelyet ezúton is köszönök.
A nevek gyűjtését a belterületen kezdtem el. Ehhez a községi tanácstól hivatalos utcanévjegyzéket és megfelelő méretarányú térképet kaptam. A névanyag gyűjtését a külterületen folytattam, huszonötezres léptékű térkép segítségével. Az adatközlőktől kikérdezett — emlékezetben még legalábbis — élő földrajzi neveket néhány esetben Mindszent község 1914-ben készült kataszteri térképén található neveivel is gyarapítani tudtam. Néhány külterületi név pedig a Pesty Frigyes-féle, 1864-ből származó gyűjtés alapján7 került felszínre, amikor kiderült, hogy a direkt kérdezés módszerét alkalmazva több adatközlő is fölismerte, és pontosan lokalizálni is tudta a szóban forgó földrajzi nevet. A gyűjtést 1989 tavaszán fejeztem be, a község névanyaga az akkori állapotot tükrözi.
Adatközlőim: Apró Lajosné 59 é., Bozó Balázs 83 é., Csernák István 86 é., Juhász N. József 67 é., Korom József 67 é., Major Gábor 53 é., Miklósfalvi Sándor 43 é., Pálinkó Mihály 47 é., Szabó G. Dezső 81 é., Szécsi Ferenc 56 é. és Zsótér Ferenc 65 éves. Őszinte köszönettel tartozom adatközlőimnek, akik mindennapi teendőiket félretéve nemcsak türelemmel, hozzáértéssel segítették gyűjtőmunkámat, hanem igazi, lokálpatriótai lelkesedéssel. Szécsi Ferenc nemcsak adatközlőként volt segítségemre, hanem mint tanácselnök nagy körültekintéssel, jó szervezőmunkával teremtett a gyűjtéshez kiváló feltételeket (pl. az adatközlők kiválasztásában, a térképek elkészíttetésében).
A Zala megyei névgyűjtemény8 1964-es megjelenése — mint ismeretes — országos mozgalmat indított el a földrajzinév-gyűjtésben, hiszen az 1970-es évek közepétől napjainkig több megye (pl. Somogy, Tolna, Vas stb.) helynévkincse napvilágot látott, s lényegében véve a somogyi kötet megjelenésétől számítva eléggé egységes szempontok alakultak ki a megyei névgyűjtemények közzétételében. Ezeket az elveket magam is szem előtt tartottam, hiszen Mindszent földrajzinév-anyaga a leendő Csongrád megyei kötetnek is része lesz. Ezért és elvi megfontolásból is ugyanazt az eljárásmódot alkalmaztam, amelyet Szabó József a következőképpen fogalmazott meg Szőreg földrajzi neveinek közzétételéről szólva: „A térképre utaló szám után elsőként a helyi nyelvjárási ejtésnek megfelelő népi elnevezés szerepel, utána zárójelben a belterületen a jelenlegi hivatalos név áll, a külterületen pedig az esetleges kataszteri név található, vagy — néhány esetben — egyéb, történeti forrásban előforduló adat következik. Ha a belterületen a hivatalos elnevezés, külterületen pedig a kataszteri név vagy valamely történeti név megegyezik a címszóként álló népi névvel, akor a zárójelben tildejelet [~] használtam... A zárójel után a térszíni formára és a művelési ágra vonatkozó rövidítés található meg, majd — néhány esetben — a névhez kapcsolódó (esetleges) népi névmagyarázat zárja le az egyes névcikkek anyagát. ... Az általános gyakorlatnak megfelelően a neveket számozással jelöltem a térképen. A számozást a belterület északnyugati részén kezdtem, és nyugatról keletre, északról délre haladtam, majd a külterület északnyugati részétől ugyanúgy haladva folytattam a számozást." 9
Mindszent ún. történeti neveihez a Pesty Frigyes-féle gyűjtés azon névanyagát használtam föl, amelyet Bálint Sándor helyesbített,10 továbbá a község 1914-ben készült kataszteri térképének földrajzi neveit és Keller Lajos munkájában11 található helyneveket (KL. rövidítéssel) is feldolgoztam.
Az egyelemű földrajzi nevekben — az eddig kialakult gyakorlatot követve — a hová? kérdésre felelő toldalékos alakot is föltüntettem (pl. Ányás,-ra; Bogárzó,-ba; Szurtos,-ba; stb.). — Ha ugyanannak a földrajzi egységnek több elnevezése is ismeretes és használatos, az egyes névváltozatokat gyakoriságuk sorrendjében közlöm (pl. 30. Alsó-járás: Csordajárás; 154. Fölső-ártézi kút: Csordakút; 203. Szöri-halom: Pölös-halom; stb.). — A földrajzi neveket természetesen a helyi nyelvjárási ejtésmódnak megfelelően jegyeztem föl és teszem közzé (pl. 80. Baksai-bót; 82. Böröcki kocsmája; 244. Högyös-halom; 323. Mártéji küvesút; 351. Szökfű-rompa; stb.). — A könnyebb tájékozódás érdekében dolgozatom végén az egyes bel- és külterületi neveket ábécérendben is közlöm.
2. Belterület
- Gajda-kert S, ke. Gajda Lajos bérelte egykor ezt a területet.
- [Búzavirág u.]U
- [Akácfa u.]U
- Csúcsi kút Kú. Ártézi kút.
- Csúcs Fr. Ide tartozik: A Kossuth u. északi része és az Arany János utca. Nevét alakjáról kapta.
- [Szőlő u.]U
- Belső szöllő [K.~] Fr. Régebben szőlőskertek voltak itt, később egy részét házhelyeknek osztották ki. Ide tartozik: 2—3, 6, 13—15.
- [Arany János u.]U
- Sportpája: Fodbalpája
- Vásártér Té. Jelenleg állatvásárt tartanak itt. Régebben a kirakodó vásárok is ezen a helyen voltak.
- [Mező Imre u.]U
- [Kun Béla u.]
- Árvíz utca [~] U. Az 1970-es magas vízállás miatt összedőlt házak helyett itt építettek a Kossuth utcai lakók.
- Temető utca [Kiss Ernő u.]U
- [Hársfa u.]U. A legújabban épült utcák egyike.
- Tóajj sor U [Tóalja sor] U
- [Fürst Sándor u.]U
- [Napkelet u.] U
- Cigány sor [Új u.]U
- Templom [Róm. kat. templom]
- Templom kert. A templom körüli fás, füves terület.
- [Hold zug] Kö
- Ipartestület utca: Sportpája utca [Vörösmarty Mihály u.]U. Az utca sarkán volt egykor az ipartestület. Itt volt a lejárat a sportpályára.
- Nagy-kút Kú
- [Táncsics Mihály u.]U
- [Kölcsey Ferenc u.]U
- Doba kútja Kú. A Doba-bót közelében lévő ártézi kút.
- Kántor köz [Móra Ferenc u.]U. A kántornak az utca sarkán volt lakása.
- Öreg-falu Fr. A község nyugati, legrégebbi része.
- Alsó-járás: Csordajárás Kö. Régen itt hajtották ki a jószágokat a legelőre.
- Kutyaszorító [Munkácsy Mihály u.]U. Nagyon keskeny utca.
- Ipartestület. A községi iparosok közösen építették, és itt tartották összejöveteleiket. Ma az öregek napközi otthona kapott itt helyet.
- Jeddzőlakás. A községi jegyző szolgálati lakása volt.
- Hívő-malom. A tulajdonosa a nazarénus szekta tagja volt. Őket nevezte a nép hívőnek.
- Zsidó temető utca [Ady Endre u.]U. Az utca jobb oldalán van a
Zsidó temető.
- Óvoda köz [József Attila u.]U. Az utca sarkán óvoda van.
- [Damjanich u.]U
- Vásártér utca: Takarék utcája: Piactér utcája [Petőfi Sándor u.]U. Az utca végén tartották a vásárokat régen. Az utca sarkán van a takarékpénztár.
- Tűzoltószertár utcája [Körösi Csorna Sándor u.]U. Az utca sarkán tűzoltószertár van.
- [Somogyi Béla u.]U
- Régi temető. A község korábbi temetője volt, 1964-ben zárták le.
- Régi községház. Jelenleg lakóház.
- Doba-bót. Ilyen nevű tulajdonosáról.
- Régi mozi. Most Bőrdíszműipari Szövetkezet van itt.
- Liliom zug [~] Kö
- Zsidó templom
- Rózsa-kocsma. Rózsa nevű tulajdonosáról.
- Kis Imre botja. Ilyen nevű tulajdonosáról.
- Horvát-nyomda. Ilyen nevű egykori tulajdonosáról.
- Gyümi-kocsma: Gyükér-kocsma [Erzsébet falatozó] Gyümi, Gyükér
ra-gadványnevű egykori alkalmazottjáról.
- Pósta: Bűrös-bót. Régebben Bíró József bőrkereskedő lakott itt, most postahivatal.
- Óvoda
- Lányiskola
- Fiúiskola
- Patika: Gyógyszertár. Régebben Katona István gyógyszertára volt, jelenleg lakóház és a takarékszövetkezet irodája.
- Nagytakarék: Bankpalota. Az egykori takarékpénztár épülete.
- Lőrinc-vendéglő. Lőrincz nevű egykori tulajdonosáról. Ma iparcikk áruház van a helyén.
- Annus Sándor botja. Ilyen nevű egykori tulajdonosáról. Jelenleg vasbolt van a helyén.
- [Esze Tamás u.]U
- Bóna-bót. Volt tulajdonosáról. Most OTP-lakások épültek itt.
- Zsidó temető
- Oncsa sor [~] U. Az 1940-es évek elején osztottak itt házhelyeket.
- Jegyző köz [Vadnai u] U
- Doba utcája [Széchenyi u.]U. Doba Sándor nevű embernek volt az utca sarkán boltja.
- Strand utcája. [Tisza u.]U. A strand felé vezető utca.
- Nyomda köz: Kun Adolf köz [Rózsa Ferenc u.]U. Horváth-féle nyomda volt ebben az utcában.
- Piac tér [Szabadság tér] Té
- Kultúrház [Művelődési ház]
- Községháza: Tanácsháza
- Körösztös-kocsma. Keresztes nevű tulajdonosáról. Ma lakóház.
- [Csokonai u.]U
- Szeszfőzde: Pálinkafőzde. Egykor szeszfőzde volt itt, ma lakóház.
- Szimcsák-bót. Volt tulajdonosáról. Ma lakóház és Áfész-bolt.
- Nagy-malom. Egykori hengermalom, ma víztorony áll a helyén.
- [Bartók Béla u.] U
- Új osztás Fr. Az 1950-es évek elején osztottak itt házhelyeket. Ide tartozik: 19,26,75,87—91. '
- Tatár-bót. Tatár nevű tulajdonosáról. Ma családi ház.
- Görbe utca [~] U. Kanyargós, görbe utca.
- [Andrássy u.]U
- Baksai-bót. Ilyen nevű tulajdonosáról. Most az Áfész cukrászdája van itt.
- [Köztársaság tér] Té
- Böröcki kocsmája [Birkacsárda] Bereczki András nevű egykori tulajdonosáról.
- Vas pék. Vass Sándornak volt péküzlete itt.
- Elekes-kocsma: Rác-kocsma: Talponálló. Volt tulajdonosáról.
- Vasút utca [~] U
- Álomás [Vasúti pályaudvar]
- [Jókai u.]U
- [Móricz Zsigmond u.]U
- [Mikszáth Kálmán u.]U
- [Zalka Máté u.]U
- [Kinizsi Pál u.] U
- [Bercsényi u.]U
- Tatár botos utcája [Deák Ferenc u.]U. Az utca sarkán Tatár nevű embernek volt boltja.
- [Klapka u.]U
- Baksai köz Kö. Baksai nevűnek volt boltja az utca sarkán.
- Kéró,-ra Cs
- Cigány utca: Tócsa utca [Vajda u.]U. Cigányok is laktak ebben az utcában.
- Tócsa Fr. Ide tartozik: 97, 105. Mélyenfekvő terület.
- Sár zug Kö
- Malom zug [~] Kö. Egykor szárazmalom volt itt.
- Falábú botja. Falábú nevű egykori tulajdonosáról. Ma lakóház.
- Szeszfőzde utcája: Cigán Pétör utcája [Bacsó Béla u.]U. Szeszfőzde működött ebben az utcában. Cigány Péter lakott az utca végén.
- Vas pék utcája [Rákóczi u.]U. Vas Sándor nevű pék lakik az utcasarkon.
- [Nyomás sor] U
- Bagi utcája [Bene u.]U. Az utca sarkán volt Bagi Sándor péksége.
- [Batthyány u.] U
- Nagy utca: Fő utca [Szabadság u.]U. A falu egyik legnagyobb utcája.
- Régi-pósta utcája: Helfi utca [Bajcsy-Zsilinszky u.]U. Régebben ebben az utcában volt a posta. Helfi Ignác egykori országgyűlési képviselőről nevezték el.
- [Budai Nagy Antal u.]U
- Árpád utca [~] U
- Falábú utcája [Szent István u.]U. Falábú nevű embernek volt itt boltja.
- [Mátyás király u.]U
- [Észak u.] U
- Kűri köz Kö
- Kis utca [Horváth Gyula u.]U
- [Bethlen Gábor u.]
- [Kápolna u.]U
- Hat kapu [Bocskay u.]Té. Arról kapta a nevét, hogy az itt levő kis téren hat ház van, hat kapu nyílik rá.
- [Bem József u.] U
- Festő Rozi utca [Zrínyi Miklós u.]U. Festő Rozi festékesboltjáról nevezték el.
- Vágóhíd utca [Hunyadi u.]U. Az utca végén van a vágóhíd.
- Szilágyi-bót. Szilágyi nevű tulajdonosáról.
- Nagy utcai malom [K. Gőzmalom]
- [Báthory u.] U
- [Sallai Ferenc u.J]U
- Munkás utca [~] U
- [Botos Lőrinc u.] U
- [Viharsarok u.] U
- [Dobó István u.] U
- Haj szem-kocsma. Mihály Béla tulajdona volt, akit a községben Haj szem ragadványnéven ismertek. Ma Áfész-bolt van itt.
- Elege sor [Áchim András u.] U
- Vágóhíd
- Poják-kocsma. Volt tulajdonosáról.
- Gépálomás. Régebben gépállomás volt itt.
- Böröcki utca (Bereczki József u.] U. Bereczki József épített ide először házat.
- [Marx Károly u.] U
- Balassi-bót. Balassi nevű egykori tulajdonosáról, most Áfész-üzlet.
- [Dózsa György u.] U
- Iskola utca [Lenin u.] U. Az utcában lévő iskoláról nevezték el.
- [Engels Frigyes u.] U
- [Szántó Kovács János u.] U
- [Thököly Imre u.] U
- [Garami u.] U
- Dózsa-telepi iskola
- Dózsa-telepi óvoda
- Mégyeri-bót. Volt tulajdonosáról kapta a nevét.
- Szent Imre-telep [Dózsa-telep] Fr. Ide tartozik: 127—128, 135—146, 148—149.
- [Babits Mihály u.] U
- [Déli u.] U
3. Külterület
- Szurtos-tó. [P.~] Mf, n. Egykor tó volt itt, most nádas terület.
- Kerek-tó [K. P.~] Mf, iv, mlen
- Szurtos,-ba [K.~] Mf, 1, n
- Csókás-fok [P.~] Mf, 1
- Fölső-ártézi kút: Csordakút Kú. Ma is meglévő ártézikút, amelyet 1908-ban fúrtak.
- Pícsó-ér Vf
- Landér,-ba S, sz
- Osztora,'-ba Mf, 1, n
- Elnök kertje S, gy. A Tiszavirág Tsz elnökéről nevezték el.
- Bokszos-kert S, sz. Bokszos ragadványnevű tulajdonosáról.
- Kurca [K. KL. P.~] F
- Új-híd Betonhíd
- Akó-szög [P.~] S, fűzfás, nyárfás
- Korom-erdő S, e. Egyes adatközlők szerint egy Korom nevű csőszről nevezték el.
1. sz. melléklet A belterület földrajzi nevei
2. sz. melléklet A külterület földrajzi nevei
- Tinó-rompa. Átjáró a töltésen. Az adatközlők szerint arról kapta a nevét, hogy hajdan a közelében lévő
sopában (karámban) tartották az uraság tinóit.
- Pícsó,-ba Mf, 1. A Kurca-rét középső, legmélyebb részét nevezik így.
- Fölső-járás S, l. Egykor szarvasmarhákat legeltettek itt.
- Kurca-rét [K.~] Mf, sz
- Község-tanya E. A község tulajdona volt, jelenleg lakatlan.
- Tisza F
- Grécsó-düIIő S, 1. Grecsó nevű emberről nevezték el, aki az 1920-as években ezen a határrészen mezőőr volt.
- Grecsó kunyhója. Grecsó nevű csőszről kapta a nevét.
- Grécsó-sarok [K. Kis Palé] Mf, sz. Grecsó nevű csőszről nevezték el.
- Két-ágú [K.~] Mf, 1, n
- Halész Mf, sz. Az adatközlők szerint arról kapta a nevét, hogy valamikor lucernát vetettek bele, és az akkori gazdák — nemigen bízván a termésben — azt mondták: „Ha lesz, úgy is jó lesz, ha nem lesz, úgy is jó lesz".
- Fehérné kertje S, gy
- Kurca-ódal [K. KL. Kurcza oldal] S, sz
- Móríán-halmi csatorna: Kis-kanális: Kis-csatorna Cs
- Alsó-ludasi-halastó T. A Lenin Tsz halastava.
- Fölső-ludasi-halastó T. A Lenin Tsz halastava.
- Ludas-ér: Ludas-éri-csatorna Cs
- Tót Ferkó-halom H, e. Tóth Ferenc lakott a közelében.
- Móra-halom: Mórián-halom [P. Morián] H, sz
- Kettős-halom [P. Kettős] A Tót Ferkó-halom
és a Pölös-halom közös, összefoglaló neve.
- Takács-út Dú. Takács nevűnek volt a közelben tanyája.
- Búza-halom H, 1. Búza nevű egykori tulajdonosáról.
- Károji-köröszt: Koca-köröszt Ke. Károlyi Sándor állíttatta az 1730-as években.
- [K. Tömörkényi sarok]
- Pícsó-fok [P.~] Mf, 1
- Alsó-ártézi kút Kú. Egykori ártézi kút, amelyet 1912-ben fúrtak.
- Bende-sarok S, sz. Bende nevű egykori tulajdonosáról.
- Bozó-kert [K. Csókás] S, sz. Bozó nevű tulajdonosáról.
- Urbanicki-kert S, sz. Tulajdonosáról nevezték el.
- Koporsós Éta kertje S, sz. A tulajdonosáról nevezték el.
- Pap Gyurka-kert S, sz. A tulajdonosáról kapta a nevét.
- Pányi-kert S, sz. Ilyen nevű tulajdonosáról.
- Külső-szöllők: Teleki-szöllők: Külső-teleki-szöllők [K. KL. Teleki sző] S, sz. Régebben szőlőskertek voltak ezen a területen. Az adatközlők szerint a múlt század végén pusztult ki itt a szőlő. Keller Lajos munkájában a következőket találjuk ezzel a névvel kapcsolatban: „Egy szóhagyomány él a mindszenti nép ajkán, mely a községet a tatárjárásig (1241) viszi vissza. E szerint Mindszent a tatár dúláskor a mai „teleki" szőlők helyén állott."12
- Ludas-ódal [K. Ludas oldal] Mf, sz, 1.
- Józsepi-köröszt Ke. Józsepi ragadványnevű család állíttatta.
- [K. P. Nagy halom]
- Ludasi út Dú
- Alsó-ludasi-iskola. Néhány évvel ezelőtt iskola működött itt. Az épületet lebontották.
- Fölső-ludasi-iskola É. Korábban iskola működött itt, ma már az épület sincs meg.
- Szöri-halom: Pölös-halom H, 1. Szöri nevű családé volt először, majd Pölös Mihály lakott a közelében.
- Sörös-malom: Szélmalom. Sörös Ferenc építtette ezt a szélmalmot 1860-ban. Az adatközlők emlékezete szerint 1949-ben elpusztult.
- Bíbickocogó Mf, iv, sz. Zsombékos, vízállásos terület.
- Bogárzó-ba [P.~] S, sz
- Nagy-fok Vf. Az ártérről vezeti bele a vizet a Tiszába. Időnként kiszárad.
- Nagy kémény. A szivattyútelep magas kéménye volt itt egykor.
- Alsó kút Kú
- Régi csőszház: Pintér csőszház [K. Régi csőszház]
Egykori csőszház, amely Pintér nevű csőszé volt.
- Pintér-híd [K. Kurczahíd] Híd. A közelben lakó Pintér Sándorról nevezték el, aki csősz volt a Kurca-réten.
- Tiric-út Dú. Tiric nevű csőszről nevezték el, akinek a környéken volt a tanyája.
- Külső-Bográcsos Mf, gy, sz. A falutól távolabb eső része a Bográcsosnak.
- Szöllő-part S, sz. Egykor szőlőskertek voltak itt.
- Józsepi-halom H, 1. Bozó Józsefről nevezték el, akinek tanyája volt a közelben.
- Alsó-Ludas S, sz. Régebben sok tanya volt ezen a területen, ma már csak néhány található.
- Ludas, -ra [KL. P.~] Hr. Ide tartozik 216. és 218.
- Fölső-Ludas Lh, S, sz. Szétszórtan több tanya is van ezen a területen.
- Aranykalász irodája. Régebben az Aranykalász Tsz irodája volt itt, jelenleg vegyesbolt.
- Korom Ernő szélmalma. Ilyen nevű tulajdonosáról nevezték el. Ma már nincs meg.
- Apró Balázs körösztje Ke. Apró Balázs állíttatta.
- Téglási-Dopsa [P. Dobsa] S, sz
- Téglási csárda [K.~]. Egykori csárda a Téglás nevű határrészen.
- Kurca-torok [K.~] Mf, sz. Azt a területet nevezik így, ahol a Kurca a zsilipen keresztül a Tiszába ömlik.
- Kurca-toroki-zsilip. Zsilip
- Gëcëmáni-kert S, gy, sz
- Ludányi-kert S, sz. A tulajdonosáról kapta a nevét.
- Tanács-kert S, sz. A tsz megalakulása előtt a helyi tanács tulajdona volt.
- Rózsa-kert S, sz. A tulajdonosáról nevezték el.
- Bográcsos, -ba: Kortës-főd Hr. S, sz, gy. Egyes adatközlők szerint arról nevezték el, hogy bográcsban szoktak itt főzni, amikor még az uradalomé volt ez a terület. Mások szerint aki képviselőválasztáskor Pallavicini grófra szavazott, az egy katasztrális hold földet kapott itt.
- Tiric-tanya Ta. Tiric nevű egykori tulajdonosáról kapta a nevét.
- Jeddző-sarok S, gy. A községi főjegyző illetményföldje volt.
- Pálinkó-kert S, sz. Ilyen nevű tulajdonosáról.
- Huszka-kert S, sz, gy. Ilyen nevű tulajdonosáról.
- Halász-malom S, sz. A hagyomány szerint az 1700-as évek elején hét halász települt ide vissza, s azután indult fejlődésnek a falu. Keller Lajos szerint a 17. század közepén harcok dúltak ezen a vidéken, s „E hadjárat alatt Mindszent lakossága részben elmenekült, részben elpusztult. A háború elmúltával hét halász család telepedett le azon a tájon, hol a Kurcza ömlik a Tiszába." 13
- Szilus, -ba: Szilas, -ba [P. Szilos] Mf, 1
- Szilus-csatorna: Szilas-csatorna Cs
- Lőrinc-kert S, sz. Lőrinc nevű tulajdonosáról.
- Órás-kert S, sz. A tulajdonosának foglalkozásáról kapta a nevét.
- Kis-szekérút Dú
- Nagy-vőgy-laposi-csatorna Cs
- Uraság árka: Álmos-parti-csatorna Cs
- Álmos-part S, sz. Régebben magasabb fekvésű volt a környező területhez viszonyítva.
- Högyös-halom [K. P.~ KL. Hegyeshalmi düllő]
H, sz. Alakjáról nevezték el.
- Aranykalász majorja. M. Jelenleg a Lenin Tsz majorja. A tsz-ek egyesülése előtt az Aranykalász Tsz-é volt.
- Koszorú-halmi kőr. Régebben gazdakör működött itt.
- Középső út Dú
- Téglási-iskola. Az 1980-as évek elejéig iskola volt itt.
- Téglás, -ra [KL. Téglási düllö] Hr. S, sz, 1. Ide tartozik: 223, 248 és 293.
- Tege,'-be [P.~] S, sz
- Nagy-ré. Forgalmas átkelőhely a Tiszán. Komppal lehet átjutni egyik partról a másikra.
- Horgásztanyák É
- Kanászház É. Hajdan a kanász lakott benne.
- Kanász-kút Kú. Ma is meglévő gémeskút. Ide jártak valamikor a kanászok itatni.
- Gujásház. A községi gulyásnak volt hajdan itt háza.
- Téesz-major M. A Tiszavirág Tsz majorja volt, ma a Lenin Tsz-é.
- Apácák kertje S, sz. Alig ismert név.
- Szénáskert: Szérűskert A tsz takarmánytelepe.
- Belső-szöllő: Szöllők ajja [K. Belső sző] S, sz. Egy része ma már a belterülethez tartozik.
- Belső-Bográcsos S, sz
- Zsótér-tanya É. Zsótér nevű tulajdonosáról.
- Aranyos-szék [P.~] Mf, bo. Jelenleg szeméttelep van itt.
- Kántorfőd S, sz. A kántor illetményföldje volt.
- Denös-tanya. Dénes (Denös) Mihálynak volt egykor itt tanyája.
- Denös Miska kútja Kú. Dénes (Denös) Mihály tanyájánál lévő artézi kút.
- Méhész-tanya S, gy. Méhész Péternének volt egykor itt tanyája.
- Kápolna. Méhész Péterné építtette az 1900-as évek elején.
- Högyös-halmi-iskola. Régebben iskola működött itt.
- Koszorú-halmi út Dú
- Hajóálomás. Régebben személyszállító hajók szoktak itt kikötni.
- Ludányi-csárda: Halászcsárda. Ludányi nevű egykori tulajdonosáról.
- Nagy-tóajj [P.~] Mf, sz
- Tó ajja [K.~ KL. Tófenéki düllő] Mf, sz. Ide tartozik: 272 és 274.
- Kis-tóajj [P.~] Mf, sz
- Füzes-kert S, gy. Füzes nevű tulajdonosáról.
- Lucafeci-kert S, gy. A tulajdonosáról nevezték el.
- Pótári-kert S, gy. Ilyen nevű tulajdonosáról.
- Takács-kert S, gy. Takács nevű tulajdonosáról nevezték el.
- Túri-kert S, sz. Túri nevű bérelte egykor a községtől.
- Sipka-kert S, sz. Ilyen nevű tulajdonosáról.
- Berki-kert S, gy. Berki nevű tulajdonosáról.
- Küvesút: Szögvári út U. Szegvár felé vezető kövesút.
- Méznádgyár. Az 1940-es évek elején egy részvénytársaság építtette nádcukor előállítására, de a háború miatt hamarosan megszűnt. Jelenleg gumiüzem és gépműhely van itt.
- Mijás-út: Mihás-út U. Mijás-Mihás ragadványnevű család lakott az út közelében.
- Liba-strand S, fűzfás
- Tisza széle S, gy, sző, sz
- Nagy-vőgy-lapos Mf, sz, 1, n
- Uraság fődje S, sz. Pallavicini-birtok volt, amelyet bérlőknek szoktak kiadni.
- Emésztőárok Cs
- Ököritató-kút Kú. Egykori gémeskút.
- Gál-halom: Vörös-halom [KL. Gál-féle hegyes halom]
H, sz. Gál és Vörös nevű egykori tulajdonosáról kapta a nevét.
- Lázár út Dú. Lázár János tanyájához vezető dűlőút.
- Téglási-högy [KL. Téglási halom] S, 1. Nevét arról kapta, hogy hegyben, ék alakban végződik.
- Strand
- Mindszenti major [K.~] M. Pallavicini gróf mindszenti birtokának központja volt itt egykor. Jelenleg a termelőszövetkezet majorja.
- Kis út Dú. A Mijás úthoz viszonyítva kisebb, keskenyebb út.
- Zsidó-halom H, sz. Zsidó embernek volt egykor itt földje.
- Vasköröszt: Ferenci-köröszt Ke. Vasból készült feszület. Ferenczi nevűnek volt egykor itt földje.
- Döme-út Dú. Döme nevű lakott a közelében.
- Koszorú-halom [K. P. Koszorús halom KL. Koszorus]
S, sz
- Koszorú-halmi-iskola É. Az 1970-es évekig iskola működött itt.
- Kis-fok Cs
- Tőtés. A Tisza védőgátja.
- Majori út Dú
- Majori-fődek [K. Majorsági földek] S, sz. Az uraság földjei voltak itt.
- Majori kút Kú. Egykori gémeskút.
- Törpe-halom: Juhász-halom [P. Juhász-halom] H, sz. Egy-két méternyi magaslat.
- Törpe-halmi-kút Kú. Egykori gémeskút.
- Vörös út Dú. Vörös nevűnek volt a közelben tanyája.
- Dopsa,'-ba [P.~] Mf, 1. Innen indult régen a belvízlevezető csatorna.
- Kubik-gödör G, bo, mlen
- Horgolat,-ba [K. P.~] Mf, n. Régebben horgászni szoktak itt.
- Kis-ré. Kisebb forgalmú átkelőhely volt a Tiszán.
- Kis-düllő S, sz, Kis nevű gazdának volt ezen a területen tanyája.
- Búbán-tanya Ta. Bubán ragadványnevű család lakik itt.
- Új temető [Községi temető]. Az 1960-as évek eleje óta temetkeznek ide.
- Primőr,-be: Primőrtelep. 1965 óta termálvízzel fűtött üvegházak vannak itt. Jelenleg a Lenin Tsz tulajdona.
- Szudáni-lapos: Szudánfüves S, sz. Ezen a területen csak szudánifüvet lehetett termelni.
- Nagy Jankó-kapu. Nagy Jánosról nevezték el, aki csősz volt az urasági földeken. Volt itt egy sorompó, amelyet ő kezelt.
- Nagy-csúcska S, sz. Háromszög alakú terület.
- Kis-szögvári út Ú. Szegvár felé vezető földesút.
- Szalma-kert S, sz. Ilyen nevű tulajdonosáról.
- Mártéji küvesút Ú. Mártély felé vezető kövesút.
- Kánya-kert S, sz. Kánya ragadványnevű tulajdonosáról.
- Nyomási-fődek [K. Nyomás KL. Nyomási düllő]
S, sz
- Község fődje S, sz. Régebben a község tulajdonában volt.
- Hevesi-düllő Dú
- Kis-csúcska S, sz. Két dűlőút által bezárt terület.
- Elege,'-be [K. P.~ KL. Elegei düllő] S, sz
- Elegei út Dú
- Nagy Gazsi-út Dú. Nagy Gáspár lakott a közelében.
- Elegei őrház [K.~] É. Ma is meglévő gátőrház.
- Kettes major. M. A Lenin Tsz majorja.
- Középső-düllő Dú
- Annus-tanya. Annus Sándornak volt itt tanyája.
- Gémös tava [K.~ P. Gémestó] Mf, sz, füzes. Az adatközlők szerint Gémes nevű bérelte hajdan ezt a területet. Mivel időnként víz borította, ezért nem mindig lehetett megművelni.
- Kun Mátyás útja Dú. Kún Mátyás bérelt ezen a területen földet.
- Ányás,-ra: Ányási-sarok S, e. Valamikor uradalmi birtok volt.
- Elegei iskola É. Az 1960-as évek végéig működött.
- Elegei-köröszt Ke
- Elegei kőr. Régebben gazdakör működött itt, különböző rendezvényeket is tartottak.
- Zekő-rompa: Ekő-rompa. Az egykori Zekő-tanya környékén lévő átjáró a töltésen.
- Zekő-tanya: Ekő-tanya. Ekő nevű egykori tulajdonosáról kapta a nevét.
- Gacsári-rompa. A Gacsári-tanya közelében lévő feljáró a vasútra.
- Gacsári-düllő Dú. A Gacsári-tanya közelében van.
- Gacsári-tanya. Gacsári nevű tulajdonosáról.
- Fűztelep É. Korábban a Háziipari Szövetkezet számára fűzfavesszőt termeltek itt, jelenleg baromfitenyésztés folyik.
- Bíró-tanya Ta. A községi bíró tanyája volt. Ma is megvan, de nem lakják.
- Szökfű. Vasúti megállóhely volt.
- Szökfű-csárda. Ma is megvan, de nem használják. A hagyomány szerint az egyik szobának a falán Rózsa Sándor fokosának a nyoma látható.
- Szökfű-rompa. Feljáró a töltésre.
- Sziget,-be S, e, ka
- Kis-híd Betonhíd
4. A földrajzi nevek betűrendes mutatója
Belterület |
|
|
Áchim András utca 131 |
Bartók Béla utca 75 |
Ady Endre utca 35 |
Báthori utca 124 |
Akácfa utca 3 |
Batthyány utca 106 |
Állomás 86 |
Belső szőlő 7 |
Alsó-járás 30 |
Bem József utca 119 |
Andrássy utca 79 |
Bene utca 105 |
Annus Sándor boltja 58 |
Bercsényi utca 92 |
Arany János utca 8 |
Bereczki József utca 135 |
Árpád utca 110 |
Bethlen Gábor utca 116 |
Árvíz utca 13 |
Birkacsárda 82 |
Babits Mihály utca 148 |
Bocskay utca 118 |
Bacsó Béla utca 102 |
Bóna bolt 60 |
Bagi utca 105 |
Botos Lőrinc utca 127 |
Bajcsy-Zsilinszky utca 108 |
Böröcki kocsmája 82 |
Baksai bolt 80 |
Böröcki utca 135 |
Baksai köz 95 |
Budai Nagy Antal utca 109 |
Balassi bolt 137 |
Búzavirág utca 2 |
Bankpalota 56 |
Bűrös bolt 51 |
Cigány Péter utcája 102 |
Kiss Ernő utca 14 |
Cigány sor 19 |
Kis utca 115 |
Cigány utca 97 |
Klapka utca 94 |
Csokonai utca 71 |
Kölcsey Ferenc utca 26 |
Csordajárás 30 |
Körösi Csorna Sándor utca 39 |
Csúcs 5 |
Körösztös-kocsma 70 |
Csúcsi kút 4 |
Községháza 69 |
Damjanich utca 37 |
Köztársaság tér 81 |
Deák Ferenc utca 93 |
Kultúrház 69 |
Déli utca 149 |
Kun Adolf köz 66 |
Dóba bolt 43 |
Kun Béla utca 12 |
Dóba kútja 27 |
Kűri köz 114 |
Dóba utcája 64 |
Kutyaszorító utca 31 |
Dobó István utca 129 |
Lányiskola 53 |
Dózsa György utca 138 |
Lenin utca 139 |
Dózsa-telep 147 |
Liliom zug köz 45 |
Dózsa-telepi iskola 144 |
Lőrinc-vendéglő 57 |
Dózsa-telepi óvoda 145 |
Malom zug köz 100 |
Elege sor 131 |
Marx Károly utca 136 |
Elekes-kocsma 84 |
Mátyás király utca 112 |
Engels Frigyes utca 140 |
Megyeri bolt 146 |
Erzsébet falatozó 50 |
Mező Imre utca 11 |
Észak utca 113 |
Mikszáth Kálmán utca 89 |
Esze Tamás utca 59 |
Móra Ferenc utca 28 |
Falábú boltja 101 |
Móricz Zsigmond utca 88 |
Falábú utcája 111 |
Munkácsy Mihály utca 31 |
Festő Rozi utca 120 |
Munkás utca 126 |
Fiúiskola 54 |
Művelődési ház 69 |
Főutca 107 |
Nagy-kút 24 |
Futballpálya 9 |
Nagy-malom 74 |
Fürst Sándor utca 17 |
Nagytakarék 56 |
Gépállomás 134 |
Nagy utca 107 |
Gajda-kert 1 |
Nagy utcai malom 123 |
Garami utca 143 |
Napkelet utca 18 |
Görbe utca 78 |
Nyomás sor 104 |
Gőzmalom 123 |
Nyomda köz 66 |
Gyógyszertár 55 |
Oncsa sor utca 62 |
Gyükér-kocsma 50 |
Óvoda 52 |
Gyümi-kocsma 50 |
Óvoda köz utca 36 |
Hajszem-kocsma 130 |
Öreg falu 29 |
Hársfa utca 15 |
Pálinkafőzde 72 |
Hat kapu tér 118 |
Patika 55 |
Helfiutca 108 |
Petőfi Sándor utca 38 |
Hívő-malom 34 |
Piac tér 67 |
Hold zug köz 22 |
Piactér utcája 38 |
Horváth Gyula utca 115 |
Poják-kocsma 133 |
Horváth-nyomda 49 |
Posta 51 |
Hunyadi utca 121 |
Rácz-kocsma 84 |
Ipartestület 32 |
Rákóczi utca 103 |
Ipartestület utca 23 |
Régi községház 42 |
Iskola utca 139 |
Régi mozi 44 |
Hegykő köz 63 |
Régi-posta utca 108 |
Jegyzőlakás 33 |
Régi temető 41 |
Jókai utca 87 |
Rózsa Ferenc utca 66 |
József Attila utca 36 |
Rózsa-kocsma 47 |
Kántor köz 28 |
Sallai Ferenc utca 125 |
Kápolna utca 117 |
Sár zug köz 99 |
Kéró csatorna 96 |
Somogyi Béla utca 40 |
Kinizsi Pál utca 91 |
Sportpálya 9 |
Kis Imre boltja 48 |
Sportpálya utca 23 |
Strand utca 65 |
Tóalj utca 16 |
Szabadság tér 67 |
Tócsa 16 |
Szabadság utca 107 |
Tócsa utca 97 |
Szántó Kovács János utca 141 |
Tűzoltószertár utca 39 |
Széchenyi utca 64 |
Új osztás 76 |
Szent Imre-telep 147 |
Új utca 19 |
Szent István utca 111 |
Vadnai utca 63 |
Szeszfőzde 72 |
Vágóhíd 132 |
Szeszfőzde utca 102 |
Vágóhíd utca 121 |
Szilágyi bolt 122 |
Vajda utca 97 |
Szimcsákbolt 73 |
Vásártér 10 |
Szőlő utca 6 |
Vásártér utca 38 |
Takarék utcája 38 |
Vas pék 83 |
Talponálló 84 |
Vas pék utca 103 |
Tanácsháza 69 |
Vasúti pályaudvar 86 |
Táncsics Mihály utca 24 |
Vasút utca 85 |
Tatár bolt 77 |
Viharsarok utca 128 |
Tatár boltos utcája 93 |
Vörösmarty Mihály utca 23 |
Temető utca 14 |
Zalka Máté utca 90 |
Templom 20 |
Zrínyi Miklós utca 120 |
Templom kert 21 |
Zsidó temető 61 |
Thököly Imre utca 142 |
Zsidó temető utca 35 |
Tisza utca 65 |
Zsidó templom 46 |
|
|
|
|
Külterület |
|
|
Akó szög 162 |
Denös Miska kútja 265 |
Álmos part 243 |
Denös-tanya 264 |
Álmos-parti-csatorna 242 |
Dobsa 310 |
Alsó artézi kút 189 |
Döme út 299 |
Alsó-kút 209 |
Ekő-rompa 342 |
Alsó-Ludas 216 |
Ekő-tanya 343 |
Alsó-ludasi halastó 178 |
Elege 329 |
Alsó-ludasi iskola 201 |
Elegei dűlő 329 |
Annus-tanya 335 |
Elegei iskola 339 |
Anyás 338 |
Elegei kereszt 340 |
Ányási-sarok 338 |
Elegei kör 341 |
Apácák kertje 257 |
Elegei őrház 332 |
Apró Balázs keresztje 221 |
Elegei út 330 |
Aranykalász irodája 219 |
Elnök kertje 158 |
Aranykalász major 245 |
Emésztőárok 289 |
Aranyos-szék 262 |
Fehérné kertje 175 |
Belső-Bográcsos 260 |
Ferenczi-kereszt 298 |
Belső-szőlő 259 |
Fölső-ártézi kút 154 |
Bende-sarok 190 |
Fölső-járás 166 |
Berki-kert 281 |
Fölső-Ludas 218 |
Bíbickocogó 205 |
Fölső-ludasi-halastó 179 |
Bíró-tanya 348 |
Fölső-ludasi iskola 202 |
Bogárzó 206 |
Füzes-kert 275 |
Bográcsos 230 |
Fűztelep 347 |
Bokszos-kert 159 |
Gacsári-dűlő 345 |
Bozó-kert 191 |
Gacsári-rompa 344 |
Búbán-tanya 315 |
Gacsári-tanya 346 |
Búza-halom 185 |
Gál-halom 291 |
Csókás 191 |
Gecemáni-kert 226 |
Csókás fok 153 |
Gémes tava 336 |
Csordakút 154 |
Grecsó dűlő 170 |
Grecsó kunyhója 171 |
Kurca-rét 167 |
Grecsó-sarok 172 |
Kurca-torok 224 |
Gulyásház 255 |
Kurca-toroki-zsilip 225 |
Hajóállomás 270 |
Külső-Bográcsos 213 |
Halászcsárda 271 |
Külső-szőlő 196 |
Halász-halom 235 |
Külső-teleki-szőlők 196 |
Halesz 174 |
Kövesút 282 |
Hegyes halmi dűlő 244 |
Lander 156 |
Hegyes halmi iskola 268 |
Lázárút 292 |
Hegyeshalom 244 |
Liba-strand 285 |
Hevesi-dűlő 327 |
Lőrincz-kert 238 |
Horgásztanya 252 |
Lucafeci-kert 276 |
Horgolat 312 |
Ludányi-csárda 271 |
Huszka-kert 234 |
Ludányi-kert 227 |
Jegyző-sarok 232 |
Ludas 217 |
Józsepi-halom 215 |
Ludas-ér 180 |
Józsepi-kereszt 198 |
Ludas-éri csatorna 180 |
Juhász-halom 307 |
Ludasi dűlő 200 |
Kanászház 253 |
Ludas-oldal 197 |
Kanász-kút 254 |
Majori földek 305 |
Kántor-föld 263 |
Majori kút 306 |
Kánya-kert 324 |
Majori út 304 |
Kápolna 267 |
Majorsági-földek 305 |
Károlyi-kereszt 186 |
Mártélyi kövesút 323 |
Kerek-tó 151 |
Méhész-tanya 266 |
Két-ágú 173 |
Méznádgyár 283 |
Kettes major 333 |
Mihás-út 284 |
Kettős 183 |
Mijás-út 284 |
Kettős-halom 183 |
Mindszenti major 295 |
Kis-csatorna 177 |
Mórahalom 182 |
Kis-csúcska 328 |
Morián 182 |
Kis-dűlő 314 |
Mórián-halmi csatorna 177 |
Kis-fok 302 |
Mórián-halom 182 |
Kis-híd 353 |
Nagy-csúcska 320 |
Kis-kanális 177 |
Nagy-fok 207 |
Kis Pálé 172 |
Nagy Gazsi út 331 |
Kis-szegvári út 321 |
Nagy halom 199 |
Kis-szekérút 240 |
Nagy Jankó-kapu 319 |
Kis-ré 313 |
Nagy kémény 208 |
Kis-tóalj 274 |
Nagy-ré 251 |
Kisüt 296 |
Nagy-tóalj 272 |
Koca-kereszt 186 |
Nagy-völgy-lapos 287 |
Koporsós Eta kertje 193 |
Nagy-völgy-laposi-csatorna 241 |
Korom-erdő 163 |
Nyomás 325 |
Korom Ernő szélmalma 220 |
Nyomási-dűlő 325 |
Kortes-fóld 230 |
Nyomási-földek 325 |
Koszorú-halmi iskola 301 |
Órás-kert 239 |
Koszorú-halmi kör 246 |
Osztora,-ba 157 |
Koszorú-halmi út 269 |
Ököritató kút 290 |
Koszorú-halom 300 |
Pálinkó-kert 233 |
Középső-dűlő 334 |
Pányi-kert 195 |
Középső út 247 |
Pap Gyurka-kert 194 |
Község földje 326 |
Pícsó,-ba 165 |
Község-tanya 168 |
Picsó-ér 155 |
Községi temető 316 |
Picsó-fok 188 |
Kubik-gödör 311 |
Pintér-csőszház 210 |
Kun Mátyás útja 337 |
Pintér-híd 211 |
Kurca 160 |
Pótári-kert 277 |
Kurca-híd 211 |
Pölös-halom 203 |
Kurca-oldal 176 |
Primőrtelep 317 |
Régi csőszház 210 |
Téglási csárda 223 |
Rózsa-kert 229 |
Téglási-Dobsa 222 |
Sipka-kert 280 |
Téglási-dűlő 249 |
Sörös-malom 204 |
Téglási-halom 293 |
Strand 294 |
Téglási-hegy 293 |
Szalma-kert 322 |
Téglási-iskola 248 |
Szegvári út 282 |
Teleki-szőlők 196 |
Szélmalom 204 |
Tinó-rompa 164 |
Szénáskert 258 |
Tiric-tanya 231 |
Szérűskert 258 |
Tiricút 212 |
Sziget 352 |
Tisza 169 |
Szilas 236 |
Tisza széle 286 |
Szilas-csatorna 237 |
Tó alja 273 |
Szilos 236 |
Tófenéki-dűlő 273 |
Szilus 236 |
Tót Ferkó-halom 181 |
Szilus-csatorna 237 |
Tömörkényi sarok 187 |
Szökfű 349 |
Törpe-halmi kút 308 |
Szökfű-csárda 350 |
Törpe-halom 307 |
Szökfíí-rompa 351 |
Töltés 303 |
Szöllőkalja 259 |
Túri-kert 279 |
Szöllő-part 214 |
Új híd 161 |
Szöri-halom 203 |
Új temető 316 |
Szudánfíives 318 |
Uraság árka 242 |
Szudáni-lapos 318 |
Uraság földje 288 |
Szurtos 152 |
Urbanicki-kert 192 |
Szurtos-tó 150 |
Vasköröszt 298 |
Takács-kert 278 |
Vörös-halom 291 |
Takács út 184 |
Vörös út 309 |
Tanács-kert 228 |
Zekő-tanya 343 |
Téesz-major 256 |
Zekő-rompa 342 |
Tege 250 |
Zsidó-halom 297 |
Téglás 249 |
Zsótér-tanya 261 |
IRODALOM
BÁLINT SÁNDOR
1976 A szögedi nemzet. Első rész. MFMÉ 1974/75—2. Szeged
FÉNYES ELEK
1851 Magyarország geographiai szótára, Pest
KELLER LAJOS
1900 Mindszent története 1700—1900. Mindszent
SZABÓ JÓZSEF
1977 Szőreg földrajzi nevei. In: Szőreg népe. Szerk.: Hegyi András. Szeged, 25—47.
RÖVIDÍTÉSEK
Á |
|
= árok |
bo |
|
= bokros terület |
Cs |
|
= csatorna |
Dú |
|
= dűlőút |
e |
|
= erdő |
É |
|
= épület |
F |
|
= folyó |
Fr |
|
= falurész |
G |
|
= gödör |
gy |
|
= gyümölcsös |
H |
|
= halom |
Lábjegyzetek:
- A Magyar Népköztársaság Helységnévtára. Bp., 1973. 546.
- Bálint Sándor 1976. 200.
- Bálint Sándor 1976. 200—201.
- Fényes Elek 1851.91.
- Keller Lajos 1900. 11.
- Földrajzi nevek etimológiai szótára. Bp., 1980. 426.
- Szendrey ÁKOS: Csongrád megyei helynevek. Népünk és Nyelvünk, 1929. 234.
- Zala megye földrajzi nevei. Szerc: Papp László és Végh József. Zalaegerszeg, 1964.
- SZABÓ JÓZSEF 1977. 32.
- BÁLINT SÁNDOR 1976.201.
- Keller Lajos 1900.
- Keller Lajos 1900.8.
- Keller Lajos 1900. 10.