Előző fejezet Következő fejezet

Bősze Sándor

Tabon égve zuhant egy angolszász négymotoros bombázó az egyik községi elöljáró házára"

(Légitámadások Tab ellen a második világháború idején)

 

A Magyarország feletti légiháború egyik legemlékezetesebb napja 1944 március 1 7. volt. Az országhatárt délnyugat felől átlépő, s Budapest irányába haladó közel 70, vadászkíséret nélküli amerikai Liberatort a Balaton felett megtámadta tizenegy magyar Messerschmitt. Az első magyar-amerikai, Somogy és Zala megyék feletti légiharcban két magyar gépet lőttek le. Az egyik vadászrepülő Szabadhidvég mellett mintegy két méter mélyen a földbe fúródott.

Ezen a napon mintegy 200 bomba hullott a megye 22 településére. A robbanószerkezetek - néhány kivételtől eltekintve - a lakott területektől viszonylag távolabb értek földet. Ennek köszönhetően csupán a kerékpusztai cselédek között történt egy kisebb személyi sérülés. A források a lehullott bombák számához viszonyítva, kevés épület- és vagyoni kárt rögzítettek. A megye felett lezajlott légiharc során Ádándra és Tabra több gépfegyverlövedék hullott.

Április 12-én háromszor repültek be Magyarország fölé - Bécsújhely, illetve Budapest felé haladva - az angolszász gépek. A délelőtti berepüléskor még csak röpcédulákat szórtak néhány Balaton környéki községre, a déli kötelékekre azonban ismét lecsaptak magyar gépek. A Tab feletti csata közben számos géppuska sorozat érte a nagyközséget.

Június 16-án délelőtt - 290 vadászgép biztosításával - hozzávetőlegesen 600-700 amerikai nehézbombázó lépte át Dunántúl déli határát. A Bécs és Pozsony környéki olajfinomítókat támadó kötelékek ellen német és a magyar gépeket vetettek be. Szinte a fél Dunántúl légterét betöltötte a rendkívül heves légiharc. A sérült amerikai bombázók több „kényszerledobást" végeztek. A véres küzdelemben elpusztult a bevetett magyar vadászgépek fele. Az amerikai veszteséget illetően a szakirodalom - a forrásokra hivatkozva - eltérő adatokat hozott. Általában 5-7, 15, illetve 20 darab bombázó- és vadászgépről beszélnek. Somogy megye területére is több repülőgép zuhant a Tihany-Somogyvár légtérben is zajló harc során. Egy kigyulladt gép Csákány közelében ért földet. A személyzetből ketten Somogy-sámson és Sávoly között, hárman pedig a balatonszentgyörgyi határban landoltak. Az ejtőernyős amerikaiakat aztán a marcali csendőrőrsre kísérték. A Tabi járás felett lelőtt gépek katonái már nem voltak ilyen szerencsések. Kapoly közelében zuhant le a község felett találatot kapott három amerikai vadászgép. A két pilóta a felismerhetetlenségig összeroncsolódott, s csak az egyiküket, George F. Loughmiller 22 éves repülő hadnagyot tudták azonosítani. A harmadik amerikait - sérülten - Tabra kísérték. Balatonendrédnél két amerikai távolfelderítő gép zuhant le lángolva a község határában. Az egyik tiszt teljesen összeégett, a másiknak sikerült elhagynia a gépét. Őt súlyos égési sérülésekkel Kaposvárra, a repülőgépek roncsait pedig Tapolcára szállították. „Kőröshegy község területén a szántódi vasútállomás nyugati kijárójánál levő vasúti sorompó mellett" egy amerikai Lightning zuhant le. Az összeégett pilótát, akit nem is tudtak azonosítani, a település református temetőjében helyezték örök nyugalomba.

A június 23-án - pénteken - ismételten a bécsi olajfinomítók megsemmisítésére indult az a hatszáznál is több bombázó, amelyet 300 vadászgép követett. Az ellenséges köteléket Sopron-Pápa-Veszprém légterében 30 magyar Me-109-es támadta meg. A harcban lelőttek a magyarok négy amerikai gépet. A Liberatorok egyike a tabi Arany János utcában egy házra zuhant. A család szerencséjére az épületben éppen nem tartózkodott senki. A repülőgép hét fős személyzete összeégett.

Az Új-Somogy - néhány helyen pontosítást igénylőén - az alábbiak szerint tudósította olvasóit a tabi eseményekről: „Az elmúlt éjszaka, amint az a hivatalos jelentésekből ismeretes, nagyobb angolszász repülőkötelékek repültek el az ország délnyugati légitere fölött.

Ezeket az ellenséges légikötelékeket már a Balaton előterében -Tab környékén - megtámadták a magyar és német vadászok és az egyik magyar vadász, pontosan Tab fölött, fél egy óra előtt pár perccel tűzharcba keveredett egy négymotoros ellenséges bombázóval. A légiharcból a hősies magyar vadász került ki győztesként és a négymotoros ellenséges bombázó pontosan fél 1-kor égve zuhant Tab nagyközségben Bozsoki Ferenc elöljáró házára. A házban szerencsére senki nem tartózkodott s így a kigyulladt ház emberáldozatot nem követelt, azonban a szintén meggyulladt istállóban Bozsoki Ferenc állatai elégtek.

Egész éjszaka égett a hatalmas négymotoros bombázó és a ház, mert a tűzoltók legnagyobb erőfeszítése is hiábavalónak bizonyult a tűz eloltására. A tetőt hétfőn [helyesen: szombat] délelőtt sikerült eloltani és a délelőtt folyamán hét angolszász pilóta megszenesedett holttestét szedték ki a hatalmas bombázó és a ház zsarátnokai alól.

Ma délben [hétfőn] 12 órakor telefonon beszéltünk Tabbal, ahonnan azt a felvilágosítást kaptuk, hogy a romok alatt még mindig keresnek, hogy találnak-e a lelőtt bombázó legénysége közül még több szénné égett halottat."

A rendelkezésünkre álló források 1944 decembere és 1945. március vége közé eső periódusba mindössze egy olyan - és ez tabi volt - légitámadásról tudnak, amely a frontvonaltól viszonylag távol esett: „Tisztelettel bejelentem, hogy f. hó 14-én d. u. 3 óra 30 perckor 4 német repülőgép vonult el Tab község felett, és a vasútállomási raktárépületre, ahol a Vörös Hadsereg részére beszolgáltatott terményeknek a vagonba való berakásánál nagy számú lakosság dolgozott, 8 bombát dobott le.

A bombatámadás következtében két polgári egyén még a helyszínen azonnal meghalt, 7 súlyos sebesült pedig a tabi ideiglenes Kórházba lett beszállítva és a beszállítás közben a sérültek között egy ugyancsak meghalt." - írta március 1 6-án a Tabi járás főszolgabírája.

A vizsgált, 1942. szeptember és 1944. október közti időszakban a csupán egy várossal rendelkező, alapvetően falusias Somogy megye településeinek 20 %-át, 62-öt ért bombatámadás. Öt járási székhelyet -Tabot, Igalt, Szigetvárt, Lengyeltótit és Csurgót - elkerülték a bombák.

Figyelembe véve a megye már említett földrajzi, gazdasági és urbanizációs jellemzőit, az összességében hatékonyan működött légoltalmat, a belterületeket ért viszonylag kevesebb légicsapást, valamint azt a tényt, hogy az angol és az amerikai pilóták nem kaptak parancsot terrortámadások végrehajtására, a lehullott bombák számához viszonyítva - szerencsére - alacsony volt a halálos áldozatok száma. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ne sokallnánk a tragikus körülmények között elhunyt 31 fegyvertelen polgárt.

Leszámítva néhány kiugró esetet, a megyét e két esztendő alatt összességében nem érte súlyos anyagi természetű kár. Ha a nagy iparvárosokhoz képest valóban elenyésző volt is a háborús pusztítás, sorolhatnánk tovább azoknak a településeknek a nevét, melyek önmagukhoz képest nagy áldozatot hoztak az ötven esztendővel ezelőtt befejezett háborúért. Az egyén, aki már saját személyéhez kötötten veszítette el hozzátartozóját vagy vagyonát mindenképp tragédiaként élte meg a számokkal nehezen kifejezhető veszteségeit.

 

  
Előző fejezet Következő fejezet