Előző fejezet Következő fejezet

Korunk pestise az AIDS

(Amit az AIDS-ről tudni kell)

Az egész világon 1986-ban már 1,7 millióra becsülték a AIDS-vírussal fertőzöttek száimát, Hazánkban eddig 102 AIDS positív egyént szűrtek ki, melyek közül hét személyen már jelentkeztek bizonyos tünetek. Ezek közül eddig egy személy halt meg.

Mi az AIDS?

Az AIDS egy eddig nem ismert, nemrég felfedezett vírus által előidézett feritőző betegség. Ez a vírus az emberi szervezet védekezőké­pességét, védekező rendszerét pusztítja el, ennek    következtében    az védtelenné válik az egyébként ártalmatlan kórokozókkal (baktériumokkal, vírusokkal, gombákkal, élősdiekkel)  szemben    is. Nem    minden AIDS-vírussal fertőzött személyen jelentkeznek a betegség tünetei, de az ilyen személy vírushordozó, és másokat megfertőzhet. De akinél ed­dig a betegség tünetei megjelentek, azok mind meghaltak. Az emberi szervezet rendelkezik egy olyan képességgel, mely a szervezetbe került minden idegen anyagot igyekszik semlegesíteni, elpusztítani, eltávolítani. A szervezetnek ezt a készségét, lehetőségét, védekezőképességét szünteti meg az; AIDS-vírus. A csecsemő már születésekor rendelkezik ezzel a védekezőképességgel, az immunirendszerével (monocyták, azaz makrofágok, B limfociták és T limfocitálk), melyek egymás hatását se­gítve küzdenek a szervezetbe jutott idegen anyagokkal. Ha ez a védekezőképesség a csecsemőből hiányzik, akikor veleszületett imimunzavarról beszélünk. Ha valaki AIDS-vírussal fertőződik, akkor ez a vírus elpusztítja ezt a védekezőképességet, és ekkor beszélünk szerzett immunbiányos betegségről. Tehát ilyen „szerzett immunhiányos tünetcsoport: (Syndróma),, az AIDS, mely betűrövidítés, az előbbi idézőjelbe tett elnevezés angol szakkifejezésének kezdőbetűiből képzett rövidítés. (Asquirod Immun Deficiemcy Syodrom). Rehling

Milyen tünetei vannak az AIDS-nek?

Hosszabb ideiig tartó láz, mely néha megszűnik rövid időre. A test több részén: nyakszirten, vállon és lágyéiktájon jelentkező nyirokcsomó-duzzanatok. Hosszú ideig tartó, híg vizenyős hasmenés, aminek oka nem magyarázható. Makacs, köpet nélküli (inproduotív) köhögés, később egyre nehezebb légzés. Nehezen gyógyuló szájpenész (soor), és gombásodás a száj nyálkahártyáján. A bőrön (keletkező, addig meg nem lévő;.bairnás-ibolyalkék színű göbök, melyek nem fájdalmasak, és nem viszketnek. A fertőzés napjától, azaz az AIDS károkozónak az emberi szervezetbe jutásától, a fertőző betegség kitöréséig hat holnaptól három évig terjedhető lappangási idő telik, illetve telhet el. Ez idő alatt a fer­tőzött személy nem tudja, nem észleli, hogy beteg, de ez idő alatt a kór­okozók szaporodnak a testében, és ez idő allatt másakat megfertőzhet. Mivel a fenti tüneteiket más betegségek is okozhatják, tehát nem fajlagos tünetek (nemcsak az AIDS-re utaló tünetek), ezért tisztázásukra ajánlatos minél előbb orvoshoz fordulni.

Hogyan lehet a fertőzöttséget kimutatni?

Már a lappangási időben is, és később is a vér laboratóriumi vizsgá­latával 100%-os biztonsággal ki lehet mutatni, hogy a vizsgált személy fertőzött-e AIDS-vírussal, vagy sem. [A vírus rendszertani neve HTLV III. vírus. A vírus valószínűleg Közép-Afrikából terjedt át a többi kontinensre, és eredetileg a vírus csak majmokat betegített meg, később (mutációval) alakult át embert is megfertőző kórokozóvá. Közép-Afrikáiból átterjedt a karib-tengeri szigetekre, elsősorban Haitira, majd az USA-ba, és onnét Európába.] A vér AIDS-vírusra való szűrővizsgálatának pozitivitása azt jelenti, hogy a vizsgált személy vírushordozó, vírusgazda, és fertőzőképes, akár betegnek érzi magát, akár panaszmentes. Kik vannak leginkább kitéve az AIDS-fertőzésnek?

  1. A homoszexuális és biszexuális férfiak.
  2. A vérzékenységben szenvedők.
  3. Azok a férfiak és nők, akik válogatás nélkül, felelőtlenül és sokszor létesítenek egyszeri, ideiglenes, alkalmi szexuális kapcsolatokat, azaz sűrűn váltogatják szexuális partnereiket, és nem használnak gumióvszert.
  4. Azok a kábítószert élvezők,  akik  közös  tűt  használnak  kifőzés, sterilizálás nélkül a szer intravénás beadásához.

Hogyan biztosítja az egészségügy az AIDS-járvány hazánkon belüli terjedésének lassítását?

1985 decembere óta csak AIDS-mentes vérkészítményeket használnak fel. 1986. július 1. óta minden egyes véradó vérét a véradáskor megvizsgálják, ellenőrzik, hogy AIDS-vírust tartalmaz-e? Biztosítva van az önkéntes szűrővizsgálatok lehetősége és a fertőzöttek megfigyelése, gondozása, elkülönítése, felvilágosítása. A lakosság rendszeres tájékoztatása is megoldott, sajtón, rádión, televízión keresztül, és (tájékoztató szórólapokkal, orvosok által végzett egészségügyi ismeretterjesztő előadásokkal.

Tanácsok az AIDS-fertőzés megelőzése érdekében:

Mindenki igyekezzék tájékozódni az AIDS-el kapcsolatos tudnivalóikról. Mindenki megvásárolhatja Julhani Nagy János könyvét, melyet a Magyar Média adott ki ez év júniusában AIDS, egy kór dokumentumai, egy kor dokumentumai címmel. Reggel 8-16.00 óra között a budapesti 138-43i-es telefonszámon személyének, nevének felfedése nélkül a szükséges tájékoztatást bárki megkaphatja. Munkaidő után, és munkaszüneti napokon a 384-555-ös budapesti telefonszámon 3 perces, a legújabb kutatási eredményekről szóló tájékoztatást kaphat, aki érdeklődik. Mindenki igyekezzék egészségügyi felvilágosító előadást meghallgatni e témakörről. A legfontosabb és legcélravezetőbb tanács a fertőzés megelőzése érdekében fiatal és felnőtt ember részére egyaránt: „az egy személyhez (feleséghez, élettárshoz vagy szexuális partnerhez) kötött hűséges, tartós szexuális kapcsolathoz való ragaszkodás!" Feltétlenül kerülni kell az alkalmi, ideiglenes, könnyen szerezhető szexuális kapcsolatokat. Ha valaki nem rendelkezik ehhez kellő önuralommal és intelligenciával, az feltétlenül használjon az ilyen alkalomkor gumi­óvszert. Feltétlenül kerülni, mellőzni kell az olyan szexuális partnert, akiről sejthető vagy tudható, 'hogy sok személlyel és rendszeresen, vagy kiváltképp üzletszerűen létesít nemi kapcsolatot. Fentieken kívül még fokozott gondot kell fordítani a személyi higiéniára, a megfelelő táplálkozásira, a káros szenvedélyektőli tartózkodásira, megfelelő egészséges életvitelre, a test edzésére, a szervezet ellenállóképességének fokozására, fenntartására.

Mit kell tenniük az AlDS-betegséggel fertőződhetőségnek kitett személyeknek maguk, szexuális partnereik, és mások védelme érdekében?

Saját maguk megnyugtatására, saját maguk és mások érdekében feltétlenül jelentkezzenek szűrővizsgálatra. A szűrővizsgálatuknál nem kérik nevüket és címüket közölni, nem kérdezik, hogy miért kérik a szűrővizsgálatot. A kötelező orvosi titoktartással végzik a szűrővizsgálatot, csak a személyi számot kérdezik a szűrővizsgálaton megjelenő személy azonosíthatósága érdekében. Kerüljék a sérüléseket (harapást, 'karmolást, feldörzsölést, szőrvágást) okozó szexuális játékokat, tevékenységeket, és az aktushoz feltétlenül használjanak gumióvszert.

Hogyan terjed a vírus?

Az AIDS-t okozó vírus leggyakrabban (nemi) szexuális aktus következtében a fertőzött személy ondójával, vérével vagy más váladékával terjed, illetve jut be az addig egészséges szexuális partneribe. Homoszexuális partnereknél férfiből férfibe, homoszexuális nőiknél nőből nőbe, heteroszexuális férfiből egy másik férfibe, és a női szexuális partnerbe. A járványszerű gyors terjedést tehát a homoszexualismus és az injekciós kábítószerezés okozza.

Hogyan nem terjed az AIDS?

Megállapították, hogy az AIDS-vírus igen érzékeny, és a külvilágra, a szobalevegőre, szabad levegőre kerülve 15 percen belül elveszti fertőzőképességét, illetve elpusztul. Sterilizálással már 60 fok Celsiuszon elpusztul. A fertőzött emberrel való mindennapos kapcsolat, azaz kézfogás, fertőzött tárgyak érintése nem terjeszti a fertőzést. A fertőzést a levegő, a víz, az élelmiszer nem terjeszti. Tehát a levegőbeni cseppfertőzéssel, fürdővízzel, tárgyakkal (pl. wc-ülőke, ajtókilincs, munkaesz­közök stb.) nem terjed a fertőzés. Véradók fertőződése teljesen kizárt, mert csak egyszer használatos eszközöket használnak a vérvételkor. Aki vérátömlesztést (transfúziót) vagy valamilyen vérkészítményt kap (vö­rösvértest-, vagy tromboeyta-sűrítményt), az sem kaphat fertőzést, mert a vérvételkor megvizsgálják a levett vért AIDS-vírussal való fertőzöttségének megállapítása céljából. A közhiedelemmel ellentétben szúnyog-csípéssel sem vihető át a vírus.

Gyógyítási lehetőségek

Lehetőségünk a járvány terjedésének lassítása érdekében tehát az említett embercsoportok felvilágosítása, ezeknek (kötelezővé teendő) szűrővizsgálata, a kiszűrt személyeik fokozott megfigyelése (observatiója). Az AIDS-betegségben szenvedők elkülönítése és kezelése. Olyan gyógyszert eddig nem fedeztek fel, amivel az AIDS-betegeket meg lehetne gyógyítani. Azonban léteznek olyan hatóanyagok, olyan szerek, amelyek a vírus szaporodását (balkterio-statikus hatás) igyekeznek gátolni. Más szerek a szervezet védekezőképességét igyekeznek fokozni, vagy helyreállítani. Végső megoldást az fog; hozni, ha a betegséget megelőző olyan védőoltás áll majd rendelkezésünkre, mint a himlő-, kanyaró-, járványos gyermekbénulás-, veszettség- és a kullancs által okozott agyvelő-agyhártyagyulladás elleni védőoltások.

Hol lehet szűrővizsgálatra jelentkezni?

A siófoki és kaposvári Bőr-Nemibeteg Gondozóban, és a megyei Közegészségügyi-járványügyi Állomásokon. Budapesten az Országos Bőr-Nemikórtani Intézet laboratóriumában, és mindegyik kerület Bőr-Nemigondozójában, az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) virológiai osztályán, és a Fővárosi Közegészségügyi-járványügyi Állomás Víruslaboratóriumában, ha valaki diszkrecionális okból távolabbi intézetben kívánja szűrővizsgálatát.

DR. BÉRDI JÁNOS

 

ORVOSNÁL

- Betartotta a tanácsomat és csak tíz cigarettát szívott el naponta?

- Igen, doktor úr...

- Akkor nem értem, miért nem javult az állapota . . .

- Esetleg azért nem, doktor úr, mert azelőtt egyáltalán nem dohányoztam —  mondta  bátortalanul a  páciens.

 

  
Előző fejezet Következő fejezet