(Biológia IV. 10-24.oldal)
Definíció: Jelhordozó molekula, amely információt tartalmaz az őt termelő sejt állapotáról, és amely befolyásolni képes más sejtek működését. |
Magyarázat:
Régebben csak azokat a kémiai anyagokat tekintették hormonnak, amelyeket belső elválasztású mirigyek termelnek, és amelyek a vérárammal jutnak el a célsejtekig. Mára már felismerték, hogy gyakorlatilag minden sejt képes előállítani olyan molekulákat, amelyekkel befolyásolni képes más sejtek működését. Az már kevésbé lényeges, hogy a befolyásolni kívánt sejt közel van-e vagy távolabb. Ilyen értelemben az idegsejtek szinapszisaiban ható ingerületátvivő anyag éppúgy hormon ("neurohormon"), mint például a klasszikus értelemben is hormonnak tekintett inzulin.
Az sem törvényszerű, hogy hormon csak belső elválasztású mirigyben jöhet létre. Egészen más alapfunkciójú sejtek is termelhetnek hormonokat. A vékonybél sejtjei például - mikor érintkezésbe kerülnek a gyomortartalommal - egy kolecisztokinin (CCK) nevű hormont választanak el, és ezzel hatnak az epehólyagra (előidézik annak kiürülését) és a hasnyálmirigyre (fokozzák annak enzimtermelését). Tovább bonyolítja a képet, hogy a CCK-t már az agyban is kimutatták, mint ingerületátvivő anyagot (pontosabb szerepe egyelőre ismeretlen)!
Definíció: |
Magyarázat:
Érdekes ellentmondás, hogy jóval több hormonhatást ismerünk, mint ahány hormont. Ennek oka az, hogy egy adott hormon hatására bekövetkező ún. jelátvitel nem csak magától a hormontól függ, hanem inkább (sőt: a leginkább) az őt felfogó receptortól.
Bár kémiai szempontból a hormonok nagyon változatosak lehetnek, a jelátvitel módja szerint mindössze két nagy csoportba sorolhatók:
A petefészekben két fő hormontípus termelődik, az ösztrogének és a progeszteron. Az "ösztrogén" szó tehát valójában egy gyűjtőnév: az e csoportba tartozó hormonok közül a legerősebb hatású az ösztradiol, nála gyengébbek az ösztron és az ösztriol.
Érdekes, hogy az ösztradiol férfi nemi hormonokból képződik: a tüsző külső sejtjei (az ún. theca-sejtek) először koleszterinból kiindulva a hipofízis sárgatestserkentő hormonjának (LH) hatására férfi nemi hormonokat (androgéneket) állítanak elő. Az androgén hormonokat a tüsző belső sejtjei (az ún. granulosa-sejtek) felveszik és a tüszőserkentő hormon (FSH) hatására ösztradiollá alakítják. Ugyanezen sejtek a koleszterinből a progeszteron egyik származékát, a 17-OH-progeszteront képesek előállítani.
A ciklus első felében (0-14. nap) a termelődő androgének nem csak az ösztradiol, hanem a 17-OH-progeszteron szintézisét is fokozzák (az előbbi a Biológia IV. tankönyv 23. oldalának grafikonján is megfigyelhető: a 13. napig egyre növekvő ösztrogénszintet látunk! A 17-OH-progeszteron mennyisége ezen az ábrán nincs feltüntetve.).
Az ösztradiol alacsony koncentrációban negatív visszacsatolással hat a hipofízis FSH és LH termelésére (tehát visszaszorítja azt), de egy bizonyos hormonszint fölött (ami a 10. nap tájékán következik be) ez a hatás pozitív visszacsatolásba fordul át. Ennek következménye az lesz, hogy az LH (és némileg az FSH) mennyisége jelentősen megnő a 14. napon (ld. ismét a tankönyvi grafikont!), s ez még több androgén termelésére készteti a theca-sejteket, majd ennek következtében jelentősen megugrik a 17-OH-progeszteron produkciója is. Ez utóbbi hormon aktiválja a plazmin nevű enzimet, s ez az enzim felel majd közvetlenül a tüszőrepedésért.
- feladatok -
- versenyfeladatok -