Definíció: |
Magyarázat:
Az auxin elnevezés nem egyetlen anyagot jelöl, ezért pontosabb, ha többes számban
(auxinok) használjuk. A tankönyvben is említett indol-ecetsavon kívül
léteznek egyéb auxinok is, pl. az indol-propionsav és a fenil-ecetsav.
Az auxinok közös jellemzője, hogy izolált szárdarabokban is fokozzák a sejtek megnyúlását. (Ez azért lényeges, mert a gibberellinek nevű hormoncsoport is stimulálja a hajtások megnyúlását, de csak érintetlen növények esetén.)
Az auxinok hatása valószínűleg azon alapszik, hogy beindítanak (illetve gyorsítanak) egy ún. K+- H+ pumpát, amely megnöveli a sejtek káliumion-koncentrációját, a sejtfal közegét pedig savassá teszi. A savas közeg a cellulózrostok közötti hidrogénkötések megbontása révén fellazítja a sejtfalakat. A megnövekedett ionkoncentáció ugyanakkor vízbeáramlást idéz elő a sejtbe, s az emiatt bekövetkező sejttérfogat- növekedés végül a sejt megnyúlásához vezet.
Az auxinok fő termelődési helyei a fiatal, fejlődésben lévő levelek, a fiatal, fejlődő magvak és termések. (A tankönyvben szereplő "növekvő hajtáscsúcs" kifejezés alatt tehát ezek összességét kell érteni, nem pedig a csúcsi osztódószövetet.) A hajtáscsúcs osztódószövetének közelében inkább csak a levelekből odatranszportálódott auxin mutatható ki, ezen régió saját hormontermelése kevésbé jelentős.
Definíció: Fény (illetve a gravitációs erő) által irányított helyzetváltoztató mozgás. |
Magyarázat:
A föld feletti hajtások jellemzője a fény hatására bekövetkező pozitív fototropizmus.
(A "pozitív" kifejezés arra utal, hogy a hajtás a fény felé
hajlik el. A fénnyel ellentétes irányba történő görbülés neve negatív fototropizmus
lenne.)
A jelenség elsődleges (de valószínűleg nem kizárólagos) oka az auxinok fényérzékenysége. A megvilágított oldalon a fény elősegíti az auxinokat bontani képes enzimek aktiválását, és egyúttal csökkenti az auxinok felfogására képes receptorok számát is. Az árnyékos oldalon így több auxin lesz, s ez ennek az oldalnak az intenzívebb megnyúlását s így a hajtás automatikus fototropizmusát eredményezi.
A geotropizmus (vagy gravitropizmus) oka az, hogy a fényen kívül a gravitáció is befolyásolja az auxin transzportját. Vízszintes helyzetbe fektetett hajtásban és gyökérben egyaránt az alsó oldal lesz auxinban gazdagabb. Mivel a hajtás és a gyökér auxinérzékenysége eltérő (ld. a Biológia IV. tankönyv 9. oldalán található grafikont!), a magas auxinszint a szárban az alsó oldal gyorsabb, míg a gyökérben lassabb növekedését okozza. Érthető tehát, hogy a hajtás negatív, a gyökér pedig pozitív geotropizmust mutat.
Ugyanakkor meg kell említeni azt is, hogy az auxinok a hajtás csúcsi részéből a gyökér felé irányuló transzportja nem a gravitáció hatására történik. Az auxin akkor is a gyökér felé vándorol, ha a növény "fejjel lefelé" lóg, vagy ha csupán egy levágott szárdarabról van szó. Ez utóbbi esetre láthatunk példát a következőkben:
A rajzon 3 eltérő módon kezelt fűzfaágat láthatunk. A nyilak a hajtáscsúcs irányát jelölik. Az a) és b) esetben egyaránt látható, hogy a csúcs felé eső oldalon kihajtanak a rügyek (innen ugyanis az auxin elvándorol, így kikerülnek a gátlás alól), a gyökér felőli végen pedig új gyökerek képződnek. (Az új gyökerek kihajtása ellentmondásosnak tűnhet, de tudni kell, hogy az auxinok valóban gátolják a gyökerek növekedését, de az új gyökerek képződését viszont serkentik. Éppen ezt alkalmazzák a dísznövények gyökereztetését elősegítő porokban, pl. indol-ecetsavat.)
A c) ábra azt szemlélteti, hogy az auxintranszport fő helye a háncs. Ha ugyanis a háncsot lehántjuk, az láthatóan egyenértékű azzal, mintha az ágat elvágtuk volna. Figyeljük meg mindegyik esetben az új hajtások és gyökerek jellemző geotropizmusát is!
Definíció: A növények egyedfejlődésének az a sajátossága, hogy benne diploid (ivartalan) és haploid (ivaros) életszakaszok (nemzedékek) váltakoznak. |
Magyarázat:
Ha a növény ivarosan szaporodik, akkor az új generáció élete általában két haploid ivarsejt egyesülésével kezdődik. A megtermékenyüléssel képződő zigóta már diploid. A belőle kifejlődő diploid képződmények "végcélja", hogy ivartalan szaporítósejtet (azaz spórát, illetve magasabbrendű növényeknél spórának megfeleltethető sejtet, pl. mikrospórát vagy makrospórát) hozzon létre. Ezért hívják a diploid képződményeket magában foglaló szakaszt ivartalan nemzedéknek.
Mivel a spóra (illetve a spórával homológ mikro- és makrospórák) meiózissal képződnek, haploidok lesznek, s ezért már egy másik, az ivaros nemzedék tagjainak tekintjük őket. Ezt a nemzedéket azért nevezik ivarosnak, mert az ivarsejtek kialakulásával végződik és azok összeolvadásáig tart.
Az elmondottakból következik az a fontos tény is, hogy mivel a növények ivarsejtjeit haploid képletek osztódása hozza létre, ez az osztódás nem lehet számfelező (meiózis), hanem mindig mitózis.
Evolúciós tendencia, hogy a nemzedékváltakozásban az ivaros (haploid) szakasz egyre rövidül a fejlettebb növények felé haladva. Míg az Ulothrix nevű zöldalgánál még mindössze a zigóta képviseli az ivartalan nemzedéket, s máris osztódik, addig a moháknál már a teljes spóratartó diploid, a harasztoknál pedig maga a kifejlett növény is.
Az alábbi ábra az Ulothrix egyedfejlődését mutatja be. (Az ivarsejtek "+" illetve "-" jelölése arra utal, hogy ezeknél az alacsonyabb rendű növényeknél még nem különül el a fejlettebbeknél megszokott kisebb hímivarsejt és nagyobb petesejt, azokat itt + és - ivarjellegűeknek mondjuk. Az NV rövidítés a nemzedékváltakozást jelenti, az R! pedig a redukciós osztódásra utal.):
A zárvatermőknél az arányok teljesen megfordulnak: a haploid nemzedéket mindössze néhány sejt képviseli az embriózsákban. A jelenség oka valószínűleg az, hogy bonyolultabb testszerveződés haploid sejtekből - azok egyszeres információtartalma miatt - sokkal nehezebben alakulhat ki, mint a diploid alakokból. |
A gibberellinek az auxinhoz hasonlóan a fiatal levelekben és termésekben
képződnek. Egyik hatásuk az auxinokéval megegyező: serkentik a sejtek megnyúlását,
különösen a növényi szártagok növekedését. A genetikailag törpe növényekben
(pl. törpekukorica) jelentősen kevesebb gibberellin termelődik.
További hatásaik:
A citokininek az osztódószövetekben képződnek (a gyökerekben is!). (A
citokinézis szó maga is sejtosztódást jelent.) Fő hatásaik:
Az abszcizinsav lényegében a növények stresszhormonja. Szerepe,
hogy kedvezőtlen környezeti hatások esetén (pl. túl hideg, túl meleg, vízhiány,
őszi rövidülő nappalok, stb.) gátolja, lassítsa a növények növekedését, fejlődését,
biztosítva ezzel ezeknek az időszakoknak az átvészelését. Termelődési helye
a kloroplasztisz, hatása elsősorban a gibberellinszintézis gátlásán alapszik,
emiatt gátolja a növekedést.
További szerepei:
Az etilén (amelyről közismert, hogy gáz halmazállapotú) is termelődik
stresszhelyzetekben, különösen fertőzéskor, sérüléskor, s ez az érintett
szövetek idő előtti öregedését eredményezi. Etilén termelődését váltják
ki az auxinok, a gibberellinek és a citokininek is (ennek jelentősége a növekedés
szabályozásában rejlik: az etilén nem engedi a növekedést serkentő hormonok
esetleges "túlszaladását", az etilén ugyanis növekedésgátló).
- feladatok -
- versenyfeladatok -