Előző fejezet Következő fejezet

Takarmányvizsgálatok a PANNON Agrártudományi Egyetem Kaposvári Állattenyésztési Karának Központi Laboratóriumában

Írta: dr. Csapó János okl. vegyész a mezőgazdaságtudomány kandidátusa

 

Gazdasági állataink táplálóanyag szükségletének a termelés színvonalához igazodó, egyúttal a gazdaságosságot is messzemenően figyelembevevő kielégítését napjainkban és a jövőben még inkább egyre nehezebb véghezvinni a feletetésre kerülő takarmányok táplálóértékének pontos ismerete nélkül.

Gyakran találkozunk olyan nézettel, hogy a takarmányok táplálóértéké-nek és az állataink termelését befolyásoló egyéb minőségi mutatóinak vizsgálata felesleges költségnövekedést okoz. Nem ritka az a felfogás sem, hogy a takarmányvizsgálatokat azért kell elvégeztetni, hogy a gyengébb termelési eredmények igazolására legyen dokumentum; az állattenyésztő tudja bizonyítani, hogy rossz minőségű takarmányból nem lehet magas színvonalon termelni.

E nézetekkel szemben számos ellenérv és szerencsére számos jó gyakorlati példa sorokoztatható fel. Ezek közül is kiemelkedően jó néhány korszerű felfogásban gazdálkodó üzem ahol a takarmánykészletek tényleges értékének megvizsgáltatását nem feleslegesnek, hanem a gyakorlati takarmányozás lényeges és szinte nélkülözhetetlen eszközének tartják, több üzemben már arra is rájöttek, hogy a takarmánynövények hozamnövekedésével, a takarmánybetakaritás és a tárolás módszereinek változásával, korszerűsödésével párhuzamosan szükségessé válik a nagy tömegben előállított takarmányok táplálóanyagainak emészthetőségét, a táplálóanyagok és a takarmányok egyéb összetevőinek kölcsönhatását is megvizsgáltatni. Összegezve: a takarmánykészletek minőségét, tényleges értékét célszerűbb és olcsóbb felhasználás megkezdése előtt pontosan megismerni, mint a felhasználónak saját kárára kísérletezni.

Az utóbbi időben egyre több kistermelő fordul a laboratóriumokhoz takarmányvizsgálatot kérve, hisz ők közvetlenül érzik annak veszélyét, ha ismeretlen vagy nem megfelelő összetételű takarmányt etetnek állataikkal. El kell azonban mondani, hogy a kistermelők egy része későn, már csak akkor fordul hozzánk szolgáltatásainkat kérve, amikor az állatállományban jelentős termeléscsökkenés, vagy szélsőséges esetekben nagyobb számú elhullás következik be. Ekkor azonban a hibás összetételű takarmány analízisével segíteni már csak korlátozottan lehet, ezek az analízisek már csak okok megállapítására jók, a takarmány-összetételt ilyenkor korrigálni már igen nehéz. A károk elkerülésére és a takarmányozási problémák kiküszöbölésére szeretnénk segítséget nyújtani a vizsgálatok kiválasztásához és betekintést adni a takarmányvizsgálat menetéhez.

A takarmányok táplálóértékét, takarmányozásra való alkalmasságát kémiai vizsgálatokkal, az ezekhez csatlakozó etetési kísérletekkel és mikrobiológiai vizsgálatokkal állapítjuk meg. A laboratóriumi vizsgálatok kiterjednek:

  1. az energiatartalom és az annak számításához szükséges táplálóanyagok,
  2. a fehérjetartalom, valamint a fehérje biológiai értékének,
  3. az ásványianyag tartalom,
  4. a vitamintartalom,
  5. a takarmány táplálóértékét befolyásoló egyéb anyagok jelenlétének,
  6. a takarmány egészségi állapotának, mikroorganizmusokkal, illetve egyéb kártevőkkel való szennyezettségének a meghatározására.

Az etetési kísérlettel a vizsgált takarmány táplálóanyagainak emészthetőségét, új takarmányok esetén annak etethetőségét határozzuk meg. Hogyan történik a gyakorlatban a takarmányok minősítése? Erről szeretnék a továbbiakban egy rövid ismertetőt adni.

A takarmányok minőségének megállapítása a mintavétellel kezdődik. A mintavétel szabványoknak megfelelő végrehajtása alapvetően meghatározza a takarmány értékéről a vizsgálatok során kialakuló képet, ugyanis a gondatlan mintavétel okozta hibát a legjobban felszerelt laboratórium sem tudja már korrigálni. A mintavétel jellege szerint lehet

hivatalos mintavétel, amelyet hatósági jogkörrel rendelkező szerv rendel el, hivatalos személy végez a termék minőségének ellenőrzése céljából, illetve peres ügyekben.

- kereskedelmimintavétel, amikor a takarmány adás-vétel tárgyát képezi,

- üzemi mintavétel, melyet a gyártó, illetve a termelő végez a takarmány minőségének megállapítása, folyamatos ellenőrzése céljából, és

tájékozódó mintavétel, amelyet akár a termelő, akár a felhasználó végezhet a takarmány minőségének tájékoztató jellegű megállapítására.

A mintavétel során törekedni kell arra, hogy a laboratóriumi minta jól reprezentálja a mintavételi alap átlagos minőségét. A magvak, az ipari eredetű abraktakarmányok, valamint ipari abrakkeverékek esetében ha a tárolás garmadában történik, akkor a garmada felső, középső és alsó részéből is egyaránt kell mintát venni. Ha a tárolás silóban történik, akkor a mintavételt a be- vagy kitárolás során kell elvégezni úgy, hogy a siló felső, középső és alsó részéből egyaránt kerüljön anyag a laboratóriumi mintába.

Zöldtakarmányok esetén a laboratóriumi minta a táblának 8-10 helyéről származzon. A mintavételi helyek kijelölésekor vegyük figyelembe a tábla egyes részeinek minőségében esetleg fennálló különbségeket. Silózott takarmányból csak a mintavevő fúró segítségével lehet megfelelő mintát nyerni, ugyanis a levegővel érintkező részben meginduló utóerjedés miatt a felülettől számított 40-50 cm-nél mélyebbről kell a mintát venni. A jó átlagminta kialakításához legalább 6, de legfeljebb 16 helyről szükséges minta.

Szénaféléknél a kazalban való tárolás esetén a valóságnak megfelelő levél-szár arányú mintát csak kazalfúróval tudunk nyerni. Ha az nem áll rendelkezésre, a levélpergést mindenképpen kerülni kell. Itt is legalább 6 és legfeljebb 15 helyről kell mintát venni. A szalmafélék mintavétele a szénafélékkel teljesen megegyezik.

A gyökér és gumóstakarmányok esetében átlagos nagyságú, ép gumókból, illetve répatestekből állítsuk össze a laboratóriumi mintát. Az ipari eredetű melléktermékek esetében különös gondossággal kell eljárni, mert a garmadában előforduló folyadékmozgás és csurgás miatt a rétegek szárazanyag tartalma egészen eltérő lehet.

Mekkora legyen a laboratóriumba beszállított minta mennyisége? Ez leginkább a vizsgálat céljától és a vizsgált anyag szárazanyag tartalmától függ. Az egyes takarmányféleségekből általában a következő mintamennyiségeket kell a laboratóriumba beküldeni:

Magvak és daráik    
Ipari eredetű abraktakarmányok    
Ipari takarmánykeverékek 1,0- -1,2 kg
Takarmánykiegészítők    
Zöldtakarmányok 2,5- -3,0 kg
Silózott takarmányok 2,5- -3,0 kg
Széna- és szalmafélék 3,0- -3,5 kg
Gyökér- és gumóstakarmányok 3,5- -4,0 kg
Törkölyök 2,5- -3,0 kg
Moslékok 7,5- -8,0 kg

A hivatalos vagy kereskedelmi mintavétel során jegyzőkönyvet kell felvenni. Ebben a megmintázott takarmányra vonatkozó minden lényeges adatot rögzíteni kell. Hivatalos és hiteles mintavétel esetén két mintát kell venni, amelyek közül az egyik az ellenminta. A mintákat úgy kell lezárni, hogy azok tartalmához a zárás megsértése nélkül ne lehessen hozzányúlni.

A minta megfelelő csomagolása fontos feltétele annak, hogy a takarmányra jellemző vizsgálati eredményeket kapjunk. A mintát úgy kell csomagolni és a laboratóriumba eljuttatni, hogy annak szárazanyag tartalma ne változzon és a minta romlásnak ne induljon.

A mintát a laboratóriumba való megérkezésekor érzékszervi vizsgálatnak vetik alá, mely alkalommal a minta látással, tapintással és szaglással megítélhető tulajdonságait bírálják el. Ilyenek a minta egynemüsége, apritottsága, egészségi állapota, színe, szaga, szennyezettsége, magvak esetében ki kell térni a sérült és penészes szemek mennyiségére, szálastakarmányok esetén a botanikai összetételre, a mérgező és káros növények jelenlétére, a levél-szár arányra, az egészségi állapotra, valamint a szennyező anyagok jelenlétére. Fontos rögzíteni a minta színét, a szín intenzitását és szagát (dohos, penészes, fülledt, avas vagy pörkölődött).

A mintát a laboratóriumban a kémiai vizsgálatokhoz elő kell készíteni. Mivel a kémiai vizsgálatok többségét porrá őrölt takarmánnyal végzik, ezért a kémiai vizsgálatra beküldött laboratóriumi mintát szárítani majd darálni szükséges. Az aprítás finomsága olyan legyen, hogy az őrlemény az 1 mm lyukbőségü szitán teljesen átessen.

A takarmányok energiaértékét 1986 óta a monogasztrikus állatoknál emészthető, illetve metabolizálható energiában, a kérődzőknél pedig parciális nettó energiában fejezzük ki. Ezek számításához a szárazanyag, a nyerszsír, a nyersfehérje, a nyersrost és a nyershamutartalom ismeretére van szükség. Az energiaérték kiszámolásához ezért teljes elemzést kell végezni, bár egyes takarmányoknál a keményitőtartalmat vagy a cukortartalmat jelenleg is meghatározzuk (malomipari melléktermékek, melasz), mert ezeknél a takarmányoknál a keményítő- illetve a cukortartalom nagysága képezi a minősítés alapját.

Az energiaérték mellett mindig meg kell határozni a takarmány nyersfehérje tartalmát. Monogasztrikus állatoknál ismernünk kell a takarmány esszenciális aminosavtartalmát, valamint limitáló aminosavak mennyiségét (lizin, metionin, treonin, triptofán). Az esszenciális amonosvak ismeretében kiszámíthatjuk a fehérjék biológiai értékét. Azoknál a takarmányoknál, melyek hőhatásnak voltak kitéve, az egyes aminosavak károsodhattak, ezért a hasznosítható lizin- és metionintartalom fontos információt adnak az ilyen takarmányok fehérjéjének biológiai értékéről.

A takarmányozási értéket lényegesen befolyásolják az ásványi anyagok. A makroelemek (kálium, nátrium, kalcium, foszfor, magnézium, klór, kén) mellett a laboratóriumokban már rutinszerűen meghatároznak néhány takarmányozási szempontból fontos mikroelemet is (cink, vas, réz, mangán, szelén, kobalt). Főleg zöldtakarmányok esetében sokszor meg kell határozni a nitrit- és nitráttartalmat is. Az ipari abrakkeverékeknél és halliszteknél meghatározzák a sótartalmat, a hozzáadott kalcium-karbonátot és esetenként a homoktartalmat.

Mivel a vitaminok alapvető fontosságúak az állati szervezet számára, ma már az A-vitamin és provitaminja a karotin mellett a többi zsiroldható (D-, E-, K-vitamin) és a legtöbb vizoldható vitamint is meg tudják határozni. így ugyanis a takarmányok vitamintartalmának ismeretében gazdaságosabban tudjuk háziállataink vitaminszükségletét kielégíteni.

Egyes takarmányoknál a táplálóanyag tartalmon túl még további vizsgálatokat is kell végezni a célból, hogy az illető takarmány minőségéről, etethetőségéről meggyőződjünk. A silózott takarmányoknál például szükség van a pH-érték, a tejsav- valamint az illósav tartalom ismeretére. A szilázs ammónia-tartalmának nagyságából az erjedés során bekövetkezett fehérjeveszteség mértékére lehet következtetni.

Több takarmány tartalmaz mérgező glikozidokat, alkaloidokat vagy egyéb antinutritiv anyagokat. A szójában a tripszininhibitor mennyiségét kell meghatározni, valamint itt figyelemmel kell lenni az ureázaktivitásra is. A vizsgálatokat minden extrahált szójadara tételen el kell végezni még a forgalomba hozatal előtt. Azoknál a takarmányoknál, melyek nagyobb mennyiségű nyerszsírt tartalmaznak, továbbá egyes extrahált daráknál azt is meg kell állapítani, hogy zsírjuk nem indult-e avasodásnak. Ez a peroxid-szám és a savszám, ritkábban az aldehidszám megállapításával történik.

A vágóhídi melléktermékekből készülő takarmányfehérje lisztek takarmányozási értéke nagymértékben függ az alapanyagoktól. Ezért ezek emészthetőségét, valamint toll-liszt tartalmát minden esetben meg kell határozni. Tejpotló borjútápszereknél oldhatósági indexet, a keveréktakarmányok egy részénél a zsírok oxidációjának megelőzésére a hozzáadott anti-oxidáns tartalmat határozzuk meg.

A takarmányok emészthetőségét számottevően rontja, sőt az állatok egészségét és életét is veszélyezteti, ha azok gombatoxinokat tartalmaznak. A mai laboratóriumi gyakorlatban az F2- és T2-toxin, valamint az aflatoxin meghatározására kerül sor.

Speciális esetekben - esetleg külön kérés alapján - készek vagyunk a többi gombatoxin meghatározására is.

A kémiai összetétel mellett igen fontos tudni a takarmány mikrobiológiai állapotát, mert ez hatással van

  1. a takarmányértékre,
  2. az etethetőségre,
  3. a tárolhatóságra és
  4. a konzerválhatóságra.

A takarmány mikrobiológiai állapota és minősége között szoros összefüggés van, ezért olyan betakarítási, tartósítási és tárolási technológiákat kell kidolgozni, melyek meggátolják, hogy a káros mikroorganizmusok a takarmányban elszaporodjanak. A termeléskieséssel, illetve elhullással járó megbetegedések jelentős hányada visszavezethető a takarmányok rossz mikrobiológiai minőségére, ezért nagyon fontos, hogy a kémiai összetétel, illetve táplálóérték mellett a jelenleginél nagyobb gyakorisággal kerüljön sor a takarmány mikrobiológiai állapotának meghatározására. Amennyiben a mikrobiológiai vizsgálat során a vizsgált mikroorganizmusok bármelyike meghaladja a szabványban előirt határértéket, akkor a szóbanforgó tételt mikrobiológiai szempontból kifogásoltnak kell minősíteni. Ha a vizsgálatok szalmonella fertőzést mutatnak ki, akkor a tételt takarmányozási célra nem szabad felhasználni.

A takarmányok táplálóértékének meghatározására alkalmazott vizsgálatok ismertetése után javaslatot szeretnék tenni arra, hogy a különféle takarmányokból, alapanyagokból és keverékekből milyen vizsgálatokat célszerű végeztetni. Ezt követően néhány speciális - de esetenként szükséges -vizsgálatra hívnám fel a figyelmet.

Alapvizsgálatok
Takarmányféleség Szénafélék, zöldtakarmányok pogácsázott takarmányok, szántóföldi melléktermékek Javasolt vizsgálat Teljes analízis (szárazanyag, nyersfehérje, nyerszsír, nyersrost, nyershamu, emészthető fehérje, energiatartalom), kalcium és foszfor, valamint karotin meghatározás.
Szilázsok, szenázsok, nedvesen tárolt kukorica, kukorica csőzúzalék Terjes analízis, kalcium és foszfor, tejsav, vajsav, ecetsav, ammónia, pH.
Keveréktakarmányok (tápok) Teljes analízis, só, kalcium és foszfoi
Sertés- és baromfitakarmányok Teljes aminosav garnitúra, biológiai érték, limitáló aminosavak (lizin, metionin, triptofán)
Bármely takarmányból Makroelem tartalom (kálium, nátrium, kalcium, foszfor, magnézium, klór, kén) és mikroelem tartalom (cink, vas, réz,mangán, szelén, kobalt stb.)
Takarmányféleség Szemes takarmányokból Javasolt vizsgálat Teljes analízis, kalcium és foszfor, hektoliter tömeg
Nagy zsír- (olaj-) tartalmú takarmányokból Peroxidszám, savszám, zsírsavmeghatározás

 

 

Speciális, de esetenként szükséges vizsgálatok
Takarmányféleség § Elvégzendő vizsgálat
Bármely takarmány Mintavétel és a laboratóriumba beszállítás
  Keményítőtartalom meghatározás
  Cukortartalom meghatározás
Karbamidtartalmú takarmányok Karbamidtartalom meghatározás
Nagy fehérjetartalmú takarmányok Nyersfehérje- és emészthető fehérje meghatározás
Rostban gazdag takarmányok Rostfrakció analízis (savdeter-gens rost, neutrális detergens rost, cellulóz, hemicellulóz, lignin, kutin)
Zöldtakarmányok Nitrit- és nitráttartalom meghatározás
Bármely takarmány Mikrobiológiai vizsgálat alaptakarámnyokból és szálasokból: anaerob spórás baktériumszám-, összcsiraszám, élesztőszám-, penészszám-, mikroflóra analízis; keveréktakarányokból fentieken kivül még: anaerob spórás rothasztó baktériumszám, E-coliszám-, fehérjebontó baktériumszám vizsgálat)
Bármely takarmány Mikotoxin vizsgálat (F2 toxin, zearalenol, alternariol és alternariol monometiléter, T2-toxin, diacetoxiscirpenol, dezoxinivalenol, HT-2 toxin, aflatoxin, ochratoxin A, sterigmatocisztin, patulin)               
Takarmányféleség Keveréktakarmányokból Javasolt vizsgálat Vitamin meghatározás (A, D, E, K, U, C, B)
Húslisztekből Keratin fehérje (toll-liszt-tartalom) meghatározás
Keveréktakarmányokból Antioxidáns tartalom meghatározás

 

Természetesen az előzőekben felsorolt vizsgálatokat\zükségtelen minden takarmánynál elvégeztetni, az összeállítás csak a vizsgálati lehetőségekre hívja fel a figyelmet. Amennyiben a takarmányvizsgálatot kérő nincs teljesen tisztában azzal, hogy az általa felvetett problémára melyik fajta vizsgálat adja meg az optimális választ, legjobb ha konzultál a laboratórium szaktanácsadóival, akik javasolni fogják a legkedvezőbb megoldást. A legdöntőbb momentum a megbízó részéről az, hogy ha mintát hoz a laboratóriumba, akkor a mintavételi és szállítási viszonyok az előzőekben leírtaknak megfelelően történjenek.

Ezek után még mindig felmerülhet a kérdés, hogy miért nem lehet a takarmányreceptúrák számolásánál, illetve összeállításánál az alapanyagok szabványos értékeire támaszkodni, hisz igy időt és pénzt lehetne megtakarítani. A több mint másfél évtized takarmányvizsgáló múlttal mögöttem felelősséggel állíthatom, hogy az általunk vizsgált minták többsége a szabvány értékeitől jelentősen eltér. Ebből az következik, hogyha nem a tényleges vizsgálati adattal, hanem a szabvány értékeivel számolunk, akkor csalódás érhet bennünket. Példának emliteném azt, hogy a búza nyersfehérje tartalma a fajtától, a termőhelyi adottságoktól, a nitrogénműtrágya meny-nyiségétől és a csapadéktól függően 1-18 % között változhat. A 11 %-os nyersfehérje tartalmú búzával takarmányozva állatainkat fehérjehiány, a 18 %-osnál pedig fehérje túletetés lép fel, ha a recepturát a szabványos értékre számoljuk. De ugyanilyen példákat hozhatnék a réti- és lucernaszénáknál, az erjesztett takarmányoknál, vagy például a húsliszteknél.

Végezetül laboratóriumunkról pár szót. A PANNON Agrártudományi Egyetem Kaposvári Állattenyésztési Karának Központi Laboratóriuma (7401 Kapsovár, Pf. 16. Dénesmajor 2., tel.: 82-14-155) hazánk egyik legnagyobb és legjobban felszerelt laboratóriuma. Az itt telepített műszerek (aminosavanalizátorok, fehérjemeghatározó, gázkromatográfok, nagyhatékonyságú folyadékkromatográf, atomabszorpciós spektrofotométer, plazmaemissziós fotométer) és a magasan kvalifikált munkatársak a biztosíték arra, hogy a takarányozási problémájával hozzánk forduló vállalkozó a megfelelő megoldást megkapja.

 

  
Előző fejezet Következő fejezet