Előző fejezet Következő fejezet

LUKÁCS ALEXANDRA

Adalékok az 1956-os forradalom és szabadságharc tabi eseményeihez

 

"Egy nép kiáltott. Aztán csend lett.

De most sokan kérdik: mi történi?

Ki tett itt csontból, húsból törvényt?

És kérdik, egyre többen kérdik,

Hebegve, mert végképp nem értik -

Ők, akik örökségbe kapták -:

Ilyen nagy dolog a Szabadság?"

 

(Márai)

A tabi forradalmi események meghatározták a térségről alkotott képet. Az akkor még járási központként funkcionáló település meglepő gyorsasággal csatlakozott az 1956. októberi eseményekhez. Emberek, képek, levéltári adatok, emlékek. Újabb adalékok a tabi forradalom és szabadságharc történetéhez.

A tabi események hasonlóságot mutatnak az 1956. októberi, vidéken kialakult helyzettel.

Erősen befolyásoló tényező volt, ami Budapesten és a megyeszékhelyen, Kaposváron történt, és amelyről a tabiak október 24-én már információval rendelkeztek.

Az események tulajdonképpen a városi mintát követték, hiszen a jelképes értelmű akciók, mint például a zászlók elégetése vagy a vörös csillagok eltávolítása a középületekről, szobrok ledöntése, mind kifejezték a lakosság véleményét a Rákosi-féle rezsimről, és a pestieket feltétlen támogatásukról biztosították.

Érdekes szempont, hogy bár vidéken néhány napos késés figyelhető meg a forradalom kezdő időpontjában, Tabon már október 24-től érezhető a forradalmi hangulat.

Köszönhető ez a kaposváriak „Fáklya" című röplapjának1, mely a korabeli tömegkommunikáció eszközeként, meglepően gyorsan jutott Tabra (október 24-én hajnalban az olvasók kezében volt, hiszen részben teherautóval, részben vonattal szállították a Kaposvár környéki településekre), ellentétben a korszak első számú médiumával, a rádióval, mely, megtévesztő módon, a kormányerők sikereiről tájékoztatta a lakosságot.

Tulajdonképpen október 24. és október 28. között nagyobb gyűlésről, tüntetésről nincsenek adatok. Egy-egy „rendbontásra" utaló jel mégis akad: vélhetően fiatalok Kossuth címert festettek a postahivatal és a gimnázium zászlójára. Október 24-én este a MÖHOSZ járási elnöke központi utasítást kapott őrség állítására a tartalékos honvéd tisztekből. A tanúvallomásból kiderül: rendet és nyugalmat akartak biztosítani a községben.

A BM korabeli beszámolója szerint a tabi forradalmi események közvetlen előzményének ezek az esetek tekinthetők. A párt helyi szerveinek vezetői, kihasználva a vidéki társadalomba beleivódott félelmet, igyekeztek féken tartani az indulatokat, ennek ellenére 1956. október 28-tól felgyorsultak az események. Nagy Imre miniszterelnök beszédét követően, mely átértékelte az eddigi eseményeket, a korábban „nacionalista kútmérgezés"-nek is nevezett forradalmat, a nemzeti egység megteremtésére szólította fel a magyar népet, Tabon is kezdetét vette a forradalom.

Október 28-án a reggeli órákban egy szűk, magát nem hivatalosan forradalmi bizottságnak nevező kör, felkereste a járási tanács elnökét, és engedélyt kértek békés tüntetés megtartásához, ahol a lakosság egyetértését juttatná kifejezésre a számukra pozitív változás.

A járási tanács elnöke megbeszélést hívott össze az ügy megvitatása céljából, ahol a járási pártbizottság titkára, az ÁVH vezetője és a honvéd tüzérezred parancsnoka voltjelen.2

Az engedélyt azonban nem adták meg, arra hivatkozva, hogy a Kormány gyülekezési tilalomról szóló felhívást adott ki.

Ehelyett javasolták, hogy a népfrontbizottság tartson ülést aznap délután, és alakítsa meg a forradalmi bizottságot.3

Ezen a vasárnapon már a templomból hazafelé terjedtek a hírek: a községi tanács épületében gyűlés lesz aznap délután.

Bergmann Pál így emlékszik erre a napra:

„Úgy emlékszem, a Tanácsháza udvarán volt egy nagygyűlés, ahol borzasztó vehemens dolgok történtek. Ki legyen, ki ne legyen a forradalmi bizottság tagja?

Kiabálták be a neveket, hogy ki lehetne."

Délután tehát a Tanácsház udvarán 2-300 fő gyűlt össze, bár egyes adatok szerint 4-500 fő volt jelen, még a környező településekről is érkeztek. Ezen a gyűlésen választották meg a községi forradalmi bizottságot 28 taggal. A tömeg nehezen vagy egyáltalán nem engedte szóhoz jutni a községi és a járási népfrontelnököt, állandó bekiabálással akadályozták meg véleménynyilvánításukat. Közben az összegyűltek különböző jelszavakat skandáltak.

A Fáklya című röplap.
A Zrínyi Miklós Kör felhívása és cenzúrázatlan hírek – 1956. október 24.

 

A Zrínyi kör követeléseit és a Hazafias Népfront Somogy Megyei Elnökségének 16 pontját a Bizottság elnöke olvasta fel, mely a következő volt:

„A Hazafias Népfront Somogy Megyei Bizottságának Elnöksége az új élet kialakítása érdekében az alábbi követeléseket juttatja el a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsához, a Magyar Dolgozók Pártja Központi Vezetőségéhez és a Hazafias Népfront Országos Tanácsa Elnökségéhez:

  1. Magyarország függetlensége és a belső béke helyreállítása céljából követeljük a szovjet haderők azonnali kivonulását hazánk területéről.
  2. Magyarország teljes semlegességének a biztosítását követeljük minden katonai szövetségben való részvétel azonnali felmondásával.
  3. Kelet és Nyugat országaival a teljes egyenjogúság alapján az ENSZ alapokmányaiban lefektetett elvek szerint követeljük nemzeti függetlenségünk biztosítását.
  4. A belső megbékélés és a további tragikus magyar vérontás elkerüléséhez múlhatatlanul szükséges felkelő szabadsághős nemzetünk részére a teljes amnesztia biztosítása és a tragikus október 23-nak nemzeti ünneppé való nyilvánítása.
  5. A jelenlegi parlament, amely nem a nép bizalmából született, azonnali hatállyal jelentse be feloszlatását és a Hazafias Népfront által delegálandó Ideiglenes Nemzetgyűlés dolgozza ki az új választójogi törvényt, amely demokratikus alapon válassza meg titkos választással a több párt rendszerű új országgyűlést.
  6. Az ipari munkásság jobb életkörülményeinek megvalósítása érdekében követeljük a jelenlegi népnyúzó normaés bérrendszer rendezését, a nyugdíjak és szociális segélyek, családi pótlékok felülvizsgálatát és javítását.
  7. Követeljük a gyárak és üzemek munkástanácsok kezébe való fokozatos átadását.
  8. A dolgozó parasztság helyzetének gyökeres megváltoztatása érdekében követeljük a jobbágyrendszerű beszolgáltatás és adózás megváltoztatását és a dézsma eltörlését.
  9. Teremtsük meg a magyar sajátosságnak megfelelő szövetkezeti formát, a legnagyobb önkéntesség elve alapján.
  10. A legteljesebb autonómiájú érdekképviseletet biztosítunk dolgozó parasztságunk részére.
  11. Követeljük a legteljesebb lelkiismereti és vallásszabadságot.
  12. Egész oktatási rendszerünket fel kell szabadítani az egyirányú, merev ideológiai megkötöttségektől.
  13. Szellemi életünket (irodalom, sajtó, művészet, stb.) szent nemzeti hagyományainkra építsük fel.
  14. Követeljük a jelenlegi nemzeti tragédia előidézéséért felelős személyek nyilvános felelősségre vonását. Követeljük a sztálinista politika idején politikai vétségek miatt ártatlanul börtönre ítélt személyek azonnali szabadon bocsátását. Egyben követeljük a Szovjetunióban bármilyen címen fogva tartott magyar állampolgárok hazaengedését.
  15. Biztosítani kell, hogy az állami, a társadalmi, kulturális és gazdasági élet minden területén érvényesüljön a megfelelő képzettség és rátermettség pártállástól függetlenül.
  16. A Hazafias Népfront legyen a népi-nemzeti egység megtestesítője, a különböző pártok, szervezetek és ezeken kívüliek összefogója.

Ahhoz, hogy a fenti követelések megvalósulhassanak, az szükséges, hogy országunkban mielőbb helyreálljon a rend, a nyugalom, teljes ütemben meginduljon új nemzeti életünk megteremtését szolgáló termelő munka. Somogy megye dolgozó népe álljon egy emberként a Hazafias Népfront mellé, felelősségének teljes tudatában dolgozzon a fenti követelések megvalósítása feltételeinek megteremtéséért.

Kaposvár, 1956. október 26."

 

Ezután a plébános, a református lelkész és a tüzérezred parancsnoka is beszélt a tömeghez.

Később a 28 fős bizottság egy 5 fős intézőbizottságot választott tagjai közül. Ők intézkedtek igazgatási ügyekben.

A párt és tanácsi vezetők távol maradtak a késő estig tartó gyűléstől, félve a hangulat erősödésétől.

Az időközben Kaposváron megalakult Somogy Megyei Forradalmi Nemzeti Tanács egyik küldöttje felkereste a Bizottságot, majd javaslatára megalakult a Tabi Járási Forradalmi Bizottság a korábban Forradalmi Bizottságnak nevezett apparátus helyébe. Ebbe a bizottságba a járási párttitkárt is beválasztották.4 Ugyanakkor hozzákezdenek a nemzetőrség megszervezéséhez is: a rendőrség segítségével begyűjtötték a korábban kiosztott fegyvereket, majd a Nemzetőrséget szerelték fel fegyverrel. Másnap a Bizottság elnöke bejelentette, hogy a korábbi tanácsi alkalmazottakat bízzák meg a közigazgatás megszervezésével, annak vezetésével. A járási tanácsszékház lett a forradalmi bizottság székhelye.

Október 31-én a Járási Forradalmi Bizottság és Tab lakossága arról értesült, hogy hivatalosan is megszűntetik az egypártrendszert.

Ez a hír arra sarkallta a Bizottságot, hogy legális keretek között vegye át a járási pártbizottság épületét. Ez megtörtént, az épületben található tárgyakról leltár készült. Október 31-én telefonhívást kapott a tabi Járási Forradalmi Bizottság. Kaposvárról utasították a tabiakat, hogy a pártbizottsági vezetőket, munkatársakat, ÁVH-s tiszteket őrizetbe kell venni. Tíz vagy tizenegy személyt még aznap este a tabi honvédségi laktanyába szállítottak.

A Tabi Járási Forradalmi Bizottság munkája jelentős volt. Nemcsak a közigazgatás, a honvédelem vagy a termelőszövetkezetek problémáival foglalkozott, hanem a lakosok ügyes-bajos gondjait is igyekezett megoldani.

Emellett kiemelkedő fontosságúnak tartotta például azt az intézkedést, mely szervezett keretek között élelmiszert juttatott a fővárosba. Így Tabról is indítottak egy-egy rakományt (zöldségféléket, tartós élelmiszert, élőbaromfit), amit a műegyetemisták vettek át Budapesten. A visszaemlékezésekből kitűnik, hogy nem volt egyszerű feladat ezeknek a szállítása, hiszen az úton többször is megállították a nagyobb járműveket, mintegy ellenőrizve azokat. A szállítmány azonban célba ért.

Az oroszok elleni védekezésnek szintén releváns szerepe volt.

A környező településekről, illetve a Tabon állomásozó tüzérezred és a kapolyi katonai alakulattól Tabra kérték be a fegyvereket, hogy a Járási Nemzetőrséget fel tudják fegyverezni. Azokon az utakon, amelyek a községen át vezetnek, páncéltörő ütegeket és 10-15 fegyverest állítottak fel.

Komolyabb fegyveres összetűzésre nem került sor: a november 4-én hajnalban bevonuló szovjet tankok ellenállás nélkül elfoglalták a katonai objektumokat.

Ahogy egy visszaemlékezésben olvasható:

„Ambíciókkal telve voltunk, reménnyel, hogy majd még egyszer megváltozik minden. Persze nem... De még este későn is nálunk volt a fegyver. Kézigránátokkal körbe voltunk véve, és egymást vigasztalgattuk. Aztán későn este, 10 óra fele, mondom: gyerekek, nincs értelme...

Akkor hallottuk a rádióban, hogy rengeteg orosz harckocsi jött.

Tele a laktanyaudvar, nem tudunk mit csinálni."

A Járási Nemzetőrség parancsnoka szerint:

„Utasítást küldtem minden csoportnak, hogy vonuljanak vissza, mert ha a katonaság megfutamodott, nincs értelme további ellenállasnak. Délután még voltak többen, akik meg akarták támadni a páncélosokat, de az inkább csak hőzöngés volt. Kiengedtük az őrizetben lévőket, s a rendőrök elkísérték őket az őrsre. 5-én még bementem. Listát nem készítettünk, hogy még véletlenül se tudják meg, hogy kinél volt a fegyver."

Tabon és környékén tehát összehangoltan szervezték a szovjet beavatkozás elleni fegyveres ellenállást. Látható az is, hogy a forradalom intézményesülése öntevékeny módon és néhány nap leforgása alatt ment végbe. A megszervezett bizottság, mely számos intézkedést hajtott végre, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése után teljesen szétzilálódott. A Kádárrendszer visszatért a szovjet típusú irányításhoz, mind a politikai, mind a gazdasági életben.
A forradalmi bizottság vezetőit államellenes izgatás vádjával börtönbüntetésre ítélték. A Tabi járási Nemzeti Bizottság tagjai közül néhány személy elhagyta az országot, a többit hamarosan rendőri felügyelet alá helyezték.

A II. világháborút, majd az azt követő gazdasági konjunktúra kínjait még emlékeiben őrző, és a sztálini rendszer erőszakos intézkedéseit eltűrő emberek számára az 1956-os év magát a demokráciát jelentette. A megtorlás azonban minden idők legszigorúbb, legkeményebb „számonkérése" volt. A BM jelentések nagy része a résztvevők halálakor zárult le.

A félelem máig nyomot hagyott bennük.

 


 

FELHASZNÁLT IRODALOM

 

Horváth Ibolya (szerk.): Iratok az igazságszolgáltatás történetéhez. Budapest, 1992, Közgazdasági és Jogi KVK.

Kahler Frigyes M.Kiss Sándor: Forradalom és szabadságharc Magyarországon, 1956. Győr, 2002, Korona.

Kahler Frigyes M.Kiss Sándor: „Mától kezdve lövünk". Budapest, 2003, Kairosz kiadó.

Pölöskey Ferenc, Gergely Jenő, Izsák Lajos (szerk.): Magyarország története 1918-1990. Budapest, 1995, Korona.

Ripp Zoltán: 1956 Forradalom és szabadságharc Magyarországon Budapest, 2002, Korona kiadó.

Romsics Ignác: Magyarország története a XX. században. Budapest, 2005, Osiris

Szakolczai Attila (szerk.) A vidék forradalma. Budapest, 2006, 1956-os Intézet.

Szántó László: Forradalmi események Tabon 1956. In: Bolevácz Józsct (szerk.): Tabi Kilátó, Tab, 1995, Tab Város Polgármesteri Hivatala

Zinner Tibor: A Kádári megtorlás rendszere. Budapest, 2001, Hamvas.

http://www.hm.gov.hu (forrás: 2009. szeptember 28.)

Levéltári dokumentumok:

V-150374/1 00343-00348 BM jelentés a tabi forradalomról, ÁBTL

V-150374/1 Somogy megyei monográfia, ÁBTL

Visszaemlékezések:

Fűzi Lajos Járási Nemzetőr Parancsnok visszaemlékezése. Tabi Újság, 1992.december. Bergmann Pál tabi lakos visszaemlékezése.

 

JEGYZETEK

 

  1. A Fáklya című röplap szövege a Somogyi Néplap 1956. október 24-i számában is megjelent. A Zrínyi Miklós kör kiadványa címében is forradalmi: „Teremtsünk rendet a politikai és a gazdasági életben!". A röplapon a Magyar Távirati Iroda cenzúrázatlan híreit láthatjuk, melyben beszámolnak az október 23-án kedden, Budapesten történi eseményekről.
  2. A 87. Páncéltörő Tüzér Dandár Ezred, melynek parancsnoka a tárgyalásokon jelen volt, 1953-ban Siófokról diszlokált Tabra. 1955. október 27-től ezredszintű szervezetté alakították át. Az alakulatot 1957-ben számolták fel.
  3. A rezsim ugyanis próbálta ellenőrzése alatt tartani a létrejött intézményeket, közigazgatási egységeket.
  4. A névváltoztatás a tevékenységi kör kiszélesítését tette lehetővé. A Bizottság tagjai, illetve annak vezetői pedig a helyi értelmiség, az elismert gazdálkodók közül kerültek ki. Tabon a bizottságba a tanácsi munkában járatos embereket is beválasztották. Ez a jelenség más vidéki településekre is jellemző volt.

 

 

   
Előző fejezet Következő fejezet