Előző fejezet Következő fejezet

Tóth Tibor

Zsebeházy István huszár százados sírja Tengődön

 

A halál hozza közel egymáshoz az embereket. Rádöbbennek arra, hogy mennyire kicsinyek is ők a nagy végtelen természethez képest. Bizony csak por és hamu vagyunk.

Van azonban ami túléli a múlandóságot. Ez a hírnév és dicsőség. Aki a holtak nevét kiejti, élővé teszi őket, az visszahozza az eltávozottba az élet leheletét - írták az egyiptomiak sokezer évvel ezelőtt. Bizony igazak ezek a sorok.

A tengődiek elmondhatják magukról, hogy több mint 10 éve visszaadták az életet egy halottnak. Példamutató gondoskodással hozták rendbe Zsebeházi István huszár századosnak, a község jeles alakjának a sírját. Büszkék a falu szülöttére. Az iskolában tanítják. Ma nincs olyan tengődi diák, aki ne ismerné e nevet.

Az iskolában csak a nagy politikusokról, hadvezérekről tanulunk. A kisemberekről nem, holott mire mentek volna Kossuth, Görgey s a többiek a lelkes tömeg támogatása nélkül.

S ez a tömeg tisztekből, elfeledett nevű honvédekből állt, akik éltüket is készek voltak föláldozni hazájuk szabadságáért. Ebből a 170000 emberből csak egy Zsebeházi százados. Sírjának felirata a következő:

Itt nyugszik Zsebeházi István 48-ban szabadságért harcolt mint százados Meghalt 1866-ban mint jegyző élt 62 évet Hűséges neje Rácz Zsuzsannával Nyugodjanak csendesen E sír emlékhely lett. Minden évben megkoszorúzzák. Az ünnepségen rész vesznek minden évben a Magyar Történelmi Lovasegylet tagjai is.

A falu érdekes színfoltjává váltak. A díszes huszáregyenruhás, csákós, szablyás emberek Tengőd közéletében is szerepet vállalnak: A megemlékezésnek szép keretét adják a felvonuló huszárok.

A hagyományápoló egyesület tavaly korabeli fegyverekkel harci játékokat is szervezett.

Reméljük, hogy idén jobb hírveréssel nem csak a falu lakó, hanem a környék érdeklődő gyermek és felnőtt nézői is megcsodálhatják e színpompás eseményt.

 

  
Előző fejezet Következő fejezet