Előző fejezet Következő fejezet

Tűz a Városházán

(1997. június)

 

Még fájóan élt a viharkárok okozta meglepetés, mely a jegyzőségileg Tabhoz csatlakozó kisközségeket érte, ahol Tab polgármestere, Farkas István fáradtságot nem kímélve azon tevékenykedett, hogy a bajba jutottakon segítsen. Június 28-án lóra 45 perckor riasztották a Tabi Önkéntes Önkormányzati tűzoltókat - akik a tüzet észlelték -, és az észleléstől 14 percen belül már munkához is láttak. Reichert Csaba a tűzoltó csapat parancsnoka a siófoki tűzoltók megérkezéséig is példásan dolgozott. A tűz lokalizálását csak a tetőn keresztül lehetett megkezdeni a fojtó füst miatt. Az épület főbejáratának kinyitásakor az emeleti tűzfészkek lángra lobbantak, és az öt sugárból zúduló víz sem bizonyult elegendőnek az oltáshoz. A munkát nehezítette, hogy a tűzoltók csak oxigénpalackok használatával tudták a cseppet sem veszélytelen munkát végezni. Sajnálatos módon a tetőszerkezet alig 10 perc alatt leégett. A tűzoltók és az összesereglő „érdeklődők,, valamennyien elektromos hibára gondoltak és először a gyújtogatás ténye fel sem merült.

Gondolni sem mertek arra, hogy akad olyan elvetemült, aki a közelmúlt természeti katasztrófáját ismerve ilyen gaztettre képes. Csak feltételezni lehet a szándékosan kárt okozókról, hogy sem szellemileg, sem lelkileg nincsenek rendben. A tűz eloltását követően bizonyossá vált a szándékos behatolás és szándékos gyújtogatás ténye.

 

 
 

 

Az elkövető az egyik földszinti mellékhelyiség ablakán hatolt be az épületbe és ezt követően próbálta feltörni először az emeleti irodákat, ahol tűzgócokat hagyott, majd a földszinten és az alagsorban is helyezett el ilyen gócokat. Belül a keresztvasat lefeszítve távozott el, maga után hagyva 23 millió forintos kárt. Ki érti ezt, mert gondolkodni tudó ember még felindultságában sem követ el ilyen aljasságot.

Sajnos törvényeink „humánuma" a károkozáshoz mérhető büntetést nem szankcionál, pedig elszegényedő hazánkban iszonyúan szükséges volna. Nemzetté válásunk kezdetétől a közelmúltig valamennyi település polgára őrködött a maga, a polgártársai és a köz vagyonán. Tudták, hogy egymásra vannak szorulva, és a közvagyonna annyira sáros, hogy bizony csak falábakkal lehet onnan kievezni. Felhívjuk a képviselőtestület figyelmét arra, hogy amennyiben ennek az utczának járdával való ellátását már elhatározták, azt mielőbb foganatosítsák is. Tegyék az utczát járható állapotba, hogy az ne csak száraz, de sáros időben is járható legyen.

Minden nagyítás nélkül tudatjuk, hogy jelenleg előfizetőink száma 174, de reméljük több is lesz.

 

Április 18.

Halottas kocsit kérünk. Tabon a temetések a régi idők hagyományos szokása szerint az ismerős egyének közül felkért egyének közreműködése mellett megy végbe. Ezek viszik ki a halottat utolsó útjára. E fárasztó, de kötelességszerű tevékenységüket a gyászoló családok köszönettel veszik. Habár ezen szokás a régi időkből maradt fenn, mi a kegyeletet nem látnók sértve, ha a halottak kiszállítására egy halottas kocsit szereznénk be. Sőt a mély gyász külső kifejezésére is alkalmasabb a halottas kocsi, mint a gyakran a nehéz koporsó súlya alatt görnyedve haladó halottvivők csoportja. De meg a közegészség modern követelményeivel sem egyeztethető össze ezen elavult szokás, a mely különösen fertőző betegségek esetén azok terjesztéséhez nagyban hozzájárul.

 

Május 02.

Halász Dániel Tabon működő színtársulata e héten adja elő Esztegár László és Poltványi Elek urak által írt Testvérharcz című három felv. színművét.

 

Május 09.

Gazdasági népkönyvtár Tabon. A Dunántúli Közművelődési Egyesület tegnap tartotta Pallavicini Ede őrgróf elnöklete alatt évnegyedes igazgatási ülését, melyen - többek között - elhatározta, hogy Tab községnek kis gazdasági népkönyvtárat ajándékoz.

 

Május 16.

LEVÉL A SZERKESZTŐHÖZ

Tisztelt Szerkesztő Úr!

Hivatalos elfoglaltságomból kifolyólag kedden a járásunk székhelyére Tabra kellett mennem. Dolgom végeztével több kirakatban nagy színlapokat láttam. S olvasom: Testvérharcz. írták Esztegár László és Poltványi Elek urak. A tiszta jövedelem egy része a tabi szegény gyermekek felruházására lesz fordítva. Na - mondom - a mi újságunk szerkesztőjének darabját meg fogom nézni. Féltem, hogy a tabi intelligencia a jegyeket elkapkodja előlem, azért már négy óra előtt sietek a színházhoz megváltani a jegyeket. A direktor megjelenik és én remegve: Van-e még direktor úr jegye? Dani bácsi nagyot néz és mosolygó arcczal adja oda az első számú jegyet. Most pedig én néztem nagyot. Megvacsorázva sietek nyolcz után az előadásra, benyitok a terembe. Néma csend honol a tájon, még senki sincs. Az óra mutató rohamosan közeleg kilencz felé, de a székeken még csak heten ülnek. Megszólal a csöngő, felgördül a függöny, és láttam a magyar hazát szerető lélek küzdelmét az osztrák cselszövény ellen. A darab - mint láttam - a szemlélők figyelmét mindvégig lekötötte és midőn győz az igazság, meghal a cselszövő, megnyugodva hagyja el mindenki a színházat. Szállásomra menés közben elgondolkoztam: Tabon, a tabi járás székhelyén - hol szolga - és járásbíróság, adóhivatal, ügyvédek, doktorok, papok és más uri népek vannak - vagyok-e, vagy pedig Ugajon. lm a testvérharcz kicsiben! avagy nem? A tabi közönség csak annyira becsüli egyik tagját, hogy érdemesnek sem tartja darabjának megnézését. Tudom, szerkesztő úr nem azért adatta elő darabját, hogy vele tüntessen, de azt bizonnyal vára és méltán várhatta, hogy a közönség már csak a jótékony czélra való tekintettel is teljes számmal megjelenjen. De ha ők ezt nem tették is, az ön dicsősége nem kevesebb, sőt látva az ellenszenvet, mellyel Tabon küzdenie kell, a vidék csak nagyobb tisztelője lesz, csak addig tartson ki, s ne csüggedjen el, míg a sárga irigység ki nem üt ellenségein. Én biztos vagyok abban, hogy Ön erős elhatározásával s kitartásával elvégre is győzni fog - s a Testvérharcz az ön győzelmével fog befejeződni.

Kelt 1909. május 12.

Egy kiváló tisztelője a sok közül

 

Május 23.

MEGHÍVÓ. A tabi iparos társaskör 1909. május hó 31-én (pünkösd másnapján) saját akácz erdejében könyvtára javára tűzijátékkal egybekötött zártkörű táncvigalmat rendez, dr. Kálmán Jenő elnök. Belépti díj személyenkint 1 korona. Kezdete délután négy órakor. Felülfizetések köszönettel fogadtatnak és hírlapilag nyugtáztatnak. Kedvezőtlen idő esetén a mulatság a Deutsch-féle kávéház összes termeiben fog megtartani.

Öntözik a tabi utcát

Igazán hihetetlen, de valósággal, azonban az a kérdés mikor, hát amikor az ég csatornáiból jön a víz, máskor nem, pedig amilyen nagy a por, felférne bizony úgy egypárszor az öntözés. Van a községnek három nagy víztartó hordója, a mi a tűzoltószertár előtt tele vízzel áll már heteken keresztül, talán azok közül át lehetne egyet alakítani öntözésre, nem kerülne ám az oly sokba, s lehetne legalább hetenkint három-négyszer öntözni vele. Talán helyén volna, s ideje volna megtenni, s talán van is erre nézve valamiféle rendelet is, a mi a közegészség megóvására vonatkozólag elrendeli, hogy a közutak tisztán tartandók.

Színészet

Tabon még mindig működik Halász Dániel színtársulata. A lejátszott darabokról külön-külön kritikát nem óhajtunk írni, általánosságban annyit azonban írhatunk, hogy Halász Dániel társulata mindezideig a közönség teljes megelégedésére játszik. Reméljük, hogy a tabi közönség az ő osztatlan pártfogása folytán abban helyzetben lesz, hogy Halász Dániel társulatával gyakrabban fog ezentúl közibünk jönni, s még társulata ily színvonalon fog állni, Tab közönsége csak hálával fog neki tartozni azért, hogy az amúgy falusi élet módjára turbékoló közönséget gyakrabban felvidíthatja.

 

Május 30.

Megszökött téglagyári munkások

Pallóc Ignácz tabi téglagyárából 54 munkás megszökött. Még e hó 15-én kétheti bérüket felvették és 16-án minden további szó nélkül visszaszöktek Máramarosba, ahonnan őket Pallós hat hónapi időre hozta el.

 

Június 06.

Helyreállított vasúti vonal

Mocsolád-Tab-Siófokí helyi érdekű vasúti vonalon Som, Berény és Ádánd közt mintegy 200 méter hosszúságban a múlt hó 26-án történt esőzés folytán megrongált vasúti pálya négynapi munka után helyreállítatván, a közlekedés átszállás és átrakodás nélkül történik.

 

Június 27.

Most jelent meg!

Pályamutató. A pályaválasztás előtt álló mindkét nembeli magyar ifjúság kalauza. Ára kötve 2 korona 50 fillér, utánvéttel küldve 45 fillérrel több. Ebben a könyvben nagy gonddal van fölsorolva minden életpálya, s útmutatásul szolgál mindenkinek, a ki tudni akarja, hogy valamely pályára milyen készültséggel és az előrehaladás mennyi reményével lehet lépni, valamint tájékoztató adatokat közöl arról is, hogy az egyes életpályák mennyi jövedelmet biztosítanak.

 

Augusztus 26.

A torvaji oltárkép

Ma már csak kevesen tudják, hogy a torvaji róm. kath. templom oltárképén lévő nőalak azt a Rédey Pollixenát ábrázolja, aki összes nagy értékű vagyonát a tihanyi apátságnak hagyományozta. Ez a Rédey Pollixena ref. vallású volt, s mint ilyen tért át róm. katholikus hitre, s mint leány halt el. Lulla-hegyi szöllőjében sok szép napokat töltött el a szent életű aggleány, s ma is mutogatják még azt a fát, a mely alatt oly örömmel töltötte idejét, s a hol ama bizonyos végrendeletet is aláírta.

 

Szeptember 26.

Zsidó iskola Tabon

A tabi ízr. hitközség 1849 óta egy nyilvános elemi iskolát tart fenn, melyben egész 1900-ig rendesen három tanító működött, de már 1905-ben annyira megfogyott a tanulók száma, hogy két tanító is elég volt, így a mai napig is ketten működnek. Az iskola szűk, alacsony és sötét volt, nem felelt meg semmi kép sem a mai kornak. Télen-nyáron ablakot és ajtót nyitva kellett tartani, különben a rossz levegő beteggé tette a gyermeket. Most oly iskolát csináltattak, mely nemcsak Tabnak, de akármely községnek diszére vállna. Az iskola felszereléséről is gondoskodtak, sőt egy külön szobában 200 kötetből álló könyvtárat rendeztek be.

 

Október 03.

Fogházvizsgálat Tabon

Kulin Sándor kir. ügyész a múlt hó 28-án Szupits Dezső a várm. közigazgatási bizottság kiküldöttje és Csolosz Jenő kir. aljárásbiró közreműködése mellett megvizsgálta a helybeli kir. járásbíróság fogházát, amelyet ugy közegészségügyi, valamint biztonsági szempontból kifogástalannak talált.

 

November 07.

Koncert

A Tabi Önképző Leányegylet október 31-én este az új izraelita iskolában gazdag programú, nagy közönséget vonzó koncertet adott.

 

November 28.

A képviselő tabi látogatása

Hoffmann Ottó dr. a tabi került orsz. képviselője a múlt napokban Tabon járt és a Korona vendéglőben szállott meg. Párthívei társaságában mondotta el véleményét a politikai helyzetről.

 

Tabi Újság 1912.

1912. 1. évf. 1. szám június 02.

Fel. szerk. és laptulajdonos Mérei Vajda Elemér dr.

 

Június 09.

Új vasúti megálló Tabon

Mintegy ezer aláírással ellátott kérvényt ad be az érdekeltség, a kereskedelmi minisztériumhoz a célból, hogy a régi sertéspiac mellett levő vasúti őrháznál a motoros vonatok feltételesen megállhassanak. A vasútállomás ugyanis oly távol fekszik Tabnak üzleti gócpont-jától, - a piactértől - és a vásártértől, hogy a vidéki közönségnek egy-két kilométernyi utat kell megtennie, ha a bíróságnál, postán, gyógyszertárnál, takarékpénztárnál, üzletekben, vásáron van dolga. A kérvényt igen sokan aláírták, így tehát remélhető, hogy az engedélyt a miniszter megadja. Úgy tervezik, hogy a kérvényt deputáció nyújtsa át a miniszternek.

 

Július 28.

Halálos baleset a téglagyárban

Folyó hó 24-én reggel halálos kimenetelű baleset történt a helybeli Pallós Ignác féle gőztéglagyárban. A gyár szárítójában lévő lift átkapcsolásával foglalkoztak oly munkások, kik ahhoz nem értenek, s ez volt oka a szerencsétlenségnek is. A lezuhant liftkosár a lent foglalatoskodó emberek közül a 14 éves Szűcs Imre torvaji lakost hátán találva ledöntötte, majd maga alá temette.

 

Augusztus 25.

Nőegyesületi mulatság

A tabi keresztény jótékony nőegyesület Szent István napján délután tartotta Tabon Kaszinó parkjában és összes helyiségeiben nyári mulatságát, amely vásárral, tekeversennyel, virágkirályné választással, tombolával, kabaréval és tánccal volt egybekötve.

 

November 10.

Villamos világítást!

Az utolsó két évtizedben minden város, minden valamire való nagyobb község - sok helyen igen nagy áldozatok árán - villamos világítást létesített. Tabon is van már évek óta villamos világítás - a hengermalomban. Legutóbb a Pallós féle gőztéglagyárban is létesítettek telepet, de a község még egyetlen lépést sem tett, hogy akár egyik, akár a másik vállalkozóval megállapodásra jusson az utcáknak világítására nézve.

Épül a balatoni villamosmű is. Kőröshegy és Zamárdi községek meg is kötötték a szerződést a vállalattal, a tabiak azonban még csak nem is érdeklődnek, vajon lehetséges volna-e Kőröshegyről az áramnak átvezetése. Mindössze 19 km a távolság. Közbe esik három-négy uradalom is.

Az Istenért, hát muszáj nekünk mindig és mindenben utolsóknak lennünk? Hát a bölcs képviselőtestület soha sem akar már annak a tudatára emelkedni, hogy a faggyú gyertya igen jó szer a csizmától feltört lábnak a gyógyítására, de ma már nem tökéletes világítóeszköz. Hát amikor száz más hozzánk hasonló kis város be tudja vezetni a villamos világítást, akkor mi tabi ősi szokás szerint még mindig ráérünk arra, hogy a sötétségből kibotorkáljunk a világosságra? Nem érünk reá, mert mi látni akarunk, igenis látni! Talán a képviselő testületnek is jobb lesz látása, más szükséges dolgok irányába is, ha a villamos körték fényénél tekint a közügyekbe. Hadd jöjjenek hát azok a villamos körték!

 

December 29.

A telefon ügye megbukott

A kereskedelemügyi miniszter a Tabon felállítandó telefon ügyében az érdekeltség által benyújtott kérvényre e héten értesítette a községet, hogy bár a kérdés iránt kellő jóindulattal van ugyan, de ez idő szerint nem áll módjában, hogy a telefont bevezettesse, mert nincsen reá pénz. Választásra van.

 

1913. január 05.

A külső utcák kikövezése

Tabnak külső részeiben, az úgynevezett Retkesben és Gát illetékben az ideihez hasonló rossz időjárás estén az utcák jóformán járhatatlanok. Mint értesülünk, a község ezen külső része kikövezése érdekében hajlandó is volna áldozatot hozni, de kívánatosnak tartaná azt is, ha az érdekelt gazdák a község terhein könnyítendők, a kőnek a hely színére való fuvarozásával járulnának ahhoz, hogy végre már megszűnjék az a lehetetlen állapot, hogy a szekerek nap nap után elakadnak a kocsiderékig érő sárban.

 

Március 01.

A Keresztény Nőegylet mulatsága

Az idei mulatságokban gazdag farsangot a Keresztény Nőegylet 21-i hangversennyel egybekötött zártkörű táncmulatsága zárta le. Ami művészi érték csak található Tabon az mind benne volt a hang-verseny gazdag műsorába. Egy bájos est emlékeit fogják őrizni mind-azok, akik ezen a hangversenyen és mulatságon részt vettek. Zsúfolásig megtelt a Korona nagyterme Tab és vidéke előkelőségeivel, de képviselve volt - szerencsés harmóniában - a társadalom minden osztálya, felekezeti különbség nélkül.

 

Március 09.

A tabi piactéri vasúti megálló ügye kedvező megoldás felé halad. A zágrábi üzletvezetőség felhívta az érdekeltséget, hogy a megálló létesítéséhez szükséges 2,400 korona költségét biztosítsák. A gyűjtés megindult.

 

Március 16.

Március 15-ének megünnepléséről

A tabi iparosok önképző és dalos köre a Polgári olvasókörrel együtt a szabadság napjának emlékezetére 1913. évi márc. hó 15-én este 6 órakor fáklyás menettel hazafias ünnepséget rendez, melyre a község és a környék lakosságát tisztelettel meghívja és minél nagyobb számban való megjelenését kéri a rendezőség. Az ünnepség sorrendje: fél 6-kor: isteni tisztelet az ág. ev. templomban, 6 óra után: Gyógyszertár előtt: 1848 és Kossuth. Előadja: Balassa Dénes. A karthagói harangok. Szavalja: Pataki Ernő. - Községháza előtt: Nemzeti Dal. Szavalja: Pavlényi János. Ünnepi beszéd. Mondja: Mérei Vajda Elemér dr. Himnusz. Énekli a közönség.

Színházi jelentés

Tabot eddig csak daltársulatok látogatták. Húsvét után rendes színtársulatunk lesz. Bányai Lajos színigazgató társulata, mely jelenleg Csurgón működik és onnét Tabra jő, igen jó erőkből áll.

 

Március 29.

A tabi gőztéglagyár üzembehelyezése

Pallós Ignácnak elárverezett téglagyárában - melyet az újonnan alakult Balaton Vidéki Tégla és Cserépgyár Rt. vett meg háromszázhuszonkilencezer koronáért - a gépészek már napok óta szerelik és javítják a gépeket és mihelyt rendbe hozzák őket, a gyár az üzemet ismét megkezdi. Az üzembehelyezés sok munkásnak adja vissza a keresetét, melyet Pallós bukása óta elvesztettek.

Beszakadt az utca

Pénteken este a Tót utcában a zsidó hitközség épülete előtt az utcatest kb. 1 négyzetméternyi területen, Feldmann Jakab szódagyáros kocsija alatt beszakadt. A vizsgálat megállapította, hogy az utca alatt téglaburkolattal ellátott igen régi használatban nem lévő pince van, amiről senki sem tudott. A beszakadás oka, hogy a pince és az utcatest felszíne között csak 30 cm-i földréteg volt. Szerencse, hogy emberben, állatban kár nem esett.

 

1913. augusztus 17.

Menekülő orosz zsidók Tabon.

Folyó hó 12-én délelőtt 9 órakor négy fedett kocsiból álló karaván érkezett Tabra. A Központi Vendéglőben előadták, hogy ők Kievből menekülő orosz zsidók, s hogy Bécsen keresztül igyekeznek Argentínába a br. Hirsch által alapított zsidó gyarmatba. Elmondották, hogy a zsidó húsvéti ünnepek alkalmával kitört zsidóüldözéskor menekültek Kievből, a magyar határhoz jún. 1-e körül értek, azóta az országot járják, hogy a kivándorláshoz szükséges, családonkénti 500 koronát összegyűjtsék. A 41 tagból álló menekülő 7 családhoz tartozik, s mindannyian kievi földmunkás és iparos lakosok voltak. A tabi izr. hitközség és egyéb humánus pártfogók adakozásából a nagy mennyiségű ruhanemün és élelmiszeren felül 230 korona folyt be. A menekülők szerdán reggel elhagyták Tabot, s Wien felé vették útjukat.

Huszár invázió Tabon

A most kezdődő nagy lovasgyakorlatokra szombaton érkezett a 10-ik huszárezred Tabra, és egész folyó hó 27-ig maradnak itt. Innét indulnak naponként a gyakorlatozásra. Szombaton délelőtt Nagyszokoly határában már meg is volt az első nagy attak. Összesen 10 lovas ezred ütközött egymással.

 

1914. február 08.

Eltávozott nyomdatatulajdonos

Lapunk nyomdájának tulajdonosa Perl L. Pál a nyomdát Somogyi Ferencnek adván át Budapestre költözött, ahol grafikai szaküzletet nyit. Ezúton is köszönetet mond üzletfeleinek, barátainak, ismerőseinek, akiket arra kér, hogy jó emlékezetükben ezután is tartsák meg.

 

Április 14.

Sportegylet Tabon

A sportnak egy ága sem tett rövid idő alatt oly nagy népszerűségre szert, mint a football. Magyarországon az első football egylet kb. 18-20 éve keletkezett, éspedig a fővárosban. Manapság már a legkisebb városka sem nélkülözi a maga football csapatát. Tabnak ifjusága is elhatározta, hogy sportegyletet alakít, amely egyenlőre csak a footballt kulturálná ugyan, de eredményes működés esetén körét kiterjesztené más sportágakra is. A jövő hét folyamán összeülnek, hogy e club megalakulásához szükséges teendőket megbeszéljék. Hogy mennyire szép a cél, és milyen szükséges az ifjúság neveléséhez, azt mondanom sem kell.

 

Július 26.

Vettük a következő táviratot

 

1914. julius 24.

Szerbiának tegnap 23-án ultimátum. Holnap 25-én felelni köteles. Feltételek szigorúak. Kormány, az Osztrák-Magyar Bank, más nagy bankokkal, a vidéki takarékpénztár és egyéb közgazdasági intézkedések minden körülmények közötti helytálló képességeit biztosította. Félelem, vagy ijedtségre ok egyáltalán nincs. Kérem a legközelebbi lapban közzétenni.

Szupits Dezső országgy. képviselő

 

Augusztus 2.

Ápolói tanfolyam Tabon

A kiütött háborúra való tekintettel dr. Wettengl Károly járási orvos dr. Bartos Simon körorvossal együtt ápolói tanfolyamot nyit, amelyen a tabi két nőegylet tagjain kívül a tabi értelmiségnek 15 éven felüli tagjai részt vehetnek. A tanfolyam teljesen ingyenes, 10-14 napig fog tartani, és a résztvevők száma 30-ra van korlátozva. A szükséghez mérten később újabb tanfolyamok is fognak tartatni.

 

(Összeállította: Rapai Pálné)

 

  
Előző fejezet Következő fejezet